Dziś jest 29.05.2023

Imieniny obchodzą Teodozja, Maksym, Bogusława, Magdalena

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Czy to będzie niesympatyczne jak zapalę sobie haszysz?

Autor: Sylwia Korczak

Data publikacji: 14.10.2012 01:06

Liczba odwiedzin: 116752

Tagi: europa, francja, niemcy, autostop, relacje, podróżnicze hardkory, turystyka autostopowa, autostop relacje z podróży

Ponad trzy lata minęły od mojej pierwszej podróży autostopowej, trochę ich było później a wszystkie hardcorowe i niepowtarzalne. Ale jaka wyprawa może być bardziej magiczna, bardziej niezapomniana, w której wszystko działo się po raz pierwszy jak nie właśnie ta pierwsza?

Zaczęło się od wyjazdu do Taizé, małej francuskiej wioski, gdzie mieszka wspólnota braci, do której zjeżdżają się ludzie z całego świata. To był mój pierwszy wyjazd za granicę, pojechałam autobusem. Tam w pokoju byłam z kilkoma szalonymi Polkami z okolic Wrocławia. Opowiadały mi o podróżach autostopowych i po kilku dniach postanowiłam nie wracać autobusem do Polski, tylko wyjechać jeszcze z nimi. Szalona decyzja, którą opłacało się podjąć – okazała się jedną z lepszych w moim życiu.

Powycinałyśmy kartki w kształt przeróżnych pojazdów i napisałyśmy w nich ogłoszenie w różnych językach z prośbą o podwiezienie. Planowałyśmy jechać do La Salette, do znajomej dziewczyn, która była wolontariuszką w tym sanktuarium. Zgłosiło się trzech chłopaków. Jechali do… La Salette. Jeden z nich miał tam być wolontariuszem. Dwie dziewczyny Luiza i Gosia pojechały z nimi, a ja z trzecią z nich, Emilią, wybrałam się na stopa w poniedziałek rano.

Ostatnią noc w Taizé spałyśmy na podłodze w jakimś baraku, bo namiot zabrały Luiza i Gosia. Już to pachniała przygodą. Rano pożegnanie z Taizé w romańskim kościółku i stoimy już na drodze. Chciałam mieć zdjęcie jak łapię okazję, ale nie zdążyłyśmy nawet wyjąć aparatu, bo samochód się zatrzymał.

Dobra reklama nie jest zła
 
Dobra reklama nie jest zła
fot. Sylwia KorczakTrzy lata temu spisałam tę historię. O pierwszym samochodzie napisałam: „Siedząc z tyłu cieszyłam się wiatrem czochrającym mi włosy. Wiedziałam, że wpakowałam się w niezłe bagno i byłam z tego cholernie zadowolona”. Tego dnia jechałam pierwszy raz tirem, wzięła nas też staruszka rajdowiec starym mercedesem, słuchająca francuskiej wersji Radio Maryja. Najlepsza była chyba jednak pół-Polka która śpiewała z nami takie hity jak „Szła dzieweczka do laseczka”. Takie stopy dobrze nastrajają, szczególnie przed długim staniem na drodze. Utknęłyśmy dość daleko w Alpach, było już późno i ciemno. Emila chciała spać na przystanku autobusowym. A wokół las, góry, mrok, zimno, ubrałyśmy wszystkie rzeczy z plecaków.

– Ty chyba nie zamierzasz tu spać? A jak ktoś przyjdzie? Albo coś? – zapytałam niepewnie. To była moja pierwsza noc w podróży i od razu na przystanku. Teraz wiem, że taka sytuacja była całkiem komfortowa, ale skąd mogłam to wtedy wiedzieć? Wcześniej udało nam się porozumieć z Gosią i Luizą i powiedzieć mniej więcej gdzie jesteśmy. Jeden z chłopaków, który dowiózł dziewczyny do La Salette znalazł nas i dowiózł o trzeciej w nocy do sanktuarium zagubionego pośród alpejskich wzgórz. Odetchnęłam z ulgą. Nigdy nie zapomnę widoku kłębiących się w dole chmur. Krążyłyśmy po hotelu w którym mieszkała Ula, znajoma dziewczyn, ale każde piętro wyglądało inaczej, miałyśmy wrażenie, że korytarze zmieniają swój układ za każdym razem, że ten budynek żyje własnym życiem.

Po godzinie się poddałyśmy. Na korytarzu spać nie mogłyśmy, a na dworze było chyba z minus tysiąc stopni i silny wiatr. Postanowiłyśmy, że pójdziemy spać do… toalety dla inwalidów. Niestrzeżone toalety znajdowały się na zewnątrz budynku, było w nich ciepło i czysto. Luksus! Nasze plecaki następnego dnia zostawiliśmy w namiocie, który rozbiliśmy zaraz pod murami hotelu, gdzie wydawało się, że będzie niewidoczny. Kiedy weszłyśmy na pobliską górkę okazało się, że pomarańczowy punkcik doskonale widać z każdej niemal strony. A obok niego biały punkcik, osioł. Nie wiadomo skąd się tam wziął, więc nazwałyśmy go objawionym osiołkiem. W końcu to miejsce objawień. Drugą noc spędziliśmy w jednoosobowym pokoju Uli, polskiej wolontariuszki. Trzy osoby spały na kawałku podłogi, dwie na łóżku i jedna pod łóżkiem.

WC Hotel
 
WC Hotel
fot. EmilaNastępnego dnia popatrzyliśmy na mapę. Luiza, siostra Emilii oglądała jakiś program o Aix-en-Provence i pamiętała, że to ładna miejscowość, i że żył tam Van Gogh. No to co? Jedziemy? Jeden z trójki chłopaków zdecydował się jechać z nami. Ja jechałam w trójce z Emilą i Luizą, a Gosia z Tomkiem w drugiej „grupce”. Najzabawniejsze było ciągle mijanie się. Jednego razu kiedy kierowca wysadził nas na drodze w kierunku Aix nagle z krzaków po drugiej stronie ulicy wychodzą… Gosia i Tomek.

Jedziemy do Aix, ale na stopa wziął nas dość szybko pewien miły student z Marsylii, Maxime i zaproponował nocleg w Marsylii. Luiza mówiła po francusku, zapytała czy jest możliwe, żeby przenocował też dwójkę naszych znajomych. Na wszystko słyszałyśmy tylko jedną odpowiedź: Ҫa va! czyli najprościej mówiąc: o.k.! Miałam w głowie czarny scenariusz, w końcu obcy koleś zaprasza nas na nocleg. Pojechaliśmy najpierw do dzielnicy, o której Maxime powiedział, że nie jest to dobre miejsce, ale musi coś tu załatwić. Zostawił nas na chwilę w samochodzie. No jasne, pomyślałam, teraz pewnie nas sprzeda. Ale przyszedł i pojechaliśmy dalej. Jego mieszkanie znajdowało się zaraz przy głównym porcie Marsylii. Gosia i Tomek też dojechali. Umyliśmy się i poszliśmy na małe zwiedzanie. Wokół nas przebiegały co chwilę jakieś arabskie dzieci, miałam wrażenie, że wkładają ręce do moich pustych kieszeni. Nic nie mogli mi ukraść, ale czułam się dziwnie osaczona. Jak wchodziliśmy do mieszkania okazało się szybko dlaczego musieliśmy zatrzymać się w tej strasznej dzielnicy. Ze skarpetek Francuz wyjął haszysz, po czym sprawnie zrobił sobie z niego skręta. Właściwie palił nieustannie, głównie siedząc na szerokim parapecie. My też tam sobie siedziałyśmy chwilę i patrzyłyśmy na biegające pod oknem szczury.

Nocny spacer po Marsylii
 
Nocny spacer po Marsylii
fot. Sylwia KorczakA mieszkanie, a właściwie kawalerka, była mała, w łazience nie było prądu, ciepłą wodę pod prysznicem odkręcało się obcążkami, a wodę w toalecie spuszczało wiadrem, bo spłuczka była kaputt, jak to określał dumny gospodarz ze skrętem w ręce. Cztery osoby spały na łóżku, dwie obok, więcej miejsca nie było. Musieliśmy spać w poprzek, bo wzdłuż łóżka byśmy się nie zmieścili, ale Maxime zapewniał, że wypróbował taki układ wiele razy, generalnie ça va! W nocy czułam, że Gosia leżąca obok Francuza coraz bardziej przesuwa się w naszą stronę, tak, że nad ranem połowę łóżka zajmował Maxime, a połowę my, w trójkę.

Rano kombinowaliśmy jak wydostać się z miasta w piątkę. Wpadliśmy na pomysł dość szalony, ale Maxime paląc haszysz, wzruszył ramionami i powiedział: ça va! Emila wsiadła do bagażnika, przysypaliśmy ją plecakami i w ten sposób dojechaliśmy do Aix-en-Provence.

Pierwsze kroki skierowaliśmy do informacji turystycznej, mapki miasta zawsze dają za darmo. W biurze okazało się, że owszem, mieszkał tu malarz, ale nie Van Gogh, tylko Cezanne. Kiedy się o tym dowiedzieliśmy, to przyszło nam zauważyć, że w kostkach brukowych chodnika wyłożony był wszędzie znaczek imieniem Cezanne, a obok znajdował się wielki Hotel Cezanne. Aix nas oczarowało, nieduże miasto, piękna starówka, słoneczna pogoda, inaczej niż w Marsylii nie spotkaliśmy mnóstwa uchodźców, choćby dlatego, że to dość drogie miasteczko.

Następnie przyszło nam do głowy wybrzeże, w końcu to tak blisko. My w trójkę dość szybko dojechałyśmy do Fréjus, bardzo blisko słynnego Saint Tropez.

Poranek na Lazurowym Wybrzeżu
 
Poranek na Lazurowym Wybrzeżu
fot. Emila

Spotkaliśmy się z drugą grupką i zjedliśmy wspólnie kolację pod palmami, oglądając zachód słońca. Jakiś starszy Hiszpan spytał nas czy zamierzamy tu spać. Pokiwaliśmy głową nieco niepewni i pytamy czy to możliwe. – Wszystko jest możliwe, dobrej nocy! – powiedział miłym głosem. Dlatego tym żwawiej rozłożyliśmy namiot na środku plaży. Wtedy po raz pierwszy spałam w namiocie. Pierwsza noc na dziko w toalecie, druga u ćpającego studenta w Marsylii, a trzecia w namiocie pod palmami, nieźle.

Rano ludzie schodzący się na plażę odnosili się do nas bardzo uprzejmie. Spędziliśmy więc tam kilka godzin. Jako że nie przepadam za przepełnionymi plażami, a wokół naszego namiotu zrobiło się gęsto od ludzi, to postanowiliśmy zebrać się i wyruszyć w stronę Polski.

Ktoś wcześniej powiedział nam, że wybicie się z Lazurowego Wybrzeża jest niemal niemożliwe, że lepiej od razu wjechać autobusem. Ej, przecież wszystko jest możliwe! My w trójkę złapałyśmy stopa w pięć minut i dojechałyśmy nim aż pod Strasburg. Zanim tam dojechałyśmy, zrobiłyśmy po drodze mały piknik na jednej ze stacji. Młody kierowca z jeszcze młodszym bratem częstowali nas melonem, my ich bagietką z marketu. W pewnym momencie padło pytanie, do którego pewnie większość podróżujących już przywykła.

– To przecież niebezpieczne, nie boicie się tak jeździć?
– Dotychczas spotkałyśmy samych sympatycznych kierowców.
– Na świecie istnieją też niesympatyczni ludzie.
– Ale niesympatyczni się nie zatrzymują.

Nasz kierowca poczuł się sympatyczny, zasłużenie zresztą, i nie chcąc tracić w naszych oczach, zanim ruszyliśmy ze stacji obrócił się do nas i spytał:
– Czy to będzie niesympatyczne jak zapalę sobie haszysz?

Dojechaliśmy na stację blisko granicy niemieckiej około czwartej w nocy, spałyśmy na stacji benzynowej, rano obudził nas deszcz, który bezczelnie siąpił przez ścianki namiotu. Spakowałyśmy się i przeniosłyśmy nasz obóz na stację benzynową. Tam elegancko kupiłyśmy sobie kawę z automatu, jedną na trzy osoby. Dopóki padało, nasz obóz trwał, ku widocznemu niezadowoleniu pracowników stacji, na jedynej ławeczce przy toaletach. Nie powiedzieli nam nic, ale wyrazili swoje niezadowolenie w inny sposób. Jak przestało padać siedziałyśmy na wyjeździe ze stacji i łapałyśmy z kartką „Deutschland”, aby Niemcy wzięli nas za swoje rodaczki i się zlitowali, niestety wszystko na nic.

I tak, w pewnym momencie wolnym krokiem zbliża się do nas policjant. Właściwie to podchodził tak wolno, że zdążyłybyśmy spakować manatki i odejść, też spokojnym krokiem. No dobra, ze stacji i tak nie uciekniemy, autostop we Francji jest przecież dozwolony, pocieszamy się, czekając. Uprzejmy policjant poprosił dokumenty i odszedł spacerkiem. Siedziałyśmy pół godziny, trochę zestresowane, nie mogąc łapać. W końcu pojawił się znów młody policjant, oddał dowody i chciał iść. Zatrzymałyśmy go.

– Ça va?
– Ça va, dostaliśmy zgłoszenie – machnął ręką w stronę stacji – że dziwni ludzie się tu kręcą, podejrzewaliśmy nielegalnych uchodźców, ale wasze dokumenty są o.k. Autostopowicze?
– Tak.
– Bon voyage.

I tyle. Postanowiłyśmy nie kłuć w oczy naszą obecnością i przejść do autostopu bardziej ofensywnego, czyli pytania kierowców. Znalazłyśmy dwóch kolegów z jednej firmy, Polaków. Emila zgodziła się jechać sama u jednego, a ja z Luizą jechałyśmy z drugim, młodym Ślązakiem. Miałyśmy okazję posłuchać typowej śląskiej gwary przeplatanej specyficznym słownictwem tirowców.

Porozumiewałyśmy się przez CB radio, a nawet podawałyśmy sobie przez okno aparat, bo nasi kierowcy specjalnie dla nas ku uciesze osobówek wyprzedzali się i zrównywali swoje tiry na dwóch pasach obok siebie, i tak co jakiś czas.

Wieczorem, już głębiej w Niemczech, rozpętała się ostra burza. Zawsze jak jadę przez Niemcy pada. Zawsze. Dojechałyśmy na stację o północy. Nasz kierowca zrobił nam kolację, herbatkę i poszedł na noc do kolegi, a my w trójkę spałyśmy na dwóch łóżkach w kabinie. Na odchodne nasz Ślązak powiedział, że nie możemy odjechać bez niego. Ponoć Rosjanie robili imprezę na stacji, ale żadna z nas tego nie słyszała. Obudziłyśmy się wspaniale wyspane i wypoczęte. Niedługo później przyszedł gospodarz tira i zrobił nam śniadanie. Nie mogłyśmy łapać, bo najzwyczajniej w świecie niewiele co jeździło po drodze. Stacja była oddalona od autostrady, tylko tiry tam zjeżdżały na dłuższy postój. Mało tego – była niedziela, więc żaden tir nie mógł wyjechać. Nasi kierowcy znaleźli kolegę, który ruszał o północy do Poznania. A tymczasem spędziłyśmy leniwy dzionek na trawce na stacji, zjadłyśmy obiad z tirowcami, a paczką żelków i herbatami, które dostałyśmy od kierowców, uczciłyśmy urodziny Emilii.

Szef naszego kierowcy zmienił mu trasę, ale szybko znalazł się inny. Z obrzeży Poznania złapałyśmy stopa do centrum, a tam już czekała na nas nasza druga „grupka”, śpiąc na ławce w parku pod operą.

No i jak można po takiej hardcorowej podróży nie pokochać autostopu?

Objawiony osioł
 
Objawiony osioł
fot. Sylwia Korczak


Komentarze (9)

 • 19.07.16, 17:22

  Komentarz usunięty

 • 19.07.16, 00:54

  Komentarz usunięty

 • 10.07.16, 21:11

  Komentarz usunięty

 • 20.06.16, 21:22

  Komentarz usunięty

 • 17.06.16, 20:56

  Komentarz usunięty

 • 12.06.16, 20:34

  Komentarz usunięty

 • 06.06.16, 21:03

  Komentarz usunięty

 • 16.03.16, 04:39

  Komentarz usunięty

 • Łukasz K. (gość)

  Łukasz K. (gość)

  18.12.12, 01:14

  Tu autor opisuje jak Was spotkał więc miła kontynuacja i niech żałuje, że nie pojechał z Wami :) michalpiec.pl/taize-i-la-salette-autostopem/

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 4679

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 4474

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 10572

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 5838

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 7236

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 6703

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6437

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 5022

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 5241

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 4462

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 4776

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3806

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 21914

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 39917

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 5072

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 59212

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze