Dziś jest 17.04.2024

Imieniny obchodzą Robert, Rudolf, Stefan, Anicet

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

EKOtraveler Alex Barcia

Autor: Ola Smętek i Alex Garcia

Data publikacji: 13.10.2012 01:25

Liczba odwiedzin: 6739

Tagi: azja, europa, australia i oceania, inspiracje, autostop, podróżnicze hardkory, turystyka autostopowa, ola smętek, autostop główna, autostop wywiady, inspiracje wywiady

Jest to opowieść o hiszpańskim anarchiście, który w dwa lata przemierzył autostopem niezliczone kilometry na trasie Portugalia – Nowa Zelandia. Alex w trakcie swojej podróży nie tylko chętnie łapie stopa, ale także organizuje i udziela się w projektach NGO, pikietuje i nurkuje w śmietnikach.

JAK TO SIĘ WSZYSTKO ZACZĘŁO?

kciuk do góry
 
kciuk do góry
fot. Alex Barcia


Dawno dawno temu, za siedmioma lasami i za siedmioma górami pewien urodzony w Galicji Hiszpan postanowił opuścić swą ziemię ojczystą i udać się w świat. Dziesięć lat temu wyruszył więc w podróż, w trakcie której zwiedził liczne kraje, a także ukończył licencjat z prawa oraz ekonomii. Im więcej widział i wiedział, tym ogarniało go większe rozczarowanie. Utracił on wiarę w system oraz obecne „pseudofunkcjonalne” społeczeństwo. Zaczął się rozglądać za nowym bardziej mu odpowiadającym, alternatywnym i samowystarczalnym sposobem na życie.

AUTOSTOPOWA PRZYGODA

Dlaczego stopem?

Pierwszym krokiem była decyzja: byle nie samolotem! Podróżując drogą powietrzną zatracamy poczucie odległości. W stosunkowo krótkim czasie jesteśmy w stanie dolecieć do miejsc oddalonych o tysiące kilometrów. Dodajmy do tego fakt, że bilety lotnicze są stosunkowo drogie i że samolot zużywa strasznie dużo paliwa.

Przemieszczając się drogą lądową zachowujemy o wiele bardziej realne poczucie przebytego dystansu. Poza tym każdego dnia mnóstwo pojazdów podąża w tym samym kierunku. W tych bogatszych krajach większość z samochodów nie przewozi więcej niż dwóch pasażerów. Mając na uwadze ograniczoną ilość zasobów jaką dysponuje nasza planeta, Alex wybrał autostop jako główny środek transportu z pobudek zarówno finansowych, jak i ekologicznych.

autostpowe znajomości
 
autostpowe znajomości
fot. Alex Barcia

Ci co już kiedyś stali przy szosie z wyciągniętym do góry kciukiem, doskonale wiedzą, że jazda autostopem ma swoje nieodparte uroki. W pewnym sensie ze stopem jest jak z pudełkiem czekoladek. Przecież kiedyś ktoś się wreszcie zatrzyma i przygarnie Cię do swojego auta. Pytanie tylko kto to będzie? Alex traktuje każdego napotkanego kierowcę jak nauczyciela. Jego zdaniem z każdej przejażdżki można wynieść jakąś lekcję. Czasem trafiają się perełki i naprawdę poznaje on życiowe historie ludzi, które dają mu wiele do myślenia. Czasem jest to tylko lekcja na temat kultury lub języka kraju, po którym obecnie się porusza.

Trasa

Wyruszając z Portugalii a kończąc na Nowej Zelandii Alex przez ostatnie dwa lata łapał stopa w sumie w 23 krajach. (Uznając Tybet za oddzielne państwo).

Oto szczęśliwa 23: Portugalia, Hiszpania, Francja, Włochy, Słowenia, Chorwacja, Austria, Czechy, Polska, Litwa, Łotwa, Rosja, Mongolia, Chiny, Tybet, Nepal, Indie, Sri Lanka, Singapur, Malezja, Indonezja, Australia, Nowa Zelandia.

rzut oka na mapę
 
rzut oka na mapę
fot. Alex Barcia

Zmienne środki transportu

Na Rosję
 
Na Rosję
fot. Alex Barcia


Alex łapał stopa w każdym z państw, lecz były i kraje, w których musiał się posiłkować innymi rozwiązaniami. Gdy opuszczał Europę, zaczynała się już zima, więc dużą część Rosji i Mongolii przebył pociągiem. W Tybecie ciągle łapała go policja i zamiast podróżować do celu wiecznie wracał na komisariat. W Singapurze też było ciężko, bo to takie niby-państwo, ale jednak miasto z ogólnodostępną komunikacją miejską.

W Indiach udało mu się zatrzymać parę furmanek ciągniętych przez krowy. W Chinach załapał się na łódź.

Dwukrotnie też musiał lecieć samolotem. Z Bali do Australii oraz z Australii do Nowej Zelandii. Bo jednak ciężko jest poruszać się między wyspami.

Naj Naj Naj

Spośród wcześniej wymienionych krajów na Alexie największe wrażenie zrobiły oczywiście Indie. Najbardziej odmienne ze wszystkich kultur, w których dotąd przebywał. Najmniej podobało mu się w Singapurze. „Za dużo kapitalizmu” – w ten sposób wyjaśnił swój ograniczony entuzjazm do tego miejsca.

Incredible India
 
Incredible India
fot. Alex Barcia


Zapytany o najśmieszniejszą przygodę opowiedział mi o tym, jak to w Australii wspinali się ze swoją dziewczyną na 80-metrowe drzewo, żeby uchronić je od ścięcia. W ramach protestu spali na tym drzewie, na zamieszczonej 50 metrów nad ziemią platformie.

„Wtedy gdy wspinałem się po linie, strasznie się bałem, ale dziś gdy to wspominam już się z tego śmieję” – mówi Alex.
Ja natomiast najbardziej lubię historię o tym, jak na australijskiej pustyni udało mu się znaleźć małą niezniszczoną gitarę. Podróżuje z nią do dziś.

wspinając się na drzewo
 
wspinając się na drzewo
fot. Alex Barcia

Alex a sprawa polska

trasa po Polsce
 
trasa po Polsce
fot. Alex Barcia


Polska okazała się dla niego miłą niespodzianką. Spotkał tu miłych i przyjaznych ludzi. Nie spodziewał się, że zostanie aż tak ciepło odebrany. Stop po Polsce okazał się jednym z łatwiejszych w Europie.

Alex liznął też trochę polskiej kuchni i literatury. Przed swoją wyprawą przeczytał kultową dla autostopowiczów książkę Kingi Choszcz i Radosława Siudy pt.: „Prowadził nas los”.

Wieczorami zaś, włócząc się po knajpach prócz alkoholu smakował także polskich zakąsek, które o dziwo kojarzyły mu się z... hiszpańskimi tapas!

Plany na przyszłość

Jego autostopowa podróż jeszcze nie dobiegła końca. Właśnie podąża na południe Kiwilandu do miasteczka Barrytown, które jest położone dokładnie po drugiej stronie planety w stosunku do jego rodzinnego miasta Vigo. Przynajmniej Hiszpanie mogą się nacieszyć antypodami, bo dla Polaków po drugiej strony kuli ziemskiej jest tylko Pacyfik... Po Nowej Zelandii Alex planuje udać się do obu Ameryk a następnie do Afryki. Potencjalny powrót do Hiszpanii nastąpi pewnie za jakieś trzy lub cztery lata. Być może uda mu się wówczas przejąć małą fabrykę galicyjskiego sera po dziadku i kontynuować rodzinny business.

POBOCZNE PROJEKTY

Uczymy dzieci robić zdjęcia

Alex wozi ze sobą 10 aparatów cyfrowych. Raz na jakiś czas udaje mu się zebrać środki, by zrealizować darmowe warsztaty fotografii dla dzieci. Takie zajęcia dotychczas odbyły się już trzykrotnie: w Mongolii, Malezji oraz na Sri Lance.

warsztaty fotograficzne w Mongolii
 
warsztaty fotograficzne w Mongolii
fot. Alex Barcia

Otras Miradas

www.otrasmiradas.org

Jest to strona internetowa prowadzona przez Alexa. Ma ona na celu promowanie i zachęcenie ludzi do udziału w akcjach charytatywnych oraz darmowych wolontariatach. Autor strony zbiera informacje o projektach i promuje je na swoim portalu.

Dumpster Diving

Czyli nurkowanie w śmietnikach. (z ang. dumpster – śmietnik; diving – nurkowanie).

Alex woli nazywać to recyklingiem żywności. Jest to pozyskiwanie jedzenia z koszy na śmieci przynależących do supermarketów. Każdego dnia wyrzucane jest mnóstwo jedzenia, które nadal nadaje się do spożycia, lecz które przestało już atrakcyjnie wyglądać na zakupowych półkach. Większość ludzi, która uprawia dumpster diving stać na codzienne zakupy. Wolą oni jednak nurkować w śmietniku na znak protestu, przeciwstawiać się marnotrawstwu a także dążyć do minimalizacji konsumpcji w trosce o środowisko naturalne.

Pozyskując pożywienie ze sklepowych odpadów, nocując w komunach i jeżdżąc wszędzie tylko autostopem Alex w trakcie swojego pobytu w Australii praktycznie nie wydał ani grosza. Rocznie wyrzuca się tam do śmieci ok 3,3 milionów ton jedzenia, dlatego też jeden wypad na dumpster diving wystarczał na zebranie żywności na 10-osobową kolację.

Protesty, demonstracje, pikiety, manify

W dobrej wierze Alex zawsze chętnie pomoże i przyłączy się do demonstracji.

demonstracja w Australii
 
demonstracja w Australii
fot. Alex Barcia

Dwa lata w podróży zmieniają każdego

Poznaliśmy się w Chinach wiosną 2011 roku. Alex skorzystał wówczas z mojej gościny w ramach Couchsurfingu. Miałam w pamięci to, że wybierał się w stronę Nowej Zelandii. Gdy się okazało, że ja też mam tam zawitać, wysłałam do niego wiadomość. I tak oto jesienią 2012 spotkaliśmy się raz jeszcze. A właściwie to w Auckland gościłam go już dwa razy.

Couchsurfer, którego poznałam w Chinach o wiele się różni od osoby, o której piszę tu dziś. Możecie sami się na własne oczy przekonać jak każdego dnia zmieniał się Alex oglądając ten krótki film

Dla studentów iberystyki

http://ultreiacola.blogspot.co.nz/

Alex prowadził też swojego bloga. Znajdziecie tu dokładne opisy poszczególnych odcinków podróży jak i zakładki zachęcające do jazdy autostopem. Niestety wszystko po hiszpańsku...

Komentarze (6)

 • Olka (gość)

  Olka (gość)

  24.10.12, 02:31

  Ziom, nie zdziwiaj. Podroznicy dziela sie na tych co maja duzo czasu i tych co maja duzo pieniedzy. Alex do tych drugich nie nalezy. Ty tez mozesz rzucic prace. Zamiast wydawac kase na dach nad glowa zacznij sypiac w namiocie a po chleb sprobuj sie przejsc kiedys do piekarni gdy maja zamykac i zapytaj sie czy im pieczywo nie zostalo. Nie wiem tylko co poradzic na brak wyobrazni, ale moze kiedys ci sie uda rozbudowac te skromne marzenia urlopowe

  Zgłoś

 • Ziom (gość)

  Ziom (gość)

  19.10.12, 13:09

  Tez chcialbym byc tak zamoznym by sobie podrozowac po swiecie, smakowac roznych wodek, uczyc dzieci naciskac guzik w cyfrowce, nurkowac z usmiechem w smietnikach, przekraczac oceany i pisac blogi. A tak trzeba zarabiac na chleb, dach nad glowa i skromne marzenia urlopowe.

  Zgłoś

 • Misiek (gość)

  Misiek (gość)

  19.10.12, 05:19

  Jak to nieznane zjawisko? U mnie pod blokiem ciagle jakies lumpy robia dumpster diving i potem syf jest wszedzie

  Zgłoś

 • Misiek (gość)

  Misiek (gość)

  19.10.12, 05:18

  Jak to nieznane zjawisko? U mnie pod blokiem ciagle jakies lumpy robia dumpster diving i potem syf jest wszedzie

  Zgłoś

 • Olka (gość)

  Olka (gość)

  18.10.12, 08:45

  Cieszę się, że się spodobało!

  Zgłoś

 • Magu Bee (gość)

  Magu Bee (gość)

  17.10.12, 14:48

  Super historia! Dzięki, że się nią podzieliłaś! I cudnie, że ktoś napisał o dumpster diving - niezbyt znane w Polsce zjawisko.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6149

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5753

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17991

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7192

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8816

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7794

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8030

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6479

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7039

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5697

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6269

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5037

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35845

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 78460

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6433

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 117284

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze