Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Grenlandia – zielona wyspa

Autor: Joanna Kościańska

Data publikacji: 13.07.2011 12:23

Liczba odwiedzin: 14998

Tagi: europa, dania, grenlandia, nuuk, artykuły, joanna kościańska

Dawna grenlandzka legenda opowiada o Matce Morza opiekującej się zwierzętami stanowiącymi niegdyś podstawę życia na Grenlandii. Jeśli Bogini nie była zadowolona ze sposobu, w jaki ludzie traktowali zwierzęta, oplatała je długimi włosami i zabierała na dno morza, nie pozostawiając nic dla mieszkańców wyspy.

Grenlandia
Miejscowość Tassilaq, Grenlandia. Fot. Christine Zenino

Mimo że współcześnie zwierzęta nie stanowią podstawy utrzymania Grenlandczyków, a większość niezbędnych produktów importowanych jest z Danii, to jednak grenlandzka kultura cały czas pozostaje w bliskim związku z otaczającą przyrodą. Z tego też powodu, odwiedzając wyspę trzeba pamiętać o szacunku dla tamtejszej natury – nigdy bowiem nie wiadomo czy zza wysokich klifów, bądź znad białych połaci śniegu poczynań turystów nie obserwują grenlandzcy bogowie.

Ludzie, bogowie i zwierzęta zielonego kraju

Grenlandię – razem z bogami i wieloma gatunkami zwierząt, m.in. fok, morsów, niedźwiedzi polarnych, wielorybów, reniferów, lemingów czy majestatycznych wołów piżmowych – zamieszkują Inuici, Grenlandczycy i Duńczycy. Na przestrzeni wieków tę największą na świecie wyspę zaludniały jednak nie tylko grupy inuickie, lecz także Wikingowie, którzy do jej brzegów dopłynęli w 982 r. Wyprawą dowodził Eryk Rudy i to najprawdopodobniej on rozpowszechnił określenie Grenlandia w dosłownym tłumaczeniu oznaczające „zielony kraj” (ang. Greenland, duń. Grønland).

Niezwykle przewrotna nazwa wyspy, której ok. 83 proc. powierzchni zajmuje lądolód, przyjęła się szybko. Już trzy lata później z pobliskiej Islandii wypłynęły statki z osadnikami, którzy – kuszeni wizją zielonego lądu – postanowili założyć tam pierwsze osady. Nazwa wyspy mogła jednak nie tylko służyć zachęceniu do osiedlania się na niej, lecz również odzwierciedlać to, że w okresie średniowiecza część Grenlandii rzeczywiście porastała roślinność bujniejsza niż obecnie. Współcześnie kolor zielony należy do najrzadziej występujących kolorów na wyspie, a sami mieszkańcy używają ponad 50 określeń na różne rodzaje śniegu i lodu.

Wyspa pod lodem

Wybrzeże Grenlandii zdobią fiordy, klify, zatoki, skaliste górskie zbocza i malutkie wysepki szkierowe. Spływające lodowce tworzą wielkie jęzory, a po wodach gdzieniegdzie spokojnie dryfują majestatyczne góry lodowe. Grenlandia to wyspa wyżynno-górzysta, a górskie masywy, szczególnie w strefie nadbrzeżnej, częściowo wystają spod lądolodu i pną się w górę aż na wysokość ponad 3000 m n.p.m. Góry wznoszące się ponad powierzchnię lądolodu zwane są nunatakami, czyli „czarnymi skałami”, bowiem tak właśnie wyglądają ciemne górskie masywy na tle wszechobecnego białego lądolodu.

Najwyższym szczytem jest Góra Gunnbjørna (Gunnbjørn Fjeld) mająca 3694 m n.p.m. Krajobrazu Grenlandii dopełnia rzeźba terenu ukształtowana przez lądolód – przepiękne jeziora polodowcowe, rzeki, U-kształtne doliny, wygłady lodowcowe z olbrzymimi głazami narzutowymi, a także obszary pokryte drobnym materiałem mineralnym. Miejsca niezajęte przez lądolód porastają łąki, mchy, trawy, porosty, a na południu gdzieniegdzie rosną nawet drzewa, m.in. wierzby, brzozy, jarzębiny.

Samochodem nie przejedziesz

Grenlandzki krajobraz sprawia, że sposoby podróżowania po kraju są dość nietypowe. Na wyspie nie ma kolei, a i samochodem daleko dojechać się nie da, gdyż łączna długość dróg wynosi 150 km, z czego tylko 60 km ma utwardzoną nawierzchnię. Na mniejszych odległościach podróżować można psim zaprzęgiem bądź skuterem śnieżnym, natomiast dłuższe dystanse pokonuje się transportem lotniczym lub morskim.

Wyspa posiada 14 lotnisk, a do osad niemających pasa dla samolotów latają helikoptery. Wszystkie lokalne rejsy obsługuje Air Greenland, natomiast o możliwość przelotu śmigłowcem trzeba na bieżąco dowiadywać się na miejscu. Podróże morskie, choć zabierają więcej czasu, są z pewnością tańsze, a pod względem spektakularności wcale nie ustępują powietrznemu transportowi.

Podróż to przygoda

Grenlandczycy twierdzą, że podróżowanie po wyspie stanowi przede wszystkim niezwykłą przygodę i możliwość bliższego poznania fascynującego charakteru kraju. Dlatego też, nawet jeśli plany podróży na Grenlandię nie uwzględniają przemieszczania się pomiędzy odległymi od siebie miejscowościami i tak warto skorzystać z możliwości zobaczenia kraju z perspektywy morza, powietrza, skutera czy zaprzęgu.

Z większości grenlandzkich miejscowości można udać się na jednodniową bądź dłuższą wycieczkę po wodach otaczających wyspę. Wieloryby, foki, morsy, góry lodowe o najróżniejszych rozmiarach i kształtach, fiordy, zarys grenlandzkiego wybrzeża – wszystko to zobaczymy w trakcie podróży, a sezon trwa od wiosny do jesieni. Z pewnością do niesamowitych morskich przygód należy żeglowanie podczas letnich nocy, gdy słońce nie zachodzi, a niebo i góry lodowe mienią się najrozmaitszymi barwami.

Poza żeglugą będącą tradycyjnym i naturalnym dla Grenlandczyków sposobem przemieszczania się, warta uwagi jest jazda psim zaprzęgiem. Atrakcja ta nie jest jednak dostępna na samym południu kraju. Na zachodnim wybrzeżu najdalej na południe wysuniętymi miejscowościami, w których istnieje możliwość jazdy psim zaprzęgiem, są Sisimiut i Kangerlussuaq, a na wschodnim – Kulusuk. Warto wiedzieć, że na Grenlandii psie zaprzęgi nie są jedynie rozrywką, lecz cały czas – tak jak przez stulecia – pełnią rolę ważnych środków transportu dla mieszkańców żyjących z połowów i polowań.

Funkcje zaprzęgu w wielu przypadkach spełniają obecnie skutery śnieżne. Pojazdy wypożyczać można w okresie zimowym (listopad – marzec), trzeba jednak pamiętać, że nie są one dostępne na samym południu wyspy. Do nowoczesnych rozrywek należą także wycieczki helikopterem zachwalane szczególnie z uwagi na widoki – szczyty górskie, lodowce i widziane z lotu ptaka góry lodowe pływające po ciemnych wodach prezentują się imponująco.

Można skorzystać zarówno z rozkładowych lotów i organizowanych wycieczek, jak i oferty charterowej. W ostatnich latach helikopterów używa się także do rozwijającego się heliskiingu – narciarze lub snowboardziści zjeżdżają po dziewiczych, górskich zboczach, na które lecą helikopterami. Smaku tego sportu można spróbować zarówno na wschodnim, jak i zachodnim wybrzeżu, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowość Maniitsoq. Sezon trwa od połowy marca do początku czerwca, a od końca kwietnia jeździć można przez całą dobę.

Nuuk

Podróżując po wyspie, warto na dłuższą chwilę zatrzymać się w którejś z grenlandzkich miejscowości, aby bliżej poznać lokalną kulturę. Grenlandia liczy ok. 57 tys. mieszkańców, z czego większość żyje w miastach zlokalizowanych na zachodnim wybrzeżu. Tutaj też położona jest 16-tysięczna stolica kraju – Nuuk (duń. Godthåb, czyli „dobra nadzieja”). Miasto rozbudowuje się szybko, a w jego architekturze, tak jak w innych grenlandzkich miejscowościach, dominują drewniane kolorowe domki, z których najstarsze pochodzą z XVIII w.

Warto wybrać się do portu oraz zobaczyć rzeźbę legendarnej Matki Morza widoczną w całości jedynie podczas odpływu. Na uwagę zasługuje Nuuk Art Museum posiadające kolekcję grenlandzkiego malarstwa i rękodzieła. Z kolei w Greenland National Museum and Archives zobaczyć można mumie znalezione w północnej Grenlandii, a także tradycyjną odzież, grenlandzkie łodzie i kajaki. Równie interesujący jest targ Kalaaliaraq, gdzie sprzedaje się mięso i ryby – świeże, wędzone bądź przygotowane według tradycyjnych przepisów. Szczęśliwcom być może uda się spotkać świętego Mikołaja, bowiem ten mieszka właśnie w Grenlandii. Jeśli jednak nie uda się go zobaczyć osobiście, można zostawić list w specjalnie do tego przygotowanej skrzynce pocztowej. Grenlandczycy gwarantują, że korespondencja dojdzie do adresata.

Inuici i Wikingowie

Znacznie mniej osób zamieszkuje wschodnią część wyspy, gdzie leżą miasta Ittoqqortoormiit, Kulusuk, Tasiilaq. Obszar ten został zasiedlony przez Europejczyków dużo później niż południowa i zachodnia Grenlandia, co spowodowało pewną izolację regionu. (Zimą morze jest tu zamarznięte). Przywiązanie do rodzimej kultury jest na wschodzie wyraźniejsze niż w innych częściach kraju. Mieszkańcy tego obszaru słyną z wyrobu przepięknego rzemiosła. Można zakupić tu, podobnie jak i w innych regionach Grenlandii, pamiątki – wyroby z kości, kamieni, skór zwierząt i rzadkich minerałów, np. tugtupitu występującego właściwie wyłącznie na Grenlandii, używanego do wyrobu biżuterii. Pierwowzorem dla wielu rzeźb jest tupilak – magiczna figurka.

Zupełnie inny charakter ma najbardziej na południe wysunięty obszar Grenlandii – klimat jest tu cieplejszy, roślinność bujniejsza, hoduje się owce i konie, są nawet eksperymentalne uprawy niektórych gatunków roślin i warzyw. Tutaj też znajdują się dobrze zachowane pozostałości po osadnictwie Wikingów. W regionie odnaleziono ok. 500 ruin, z czego najlepiej zachował się kościół Hvalsey (duń. Hvalsø Kirke) położony w pobliżu Qaqortoq, największego miasta na południu wyspy. Z kolei w osadzie Qassiarsuk zrekonstruowano kościół, którego pierwowzór, wybudowany z inicjatywy Tjodhilde, żony Eryka Rudego, był pierwszą chrześcijańską świątynią na kontynencie amerykańskim. Południowa Grenlandia znana jest także z gorących źródeł, a rozgrzewających i relaksujących kąpieli w tym miejscu zażywa się od ponad tysiąca lat.

Będąc w miastach warto dowiedzieć się o odbywające się aktualnie imprezy – to bowiem doskonała możliwość do poznania tutejszej sztuki odwołującej się często do grenlandzkich legend i mitów, posłuchania muzyki (w tym praktykowanej od wieków gry na bębnach) oraz zobaczenia zarówno tradycyjnych stroi grenlandzkich, jak i najnowszej mody łączącej lokalne materiały i tradycje z najnowocześniejszymi światowymi trendami.

Gdy dusze przodków grają w piłkę

Wszystkie grenlandzkie miejscowości, za wyjątkiem Kangerlussuaq, położone są na wybrzeżu lub też na przybrzeżnych wyspach. Na Grenlandii funkcjonują również niewielkie osady, jednak ze względu na wysokie koszty życia i odcięcie od świata, ich mieszkańcy coraz częściej przeprowadzają się do miast. Zamieszkałe są także stacje badawcze i wojskowe, a osada Siorapaluk jest najbardziej wysuniętą na północ osadą świata.

Praktycznie niezaludniona jest natomiast północna i północno-wschodnia część kraju, gdzie ogromny obszar zajmuje Park Narodowy Grenlandii – największy na świecie park narodowy figurujący na Liście rezerwatów biosfery UNESCO. Aby samemu wjechać na tereny parku potrzeba odpowiednich pozwoleń wydawanych z dużym wyprzedzeniem przez władze Grenlandii. Inną możliwością jest udział w organizowanej wycieczce. Na całym obszarze wyspy (choć polecane są wysokie szerokości geograficzne) można zobaczyć zorze polarne. Zgodnie z grenlandzkimi mitami, zorze polarne pojawiają się, gdy dusze zmarłych czaszkami morsów grają w piłkę.

Fiordy nie tylko w Norwegii

Głęboko w grenlandzkie wybrzeże wcinają się fiordy, w tym najdłuższy na świecie Kangertittivaq (duń. Scoresbysund) położony na wschodnim wybrzeżu wyspy. Z kolei na zachodzie w okolicach miasta Ilulissat (duń. Jakobshavn) znajduje się ujście fiordu o tej samej nazwie. Fiord Ilulissat, wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, prezentuje się niezwykle spektakularnie. U jego nasady leży Sermeq Kujalleq (Jakobshavn Isbæ), jeden z najszybciej przesuwających się lodowców świata (ok. 22 m na dzień). Od lodowca odrywają się gigantyczne góry lodowe (wystające do 150 m ponad powierzchnię wody) i płyną po wodach fiordu.

Kajak – inuicki wynalazek

Część fiordów można nie tylko podziwiać, ale też przemierzać kajakiem. Grenlandia przeżywa obecnie renesans kajakarstwa. Niegdyś kajaki służyły do przemieszczania się i transportu złowionych ryb i upolowanych zwierząt (zdarza się, że współcześnie są również wykorzystywane w tym celu), dziś pełnią przede wszystkim funkcję sportowo-rekreacyjną. Ze względu na warunki naturalne – zimne, a w niektórych miejscach zamarznięte wody, pływające kry, zmienną pogodę – kajakarstwo na Grenlandii polecane jest przede wszystkim osobom posiadającym doświadczenie w tym sporcie. Możliwe są zarówno wycieczki jednodniowe, jak i dłuższe wyprawy wzdłuż wybrzeża z noclegami w grenlandzkich miejscowościach bądź na łonie przyrody.

Pieszo przez wyspę

Grenlandia daje również niezliczone możliwości miłośnikom wspinaczki i chodzenia po górach. Ponieważ na wyspie nie ma oznakowanych szlaków, każdą wyprawę trzeba dokładnie zaplanować samemu. Dla osób, które nie przepadają za górskim wysiłkiem atrakcyjne mogą okazać się piesze wędrówki po wyspie. Często nie trzeba nawet odchodzić daleko od miasta, aby przenieść się w dziewiczy krajobraz. W okolicy większości grenlandzkich miejscowości znajdują się piesze trasy przeznaczone na dwu-trzygodzinne wędrówki.

Pieszo można wybrać się także do mniejszych osad położonych o dzień drogi od większych miejscowości. Osoby rozważające dłuższy marsz mogą skorzystać z pieszych tras pomiędzy miastami. Do szczególnie popularnych należy droga z Kangerlussuaq do Sisimiut (Grenlandia zachodnia), a także szlak łączący Qaqortoq i Igaliku i trasa pomiędzy Qassiarsuk a Narsaq (obydwa w południowej Grenlandii). Ciekawe szlaki znajdują się także w okolicach miejscowości Tasiilaq.

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Jak dotrzeć

    Samolotem z Kopenhagi bądź z Islandii (linie lotnicze Air Greenland, Air Iceland).

  • Przekraczanie granicy

    Grenlandia jest terytorium autonomicznym zależnym od Danii, ale nie jest członkiem Unii Europejskiej. Przy przekraczaniu granicy wymagany jest paszport.

  • Waluta

    Korona duńska (DKK)
    1 DKK = 100 øre
    1 DKK = 53 grosze
    1 USD = 5,58 DKK

  • Ceny

    Ponieważ większość produktów pochodzi z importu, ceny żywności są wyższe o ok. 10 proc. niż w Danii, która z kolei należy do najdroższych krajów europejskich (np. za bochenek chleba na Grenlandii zapłacimy min. 18 DKK, za mleko 10 DKK, stosunkowo tanie są makarony i ryż, natomiast najdroższe warzywa i owoce). Koszty noclegu wynoszą co najmniej 150 zł za osobę za noc. Tańszym rozwiązaniem są kempingi oraz biwakowanie „na dziko”.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6077

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5706

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14414

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7149

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8722

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7727

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7897

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6428

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6914

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6230

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34271

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76707

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6385

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115284

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze