Dziś jest 21.05.2024

Imieniny obchodzą Kryspin, Wiktor, Jan, Przecława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kinga Baranowska – piękna himalaistka

Autor: Artur Gadecki

Data publikacji: 28.03.2012 10:53

Liczba odwiedzin: 20076

Tagi: podróżnicy, zadanie 8 sylwetka, artykuły, góry, góry artykuły

Podróżować można w różny sposób, jak również być podróżnikiem na wiele sposobów. Bohaterka, którą chciałbym przedstawić podąża w swoich wyprawach na szczyty, i nie są to tylko szczyty marzeń, ale także miejsca położone na Dachu Świata.

"Himalaizm to na pewno droga życiowa. A jeśli sport, to taki, w którym nie ma klaszczących kibiców emocjonujących się każdym dniem naszych wypraw. To nie zmaganie się z rywalem, ale z naturą, i to w samotności. Wygrywa ten, kto zrozumie, że nie jest wszechmocny" Kinga Baranowska.

Na szczycie Dhaulagiri
 
Na szczycie Dhaulagiri
fot. Wikimedia Commons (CC BY)Kinga Baranowska – polska himalaistka, zdobywczyni siedmiu ośmiotysięczników. Urodziła się 17 listopada 1975 w Wejherowie, a pochodzi z Łebna, dużej wsi na Kaszubach. W rodzinnej wsi ukończyła szkołę podstawową, następnie szkołę średnią w Wejherowie i studia geograficzne na Uniwersytecie Gdańskim. Z zawodu jest geografem i ekonomistką.

Kinga Baranowska
 
Kinga Baranowska
fot. flickr.com

Postanowiłem przybliżyć jej postać, gdyż zawsze marzyłem, by choć raz w życiu wziąć udział w wyprawie na jeden z ośmiotysięczników. Głosy moich znajomych i rodziny starały się uświadomić mi jakie to niebezpieczne. A co na to nasza bohaterka? – ośmiotysięcznikach czuję się bezpieczniej niż na krajowej siódemce. W górach wysokich nie ma samobójców – mówi Kinga Baranowska.

Wspinanie poza granicami Polski zaczęła od Alp m.in. Matterhornu. Następnie w 2002 roku wspinała się na Mount Kenia (Batian 5199 m n.p.m.), a także stanęła na wierzchołku Chan Tengri (6995 m n.p.m.) w górach Tien Shan. Pierwsza wyprawa w Himalaje w 2003 roku zakończyła się sukcesem dzięki zdobyciu Cho Oyu (8201 m n.p.m.) – została tym samym 9 Polką w historii, której udało się wejść na wierzchołek ośmiotysięczny.

Uprawia himalaizm, który w kobiecym wykonaniu nie jest sprawą łatwą. Wiąże się z długimi wyjazdami i cierpliwością. Często to przyroda dyktuje warunki i nie pozwala pomimo znakomitego przygotowania na zdobycie szczytu.

Baranowska pomimo urodzenia nad morzem, jak sama mówi, wręcz boi się wody. Pierwszy raz przełamała się biorąc udział w raftingu w Nepalu.

Jej pasją od zawsze są więc góry. Zaczynała jako turystka, potem zrobiła kurs przewodnika studenckiego po Tatrach, później zapisała się do Klubu Wysokogórskiego i na kolejne kursy wspinaczkowe. Uważa, że wszystko należy robić po kolei i że to pomaga zdobyć szacunek wśród męskiej części środowiska himalaistów. Ludzie ci cenią fachowość i dobre przygotowanie, a nie jednorazowe wyczyny choćby nie wiadomo jak spektakularne. Zapytana o swój autorytet w wśród himalaistów wymienia Wojtka Kurtykę, Piotra Pustelnika i Wandę Rutkiewicz.

Kinga Baranowska w bazie pod Broad Peak po zdobyciu szczytu w lipcu 2006
 
Kinga Baranowska w bazie pod Broad Peak po zdobyciu szczytu w lipcu 2006
fot. Wikimedia Commons (CC BY)

Baranowska od kilku lat realizuje swoje plany związane ze zdobyciem Korony Himalajów. Do tej pory Korony nie zdobyła żadna Polka. Niestety 20 maja 2011 podczas ostatniej z jej wypraw na ośmiotysięcznik Makalu była zmuszona przerwać akcję zdobycia szczytu. Jej partner wspinaczkowy Fabrizio Zangrilli dostał poważnej infekcji ucha. Jego stan nie pozwolił na kontynuowanie akcji górskiej. Kinga zdecydowała się wrócić z nim do bazy. Jest to kolejny dowód na to, że w Himalajach wszystko się dzieje zero-jedynkowo. W tym przypadku nie było miejsca na brawurę. Zdrowie i bezpieczeństwo stanęły na pierwszym planie.

Często himalaiści uważani są za egoistów. Zdaniem naszej bohaterki to, że nie ma męża czy dzieci pozwala jej skoncentrować się na tym, co robi. Ale uważa też, że jeśli dwoje ludzi się dogaduje, to można połączyć pasję z życiem rodzinnym. Zapytana o to, czy dopiero po zdobyciu Korony Himalajów uzna, że osiągnęła cel, odpowiada, iż uznaje metodę małych kroczków i skupia się tylko na najbliższej wyprawie.

Kinga Baranowska
 
Kinga Baranowska
fot. Alpinus Expedition Team

Zgodnie z danymi z Kalendarza Wypraw i Wyjazdów Sportowych Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej PZA 2012 Baranowska w nadchodzącym roku rozważa plany kilku wypraw. W okresie marzec-maj zdobycie Makalu (8481 m n.p.m.) drogą klasyczną, czerwiec-lipiec wyprawę na Gasherbrum I i Gasherbrum II w rejonie Karakorum, wrzesień-październik zdobycie Shisha Pangma (8027 m n.p.m.) ścianą południową.

Środowisko himalaistów to w pewnym sensie elitarna grupa. Wśród nich jest Polka, kobieta z pasją. Tam gdzie wielu mężczyznom zabrakłoby odwagi, ona pokonuje ludzkie słabości. Podczas jednej z wypraw odkuwała namiot z lodu, co niemal przypłaciła poważnymi odmrożeniami. Odwaga, ale nie brawura. Osobiście imponuje mi taka wiara w swoje możliwości. Bo żaden, nawet najlepszy team nie wejdzie za nikogo na szczyt.

Komentarze (9)

 • Iwona (gość)

  Iwona (gość)

  04.10.21, 17:10

  Kobiety postrzegane ciagle są jako matki do wychowywania przyszłych pokoleń, są takie które chcą wychowywać, są takie które jakoś tam wychowują bo się boją robić czegoś innego i są takie które wytyczają swoje ścieżki i po nich dumnie kroczą. Żyjmy w zgodzie ze sobą nie ze strachu czy reszcie społeczeństwa to się spodoba. Brawo pani Kingo za osiągnięcia i odwagę...

  Zgłoś

 • Damian (gość)

  Damian (gość)

  18.11.15, 11:38

  W ramach uzupełnienia polecam mój artykuł o Kindze ;) http://drytooling.com.pl/baza/ludzie/719-kinga-baranowska

  Zgłoś

 • starsza pani (gość)

  starsza pani (gość)

  21.02.14, 19:14

  Brawo p.Kingo,podziwiam i tak trzymac,jestem pod wrazeniem pani osiagniec ,w mlodosci uprawialam lekkoatletyke i cenie kobiety wysportowane,zycze powodzenia i dalszych sukcesow.

  Zgłoś

 • TenJedyny (gość)

  TenJedyny (gość)

  27.05.13, 14:03

  Pseudonim ! . A wychowała w Łebnie , w Łebnie : >

  Zgłoś

 • Dorota (gość)

  Dorota (gość)

  31.03.13, 18:45

  Pani Kingo wielki szacunek za wolność jaką Pani w sobie ma. Trzymam kciuki za kolejne wyprawy i za dobre duchu, oby Pani nigdy nie opuściły.

  Zgłoś

 • Także Kobieta (gość)

  Także Kobieta (gość)

  04.04.12, 14:43

  Ja z kolei obserwuję te wyczyny z całkowitym zrozumieniem. To nie jest tak, że najwyższym i jedynym słusznym powołaniem kobiety jest rodzina i odchowywanie przyszłych pokoleń. Bez przesady i patetyzmu! Każda z nas ma prawo do wyboru własnej ścieżki życiowej i nie powinno się tego oceniać wg schematu: dzieci i rodzina - tak, brak dzieci i rodziny, ale pasja, praca etc - nie. Naprawdę nie każda z nas ma chce odchowywać przyszłe pokolenia!

  Zgłoś

 • Runner (gość)

  Runner (gość)

  04.04.12, 08:44

  Każdy z nas jest inny. Rzucę tu może kontrowersyjną tezę, ale pomimo wysiłku jaki niewątpliwie trzeba włożyć w wychowanie dzieci, nie dla każdego to szczyt marzeń. Dla niektórych ważniejsze jest co zrobią tu i teraz niż to co po sobie zostawią. Bo jakie ma znaczenie co po nas jak nas nie będzie. Dla każdego kto osiagnał coś takiego jak zdobycie szczytu czy przebiegnięcie maratonu to co się wtedy odczuwa jest bezcenne.

  Zgłoś

 • kobieta (gość)

  kobieta (gość)

  03.04.12, 14:10

  Wciąż bez zrozumienia obserwuję wyprawy tej Pani. Zapewne godnym podziwu jest zmaganie się z własnymi słabościami, niemocą fizyczna i przeciwnościami przyrody, ale......... Ale dużo więcej podziwu i szacunku wzbudzają we mnie kobiety, które co dnia dają z siebie wszystko żeby wychować kolejne pokolenie. To jest dopiero wyczyn, pozostawić po sobie cudownych i mądrych ludzi :)

  Zgłoś

 • pseudonim (gość)

  pseudonim (gość)

  02.04.12, 22:30

  Wejherowie! Urodziła się w WejHerowie.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6597

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6085

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22175

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7563

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9229

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7986

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8560

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6756

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7615

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5937

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6822

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5288

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 41106

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 96834

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6691

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 143735

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze