Dziś jest 12.02.2025
Imieniny obchodzą Eulalia, Nora, Modest, Aleksy
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.09.2012 13:04
Liczba odwiedzin: 797
Jeszcze kilka tygodni temu, gdyby zapytać Łukasza Śledzieckiego – laureata II edycji „Stażu dla podróżników” – o wyjazdowe plany, padłyby nazwy co najmniej kilku krajów. Nie byłoby jednak wśród nich Indii. Ale czasem zdarza się, że ludzie biorą udział w konkursach takich jak „Staż dla podróżników”. I… wygrywają przelot do Indii! Potem nie pozostaje już nic innego jak tylko pakować walizki i układać plan podróży.
– Etraveler.pl: Wkrótce polecisz do Indii. Masz jakiś pomysł na ten kraj? Szczegółowo opracowany plan podróży?
– Łukasz Śledziecki: Plan powstaje cały czas. Zbieram informacje o Indiach z różnych źródeł i buduję swój plan podróży po Indiach na razie wyobrażonych, a później już spełnionych. Przeglądam więc strony internetowe, portale, blogi, wyszukując interesujące mnie informacje. Poza tym sporo moich znajomych, także tych z bliskiego otoczenia, było już w Indiach, a więc są dla mnie cennym źródłem wiedzy. Póki co bardziej zaprząta mnie kwestia finansowa wyjazdu.
– A czy przed wygraną w „Stażu dla podróżników” w ogóle myślałeś o wyjeździe do Indii?
– Szczerze mówiąc Indie w ogóle nie mieściły się w moich podróżniczych planach. Na pewno nie zachęcały mnie do wyjazdu do Indii strzępy zasłyszanych historii – na przykład o wszechobecnym brudzie, o nagminnych problemach z żołądkiem czy o wysokich temperaturach, których zwolennikiem raczej nie jestem. A tu proszę, taka niespodzianka! Nie tylko dla mnie, moi najbliżsi też byli zaskoczeni. Skoro jednak nadarzyła się okazja, by wziąć udział w konkursie „Staż dla podróżników” i skoro go wygrałem, to chyba grzechem byłoby nie skorzystać z okazji.
– Jest taka obiegowa, powtarzana niemal do znudzenia opinia, że w stosunku do Indii nie ma półśrodków: albo je kochasz, albo nienawidzisz. Masz jakieś obawy przed wyjazdem do tego kraju?
– Co prawda nie paraliżuje mnie strach, ale oczywiście mam pewne obawy. Spędzę tam 3 miesiące, a dotychczas mój najdłuższy wyjazd to ponad miesięczny pobyt na Ukrainie. Z Ukrainy do Polski wraca się dzień, może dwa. Z Indiami już jest inaczej i ta perspektywa trochę mnie niepokoi. Poza tym przez dwa tygodnie po ogłoszeniu wyników myślałem, że pojadę sam. Teraz wiem, że będę ze swoją dziewczyną, co zmienia postać rzeczy. Choć oczywiście zdarza mi się myśleć, że nie dam rady, że to wszystko mnie przerośnie i że po miesiącu zaszyję się w jakimś drogim hotelowym pokoju, z poza którego nie wyściubię już nosa do końca wyjazdu. Chcę jednak spróbować, bo taki wyjazd to mimo wszystko sprawdzenie siebie.
– W trakcie konkursu zajmowałeś się Słowenią. Skąd tak dobrze znasz ten kraj?
– Do Słowenii wyjechałem na pół roku w ramach wymiany studenckiej Erasmus. Starałem się jednak maksymalnie wykorzystać czas spędzony tam i nie tylko studiować, ale także intensywnie zwiedzać i poznawać ludzi. A więc część informacji o Słowenii, które przekazywałem w trakcie konkursu, zdobywałem mimowolnie, po prostu żyjąc tam na co dzień. Poza tym ja naprawdę polubiłem ten kraj i kiedy przyszło mi poświęcić kilka godzin na wyszukanie wiadomości o Słowenii, nie miałem z tym problemu, bo zwyczajnie sprawiało mi to przyjemność. W czasie konkursu pojawiła się też okazja, żeby przypomnieć sobie język słoweński. Miałem sporą frajdę, wyszukując informację na słoweńskojęzycznych stronach internetowych.
– Jakich argumentów użyłbyś, chcąc przekonać kogoś do wyjazdu do Słowenii?
– Może zabrzmi to sztampowo, ale w Słowenii naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie – morze, wysokie góry, sporo możliwości dla osób, które lubią uprawiać sporty ekstremalne; jest Triglav, na którego szczyt wspinają się osoby chcące zdobyć potem wyższe wierzchołki, takie jak na przykład Mont Blanc. I najważniejsze – klimat Słowenii, czyli otwarci, pomocni i gościnni ludzie. Poza tym Słowenia jest uporządkowana, a więc ludzie, którzy nie lubią niespodzianek i cenią sobie przewidywalność, będą się tam dobrze czuć. Słowenia to też mozaika, w której z jednej strony widać wsie położone wysoko w górach, dokąd nie dojeżdża żaden środek lokomocji, a zakupy robi się raz na dwa tygodnie w objazdowym sklepie, a z drugie zaś są takie miasta jak Maribor czy Lublana, które w niczym nie ustępują zachodnioeuropejskim metropoliom.
– Wracając jeszcze do konkursu – możesz pokusić się o jakieś pokonkursowe refleksje?
– Na pewno byłem pozytywnie zaskoczony, kiedy słyszałem opinie na temat moich tekstów od osób, które znałem słabo albo których nie znałem w ogóle. Okazało się, że konkursowe materiały zaczęły, przynajmniej częściowo, krążyć w Internecie. Znajomi polecali je innym, udostępniali na swoich profilach na Facebooku i zdarzało się czasem, że nieznajoma osoba pytała: „Jak Słowenia? Skąd w ogóle masz takie informacje?”. Pracuję jako barista w kawiarni i bywało, że moje teksty były publikowane na jej stronie internetowej. Potem klienci pytali mnie, jak sobie radzę w konkursie – zabawne sytuacje, które nawet mi się podobały. Ostatnio dowiedziałem się, że para znajomych na podstawie mojego przewodnika opublikowanego w konkursie zaplanowała wakacje w Słowenii. To miłe. Może powinienem wystąpić o jakieś dotacje do słoweńskiego rządu?:-)
– Czy któreś z konkursowych zadań szczególnie przypadło ci do gustu?
– Dobrze się bawiłem tworząc subiektywny przewodnik po wybranych miejscach w Słowenii. Przyjąłem pewien klucz – założyłem, że będę opisywać miejsca, w których byłem i które nie są powszechnie znane. I choć odwiedziłem Bled – wizytówkę Słowenii, jedno z jej najbardziej rozpoznawalnych miejsc – i mam stamtąd sporo ładnych, pocztówkowych zdjęć, bo każdy tam robi zdjęcia i większość z nich wygląda całkiem atrakcyjnie, to jednak nie zdecydowałem się na jego opis. Co ciekawe, miałem problem ze zdjęciami do tekstu, bo choć w Słowenii byłem 6 miesięcy, to wcale nie mam wiele fotografii stamtąd. Ciągle wydawało mi się, że ma jeszcze dużo czasu, żeby wyjść z aparatem i porobić ciekawe zdjęcia. Poza tym im dłużej tam byłem, tym mniej rzeczy mnie dziwiło. A skoro nie dziwiło, to też nie czułem, że powinienem robić dużo zdjęć.
– Wpadłeś w pułapkę długiego pobytu w danym kraju:-) Przestajesz się czuć jak turysta, nie jesteś już na fotograficznym głodzie, który każe ci pstrykać zdjęcia wszystkiemu wokół. Zaczynasz patrzeć oczami miejscowych. To pozytywne zjawisko i wielki przywilej tzw. podróżniczych długodystansowców.
– Zgadza się. Mam więcej zdjęć z krótkiego wypadu do Belgradu czy tygodniowego pobytu w Bośni, które traktowałem jako wakacje i wówczas ucieczkę od słoweńskiej rzeczywistości. Gdybym chciał pisać o jakimś kraju z punktu widzenia turysty, to wybrałbym Ukrainę. Całkiem dobrze znam jej zachodnią część, byłem w Odessie, na Krymie, mam tam masę znajomych. Kiedy zastanawiałem się, czy wziąć udział w konkursie, to chodziła mi po głowie właśnie Ukraina. Przypuszczałem jednak, że pewnie już kilka osób wybrało ten kraj – jest przecież tak popularny wśród Polaków! Pomyślałem sobie: kto będzie chciał opisywać Słowenię?! To mały i ciągle w znikomym stopniu znany w Polsce kraj.
– Teraz odrobinę bardziej znany kraj.
– I to mu się należy!
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16994
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12218
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 191627
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 220661
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8816
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7568
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 43817
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9539
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11904
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9226
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11397
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8652
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10980
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 7016
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9202
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7211
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 79797
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 194085
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8589
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 307596
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16994
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12218
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Powered by Webspiro.