Dziś jest 24.07.2024

Imieniny obchodzą Kinga, Krystyna, Antoni, Kunegunda

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Autostopowe horrory

Autor: Michał Lutowierski

Data publikacji: 24.03.2014 22:25

Liczba odwiedzin: 6229

Tagi: autostop, autostop artykuły, michał lutowierski, europa, polska

Przygoda, przygodą, ale w podróży autostopem zdarzają się też momenty mrożące krew w żyłach. Przeżyte na własnej skórze bądź będące legendarnymi małymi horrorami.

Tajemnicza droga....Źródło: http://pixabay.com/p-171098/?no_redirect
 
Tajemnicza droga....Źródło: http://pixabay.com/p-171098/?no_redirect
fot. smartworker


Podejrzany nieznajomy

Mała górska wioska, środek lata, ciepły wieczór. Młoda kobieta wraca do domu boczną drogą otoczoną starym lasem. Na poboczu stoi elegancko ubrany pan z teczką. Łapie okazję. Kobieta niewiele się zastanawiając zatrzymuje się, żeby zabrać eleganckiego pana i podrzucić go parę kilometrów. Rozmowa toczy się sympatycznie i nagle z ust pasażera, ni stąd ni z owąd pada: „ładnie by pani wyglądała w trumnie”. Kobieta udaje, że nie usłyszała dziwnego zdania i kontynuuje neutralną rozmowę. Ale pasażer ciągle obserwuje ją kątem oka. Gapi się coraz bardziej zauważalnie, z czasem w ogóle porzucając wstyd patrzy już tylko na nią. Cicha panika. Nagle za zakrętem dostrzega samochód na poboczu, a przy nim kręcących się ludzi. Hamuje gwałtownie, elegancki autostopowicz próbują ją zatrzymać w fotelu, ale kobieta wyrywa się, udaje jej się uciec i podbiega do ludzi na poboczu. Pasażer również ucieka z samochodu – jednak on ucieka w stronę lasu, jak najdalej od ludzi. Kobieta przerażona krzyczy i próbuje opowiedzieć szczęśliwie spotkanym ludziom, co się właśnie wydarzyło. Jeden z nich patrzy na jej samochód – autostopowicz zostawił w środku teczkę. Otwierają ją. Kobieta ledwo stoi na nogach….. w teczce znajdują sznur i ogromny nóż.

Wśród kierowców krąży wiele podobnych opowieści, które jeżą włosy na głowie, a niektóre z nich to już prawdziwe „drogowe legendy”.

Szalona Merry

Jesień, gęsta mgła otula przydrożne zabudowania, zaczyna siąpić deszczyk, jest ciemno i zimno. Szelest żółtych liści zwiastuje spokojną noc. Przy drodze stoi młoda dziewczyna z wyciągniętym kciukiem. Udało jej się złapać stopa. Kierowca zaczyna rozmowę. Okazuje się, że dziewczyna mieszka nieopodal – parę kilometrów stąd w małej wiosce. Przedstawia się jako Merry - tak mówią na nią jej koleżanki. Dojeżdżają do wioski, w której mieszka owa autostopowiczka, dobrze się rozmawia, kierowca czuje się odprężony i nagle w wieczornej szarówce i mgle w ostatniej chwili zauważa zakręt na drodze. Gwałtownie skręca i hamuje, żeby nie wypaść z drogi. Ledwo opanowuje samochodów, serce kołacze jak nigdy wcześniej, lekko zszokowany chcę coś zagadać do swojej pasażerki, ale…. dziewczyny nie ma w aucie….

Nie wierzy własnym oczom. Przecież nie mogła wysiąść – no chyba, że zaraz po gwałtownym manewrze - ale jak do diabła?! Ale przecież zna jej adres, który kilkanaście minut wcześniej mu zdradziła. Postanawia wyjaśnić tą sytuację – szuka adresu, żeby dowiedzieć się czy dziewczyna wróciła do domu. Wolno jadący samochód dostrzega jakiś miejscowy. Zapadła już zupełna noc, a nietutejszy samochód budzi zaciekawienie – przechodzeń daje znać kierowcy żeby się zatrzymał – widzi, że czegoś szuka, więc chce pomóc. „Czego pan szuka? Może potrafię pomóc?” – pyta życzliwie.

Mężczyzna opowiada mu tę historię i mówi że szuka domu z numerem jaki podała dziewczyna. „Aaaa szalonej Merry pan szuka?” Kierowca nic nie rozumie. Miejscowy tłumaczy: „mieszkała tu taka, dom z tym numerem stał na szczycie zakrętu, z którego pan mało nie wypadł. Mieszkała z matką w tym domu, kilka lat temu. Kiedy obie spały w dom wjechała rozpędzona ciężarówka. Nikt nie przeżył….. A Merry? Taaaaa…. Co jakiś czas znajduje się kierowca, jak pan, który opowiada tą samą historię, ale dziewczyna nie żyje od dawna…”

Duchy autostopowiczów

Podobna historia jest słynną legendą miejską. W tej wersji kobieta - autostopowiczka jedzie do swego domu i znika z samochodu nie wiadomo kiedy. Kierowca jedzie do pod wskazany wcześniej adres, aby zapytać o autostopowiczkę i (oczywiście) wysłuchuje bliźniaczej historii – drzwi otwiera samotna staruszka, która zapewnia, że mieszka sama, ale gdy słyszy historię kierowcy ze smutkiem w oczach opowiada bez cienia zdziwienia, że to jej córka, która zginęła w wypadku na tej drodze…

Często jest powtarzana jeszcze historia, jak dwóch mężczyzn zabiera do samochodu autostopowiczkę, która prosi ich żeby wrócili parę kilometrów na skrzyżowanie. Mężczyźni troszkę się spieszą i nie chcą spełnić jej prośby i kobieta wysiada z samochodu. Droga jest całkowicie pusta, ale parę kilometrów dalej mężczyźni widzą tą samą kobietę, która znów łapie ich na stopa. Zdziwieni zatrzymują się, a kobieta szlochając prosi ich aby wrócili na skrzyżowanie, o którym mówiła wcześniej i odbiega z płaczem od samochodu. Wystraszeni mężczyźni postanawiają zawrócić tam, gdzie prosiła ich tajemnicza kobieta. Na miejscu zastają przerażający widok rozbitego samochodu. Dzwonią po straż i policję. Przybyłe służby informują ich, że w samochodzie była matka z dzieckiem. Matka zginęła na miejscu, a dziecko cudem ocalało – ale jakby przybyli kilkanaście minut wcześniej pewni i ono by nie żyło. W międzyczasie mężczyźni z przerażeniem odkrywają, że matka, która zginęła jest łudząco podobna do tajemniczej autostopowiczki. Zdają sobie sprawę, że widzieli ducha kobiety, która chciała ocalić swe dziecko…

Kolejna autostopowiczka prosiła, aby – pomimo jesiennego mroku i ulewnego deszczu zawieźć ją na cmentarz, atmosfera staje się tak paraliżująca straszna, że kierowca z drżeniem rąk trzyma kierownicę. Przerażony dojeżdża pod cmentarz, kobieta dziwnie się uśmiecha….
Kolejnego ranka policja znajduje martwego kierowcę w samochodzie przy bramie cmentarza….

Strasznie?
 
Strasznie?
fot. Zofia Bedyńska

Koniec bzdur

Wszystkie z opisanych historii są oczywiście bajkami powtarzanymi z ust do ust (czasem z komputera na komputer), a jeśli chcielibyśmy dokładnie je przeanalizować okazałoby się, że każda ma co najmniej kilkanaście wersji i tyle prawdy ile wody na pustyni.

Prawdziwa jest niestety historia o dwóch autostopowiczach, którzy zginęli łapiąc stopa ponieważ… położyli się na drodze, a kierowca po prostu ich nie zauważył.

Dość autentycznie brzmi również przygoda dwóch dziewczyn, które kształciły się na funkcjonariuszki służby celnej, a podwożący je emerytowany policjant chciał spełnić funkcję edukacyjną i pokazać im, że w obliczu strachu nie będą umiały nic sensownego zrobić. Skręcił do lasu, wyjął nóż i oznajmił że trochę się zabawi, po czym na oczach przerażonych dziewczyn obrał cebulę i ze śmiechem zapytał, dlaczego nie protestowały i nie robiły nic sensownego.

Przerażające historie należy zazwyczaj umieścić na półce z książkami, ale te smutne również się zdarzają.

Najgorszy przypadek, który mnie spotkał podczas podróżowania to kierowca, który przypominał mnie. Był tak przemądrzały i denerwujący, że byłem pewny, że podróż skończy się bójką.

I choć bać się nie należy to czasem nie pchajmy się tam, gdzie nie trzeba :-)

Bo niektórych autostopowiczów po prostu nie warto brać...
 
Bo niektórych autostopowiczów po prostu nie warto brać...
fot. Zofia Bedyńska
 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (1)

 • maniana (gość)

  maniana (gość)

  11.04.14, 21:27

  ostatnie zdjęcie jakieś znajome ;)

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7496

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6627

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27364

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8249

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10310

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8341

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9701

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7380

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8790

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6278

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7855

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6067

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 51232

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 129888

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7289

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 197552

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze