Dziś jest 12.12.2019

Imieniny obchodzą Aleksander, Adelajda, Dagmara, Joanna

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kwestionariusz Podróżnika

Autor: Etraveler.pl

Data publikacji: 10.06.2013 10:46

Liczba odwiedzin: 1185

Tagi: kwestionariusz podróżnika ola synowiec

Ola Synowiec

Ola Synowiec
 
Ola Synowiec
fot. la Synowiec

1. W swoją pierwszą podróż wybrałam się do...

... Włoch, ale wylądowałam w Hiszpanii. Jako fanka AC Milanu musiałam zobaczyć stadion tej drużyny, wystawiłam więc kciuk i ruszyłam. Myślałam, że to zajmie o wiele dłużej, ale już po dwóch dniach od wyjechania z domu, byłam na San Siro. Nie wiedziałam, że autostop jest tak łatwy i szybki. Zdecydowałam, że jadę dalej. Zwiedziłam po drodze wiele krajów Europy i podróż skończyłam w Hiszpanii.

2. Miejsce, do którego chcę wrócić to...

... oczywiście Meksyk. Ostatnio, gdy kupowałam bilet do Meksyku w normalnej cenie, widziałam Peru za 1100 zł, ale moje serce zabroniło mi gonić za okazją, bo już dawno wybrało Meksyk. No ale generalnie lubię wracać wszędzie. Patrzeć, co się zmieniło, odwiedzać stare kąty i starych znajomych.

3. Mój ulubiony kraj to...

... poza Polską, oczywiście Meksyk. Moja polska znajoma, która tam mieszka, mówi, że Meksyk jest jak Polska tylko bardziej. I rzeczywiście coś w tym jest. Połączenie polskich cech narodowych z domieszką spontaniczności, ciepła, kiczu, niesamowitej religijności, gorących tańców i pysznego jedzenia sprawia, że spędzam w Meksyku sporą część roku. Czuję, że już zawsze będę dzielić życie między Polskę i Meksyk.

4. Inspirację do podróży czerpię...

Często z filmów. Spędziłam dzieciństwo w wypożyczalni kaset video mojego taty, więc na każdy temat mam filmowe skojarzenie. Tutaj w Meksyku raz nawet wybrałam się w podróż szlakiem filmu „I twoją matkę też”.

5. Moja ulubiona podróżnicza książka to...

Jeśli mówimy o Meksyku, to zawsze mam przy sobie „Labirynt samotności” Octavio Paza. Nie jest to łatwa lektura, ale pozwala spojrzeć na Meksyk w głębszy, bardziej filozoficzny sposób.

6. Podróżnikiem, którego najbardziej cenię jest...

... mój kolega Paweł Skawiński. Paweł jest korespondentem PAP w Indiach, autorem książki „Gdy nie nadejdzie jutro”, jak również filmów i artykułów podróżniczych. Pomagał także zbudować piekarnię dla lokalnej społeczności w Nepalu. Cenię Pawła za jego zaangażowanie i za to, że ma siłę i odwagę walczyć o lepszy świat.

7. Najbardziej niebezpieczna przygoda w podróży...

Nie mogę sobie przypomnieć, wszystko, co przychodzi mi do głowy, to zamachy na moją cnotę. Raz na przykład włoski kierowca autostopu nalegał, żeby zakończyć podróż z jego kolegą i z nim hotelu. Nalegał tak przez kilka godzin jazdy i się nie zatrzymywał, więc miałam niezłego cykora. Ale gdy za którymś razem powiedziałam „nie”, powiedział: „no trombare – no problem” i wysadził mnie tam, gdzie chciałam.

8. Najfajniejsza przygoda w podróży...

Było ich sporo! Myślę, że większość z nich jest związanych z małością tego świata, ze spotykaniem znajomych w najbardziej niespodziewanych miejscach. Kiedyś spałyśmy z koleżanką na gejowskiej plaży w Hiszpanii w samym środku gejowskiej orgii (szczegóły na priv, przygoda sama w sobie:)). W którymś momencie podbiegli do nas dwaj chłopcy, którzy nie mieli tego szczęścia co my – nie byli dziewczynami i ich sen na plaży okazał się dużo mniej spokojny. Okazało się, że to Polacy. Przegadaliśmy całą noc, ale rano zniknęli. Nawet nie zobaczyłyśmy ich twarzy, bo było ciemno. Jakiś czas później zaczęłyśmy rozmawiać z jakimiś chłopakami na festiwalu w Polsce i od słowa do słowa – okazało się, że to chłopcy z gejowskiej plaży!

9. Największe podróżnicze rozczarowanie przeżyłam w...

Nie zdarzyło mi się. Wszędzie można znaleźć coś ciekawego. Nawet jeśli jest to kurort all inclusive w Tunezji z dala od wszelkiej cywilizacji.

10. Najohydniejsza potrawa, jaką zdarzyło mi się jeść w trakcie podróży…

Generalnie kocham się w jedzeniu i wychodzę z założenia, że skoro ludzie coś jedzą bez przymusu, to znaczy, że to musi być dobre. Niestraszne mi koniki polne, mrówki czy piwo z ostrym sosem, krewetkami i małżami w środku (meksykańskie smakołyki). Raz tylko nie mogłam dokończyć posiłku. To było w Brazylii. Byliśmy w restauracji w małej wiosce nad brzegiem rzeki i znajomi zamówili dla mnie jakieś danie. Był kawałek mięsa o przekroju szerokości większej niż moje udo. Zapytałam więc kelnera, co to. Powiedział, że wąż. Zapytałam, skąd ma tego węża. Odparł, że z tej rzeki, tuż obok. Nie mogłam skończyć kolacji. Ale nie dlatego, że jedzenie było niedobre:)

11. Najbardziej ekstremalny/najdziwniejszy nocleg w podróży to...

... z pewnością trumna, w której spałam na Couchsurfingu w Tallinie. Cały dom był zresztą żywcem wyrwany z horroru i wymalowany w środku czarną farbą, a lokatorzy nie wychodzili z niego przed zmrokiem. Po zmroku zaś zabrali mnie do opuszczonego carskiego więzienia...

12. Najbardziej absurdalna/ekstremalna/najdziwniejsza przygoda w podróży...

... przydarzyła mi się znów w Brazylii. Miałam spać na Couchsurfingu u pewnego starszego profesora i jego syna. Na początku nie wyszli po mnie na przystanek, mimo że obiecali, a ja znałam tylko ulicę oraz fakt, że ich brama jest czarna. Był środek nocy, ulica okazała się być pośrodku dżungli, a w nocy wszystkie bramy są czarne. W końcu trafiłam, a panowie jak gdyby nigdy nic przygotowywali kolację. Znaczy przygotowywał profesor, bo jego syn zajmował się rzucaniem jedzeniem po ścianach, łapaniem mnie za ramiona i mówieniem o tym, że ten świat nie jest realny. Powiedział też, że gdyby mnie teraz zabił, to wcale bym nie umarła, bo wszystko wokół jest iluzją. Ojciec zaś nic sobie z tych opowieści nie robił i udawał, że wszystko jest ok. W końcu się odezwał i zaproponował mi kilkudniową wycieczkę na koniach. „Tylko my, konie, plaża, namiot i światło księżyca” – mrugnął do mnie porozumiewawczo oczkiem. Zaprowadził mnie do mojego pokoju, a ja modliłam się, żeby dał się on zamknąć od środka. Okazało się, że pokój już jest zamknięty. W środku zabarykadowały się dwie inne przestraszone couchsurferki. Brazylijki pakowały manatki i uciekały. Powiedziały, że nie mogą mnie tak zostawić i wzięły mnie ze sobą. Jeździłyśmy razem przez następny tydzień.

13. W podróży najbardziej męczy mnie…

... ciągłe targowanie się. Naprawdę lubię się targować i jest to wielka frajda, ale gdy chcę się napić wody, a cały rytuał przeciąga się w nieskończoność, to już frajdą nie jest. Dlatego raczej wybieram inne kierunki niż na przykład Maroko czy Indie, gdzie bez targowania nie możesz postawić kroku.

14. Wracając z podróży...

organizuję imprezę dla znajomych. Zawsze urządzam imprezy powitalne i pożegnalne, nawet gdy wyjeżdżam tylko na miesiąc czy dwa. Zawsze to okazja do zabawy i spotkania znajomych, którzy pewnie nawet by nie zauważyli, że mnie przez ten czas nie było:)

15. Podróże to dla mnie...

... przyjemne wyrwanie się z bezpiecznych pieleszy i poznanie się na nowo. Na drugim końcu świata nikt mi nie powie: "Ola, to zupełnie nie w twoim stylu". W podróży możesz być, kim chcesz, cały bagaż skojarzeń z twoją osobą zostawiasz w domu. Jeśli ktoś mnie polubi, to wiem, że zawdzięczam to tylko sobie i są to jedne z najmilszych chwil w podróży.

16. W kolejna podróż wybiorę się do…

W te wakacje chcę pojeździć po Polsce i po Europie. To jedyny dogodny moment, nie lubię jeździć w mrozie. Potem zapewne powrót do Meksyku.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 3008

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 3047

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 8307

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 4698

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 5497

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 4945

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 4850

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 3870

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 3468

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 3370

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 3433

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 2883

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 11971

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 19198

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 3782

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 20826

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze