Dziś jest 03.03.2024

Imieniny obchodzą Maryna, Kunegunda, Pakosław, Asteriusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

8000 km Across Canada

Autor: Etraveler.pl

Data publikacji: 01.08.2014 16:09

Liczba odwiedzin: 7660

Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk.

Jakub Muda, pomysłodawca, zarazem główny i jedyny uczestnik wyprawy „8000 km Across Canada”
 
Jakub Muda, pomysłodawca, zarazem główny i jedyny uczestnik wyprawy „8000 km Across Canada”
fot. Jakub Muda

Łatwo policzyć, że dystans 8000 km równa się prawie 200 maratonom. A maraton to słowo klucz wyprawy Jakuba Mudy, chemika polskiego pochodzenia, mieszkającego na stałe w Kanadzie, podróżnika i niestrudzonego poszukiwacza przygód. Wyprawa „8000 km Across Canada” nawiązuje bowiem do niezwykłego wyczynu Terry Fox’a, który w 1980 nie będąc w pełni sprawnym ruchowo – był chory na raka i nie miał jednej nogi – przebiegł przez Kanadę. Ów historyczny wyczyn nazwany „Marathon of Hope” to 5373 km pokonane w 143 dni z myślą przewodnią – by w ten sposób, choćby symbolicznie, podjąć walkę z nowotworem. Terry Fox ostatecznie zmarł na raka 9 miesięcy po zakończeniu wyprawy, jego wyczyn jednak stał się inspiracją dla innych – jest uznany za jednego z największych bohaterów narodowych i został odznaczony Orderem Kanady.

Jakub Muda podąży śladami Terry Fox’a w styczniu 2015 roku. Wyprawa rozpocznie się w Clover Point, Victoria – miejscu znanym jako Mile 0 Trans Canada Highway. Trasa maratonu będzie przebiegać głównie wzdłuż Trans Canada Trail, z drobnymi zmianami na wysokości Calgary oraz Toronto. Zgodnie z założeniami, wyprawa powinna zakończyć się po 8 miesiącach w Cape Spear, St. John’s, w najdalej wysuniętym na wschód punkcie Kanady. Trasa wyprawy będzie przebiegać głównie w dzikim terenie, z dala od miast, do który podróżnik zawita tylko po to, by uzupełnić zapasy jedzenia.

...

Co czeka na Jakuba Mudę po drodze? Przede wszystkim skrajne warunki klimatyczne. Zaczynając podróż w Górach Skalistych zimą, należy liczyć się z temperaturami sięgającymi nawet minus 40 stopni Celsjusza. Z kolei Kraina Wielkich Jezior, Appalachy czy prowincje nad Atlantykiem to już 40 stopni Celsjusza na plusie, susze i upały. W takich warunkach Jakub Muda zamierza pokonywać 42 km dziennie.

Co motywuje Jakuba Mudę do podjęcia tak czasochłonnego i trudnego wyzwania. Jak sam przyznaje: Wierzę, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu. Chciałbym pokazać, że każdy może pokonać swoje słabości. Pokazać, że walcząc z nimi możemy zrealizować swoje marzenia... Podczas trwania wyprawy planuję również zbierać pieniądze na dokończenie dwóch kierunków studiów – chemii i matematyki – na światowej klasy uniwersytecie w Montrealu, które będą kolejnym krokiem zbliżającym mnie do pracy w Canadian Space Agency i realizacji największego marzenia – lotu w kosmos.

W trakcie trwania wyprawy będą organizowane akcje charytatywne, happeningi związane z popularyzacją krwiodawstwa, czy promocją ruchu na świeżym powietrzu. Terminy imprez będą zbieżne z kluczowymi dla działalności charytatywnej datami w roku, takimi jak Światowy Dzień Krwiodawcy, Godzina dla Ziemi, Światowy Dzień Serca, Międzynarodowy Dzień Jazzu czy Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Przebieg wyprawy będzie kompleksowo relacjonowany za pośrednictwem strony internetowej www.8000kmAcrossCanada.com na której znajdą się obszerne fragmenty video, zdjęcia oraz informacje na temat aktualnego etapu podróży.

Pod podanym wyżej adresem Jakub będzie też na bieżąco uaktualniał dziennik wyprawy, którego fragmenty znajdą się również na portalach społecznościowych – Facebook, Youtube, Google+.

...

Wyprawa pod patronatem medialnym Etraveler.pl.

Komentarze (4)

 • realista (gość)

  realista (gość)

  03.11.14, 12:49

  Co innego ,ze ktoś coś zamierza a co innego plan zrealizować. Na wielu stronach poświęconych podróżowaniu wyskakuje całkiem spora liczba niczym przysłowiowy Filip z konopi wielu takich jak Ty "optymistów". Z pobieżnej analizy takich niby super pomysłów wynika to ,że 90% kończy się niczym jeszcze przed startem lub zaraz po nim. Tak było np. z "wyprawą" 3 studentów co odgrażali się wszem i wobec ,że przejdą z Tunezji do RPA ! I co ? I nic! Utknęli w piachu zaraz po starcie. Słuch po nich dawno zaginął gdy niepyszni wrócili do domu a mieli przejść do historii niczym Mungo Park czy Livingstone. Tak się składa ,że znam Kanadę od Atlantyku do Pacyfiku. Jest dużo lepszych sposobów by poznać ten piękny kraj. Jadąc nawet autobusami GREYHOUND wydasz mniej ,niż będzie Cię kosztowało samo żarcie podczas tak długiej wędrówki. W pierwszym z brzegu kanadyjskim lesie komary dadzą Ci do wiwatu . Moje wyrazy współczucia !

  Zgłoś

 • sprtowiec -weteran (gość)

  sprtowiec -weteran (gość)

  12.09.14, 10:00

  a moze najpierw jakis trening kontrolowany np.droga jakuba jest fajnie oznaczona muszelka jakuba i masa ludzi na niej i kogos fajnego mozna spotkac i ewentualnie zachecic do wspolnej wyprawy,osobiscie balbym sie misiow grysli i podobne,no ale juz sam pewnie to przewidujesz..

  Zgłoś

 • info@...

  info@...

  01.08.14, 20:52

  Dziękuję za miłe słowa!! Przede wszystkim zapraszam na oficjalną stronę wyprawy oraz do aktywności na Faceboooku www.facebook.com/8000kmAcrossCanada Ponieważ jest to wielka wyprawa jeżeli miałbym iść z kimś to chciałbym, żeby to nie była dowolna osoba. To nie spacerek przez las a droga pełnia niesamowicie wielu niebezpieczeństw, masa treningów fizycznych i pracy z psychologiem. Mimo wszystko cieszę się, że będę mógł zobaczyć cały mój kraj i zrobić coś niezwykłego :)

  Zgłoś

 • lena (gość)

  lena (gość)

  01.08.14, 16:55

  bravo, życzę powodzenia. dlaczego idziesz sam? nikt się nie skusil na wyorawę? :-)

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5919

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5560

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14158

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6989

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8562

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7661

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7740

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6267

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6714

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5539

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6050

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4859

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32952

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73837

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6226

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111585

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze