Dziś jest 10.11.2024

Imieniny obchodzą Lena, Ludomir, Leon, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Etiopia – Afryka nie taka dzika

Autor: Marta Nogas

Data publikacji: 12.07.2011 13:24

Liczba odwiedzin: 8534

Tagi: afryka, etiopia, addis abeba, aksum, lalibeli, dolina omo, artykuły, marta nogas

Nie znamy Etiopii. Zwykle nie kojarzymy tego czterokrotnie większego od Polski kraju z ogromną różnorodnością. Różnorodnością krajobrazową – rozległe wyżyny sąsiadują z soczyście zielonymi dolinami oraz kulturową – obok kościołów wyrastają meczety i synagogi, plemiona południowej Etiopii żyją jak ich przodkowie przed setkami lat, gdy w tym samym czasie mieszkańcy stolicy przed takim życiem uciekają. Choć wielokrotnie pojawia się w Biblii, choć rzeszom czytelników przybliżył ją „Cesarz” Kapuścińskiego powtórzę jeszcze raz – ciągle nie znamy Etiopii.

Etiopia
Wodospad Blue Nile

Etiopia nigdy nie została dotknięta przez kolonizację i niewolnictwo, posiada długie tradycje państwowości, co, wydawałoby się, powinno sprzyjać rozwojowi kraju. Dzieje się jednak inaczej i tutaj Etiopia nie różni się od innych państw Afryki. Pozostaje jednym z biedniejszych i zacofanych państw na świecie. Etiopczycy trudnią się głównie rolnictwem, co wobec niesprzyjającego klimatu, nie jest zbyt dochodowym zajęciem. Uprawia się i eksportuje głównie słynną etiopską kawę, przez smakoszy uznawaną za jedną z lepszych na świecie. By przybliżyć odrobinę ten kraj, opiszę kawę, miejsca atrakcyjne dla podróżników i kulturę rastafarian, której początków należy szukać właśnie na spalonej słońcem, afrykańskiej ziemi.

Kawa po etiopsku

Kawowiec pochodzi z Etopii – to wiemy na pewno. Natomiast początki picia kawy nie są już tak oczywiste. Legenda o odkryciu szczególnych właściwości rośliny powtarzana jest w dwóch wersjach. Według pierwszej sufi Shaikh ash-Shadhilemu, wędrując po Afryce spotkał stado wyjątkowo pobudzonych kóz. Spróbował rośliny, której listki zwierzęta zjadały ze smakiem i na własnej skórze poczuł jej ożywcze działanie. Wiedzą nie omieszkał podzielić się ze swoimi ziomkami – picie kawy stało się nawykiem.

Bohaterami innej etiopskiej opowieści są trzej pustelnicy. Pewnego dnia znaleźli drzewo, na którym rosły czerwone owoce. Pierwszy z nich spróbował ziaren, drugi je uprażył, trzeci zaś wpadł na pomysł, by nie tylko prażyć ziarna, ale też wyciskać z nich sok. I tak został wynaleziony napój kawowy.

Nie minęło dużo czasu, jak roślina wywędrowała z Etiopii. Na początku trafiła do Jemenu, gdzie Beduini zaczęli przyrządzać kawę według swojej receptury. Świat arabski szybko zachwycił się aromatycznym napojem.

Współcześnie w Etiopii pija się ją przy każdej okazji i pod wieloma postaciami – tam, gdzie zbiera się kilka osób, jest niemal pewne, że będzie również kawa. Kawa, której przyrządzanie to czynność niemalże zrytualizowana. Zależy głównie od kobiet, czy pojawi się na stole. To one prażą ziarna, ubijają je potem w moździerzu i gotują w specjalnym dzbanku. Przed podaniem aromatycznego napoju gospodarz zwykle odmawia krótką modlitwę. Czasem pije się ją z solą i masłem, czasem… zjada w postaci kulek ulepionych z miodu, masła i kawy – rarytas po etiopsku.

Rastafarianie

Choć ten ruch religijny zrodził się na Jamajce w latach 30., ma jednak wiele wspólnego z Etiopią. Rastafarianie bowiem wierzą, że Jah – bóg – objawił się w osobie Ras Tafari Makonnena, który wraz z koronacją na cesarza Etiopii przybrał przydomek Haile Selassie I.

W ruchu rasta splatają się wątki wierzeń animistycznych, chrześcijaństwa, hinduizmu oraz pokojowych, antyrasistowskich przekonań Ras Tafariego. Rastafarianie wierzą w równość wszystkich ludzi, stworzonych na podobieństwo Boga; wierzą, że Haile Selassie – prawdziwy mesjasz – wyzwoli wszystkich czarnych ludzi z systemu podległości, w którym żyją (Babilonu) i umożliwi im powrót do domu – Afryki. Zagorzałym zwolennikiem tego poglądu był Marcus Garvey, inicjator ruchu, zafascynowany postacią Ras Tafariego. Za jego sprawą rastafarianizm na dobre zagościł na Jamajce. Dziś około 60 proc. Jamajczyków to rastafarianie, zaś w Etiopii, gdzie wszystko się zaczęło, ruch nie jest zbyt popularny. Nieliczni, ale najbardziej zagorzali wyznawcy żyją na ziemi darowanej im przez Haile Selassie – wokół wioski Shashemene, której centrum stanowi Muzeum Boba Marleya, rzecz jasna.

Turystycznie

Na początek Addis Abeba, stolica i największe miasto Etiopii, gdzie pierwsze kroki warto skierować do… Lucy. Tym pieszczotliwym przydomkiem określa się Australopithecus afarensi – szkielet kobiety sprzed 3 i pół miliona lat, znaleziony w etiopskiej Dolinie Awash w Hadar w 1974 roku. Jego replikę można oglądać w Muzeum Narodowym w Addis Abebie.

Etiopia, zwłaszcza północna, ma chrześcijańskie oblicze. Wystarczy pojechać do Aksum – Etiopczycy wierzą, że to właśnie w tamtejszym kościele Marii Panny z Syjonu znajduje się Arka Przymierza. Nikt poza wyznaczonym dożywotnio strażnikiem, nie ma do niej bezpośredniego dostępu. Śmiałkowi, który jednak chciałby naocznie przekonać się o istnieniu Arki, grozi śmierć, a w najlepszym wypadku ślepota. To nie jedyna legenda związana z Aksum. Podobna urodziła się tutaj królowa Saba, podobno w pobliskim akwenie zażywała kąpieli, podobno stąd wyruszyła do Jerozolimy.

Natomiast w Lalibeli bije serce ortodoksyjnego kościoła katolickiego – dlatego zmierzają tam tysiące wiernych, nie tylko z Afryki. To tutaj wykuto w skale 12 monumentalnych kościołów. Skąd taka decyzja? Budowniczowie chcieli ochronić obiekt przed atakami muzułmanów. Kościoły, wtapiając się w otoczenie, mogły zostać niezauważone przez najeźdźców. Inni powołują się na moce nadprzyrodzone – położenie i kunszt budowli ma być zasługą aniołów, którzy pomagali przy jego budowie. Jak jest w istocie, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że właśnie w tym miejscu bije serce ortodoksyjnego kościoła etiopskiego.

Z kolei na południu kraju tętni plemienne życie, w formie, która pozostaje prawie niezmienna od tysięcy lat. Tak jest w Dolinie Omo, gdzie żyje prawdopodobnie jedyny na świecie lud nieznający… pocałunków. Mursi – pasterze zamieszkujący dorzecze Omo – nie znają wyrafinowanych pieszczot z prozaicznych powodów. Kiedy kobiety z tego plemienia wkraczają w dorosłość, przecina im się wargę i umieszcza w niej krążek. Mijają lata, średnica krążka rośnie, a wraz nią wartość kobiety na rynku matrymonialnym. Im dłuższa szyja, tym większa atrakcyjność dziewczyny, co przekłada się na ilość krów, które ubiegający się o jej rękę musi oddać. Zresztą, wystarczy rzut oka na zdjęcie przedstawicielki ludu Mursi, by zrozumieć nieobecność pocałunków w tej kulturze.

To tylko namiastka zwyczajów tego fascynującego regionu. Cywilizacja zachodnia zatrzymała się nad brzegami rzeki Omo. Kiedy już przeprawimy się łodzią na jej drugi brzeg, trafiamy do świata, gdzie nie istnieją jeszcze dobrze nam znane udogodnienia, do świata, w którym poruszamy się pieszo, bo asfalt nie istnieje, podobnie jak elektryczność. Choć można zauważyć pewien znak czasu – karabiny. Mężczyźni nie noszą już dzid i włóczni, zastępując je często bronią maszynową. Tzw. normalne życie tamtejszych ludów można podglądać na jednym z miejscowych tragów. Miejscowe plemiona: Tsemay, Erbore i Derase przybywają co czwartek do Key Afar, gdzie ma miejsce jeden z najbarwniejszych etiopskich targów.

A na koniec…

Ciekawostką rodem z Etiopii, której nieznajomość może bardzo skomplikować życie, jest inny niż w Europie, sposób liczenia czasu. W Etiopii nadal obowiązuje kalendarz równy juliańskiemu, co oznacza, że tak naprawdę jest tam… „siedem lat wcześniej”. Ponadto miesięcy jest trzynaście, dwanaście z nich ma równo po trzydzieści dni, trzynasty – pięć lub sześć. Rok zaczyna się pod koniec pory deszczowej, czyli 11 września. Godziny też liczone są inaczej – „start” to nie północ, a nasza 6. rano.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (1)

  • Iga (gość)

    Iga (gość)

    04.07.18, 10:34

    Kocham Etiopię, byłam tam 2 razy. Perła na mapie Afryki. Mieszkam w Warszawie i niedawno dowiedziałam się, że właścicielka Afrykasów, restauracji w stolicy również była w Etiopii i Zanzibarze. Udało mi się ją poznać i na prawdę jej pasja do tego państwa jest jeszcze większa niż moja ;). Na marginesie prowadzi super restaurację z etiopskimi daniami, chyba pierwsza taka w Warszawie ;). Miałam okazję spróbować - super ;)

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8144

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7119

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 35259

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 8989

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11228

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 8696

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10603

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8114

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 9980

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6689

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8661

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6711

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 62970

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 168961

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 7992

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 268191

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze