Dziś jest 25.01.2020

Imieniny obchodzą Tatiana, Miłosz, Paweł, Artemia

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kwestionariusz Podróżnika

Autor: Etraveler.pl

Data publikacji: 26.04.2013 11:49

Liczba odwiedzin: 1180

Tagi: kwestionariusz podróżnika marta kapelańska

Marta Kapelańska

Marta Kapelańska
 
Marta Kapelańska
fot. Marta Kapelańska

1. W swoją pierwszą podróż wybrałam się do...

... Grecji, na kolonie z zakładu pracy mojego taty. Miejscowość Paralia, gdzie spędzaliśmy większość czasu, zachwyciła mnie swoim urokiem. Jednak największe wrażenie zrobiły na mnie dzikie przejażdżki autobusowe i zakręty na krawędziach górskich, wiecznie przeklinający kierowcy i tanie arbuzy a w drodze powrotnej: godziny postojów na granicach i kotlet w kształcie i o smaku podeszwy w Serbii.

2. Miejsce, do którego chcę wrócić to…


... Le Mont Saint-Michel, naprawdę widok zapierający dech w piersiach i chociaż od mojej podróży na Wzgórze Świętego Michała minęło 18 lat, nadal pamiętam uczucie szacunku, które mi towarzyszyło podczas zwiedzania.

3. Mój ulubiony kraj to…

Polska była, jest i zawsze będzie na pierwszym miejscu. Im więcej podróżuję, tym bardziej sobie to uświadamiam.

4. Inspirację do podróży czerpię z…

... wszędzie mam oczy i uszy szeroko otwarte, ciągle szukam nowych wrażeń. Mieszkając w małym greckim miasteczku, nauczyłam się wykorzystywać każdą okazję do wyjazdu i staram się to robić jak najczęściej.

5. Moja ulubiona podróżnicza książka to…

... „Żona Beduina” napisana przez Marguerite Geldermalsen. Nie jest typową książką podróżniczą, ale prawdziwą historią opartą na prawdziwych faktach, w której bohaterka żyjąc w obcym kraju, przejmuje zasady i warunki życia beduińskich plemion. Jako ekspert, dostarcza na kartach książki wiedzy, której na próżno szukać w przewodnikach. Są to informacje o codziennych, błahych czynnościach życia Beduinów, które to w największym stopniu dają możliwość czytelnikowi wejść w ich świat i zrozumieć wiele zwyczajów i obyczajów tam panujących.

6. Podróżnikiem, którego najbardziej cenię jest…

... moja przyjaciółka Paulina, która nie zważając na brak środków finansowych, przeszkody i wszelkie niebezpieczeństwa, nie przestaje mnie zadziwiać swoimi opowieściami z kolejnych podróży i pięknymi zdjęciami.

7. Najbardziej niebezpieczna przygoda w podróży…

... zdarzyła mi się cztery lata temu, kiedy zbierałam dzikie szparagi w greckich górach. Pewnego marcowego popołudnia, kiedy jeszcze węże są pogrążone w śnie zimowym, zbierałam pędy szparagów, kiedy nagle usłyszałam jakieś dzikie syczenie, albo coś w rodzaju bardzo głośnego wydechu. Nie mogłam za nic zlokalizować, skąd pochodzi ten dźwięk, ale coś mi mówiło, że muszę się dowiedzieć, co to jest. Mój znajomy nalegał, abyśmy szli dalej i to zignorowali, uważał ze to najpewniej jakiś żółw. Mnie jednak ten odgłos okropnie wystraszył, więc szukałam dalej wodząc wzrokiem dookoła. W końcu mój znajomy spojrzał na mnie i z przerażeniem powiedział, abym się nie ruszała, bo stoję na żmii. Dokładniej stałam na dwóch ułożonych blisko siebie kamyczkach, między którymi leżała żmija i próbowała wydostać się spod mojego buta. Nie pamiętam, jak się stamtąd uwolniłam, ale do dziś uważam, aby zakładać kalosze zawsze jak wychodzę w góry.

8. Najfajniejsza przygoda w podróży…

... miałam okazję poznać w Salonikach mnicha, który spędził prawie całe swoje życie na Górze Athos. Nie rozumiałam wtedy zbyt wiele po grecku, ale jednak człowiek ten zrobił na mnie ogromne wrażenie swoją dobrocią i uprzejmością.

9. Największe podróżnicze rozczarowanie przeżyłem/am w…

... Nidri na Lefkadzie. Planowaliśmy rejs po wyspach Morza Jońskiego od tygodni, ale kiedy nadszedł dzień wyjazdu, wchodząc do wody nadepnęłam na jeżowca i ból przez kolejne dni zepsuł mi całą podróż.

10. Najohydniejsza potrawa, jaką zdarzyło mi się jeść w trakcie podróży…

... lubię dobre jedzenie i unikam dziwnych potraw. Grecka kuchnia, według mnie jest najlepsza, choć niektórych smaków: oliwek, fety, tahini, warzyw doprawianych oliwą i sokiem z cytryny oraz ouzo musiałam się nauczyć, i dopiero po kilkunastu podejściach zaczęły mi smakować. Nadal nie mogę przekonać się do owiec i kóz, w żadnej postaci mi nie smakują, a jedną z bardziej „ekstremalnych” potraw kuchni greckiej jest zupa mageiritsa, którą robi się specjalnie na Wielkanoc z podrobów jagnięcia, mleka i żółtka. Jednak nawet ona, dobrze doprawiona, mi smakuje.

11. Najbardziej ekstremalny/najdziwniejszy nocleg w podróży…

... zdarzył mi się jakieś dwa lata temu. Postanowiłam z koleżanką udać się na jedną z małych greckich wysepek – Kalamos. Na takie wyspy dojazd jest strasznie trudny, jeśli nie ma się własnej łodzi. W ciągu tygodnia łódź wypływa wcześnie rano z wyspy, aby mieszkańcy mogli zdążyć do pracy na lądzie, a wraca około południa. Odkryłyśmy, że w niedzielę tak wypadają rejsy, iż będzie można pojechać, posiedzieć godzinkę i wrócić. Pojechałyśmy więc z zamiarem rzucenia okiem na wyspę, ale tak nas pochłonęły niesamowite plaże, tajemnicze ścieżki i przepiękne lasy (nawet chyba z jadalnymi grzybami), że w pewnym momencie, będąc na szczycie jednego ze wzniesień Kalamos uslyszałyśmy dźwięk syreny – znak gotowości łodzi do odpłynięcia. Niestety nie zdążyłyśmy, a kapitan odpłynął bez pasażerów. Nam pozostało poczekać do rana, więc bez żadnego jedzenia ani pieniędzy spędziłyśmy noc w porcie na Kalamos.

12. Najbardziej absurdalna/ekstremalna/najdziwniejsza przygoda w podróży przydarzyła mi się w…

... Hiszpanii. Wstyd się przyznać, ale kiedy jechałyśmy z koleżanką z Granady do Malagi, podwoził nas nasz nauczyciel hiszpańskiego i w pewnym momencie w samochodzie zabrakło benzyny. Zatrzymaliśmy się na poboczu i próbowaliśmy złapać jakiś przejeżdżający samochód, aby nam dowiózł trochę paliwa. W końcu zatrzymało się młode małżeństwo, nasz nauczyciel dał mi pieniądze abym z nimi pojechała na stację, ale ja nie zrozumiałam i dałam im banknoty do ręki mówiąc, aby pojechali nam kupić benzynę. Przez kolejne 20 długich minut słuchałam najprzeróżniejszych hiszpańskich wyzwisk. Na szczęście samochód przyjechał z paliwem i wszystko się dobrze skończyło.

13. W podróży najbardziej męczy mnie…

... klarino w radiu podczas jazdy autobusem lub taksówką oraz papierosy palone przez kierowców.

14. Wracając z podróży czuję/myślę, że…

... nie zmarnowałam ani minuty.

15. Podróże to dla mnie...

... szansa na spojrzenie na świat z innej perspektywy, zrozumienie różnic między ludźmi. To wspaniała lekcja życia.

16. W kolejną podróż wybiorę się do…

... Peru.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 3050

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 3088

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 8388

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 4735

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 5541

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 5143

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 4919

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 3896

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 3534

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 3428

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 3500

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 2907

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 12401

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 20190

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 3809

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 22219

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze