Dziś jest 04.11.2024
Imieniny obchodzą Karol, Olgierd, Emeryk, Boromeusz
Autor: Marta Nogas
Data publikacji: 11.07.2011 12:17
Liczba odwiedzin: 5501
Tagi: europa, belgia, kuchnia, marta nogas, kuchnia artykuły
Jak najłatwiej obrazić Belga? Oczywiście twierdząc, że to Francuzi wynaleźli frytki, na co wskazywałoby angielskie „french frites”. Jednak w istocie dumnymi wynalazcami frytek są Belgowie. I o tym lepiej pamiętać, jeśli chce się utrzymać dobre relacje z mieszkańcami tego kraju.
Raj o smaku czekolady. Fot. Steve Parker
Nie tylko frytki pochodzą z Belgii. Jest ona też ojczyzną cykorii i belgijskich gofrów. Chlubą kraju jest czekolada (podobno najlepsza na świecie) oraz piwo, również do tego miana pretendujące. Gdybyśmy chcieli pokusić się o uproszczenie, próbując nazwać Belgię np. krajem frytek (tak jak USA – krajem hamburgera), pominęlibyśmy całe bogactwo kuchenne Belgów. A ich kuchnia jest naprawdę pyszna. Lepiej więc nie upraszczajmy.
Obiad
Na belgijskim stole króluje zasada obfitości. I nie chodzi tu tylko o ilość pożywienia, ale też wielość składników, również ich różnorodność, często nietypowe (dla nas) połączenia.
Dużą popularnością cieszą się owoce morza – zwłaszcza w okolicach wybrzeża, ale nie tylko. Waterzooi – gęsta zupa rybno-ziołowa, jest chyba najsłynniejszą zupą w Belgii. Od niej możemy zacząć obiad, choć nie należy przesadzać z ilością. Zaprawiana żółtkami i śmietaną Waterzooi jest potrawą sycącą, a przed nami jeszcze wiele dobrego. Trzymając się składników morskich – wybrać możemy krokiety krewetkowe lub mule z frytkami. Ostatnie danie jest tak popularne, że jego imię nosił festiwal kuchni belgijskiej organizowany w zeszłym roku w Warszawie.
W daniach mięsnych też można przebierać. Często na belgijskim stole ląduje dziczyzna w postaci np. lapin de biere (zając w piwie) czy faison a la barbancone (bażant z cykorią po brabancku). Bardzo popularny jest też carbonnade, czyli gulasz wołowy oraz sałatka Liegese – pochodzące z Liege potrawa, w skład której wchodzą fasola i bekon.
Cykoria, dziecko belgijskiej ziemi, stanowi popularny dodatek do dań mięsnych oraz składnik sałatek. Została „wynaleziona” właśnie tutaj. Belgowie lubią również szparagi – podobnie jak cykoria i fasola, stanowią one składniki wielu dań.
Mówi się, że bogactwo smaków belgijskich potraw to nie tylko różnorodne składniki, ale też wprawne posługiwanie się korzennymi przyprawami. Przed wiekami przez Belgię prowadził szlak z Indii, stąd zakorzenienie przypraw w tradycyjnej kuchni tego kraju.
Przekąska
Słynne belgijskie frytki podawane są zarówno do posiłków (np. z mulami), ale również osobno, w postaci przekąski. Ci, co byli, widzieli i jedli mówią, że najlepsze frytki kupuje się w frituur, budkach czy też kioskach stojących na ulicach belgijskich miast. Mimo że porcję frytek z majonezem potencjalny klient dostaje na wynos, zapewne afrontem byłoby nazywanie belgijskich frytek fastfoodem. Belgowie dbają o swoją reputację w kuchennej dziedzinie.
Sekretem na najlepsze frytki świata ma być wg znawców dwukrotne smażenie, które sprawie, że będą one miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz. W Brugii powstało nawet muzeum frytek. Możemy tam poznać dowody na to, że to właśnie Belgia jest ojczyzną tej potrawy. O powstaniu frytek opowiada też na wpół legendarna historia rybaków znad Mozy, którzy, głodni po nieudanym połowie, wycieli z ziemniaków małe rybki i usmażyli je w tłuszczu. Takie muzeum to połączenie historii, kultury i smaku, zdecydowanie warto je odwiedzić.
Deser
Belgia przecierała szlaki również w przypadku czekolady. Na kontynencie europejskim od czasów Kolumba znane było ziarno kakaowca, szybko doceniono czekoladę pitną. To Szwajcarzy – również mistrzowie w dziedzinie słodkości – oddzielili masło kakaowe, sprawiając, że czekolada stała się mniej tłusta i smaczniejsza. Belgowie natomiast wymyślili pralinki, bombonierki. Dziś przeciętny Belg zjada średnio około 8 kilogramów czekolady rocznie. Można dostać czekoladę do picia, do jedzenia, w przeróżnych kształtach i rozmiarach (ptaków, muszli, samochodów, rakiet tenisowych). Hitem ubiegłorocznych walentynek była damska bielizna wykonana z czekolady, jednak największą popularnością cieszą się tradycyjne pralinki. To nie oznacza jednak nudy czy jednostajności. Rodzajów pralinek jest bardzo wiele, wypełnione są różnorodnym nadzieniem. W tej kwestii pomysłowość Belgów zdaje się nie mieć granic.
Oprócz tradycyjnego nadzienia takiego jak orzechy, toffi, migdały czy wiśnie odnaleźć możemy czekoladki lecznicze, nasączone wywarami z ziół i przypraw. Wśród nich znajdują się czekoladki „sexi” – z imbirem i guaraną. Chyba najwięcej sklepów z czekoladą odnaleźć można w Brugii – mieście, w którym znajduje się również muzeum tego przysmaku i gdzie organizowane są również festiwale czekolady. Uczestnicy mają okazję spróbować różnych specjałów, można też skorzystać z okazji poddać się zabiegowi okładów czekoladowych. Mają one działać odmładzająco.
Piwo
Ciężko w Europie o miano kraju produkującego najlepsze piwa. Konkurencja w postaci Niemiec czy Czech jest bardzo silna. To, co trzeba jednak przyznać – piwo belgijskie jest w zdecydowanej czołówce, ciesząc się uznaniem wielu wielbicieli zarówno w kraju, jak i poza nim.
Belgowie nie zapominają jednak o podstawowej funkcji piwa – spożywają je chętnie i w dużych ilościach. Mówi się, że w tym kraju jest 360 gatunków piwa – prawie po jednym na każdy dzień roku (pięć pozostałych dni czeka na te jeszcze nieodkryte). To nieprawda. Gatunków jest zdecydowanie więcej, bliższe z nimi zapoznanie wymaga zatem więcej czasu niż tylko roku. Na początku XX stulecia istniało w Belgii ponad 1800 gatunków piwa. Dziś ich liczba przekracza 400. Często specjalne, limitowane serie piw tworzone są z okazji wydarzeń takich jak Boże Narodzenia, śluby czy inne święta.
Historia piwa z okolic dzisiejszej Belgii jest dłuższa niż historia państwowości tego kraju. Już w średniowieczu piwo w Brabancji warzyli mnisi, używając napoju do codziennych posiłków. Złoty wiek piwa w tamtym regionie datuje się na okres renesansu, później, po Rewolucji Francuskiej nastąpił kryzys. Jednak nie na długo – w XIX wieku piwowarstwo w Belgii znów zaczęło odżywać. I ma się dobrze do dziś. Belgowie mają również świętego „od piwa”. Jest nim św. Arnold, który miał dokonać cudu, poprawiając jakość wody używanej do produkcji klasztornego piwa. Do dziś 18 sierpnia odprawiane są msze ku jego czci, a do Tieghen, miejsca jego pochówku, chadzają pielgrzymi.
Piwa belgijskie są bardzo różnorodne (tak jakby w kuchni belgijskiej mogło być inaczej!). Różne są techniki warzenia (Belgia jest jedynym krajem, w którym stosuje się cztery różne metody fermentacji), zawartość alkoholu, składniki (nie brak piw owocowych – wiśniowych, porzeczkowych czy bananowych) czy w końcu kolory. Feeria barw w kuflach – nie tylko jasne i ciemne. Również czarne białe, czerwone, brunatne. Szał.
Popularne są klasyczne pilsy – spośród nich światową sławą cieszy się Stella Artois. Większość Belgów woli piwa mocniejsze (takie jak Jupiler) i rzeczywiście – dość mocne piwa są tutaj produkowane. Inne marki, których z pewnością powinniśmy spróbować to Hoegaarden, Palm, De Koninck, Grimbergen, Maes, Cristal.
Belgowie są dumni ze swojej kuchni i mają ku temu powody. Dużą stratą dla nas jest nieznajomość czy też niedocenianie ich w tej dziedzinie. I o ile dla Polaków Belgia nie będzie krajem ekonomicznym, warto rozważyć turystyczną ucztę w tym kraju.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16349
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11640
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 162660
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 191972
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8066
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7051
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 35014
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 8910
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11138
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8656
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10491
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8040
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 9888
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6619
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8580
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6634
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 61119
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 165621
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 7911
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 264966
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Z indexem w podróży
Data publikacji: 04.12.2013 11:29
Liczba odwiedzin: 110673
Do tej pory w ramach naszego projektu odwiedziliśmy 23 kraje na dwóch kontynentach, przejeżdżając 22,5 tys. km. Auto pchaliśmy już około 100 razy. Zużyliśmy dwa silniki i hektolitry oleju silnikowego. Każdą z naszych wypraw relacjonowaliśmy za pośrednictwem środków masowego przekazu. Nawiązaliśmy łącznie współpracę z 50 firmami i organizacjami. Coraz więcej osób zagląda na nasze strony. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.11.2013 12:46
Liczba odwiedzin: 116437
Dlaczego podróżujemy, czy podróże naprawdę kształcą, co nam dają i co my dajemy tym, których spotykamy na bezdrożach? »
Powered by Webspiro.