Dziś jest 11.11.2024

Imieniny obchodzą Bartłomiej, Marcin, Prot, Anastazja

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Mokre Karadeniz

Autor: Michał Lutowierski

Data publikacji: 17.04.2014 23:10

Liczba odwiedzin: 18861

Tagi: azja, turcja, morze czarne, karadeniz, trabzon, sinop, sumela, artykuły, michał lutowierski

Podobała Wam się wyprawa po tureckiej riwierze? Wybrzeże tureckiej części Morza Śródziemnego jest doprawdy urocze. Ale to nie koniec – jest jeszcze Morze Egejskie, Morze Marmara i – wreszcie – Morze Czarne, które będzie tematem kolejnej autostopowej wędrówki. Witajcie na wybrzeżu Morza Czarnego – mokrym i ciepłym Karadeniz!

Turecki tir...
 
Turecki tir...
fot. Dominika Toporek

Tak jak poprzednio naszym przewodnikiem po tej części świata będzie osoba, która spędziła w Turcji wystarczająco dużo czasu, aby poznać dobrze samo państwo jak i uroki podróżowania autostopem. Opowieść znów opiera się na kanwie podróży Dominiki Toporek, która z wybrzeża południowego w ciągu kilkunastu godzin przemieściła się na wybrzeże południowe.

I znowu – z żelazną logiką, omijamy Stambuł. Tak wiem – miasto państwo i tak dalej. Ale doprawdy, nie chciałbym przedstawiać tego miasta w jednym artykule. Ze spokojem godnym wczasowiczów i dynamiką godna autostopowiczów mkniemy nad Morze Czarne, a konkretnie na wschodnią jego część.

Od tego trzeba zacząć rzecz – Morze Czarne inne jest

Karadeniz to zupełne przeciwieństwo południowego wybrzeża.

Akwen ten nie bez powodu nosi nazwę tego koloru. Barwa wody (choć czarna to przesada) wyraźnie różni się od innych mórz i jest ciemnogranatowa. Co nie znaczy, że odbiera to coś z malowniczości tego miejsca. Ba! Dla bardziej cierpliwych czeka w morzu nie lada atrakcja – delfiny, które nie są tu rzadkością.

Rzadkością są za to turyści autostopowicze przy nadmorskich drogach. A drogi te – podobnie jak nad Ak Deniz – są wyjątkowo sprzyjające podróżom. Szerokie, asfaltowe serpentyny wiją się między brzegiem morza, a górskimi terenami, odkrywając dla podróżników to, co dla miłośnika samochodowych podróży najlepsze – cudowne widoki i zapach przygody.

Karpaty? Alpy? Nie to nieopodal Morza Czarnego.
 
Karpaty? Alpy? Nie to nieopodal Morza Czarnego.
fot. Dominika Toporek

Trabzony i inne Synopy

Złapanie stopa, tak jak w całej Turcji – zawsze i wszędzie. Ale (tradycyjnie), żeby zbyt pięknie nie było, nie każdy kierowca turecki jest dżentelmenem. Przynajmniej pan, który notorycznie zapominał, że ręce trzyma się na kierownicy, a nie szuka się z tyłu wozu nóg pasażerki… Ach, ci romantycycy…

Na północnym brzegu Turcji wyraźnie odcina się na samym środku maleńki półwysep – Sinop. Pięknie położony, sprawia wrażenie miasteczka na wyspie, które żyje własnym rytmem i zupełnie nie dba o to, co może dziać się gdziekolwiek poza jej cudownymi granicami. Charakter półwyspu odzwierciedlają poniekąd cechy jego najsłynniejszego autochtona – Diogenesa z Synopy (tak to ten facet, który mieszkał w beczce i jest ojcem ciętej riposty).

A z Synopy znów lawirujemy między bajkowymi zatokami i jedziemy dalej do Samsunu i Trabzonu. O ile Samsun jest miastem wyłącznie dla koneserów nowoczesnej kultury tureckiej, o tyle Trabzon to miasto, które wciąga, zachęca do spaceru i otwiera się dla turystów. Liczne knajpki i studencki klimat sprawiają, że poczujemy tu prawdziwy luz. Nie licząc dni, w których mecze gra tutejsza drużyna piłkarska – Trabzonspor. Wtedy miasto zamienia się w istny kocioł pulsujący tysiącami kibiców.

W Trabzonie możemy skorzystać z uroków plażowania, by przynajmniej na jeden dzień porzucić wybrzeże na koszt górskich terenów i monastyru Sumela.

Trudno to opisać, jeśli ktoś tego nie widział – klasztor zawieszony jest kilkaset metrów nad dnem doliny i sprawia wrażenie jakby lada moment miał nam spaść na głowy. Ale nie spada. I to już od kilkuset lat. Ogromne wrażenie robi też system tuneli, którzy ówcześni mieszkańcy opracowali dla obrony przed atakiem nieprzyjaciela. Rzut oka na ośnieżone góry Kaçkar i za dwie godziny znów jesteśmy w Trabzonie.

Monaster Sumela, który nie może spaść od setek lat.
 
Monaster Sumela, który nie może spaść od setek lat.
fot. Dominika Toporek

Herbaciane pola... Rize

Równie przyjaznym miastem co Trabzon okazuje się Rize. Miasto słynie z herbaty, która zdaje się rosnąć wszędzie. Gdzie się człowiek nie obejrzy herbata – Rize albo słynna Çaykur. Wzdłuż drogi co chwila stoi wypalarnia herbaty (tutaj, a nie w osławionym, gruzińskim Batumi).

Wegetacji herbaty sprzyja klimat tej części półwyspu – jest bardzo ciepło i bardzo wilgotno. Nie spotkamy się tu z burzami i nawałnicami, ale wilgoć i deszcze są mocno odczuwalne. Dość wspomnieć, że aparat fotograficzny od razu odmówił posłuszeństwa i przez parę dni musiał być noszony w torbie… z ryżem (dobrze chłonie wilgoć, jakby ktoś nie wiedział). Warto zatem pamiętać, że dobra torba na sprzęt może się przydać, bo dodatkowe dwa kilogramy ryżu nie muszą cieszyć naszych pleców…

Dobrym pomysłem wydawało się spanie na plantacji herbaty jednak kierowca z Rize stanowczo odradził i ugościł u siebie w domu i wytłumaczył, że spanie w herbacie jest kiepskim pomysłem. Krzaki herbaty są po prostu małe, niskie i gęste, więc byłoby to kompletne wariactwo. Ale pozbierać herbatę własnymi rękami – to jest to!

Jadąc wzdłuż Morza Czarnego możemy dostrzec ciekawe spójności. Pierwszą jest to, że jak coś rośnie, to rośnie całymi ogromnymi połaciami. Kilkadziesiąt kilometrów same orzechy, potem sady, a po nich ciągnące się uprawy herbaty. Drugim nie męczącym schematem jest to, że każda miejscowość położona jest na wzniesieniu i ma co najmniej jeden świetny punkt widokowy. Jeszcze jedną prawidłowością są wszechobecne tureckie łaźnie. Całkiem niezłe te tureckie schematy…

Są jeszcze dodatkowe „bonusy” dla wędrowców, jak na przykład turecka uczta, przygotowana przez jednego z kierowców, który gościł swych podopiecznych tak, że brzuchy nadęły się jak Turek mówiący o Atatürku.

A dalej na zachód jest już granica gruzińska, którą trzeba przekroczyć pieszo. Trzeba uważać w autobusie jadącym do granicy – wysadza on podróżnych przy granicy i odjeżdża w siną dal. Kto zostawi plecak w autobusie z zamysłem powrotu do środka, ten mocno się zdziwi.

Dalej jest jeszcze Kurdystan i jedne z najniebezpieczniejszych dróg dla autostopowiczów dla świecie.

Ale jak już jesteśmy na granicy Gruzji – może Batumi (w którym nie ma herbacianych pól). A tam już wiecie co… Gruziński autostop!

Nocny widok na Rize i turecki kierowca.
 
Nocny widok na Rize i turecki kierowca.
fot. Dominika Toporek
  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8145

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7119

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 35272

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 8989

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11229

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 8697

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10604

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8114

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 9983

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6689

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8661

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6712

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 62977

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 169379

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 7993

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 268702

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze