Dziś jest 01.11.2024
Imieniny obchodzą Seweryn, Wiktoryna, Warcisław, Andrzej
Autor: Sylwia Grabowska
Data publikacji: 10.06.2012 23:54
Liczba odwiedzin: 5579
Tagi: azja, izrael, jerozolima, morze martwe, tyberiada, religia, relacje, sylwia grabowska, staż zadanie 1, turystyka religijna relacje
Izrael mimo swojej niewielkiej powierzchni oferuje wiele interesujących miejsc nawet dla najbardziej wytrawnych podróżników. Tylko tu, będąc w depresji, możemy poczuć się znakomicie i świetnie się bawić. Miejsce gdzie kiedyś nauczał Jezus jest dla wielu miejscem odnowy duchowej lub pogłębieniem swojej wiary.
Położenie, klimat oraz biało – czarne … bociany
Planując Wielkanoc 2011 zastanawiałam się gdzie najlepiej spędzić te najważniejsze katolickie święta. Wybór padł oczywiście na Izrael, państwo położone nad Morzem Śródziemnym o zróżnicowanym położeniu geograficznym. Przemierzając Izrael zobaczymy zarówno pustynie, góry, z najwyższym wzniesieniem górą Hermon (2814 m n.p.m), doliny m.in. Jordanu, aż po najniżej położone miejsce na świecie: Morze Martwe (408 m p.p.m). Klimat Izraela kojarzy się przede wszystkim z ciepłem, jednak nawet tu możemy spotkać śnieg, a nawet więcej, znajdziemy trasy narciarskie. Roślinność jest również bardzo różnorodna z jednej strony pustynia z drugiej piękna soczysta zieleń. Największym zaskoczeniem dla mnie były bociany, które w odróżnieniu od naszych były biało – czarne.
Państwo w konflikcie oraz dwie stolice
Planując podróż do Izraela wiele słyszałam, iż jest to kraj będący w ciągłym w konflikcie m.in. z Syrią, Libanem oraz Autonomią Palestyńską. Miałam wiele obaw słuchając tych wszystkich doniesień, ale jak zawsze „strach ma wielkie oczy”. Byłam w dość ważnym okresie dla Izraelitów okres Wielkanocy dla katolików zbiegł się w tym samym czasie co żydowska Pascha oraz Wielkanoc prawosławnych, więc główne święta tego państwa przypadły na ten sam okres. Po tygodniowym pobycie mogę stwierdzić, że Izraelici są bardzo pozytywnie nastawieni do turystów. Służby porządkowe strzegą bezpieczeństwa w większych miastach Izraela, nawet z powietrza, gdyż często można było zauważyć helikopter policyjny, a cały czas sytuację badały kamery umieszczone w balonie w Jerozolimie, gdzie znajdował się najlepszej klasy monitoring. Izrael to również państwo mające dwie stolice. Jerozolima oficjalna stolica tego państwa nie jest uznawana przez ONZ i inne państwa świata, dlatego mają oni swoje ambasady mają w Tel Aviv.
Tyberiada – Morze Martwe – Jerozolima
Po przylocie moja grupa udała się do Tyberiady – piękna miejscowość nad Jeziorem Galilejskim. Zamieszkaliśmy w hotelu żydowskim, gdzie mogłam zobaczyć codzienne obyczaje Żydów. W domach żydowskich możemy zauważyć przy drzwiach takie małe pudełeczko, mezuzę, przymocowane na ukos, z umieszczonym w środku rulonem pergaminu, na którym zapisane są dwa fragmenty Tory.
Tak jak wspomniałam wcześniej, moja podróż do Izraela zbiegła się żydowską Paschą – świętem na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. Najważniejszym przykazaniem w Święto Paschy jest zakaz spożywania, a nawet posiadania w domu chleba na zakwasie, zamiast tego Żydzi jedzą macę – chleb przaśny, dlatego maca była dla nas dostępna podczas każdego posiłku.
W Tyberiadzie niewątpliwą atrakcją jest bliskość jeziora Tyberiadzkiego, a wieczorem niesamowity pokaz filmów, które były wyświetlane na ekranie utworzonym z ……. tańczących fontann.
Następnie zwiedziliśmy wiele miejsc związanych z życiem Pana Jezusa, Maryi oraz Józefa m.in. Nazaret, Góra Karmel oraz Góra Błogosławieństw.
Później udaliśmy się do Betlejem, w związku z tym znaleźliśmy się w Autonomii Palestyńskiej. Początkowo udaliśmy się do sklepu z pamiątkami, aby móc dewocjonalia poświęcić kładąc je w miejscu, gdzie narodził się Pan Jezus. Pamiątki były różne, ale najczęściej ludzie wybierali różańce z drzewa oliwnego oraz figurkę małego Pana Jezusa do domowej stajenki. Następnie udaliśmy się do Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Możliwość modlitwy i ucałowania miejsca, gdzie urodził się Jezus, była dla nas wszystkich niesamowitym przeżyciem. Dodatkowo będąc w tym wyjątkowym miejscu mogliśmy zaśpiewać kolędę, co było dość nietypowe, szczególnie w Wielkim Tygodniu.
Kolejno udaliśmy się na relaks błotny w najgłębszym miejscu świata – Morzu Martwym – bezodpływowym, słonym jeziorze. Pobyt tam był niesamowity. Można poleżeć na tafli wody, a później zrobić sobie maskę błotną na całej skórze, co niewątpliwie korzystnie wpływa na poprawę kondycji skóry.
Wchodząc do wody musimy pamiętać, aby zdjąć biżuterię, a szczególnie srebro, aby nie zostało zniszczone. Niewątpliwie musimy uważać, aby woda nie dostała nam się do oczu oraz abyśmy się jej przypadkiem nie napili, gdyż jest to bardzo ryzykowne dla naszego zdrowia.
Wreszcie dotarliśmy do Jerozolimy. Nasz hotel był położony na Górze Oliwnej dzięki temu mieliśmy piękną panoramę na całą Jerozolimę. Jerozolima to miasto niezwykłe. Gwar na ulicach, sukach, a z drugiej strony miejsce wyciszenia w kościołach, meczetach czy przy Ścianie Płaczu.
Choć całe Triduum Paschalne dla naszej grupy miało miejsce w Ein Karem, to miałam szczęście uczestniczyć w Wielki Czwartek w nabożeństwie czuwania w Bazylice Agonii, umieszczonej w Ogrodzie Oliwnym. Skała przed ołtarzem głównym była obsypana płatkami róż, a w całej bazylice było mnóstwo ludzi.
Droga Krzyżowa była dla mnie dość szokująca, uczestnicząc w niej przeżyłam swój pierwszy kulturowy szok w Izraelu. Jak dla mnie Droga Krzyżowa odbywająca się w Polsce była odmówiona w zadumie, skupieniu, ciszy. Natomiast tam Droga Krzyżowa przebiega wśród licznych straganów, gdzie nieustannie jest gwar i pokaz wszelkiego asortymentu łącznie z żywymi kurczakami. Tylko poszczególne stacje znajdowały się w kaplicach, gdzie można choć na chwilę skupić się na modlitwie.
W Wielką Sobotę byliśmy świadkami jak świętują te święta prawosławni. Niesamowita ilość wiernych przyszła w tym dniu do Bazyliki Grobu Pańskiego na „Cud Świętego Ognia”. Co roku w Wielką Sobotę ok. godz. 14:00 patriarcha wchodzi do Kaplicy Zmartwychwstania z dwiema zgaszonymi świecami, a właściwie dwiema wiązkami chudziutkich świeczek, zaczyna się modlić, a następnie z kamienia, na którym złożono Pana Jezusa po śmierci, wydobywa się niebieskie światło i zapala lampki oliwne oraz świece patriarchy, następnie ogień jest przenoszony innym wiernym. Na zakończenie ceremonii wierni okadzają się tym ogniem.
Wreszcie Wielkanoc katolików. Jestem w Bazylice Grobu Pańskiego i nie mogę uwierzyć, że w tym ważnym dniu jestem w dwóch najważniejszych miejscach chrześcijan, na Golgocie i w Grobie Pańskim. Wszystko to właśnie w Niedzielę Wielkanocną. Mimo, iż ludzi było bardzo dużo, czułam się naprawdę wyróżniona, że tam jestem i to w dodatku w takie święto.
Kontrola
Tak oto w Poniedziałek Wielkanocny przychodzi mi się rozstać z Izraelem. Udajemy się wraz z grupą na lotnisko. Wiele słyszymy o dokładnych kontrolach prawie każdego pasażera. I wreszcie stajemy w kolejce. Do każdego z nas podchodzi celniczka i pyta, w razie trudności w komunikacji pokazuje ulotkę w kilku językach, czy nie przewozimy jakiś niebezpiecznych rzeczy. Po udzieleniu odpowiedzi dostajemy nalepkę na walizkę. Niektórzy są pytani o dodatkowe informacje typu: data urodzenia, miejsce, czy byliśmy w takim państwie lub podobne.
Wreszcie dochodzimy do miejsca skanowania walizek. Na tym stanowisku możemy dostać zgodę na dalszą odprawę lub podejść do stanowiska dokładnej kontroli. Oczywiście większość spotkała ta dłuższa wycieczka. Na tym stanowisku podchodzi kolejny pracownik lotniska i zadaje kolejne pytania tym razem o zawartość torby np. ile mamy butelek, skąd, czy sami pakowaliśmy walizki, czy coś od kogoś dostaliśmy itp. W razie jakichkolwiek wątpliwości pracownik może otworzyć naszą torbę i dokładnie sprawdzić.
Udało się, wszyscy idziemy do odprawy, a potem krótka wizyta w strefie bezcłowej, szczerze mówiąc jest tam bardzo drogo, a następnie na pokład maszyny. Kilka godzin i ……….. jesteśmy w Polsce.
Jedzenie
Będąc w Izraelu niezbyt poznałam izraelską kuchnię, ale postaram się opisać to co akurat udało mi się skosztować. Zacznę od pieczywa, które można kupić u ulicznych straganiarzy. Są to takie nasze precle z makiem, ale mają kształt pętli oraz "grzebienie" - słodkie bułki, bardzo dobre w sam raz na małą przekąskę podczas zwiedzania. Oczywiście można zjeść izraelski kebab. Mięso dostajemy podane w bułce, a następnie sami nakładamy na talerzyk sałatki, ile chcemy i jakie chcemy. Rzodkiewki izraelskie wyglądają zupełnie tak jak nasze, ale w smaku niczym nie przypominają naszych, to samo dotyczy również ogórków kiszonych, których smak znaczącą różni się od naszych. Niewątpliwie daniem, którego każdy powinien skosztować jest ryba świętego Piotra, koniecznie trzeba ją spożyć nad jeziorem Tyberiadzkim.
Pamiątki
Z Izraela można przywieść wiele pamiątek. Głównie kupowane przez turystów to: różańce z drzewa oliwnego, kosmetyki z Morza Martwego, obuwie z wielbłądziej skóry, bransoletki, spodnie typu „alladynki” oraz dżemy np. z daktyli o smaku chałwy – przepyszny.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16344
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11627
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 160641
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 191260
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8060
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7045
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 34905
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 8902
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11125
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8653
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10486
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8034
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 9780
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6617
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8572
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6630
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 60575
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 163974
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 7906
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 263862
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 160641
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 05.04.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 137919
Dziesięć minut – tyle trwało podjęcie decyzji o podróży do Ameryki Południowej. Czterotygodniowa podróż przez Chile, Boliwię z metą w stolicy Peru – Limie okazała się również spontaniczna i nieprzewidywalna, jak decyzja, by w nią wyruszyć. »
Powered by Webspiro.