Dziś jest 10.11.2024
Imieniny obchodzą Lena, Ludomir, Leon, Andrzej
Autor: AnnLea
Data publikacji: 13.03.2012 05:37
Liczba odwiedzin: 191189
Tagi: ameryka środkowa i karaiby, kuba, karaiby, kuchnia, zadanie 5, anna winiarek, kuchnia artykuły
Kuchnia kubańska (na Kubie nazywana „kreolską“) to połączenie kuchni hiszpańskiej, afrykańskiej i potraw rdzennych Indian, którzy doskonale potrafili wykorzystać naturalne bogactwo wyspy. Ta mieszanka sprawiła, że powstały zupełnie nowe potrawy. Jedzenie jest proste, aromatyczne i sycące.
Obecnie na Kubie większość produktów spożywczych jest reglamentowana, co poważnie ogranicza kulinarną różnorodność, jednak pomimo tych trudności Kubańczycy potrafią wyczarować bardzo smaczne potrawy.
Turyści jednak nie muszą się obawiać o swój żołądek. Państwo stworzyło specjalną sieć dystrybucyjną, której zadaniem jest dostarczanie do hoteli i restauracji, w których przebywają turyści samych frykasów. Dlatego też w spisie dań znajdziemy świeżo złowione ryb, langusty i homary.
Jednak najlepsze potrawy to te, które są przygotowywane w domach, bowiem w dużych hotelach króluje kuchnia „międzynarodowa”, dostosowana do smakowych gustów przybyszów z różnych części świata. Dlatego turystom nie uda się w hotelu czy „dolarowej“ restauracji skosztować wielu lokalnych dań.
Jeśli ktoś chce spróbować typowej kuchni kreolskiej będzie musiał opuścić hotel i wybrać się do jednego z tzw. paladares. Są to małe prywatne restauracje, serwujące autentyczną kuchnię kubańską.
Warto poszukać też niewielkich restauracji, w których bywają sami Kubańczycy. Jedzenie jest tam stosunkowo niedrogie, a przede wszystkim można poznać smak prawdziwej kuchni kubańskiej.
Także jedzenie w prywatnych kwaterach (casas particulares) pozwala poznać domową, kubańską kuchnię. Warto skorzystać z posiłków przygotowywanych przez gospodynię, bo mimo wyższej ceny, posiłki są wspaniałe. Jest jeszcze jeden powód by jeść w casas particulares – gospodarze znaczną część pieniędzy, jaką płaci się za nocleg muszą odprowadzić do urzędów państwowych, natomiast z jedzenia nikt ich nie rozlicza.
Jeśli zdarzy nam się być zaproszonym do kubańskiego domu na obiad lub kolację, koniecznie trzeba przyjąć takie zaproszenie. Możemy być pewni, że dostaniemy „serce na talerzu“. Poza tym gotowanie na Kubie to rodzinny rytuał, w którym bierze udział cała rodzina. Często towarzyszy temu nieodłączna muzyka i niesamowita atmosfera.
Podstawą kubańskiej kuchni jest ryż i czarna fasola oraz warzywa i owoce. Mięso (wieprzowina i drób) bywa kiepskiej jakości, natomiast wołowina jest dla przeciętnego Kubańczyka praktycznie niedostępna. Podbnie ryby i owoce morza – ich ograniczone ilość nie trafiają do sklepów, ale na stoły elit społecznych i turystów w hotelach.
Częstym daniem jest kurczak z ryżem lub pocięte na paski mięso (ropa vieja) w sosie.
Do tradycyjnej kuchni kubańskiej należą również zupy. Klasycznym daniem wywodzącym się z Hiszpanii jest sopa de ajo, prosta, pyszna zupa czosnkowa.
Każdemu daniu głównemu towarzyszy zwykle wspomniany już ryż i fasola. Potrawa ta nazywa się moros y christianos i upamiętnia „wymieszanie się“ onegdaj białych Chrześcijan i ciemnoskórych Maurów. Ryż i czarna fasola gotowane są osobno, dopiero pod koniec gotowania się je łączy i pozwala by ciemny kolor fasoli zabarwił biały ryż.
Równie często jako dodatek do dań głównych podaje się smażone banany. Nie są to znane nam żółte, słodkie banany. Te są zielone i niejadalne na surowo. Podaje się je na dwa sposoby. Ściera się je na cienkiej tarce (tak jak ziemniaki na chipsy) i smaży w głębokim oleju, a na koniec posypuje solą – smakują bardzo podbnie do chipsów ziemniaczanych. Drugi sposób jest taki, że kroi się je na około centymetrowe paski, podsmaża, rozgniata pod specjalną praską i smaży ponownie do miękkości. Doprawia się również solą. Te w smaku przypominają nieco frytki, chociaż wyglądają zupełnie inaczej.
Z innych warzyw podaje się gotowany maniok, pataty (słodkie ziemniaki), korzenie pochrzynu. Sałatki robione są z sałaty, pomidorów, ogórków, cebuli, częstym dodatkiem jest również awokado. Awokado jest jednak znacznie większe i dużo smaczniejsze niż to, spotykane w Polsce. Przede wszystkim jest bardzo dojrzałe, żółte w środku, a jego waga dochodzi nawet do kilograma.
Z okazji świąt i uroczystości rodzinnych na kubańskich stołach pojawia się pieczone prosię. Na codzień można spotkać na ulicy bułki z mięsem z prosięcia, choć częściej na prowincji niż w stolicy.
Podstawowe przyprawy to czosnek, kminek, oregano, liście kolendry oraz kwaśna odmiana pomarańczy i limonka. Bazę wielu potraw stanowi sofrito, pasta z siekanego czosnku, cebuli i zielonej papryczki, podsmażanych na oliwie.
Kubańczycy właściwie nie jadają typowych deserów, choć popularny jest przywieziony z Hiszpanii flan. Na zakończenie posiłków podaje się często wyśmienite owoce – papaje, kokosy, pomarańcze, mango, guajawy, ananasy. W restauracji warto spróbować na przykład opiekanego banana lub kandyzowaną papaję.
Fantastycznym „wynalazkiem“ są mleczno-owocowe napoje zwane batidos. Wspaniale gaszą pragnienie i wyśmienicie smakują. Można je często kupić na ulicy.
Potrawy, których trzeba spróbowaćna Kubie:
Frijoles ritmodelia – gotowana fasola z kiełbasą i przyprawami;
Carne asado – pieczona wieprzowina;
Aquacate afrocarnaval – sałatka z awokado;
Arroz Tradicuba – ryż z warzywami;
Purre de Frijoles Negros – zupa z czarnej fasoli i wędzonego boczku;
Sopa de ajo – zupa czosnkowa, podaje się ją także z kukurydzą, dynią i czarną fasolą;
Moros y cristianos (maurowie i chrześcijanie) – ryż gotowany z czarną fasolą;
Pollo Frito a la Criolla – marynowany smażony kurczak;
Mariquitas con mojo – smażone brązowe banany – dodatek do wielu potraw;
Flan – klasyczny hiszpański deser budyniowy z dodatkiem lokalnych owoców;
Cururucho (przysmak z Baracoa) starty kokos, pomarańcze, papaja, miód wymieszane i owinięte w liście palmowe.
Alkohol na Kubie
Rum – to narodowa alkohol Kubańczyków. Uzyskiwany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej lub melasy. Po destylacji rum leżakuje w dębowych beczkach lub szklanych pojemnikach. Od czasu, a także od użytych pojemników do leżakowania zależy kolor rumu. Najtańszy jest rum srebrny tzw. młody, a najdroższy i uważany za najlepszy uchodzi rum czarny. Najpopularniejsza marka rumu pochodzącego z Kuby to Havana Club.
Piwo doskonale gasi pragnienie w upalnym słońcu. Najbardziej popularnym gatunkiem na Kubie jest Hatuey. Dwa inne to Cristal i Bucanero.
Drinki podaje się niemal zawsze z dodatkiem rumu, a najpopularniejsze to:
Dauiquiri – cukier, sok z limonki, likier maraschimo, rum, lód;
Mojito – rum, sok z limonki, yerba buena (zastępowana w Europie miętą), cukier, woda mineralna;
Cuba Libre – rum, cola, sok z limonki;
Ron Collins – rum, sok z limonki, syrop cukrowy, woda;
Canchanchara (pochodzący z Trynidadu) – połączenie miodu, rumu i soku cytrynowego.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16430
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11718
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 164729
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 194013
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8144
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7119
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 35259
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 8989
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11228
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8696
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10603
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8114
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 9980
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6689
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8661
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6711
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 62969
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 168952
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 7992
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 268184
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.03.2015 09:51
Liczba odwiedzin: 130214
Zapraszamy na kolejne spotkanie Pracowni Podróży w Bemowskim Centrum Kultury. Krętymi drogami Transylwanii i polnymi ścieżkami udamy się w podróż po Rumunii. »
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8144
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Powered by Webspiro.