Dziś jest 18.01.2020

Imieniny obchodzą Małgorzata, Piotr, Bogumił, Krystyna

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kwestionariusz Podróżnika

Autor: Etraveler.pl

Data publikacji: 22.04.2013 11:04

Liczba odwiedzin: 5325

Tagi: kwestionariusz podróżnika marysia maciocha

Marysia Maciocha

W Beninie
 
W Beninie
fot. Marysia Maciocha

1. W swoją pierwszą podróż wybrałam się do...

Moja pierwsza prawdziwa podroż to Tajlandia, Kambodża i Laos styczeń/luty 2008 roku. Kilka miesięcy po tym, w kwietniu wybrałam się w swoją pierwszą podroż „solo traveller” do Brazylii. Ale to właśnie wyprawa do Azji zainspirowała mnie do dalszych podroży.

2. Miejsce, do którego chcę wrócić to…


Bardzo chciałabym odwiedzić Chile raz jeszcze, wprawdzie odwiedziłam Wyspę Wielkanocną i większy kawałek tego kraju, ale jest jeszcze kilka miejsc i rzeczy, które bardzo bym chciała tam zrobić i zobaczyć. Chile to wspaniały kraj, który wbrew pozorom ma bardzo dużo do zaoferowania.


3. Mój ulubiony kraj to…

Z cała pewnością mój ulubiony kraj to Hiszpania. Cudowne miejsce z idealną pogodą, wspaniałym jedzeniem, wyśmienitym winem i bardzo przyjacielskimi ludźmi. Jeżeli chodzi o ulubione miasto to Tel Aviv, potem Oslo, Berlin i Zurych.


4. Inspirację do podróży czerpię z…

Głównie z blogów podróżniczych. Nie wiem dlaczego (czytanie jest moją ogromną pasją), ale nie czytam książek podróżniczych, nawet nie wiem, czy kiedykolwiek miałam jakąś w rekach. Chyba wolę wyrobić sobie zdanie na temat danego regionu, kraju i jego kultury na podstawie własnych doświadczeń. Blogi są inne niż książki, mniej zobowiązujące, szybsze. Zawsze mogę odkryć jakieś ciekawe miejsce, o którego istnieniu nie miałam pojęcia, poczytać, poszukać informacji i ewentualnie zanotować na liście miejsc do odwiedzenia w przyszłości.


5. Moja ulubiona podróżnicza książka to…

Jak już wspomniałam, raczej nie czytam książek podróżniczych, ale czytam wspaniale książki o miejscach, które już odwiedziłam lub chciałabym odwiedzić.

Na przykład piękna książka Gaile Parkin „Baking Cakes in Kigali” o Rwandzie i obecnym czasie nadziei po tak zwanym czasie apokalipsy, czyli konflikcie pomiędzy Hutu a Tutsi. Drugą świetną książką, która bardzo polecam jest „A Tale of Love and Darkness” Amos Oz, niedawno wydana również po polsku. Jest to częściowo książka autobiograficzna. Autor z dużą dozą ironii i humoru opisuje Jerozolimę, Tel Aviv, życie w kibucach i Palestynę pod mandatem brytyjskim. 6. Podróżnikiem, którego najbardziej cenię jest…

Najbardziej zawsze podziwiałam Tony’ego Halika. Za jego nieustający apetyt na życie, podróże i wspaniałe przygody!


7. Najbardziej niebezpieczna przygoda w podróży…

Nie czuję, abym kiedykolwiek była w faktycznym niebezpieczeństwie. Podróżuję sama (Brazylia, Chile, Meksyk, Indie, Korea, Izrael, Oman, Turcja, Jordania, Kazachstan), ale zawsze towarzyszy mi zdrowy rozsadek. Jeżeli brać pod uwagę największe prawdopodobieństwo niebezpieczeństwa, to chyba podroż z Kotonu w Beninie do Parku Narodowego Pendjari. 800 km najgorszych dróg w całym moim życiu. Dziury wielkości dorosłego człowieka i powypadkowe samochody na poboczu co kilka kilometrów. Ale wspaniały kierowca i dobry samochód ocaliły mnie. Taka ciekawostka, sam kierowca – Benińczyk również stwierdził, że to była najcięższa wyprawa w jego życiu!


8. Najfajniejsza przygoda w podróży…

Wszystkie moje przygody są świetne, każda na swój sposób. Nocowanie w kazachskim domu kiedy to uparłam się zobaczyć Jeziora Kolsai w Górach Tienszan na granicy z Chinami. Kwitnąca pustynia w Jordanii czy podziwianie moich ukochany słoni na safari w parku narodowym w Beninie.9. Największe podróżnicze rozczarowanie przeżyłem/am w…

Trochę byłam rozczarowana Wenecją, ale myślę że to z powodu zbyt wielkich oczekiwań. Lecz prawdziwe rozczarowanie to Egipt. Fakt faktem byłam tam tylko raz. Pojechałyśmy z przyjaciółką na nurkowanie, więc Morze Czerwone, Sharm Sheikh i Dahab. Nurkowanie było naprawdę świetne, ale zachowanie mężczyzn poniżej jakiejkolwiek standardów. Zaczepiali w bardzo niegrzeczny sposób, podążali za nami przez cale miasto, proponowali wielbłądy za seks, nawet w hotelu. To było okropne. Podróżowałam w wielu krajach w regionie i nigdy wcześniej nie spotkam się z tak nagannym zachowaniem. Może kiedyś dam Egiptowi jeszcze jedną szansę, ale tylko Kair, piramidy i Aleksandria, a w tak zwanych egipskich kurortach moja noga już nie postanie. Na szczęście nurkować w Morzu Czerwonym można również w Izraelu i Jordanii :)10. Najohydniejsza potrawa, jaką zdarzyło mi się jeść w trakcie podróży…

Kumys, który piłam w Kazachstanie nie przypadł mi do gustu, podobnie jak durian, którego spróbowałam w Azji.11. Najbardziej ekstremalny/najdziwniejszy nocleg w podróży…
Nie wiem, czy można nazwać to ekstremalnym wyczynem, ale myślę, że nocleg na pustyni w czasie mojej podroży po Maroku w styczniu tego roku i nocleg w wiosce na północy Tajlandii w 2008. W obu przypadkach było niesamowicie zimno, co uniemożliwiało zaśnięcie. Spędziłam obie noce obok ogniska w specjalistycznej kurtce, polarze i dwóch swetrach. W Maroku widziałam najpiękniej ugwieżdżone niebo, a w Tajlandii miałam wspaniale towarzystwo które śpiewało i tańczyło do rana, pełna rekompensata za nieprzespane noce :)

12. Najbardziej absurdalna/ekstremalna/najdziwniejsza przygoda w podróży przydarzyła mi się w…

Do najbardziej ekstremalnych zaliczam swoje liczne przygody podczas nurkowania. Rekiny, ogromne 30-kilogramowe moreny w Omanie, tańczenie tanga na głębokości 36 m w Jordanii. Niesamowicie silny prąd podwodny w Bodrum który uniemożliwiał powrót do łodzi; wymagał ode mnie i mojego buddy ogromnej sprawności fizycznej i mądrych decyzji. Na szczęście byłam ze swoim instruktorem, jednym ze wspanialszych nurków jakich znam. Czy drobny wypadek z brakiem powietrza gdzie uratowały mnie stalowe nerwy i dobre przeszkolenie.

13. W podróży najbardziej męczy mnie…

Powrót. W trakcie podróży zawsze jestem naładowana pozytywną energią, ale w drodze powrotnej adrenalina odpuszcza i dopada cię zmęczenie! Czasami powrót jest najbardziej szaloną częścią podroży, ale to są sporadyczne przypadki :-)

14. Wracając z podróży czuję/myślę, że…

Lekkie zmęczenie, czasami niedosyt; czasami smutek, że się już skończyło. Zawsze jednak z uśmiechem na twarzy, że zobaczę swoich cudownych siostrzeńców, zwariowane siostry i równie zakręconych rodziców. Pomimo tego wszystkiego zawsze jednak myślę o kolejnej wyprawie. Podróże naprawdę uzależniają! :-)

15. Podróże to dla mnie...

Wolność! Wolność i jeszcze raz wolność!16. W kolejna podróż wybiorę się do…

Najbliższe podróże to Turcja, Teneryfa i Włochy. Ale poważna wyprawa na jaką się przygotowuję to Gruzja, Armenia i Azerbejdżan w czerwcu. Już się sama nie mogę doczekać :)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 3046

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 3086

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 8378

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 4730

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 5539

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 5118

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 4907

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 3885

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 3524

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 3417

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 3492

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 2904

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 12358

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 20145

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 3801

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 22188

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze