Dziś jest 24.04.2024

Imieniny obchodzą Aleksander, Horacy, Grzegorz, Aleksy

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

  • Natalia Pecyna

    Natalia Pecyna

    Autor: Natalia Pecyna

    Data publikacji: 27.06.2013 09:58

    Liczba odwiedzin: 20195

    Moja przygoda ze Szwecją zaczęła się w 2008 roku. Wtedy moje wyobrażenie o tym kraju ograniczało się głównie do drewnianych, czerwonych domków oraz krajobrazów pełnych lasów i jezior, które widziałam na zdjęciach w kolorowych magazynach. »

SZWECJA – ZADAJ PYTANIE (10)

Liczba opinii: 10 |

Średnia ocen: 4.80

  • Natalia (gość)

    Natalia (gość)

    07.07.14, 13:09

    Aleks, dzięki za uwagę, celowo użyłam polskich odpowiedników szwedzkich nazw. Pozdrowienia! Elu, dziękuję i pozdrawiam również!

    Zgłoś

  • Ela (gość)

    Ela (gość)

    31.05.14, 14:46

    cieawy artykuł. pozdrawiam

    Zgłoś

  • Aleks (gość)

    Aleks (gość)

    12.03.14, 09:56

    Natalio, te 2 najwieksze jeziora nazywaja sie Vänern i Vättern.

    Zgłoś

  • Natalia Pecyna (gość)

    Natalia Pecyna (gość)

    02.12.13, 14:09

    Planowanie z dużym wyprzedzeniem to świetny pomysł a poza tym doskonały sposób, by uniknąć różnych niespodzianek. Na Gotlandii jeszcze nie byłam, ale wydaje mi się, że z Polski najwygodniej dostać się na wyspę płynąc promem z Gdańska do Nynäshamn, a tam przesiąść się na prom do Visby, "stolicy" wyspy. Według informacji znalezionych w sieci, bilet z Gdańska do Nynäshamn to wydatek od 324 zł dla osoby dorosłej, a z Nynäshamn do Visby - od 131 zł dla osoby dorosłej. Na Gotlandię na pewno warto się wybrać dla jej niezwykłej natury oraz dla specyficznego, średniowiecznego klimatu miasta Visby, wpisanego zresztą na listę dziedzictwa narodowego UNESCO. Nynäshamn leży właściwie pod Sztokholmem, może udałoby się na majówce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i zwiedzić tętniącą historią wyspę oraz nowoczesną stolicę Szwecji. :)

    Zgłoś

  • Ala (gość)

    Ala (gość)

    28.11.13, 09:28

    hej, a czy byłaś może na Gotland? Wiesz jak tam w miarę tanio i szybko się dostać? I czy w ogóle warto? Powoli zaczynam juz planować majówke, a Szwecja jest niedaleko, więc moze... Pozdrawiam

    Zgłoś

  • Natalia Pecyna (gość)

    Natalia Pecyna (gość)

    26.07.13, 13:27

    Moja ostatnia porada dotyczy zachodniego wybrzeża (Västkusten) z Göteborgiem oraz okolicami wokół dwóch największych jezior Wener i Weter. Ta propozycja pewnie bardziej będzie Ci odpowiadać, jeśli w podróż wybierasz się samochodem. Göteborg to kolejne z moich ulubionych miast, dużo bardziej odpowiada mi jego spokojniejszy klimat niż kosmopolityczna stolica. Obowiązkowo spacer po pięknej dzielnicy Haga i wizyta w hali targowej zwanej "rybnym kościołem" - Fiskekyrkan. Warto też zobaczyć miasto z budynku Utkiken. Jeśli możesz poświęcić więcej funduszy na atrakcje, to polecam pływanie łódkami Paddan po kanałach (Super atrakcja!) i zwiedzanie Universeum: muzeum-centrum nauki z dzikimi zwierzętami i interaktywnymi wystawami dotyczącymi technologii. Wycieczki wokół jezior to cała seria ciekawych miejsc, ale przede wszystkim wspaniała natura. Planując swoje wyprawy pamiętaj o tym, że we wrześniu w Szwecji robi się już chłodniej oraz że w porównaniu do Polski - szybciej robi się ciemno.

    Zgłoś

  • Natalia Pecyna (gość)

    Natalia Pecyna (gość)

    26.07.13, 13:16

    Jeśli będziesz płynął promem ze Świnoujścia, to zdecydowanie wybierz trasę do Ystad. Ja po prostu uwielbiam to malownicze miasteczko. W ogóle na południu też jest dużo ciekawych miejsc. Polecam Ales Stenar, jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych regionu Skåne - to takie jakby szwedzkie Stonehenge. We wrześniu dzięki studentom ponownie zakwita życie w Lund (przy okazji 21 września odbywa się tu Kulturnatten - Noc kultury, imprezy, koncerty i tym podobne). Z większych miast mogę polecić oczywiście Malmö (według mniej najciekawsze część to Västra Hamnen z charakterystycznym wieżowcem Turning Torso) i Helsingborg. Korzyścią ze spędzenia Twoich 10 dni akurat na południu może być łatwość dotarcia do Danii i szansa na zwiedzenie dwóch krajów podczas jednej wyprawy (ok. 20 min z Helsingborga do Helsingør z zamkiem Hamleta, ok. 30 min z Malmö do Kopenhagi). Na Kopenhagę też zdecydowanie lepiej zarezerwować sobie więcej niż jeden dzień.

    Zgłoś

  • Natalia Pecyna (gość)

    Natalia Pecyna (gość)

    26.07.13, 13:04

    Jeśli chodzi o "reprezentatywność" to zdecydowanie stolica. Na zwiedzanie Sztokholmu dobrze jest zarezerwować sobie kilka dni, ponieważ w dużym mieście zawsze jest co robić. Obowiązkowym punktem programu jest spacer po ulicach Starego Miasta (Gamla Stan) - niesamowity klimat i niepowtarzalna atmosfera. Warto wybrać się też pod Zamek Królewski (Kungliga Slottet) i zobaczyć uroczystą zmianę warty. Wycieczką na cały dzień może być zwiedzanie Skansenu - to muzeum na wolnym powietrzu, które nazywane jest "Szwecją w pigułce". Jego plan przypomina trochę ukształtowanie całego kraju i prezentuje przekrój budynków z całej Szwecji, w których jakby dalej toczy się życie z epoki. A do tego jeszcze można spotkać szwedzkie zwierzęta (łosie, niedźwiedzie, renifery). Ze Sztokholmu warto wybrać się do Uppsali, miasta o akademickich tradycjach i studenckim klimacie. Koniecznie wypada też odwiedzić sztokholmski archipelag, np. najbardziej znaną wyspę Utö.

    Zgłoś

  • Natalia Pecyna (gość)

    Natalia Pecyna (gość)

    26.07.13, 12:58

    Emilu, zdecydowałeś się może na konkretną część Szwecji (południe, północ, środkowa część kraju) lub wybrałeś środek transportu, dzięki któremu się tam dostaniesz? Wtedy z pewnością byłoby mi łatwiej podsunąć jeszcze bardziej konkretne miejsca. Na razie pozwolę sobie na dość ogólne rekomendacje:

    Zgłoś

  • Emil (gość)

    Emil (gość)

    24.07.13, 16:36

    Cześć, jakie miejsca polecasz w Szwecji? Będę tam około tydzień, maks 10 dni w drugiej połowie września, zastanawiam się co zwiedzac, nie jestem pewien czy to dużo czy mało czasu, więc chciałbym zobaczyć takie „reprezentatywne” miejsca. Dzięki za podpowiedż.

    Zgłoś


Zamknij

Twoja opinia

Twoja ocena

Tutaj jesteś: Szwecja

Szwecja – relacje z podróży, artykuły, informacje praktyczne

  • Kiszony śledź – Szwecja

    Kiszony śledź – Szwecja

    Autor: Natalia Pecyna

    Data publikacji: 25.01.2014 20:37

    Liczba odwiedzin: 12883

    Owiany złą sławą, śmierdzący ohydnie i niebezpieczny do tego stopnia, że nie wolno się z nim pojawić na pokładzie samolotu – tak w skrócie można zacząć opowieść o tym, czym jest szwedzki kiszony śledź, surströmming. »

    Tagi: europa, szwecja, kuchnia, artykuły, natalia pecyna, kuchnia artykuły

  • Moje wielkie skańskie wakacje

    Moje wielkie skańskie wakacje

    Autor: Natalia Pecyna

    Data publikacji: 17.07.2013 18:14

    Liczba odwiedzin: 4540

    Skania (Skåne) to najbardziej wysunięta na południe kraina Szwecji, stąd pod względem geograficznym jest najbliższa Polsce. To obszar związany głównie z rolnictwem, dlatego widziany z lotu ptaka trochę przypomina patchwork złożony z pól i pastwisk. Ale Skania to też patchwork atrakcji turystycznych, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie: pełne życia miasta i spokojne wioski rybackie, piękne plaże, parki narodowe, zamki, wiatraki, latarnie morskie, pola golfowe, korty tenisowe… »

    Tagi: europa, szwecja, skania, relacje, natalia pecyna

  • God morgon bjutiful Słiden!

    God morgon bjutiful Słiden!

    Autor: Patrycja Psuj

    Data publikacji: 05.02.2012 17:23

    Liczba odwiedzin: 3405

    Gdzie Ci wikingowie? A Ikea? Czemu ludzie nie chodzą w lnianych ubraniach, a dzieci nie bawią się drewnianymi zabawkami? Stereotypy? Nieważne, bo już po pięciu minutach i tak zgodnie uważamy, że to jeden z najpiękniejszych europejskich krajów. Najczystszy, najbardziej zróżnicowany etnicznie, najbardziej naturalny i najbardziej... uśmiechnięty, bo Szwedzi kochają swój kraj i nie trudno się tym od nich zarazić. »

    Tagi: europa, szwecja, goteborg, relacje, zadanie 1