Dziś jest 25.07.2024

Imieniny obchodzą Krzysztof, Walentyna, Jakub, Alfons

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Egipskie atrakcje wodne

Autor: Artur Gadecki

Data publikacji: 06.03.2012 09:38

Liczba odwiedzin: 10205

Tagi: afryka, egipt, nil, giftun, woda, zadanie 5, artur gadecki, turystyka wodna artykuły

Egipt to kraj, w którym czeka na nas wiele atrakcji związanych z turystyką wodną w szerokim zakresie. Przez cały rok panują tam temperatury odpowiednie do tego rodzaju aktywności. Morze Czerwone jest tam cudowne, temperatura ponad 30 stopni Celsjusza, błękitna woda i rafy. Chłodny wiatr od morza uprzyjemnia wspaniały wypoczynek nad Morzem Czerwonym. Również Nil, najdłuższa rzeka świata daje nam możliwość odbycia po swych wodach wycieczki w górę jej biegu.

Wody Morza Czerwonego są tutaj kryształowo czyste, pełne pięknych kolorowych ryb i koralowców. Rafy w Egipcie maja światową sławę. Egipt oferuje jedne z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie. W wielu miejscach rafy są tak płytko, że wystarczy maska, by móc podziwiać podwodny świat. Najlepsze miejsca do nurkowania znajdują się wśród przybrzeżnych wysepek Hurghady. Można tu uprawiać także inne sporty wodne, m.in. windsurfing, żeglarstwo, narty wodne no i przede wszystkim kąpiele w morzu.

Wyspy na Morzu Czerwonym
 
Wyspy na Morzu Czerwonym
fot. Artur Gadecki

Spośród różnych ofert turystyki wodnej jakie mogą nam zaoferować ich organizatorzy wiele jest naprawdę godnych uwagi i stosunkowo niedrogich.

Mamy możliwość nurkowania z akwalungiem przeznaczonego dla osób początkujących. W jego trakcie schodzimy pod wodę za rękę z instruktorem nurkowania, który robi za nas dosłownie wszystko. Zanurza nas i wynurza oraz kieruje całym nurkowaniem. Jedynym zadaniem biorącego udział jest oddychanie z automatu, który przez cały czas podaje powietrze i delikatne poruszanie płetwami. Aby nurkować nie trzeba umieć pływać. Ważny jest jedynie byśmy dysponowali ogólnie dobrym stanem zdrowia. Program wycieczki obejmuje dwa nurkowania za rękę z instruktorem, po 15-20 minut każde. Z reguły mamy możliwość skorzystania z instruktarzu w języku polskim.

Nurkowanie odbywa się na głębokości 5-6 m, a czasami płycej. Przez cały czas gdy nie nurkujemy możemy pływać z maską i rurką oraz w płetwach, co jest nie mniejszą atrakcją z uwagi na piękno podwodnego świata.

Będąc w Hurghadzie koniecznie trzeba popłynąć na Wyspę Giftun. Niezapomniane widoki, lazurowa woda oraz piękna plaża, gwarantowane. W trakcie rejsu na wyspę bardzo często spotyka się delfiny co mogę potwierdzić osobiście.

Delfiny w Morzu Czerwonym
 
Delfiny w Morzu Czerwonym
fot. Artur Gadecki

Podczas rejsu są dwa godzinne postoje na otwartym morzu przy rafach koralowych w okolicach Małego Giftunu. Możliwość podziwiania wspaniałego pasa podwodnych raf. Nurkowanie powierzchniowe odbywa się z maską, fajką i w płetwach – snorkeling.

Snorkeling na rafie koralowej
 
Snorkeling na rafie koralowej
fot. Aneta Smelcerz-Gadecka

Obie powyższe atrakcje to wydatek od 25$ do 40$ w zależności od tego którego organizatora wybierzemy. Naszej grupie udało się wynegocjować wyprawę na Giftun w cenie 20$ od osoby z uwagi na to że zebraliśmy grupę 8 osób a Egipcjanie lubią się targować.

Sharm El Naga to park koralowy który jest kolejną atrakcją wodną wartą zobaczenia. Na głębokości już 1 metra zaczynają się wspaniałe rafy koralowe z ogromną ilością egzotycznych ryb, które dosłownie jedzą z ręki. Rezerwat znajduje się ok. 50 km na południe od Hurghady. Możemy dojechać tam z reguły mikrobusem zapewnianym przez organizatora u którego wykupimy wyjazd. W Sharm El Nadze plażowanie i nurkowanie powierzchniowe z plaży.

Turystyki wodnej możemy również zakosztować na komfortowej, klimatyzowanej łodzi pół podwodnej pływającej wokół raf koralowych znajdujących się przy Wyspie Giftun. Ta łódź-katamaran posiada dwa pokłady: górny z tarasem widokowym i dolny z dużymi panoramicznymi oknami. Podczas rejsu istnieje możliwość pływania z maską, rurką i w płetwach – ok. 30minut. Sprzęt dostępny jest na łodzi. Podczas dwugodzinnej wycieczki morskiej można podziwiać rafy koralowe i ryby, robić zdjęcia oraz filmować.

Istnieje również opcja rejsu łodzią podwodną zanurzająca się na głębokość do 20 metrów czy otwartej łodzi pół-podwodnej, pływającej wyłącznie po powierzchni z głęboko zanurzonym, przeszklonym dnem. Wszystko to atrakcje których koszt waha się pomiędzy 25$ a 50$.

Ponadto dla fanów wędkowania istnieje możliwość udania się na wycieczkę połączoną z wędkowaniem na wodach Morza Czerwonego co na pewno jest okazją złapania nietuzinkowej ryby.

Rejs po Nilu to bardzo ciekawa opcja dla osób chcących skorzystać z innej opcji turystyki wodnej oraz zwiedzić Egipt. A zwiedzania jest naprawdę dużo, podróż nie jest męcząca, bo statek jest atrakcją samą w sobie – można się na nim zrelaksować i podziwiać z górnego pokładu przesuwające się piękne widoki. Ta majestatyczna podróż przerywana jest postojami w portach, w których można zejść na ląd i podziwiać wspaniałe zabytki.

Decydując się na tą formę turystyki mamy z reguły do wyboru komfortowy statek spełniający wszelkie wymogi statku cztero- lub pięciogwiazdkowego. Istnieje kilka wariantów podróży statkiem, albo z Luksoru do Asuanu albo w obie strony.

Typowy statek wycieczkowy na Nilu
 
Typowy statek wycieczkowy na Nilu
fot. Artur Gadecki

Zaokrętowanie następuje w Luksorze. Następnie odbywamy rejs do Edfu, starożytnego miasta wcześniej nazywanego Dżerba, które w czasach Starego Państwa pełniło rolę strażnika tzw. „bramy elefantyjskiej”, chroniącej południową granicę państwa. Zwiedzamy świątynię w Edfu – ośrodek kultu Horusa – boga nieba i opiekuna egipskiej monarchii. Jest to druga co do wielkości świątynia spośród wszystkich zachowanych w Egipcie. Do dziś hieroglif „oko Horusa” to symbol chroniący od złego spojrzenia. Po tych zapierających dech atrakcjach odbywamy malowniczy rejs do Kom Ombo pośród zielonych, urodzajnych brzegów Nilu.

Po dopłynięciu na miejsce czeka nas wizyta w zespole świątynnym w Kom Ombo, poświęconym: Sobekowi i Horusowi Starszemu. Zbudowanym przez Totmesa III, a rozbudowanym przez Ptolemeuszy. Na terenie Kom Ombo zobaczyć można także 3 mumie krokodyli, chronione w znakomicie zachowanej kaplicy dedykowanej Hathor, gliniane trumny i niezwykłe reliefy na ścianach.

Jednostka pływająca po Nilu na krótszych dystansach
 
Jednostka pływająca po Nilu na krótszych dystansach
fot. Artur Gadecki

Po dotarciu do Asuanu udajemy się na zwiedzanie Wielkiej Tamy Asuańskiej regulującej bieg Nilu, uważanej za jeden z technicznych cudów XX w. Na jednym z krańców tamy stoi wieża w kształcie kwiatu lotosu, pomnik przyjaźni egipsko – radzieckiej. Kolejnym punktem jest niedokończony obelisk królowej Hatszepsut, instytut papirusu oraz pałac perfum.

Będąc w Asuanie – urokliwym pachnącym orientem miejscu można odwiedzić słynny targ arabski a także asuańską promenadę. To także znakomity punkt wypadowy do Abu Simbel, kompleksu świątynnego, zbudowanego przez Ramzesa II, czy też do pobliskiej wioski nubijskiej.

Sterujący łodzią płynącą z Asuanu do wioski nubijskiej
 
Sterujący łodzią płynącą z Asuanu do wioski nubijskiej
fot. Artur Gadecki

Podczas całego rejsu mamy zapewniony pełny komfort. Pobyt na statku to czysta przyjemność i wielka okazja by przyjrzeć się życiu miejscowej ludności nad Nilem. To szansa zobaczenia czegoś więcej niż wyżej wymienione zabytki będące w planie rejsu.

Tego środka transportu wodnego nie polecam
 
Tego środka transportu wodnego nie polecam
fot. Artur Gadecki

Egipt to kraj w którym na brak atrakcji nie możemy narzekać. Turystyka wodna jest tu mocno rozbudowana z uwagi piękno Morza Czerwonego i możliwości żeglugi śródlądowej po Nilu. Egipcjanie znakomicie przystosowali się do oczekiwań przyjezdnych i niekiedy może zaskakiwać pozytywnie dostępność i cena ofert. Nie sądzę by w Polsce była szansa na równie atrakcyjny rejs w podobnej cenie choć pewnie część czytelników może kręcić nosem lub mieć inne zdanie.

Komentarze (1)

 • Dzerat (gość)

  Dzerat (gość)

  18.03.12, 22:52

  Super wycieczka, a artykuł i fotki sprawiają że chciałoby się tam być jak najszybciej. Trochę zazdroszczę tak fajnej wyprawy, choć myślę w przyszłości też wybrać się w to lub podobne miejsce. Żeby była gwarancja ciepłej wody w morzu i ładnej pogody, nie wspominając o opisanych atrakcjach i widokach.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7506

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6633

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27378

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8264

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10316

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8344

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9709

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7389

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8807

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6282

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7892

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6088

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 51364

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 130204

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7291

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 198074

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze