Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Na koniec świata i jeszcze dalej – wywiad z Krzysztofem Kamińskim

Autor: Marta Pieńkowska

Data publikacji: 29.03.2012 15:09

Liczba odwiedzin: 3368

Tagi: azja, europa, armenia, gruzja, bułgaria, rumunia, mongolia, indie, nepal, himalaje, kaukaz, podróżnicy, wywiady, zadanie 8, marta pieńkowska

Zapraszam Was w niezwykłą podróż z Krzysztofem Kamińskim – podróżnikiem, fotografem, autorem przewodnika po Gruzji i Armenii oraz współorganizatorem Festiwalu Kultury Irlandzkiej w Bielsku-Białej. Naszą wyprawę zaczynamy w Rumunii, potem pojedziemy koleją transsyberyjską z Moskwy do Irkucka. Przez Mongolię i Indie dotrzemy do Nepalu. W planach mamy również odwiedzenie Magicznego Zakaukazia. A więc zaczynamy!

Marta Pieńkowska.: Która z podróży najbardziej zapadła Panu w pamięć i dlaczego?

Krzysztof Kamiński.: Każda podróż zajmuje szczególne miejsce w mojej pamięci. Każda jest na swój sposób wyjątkowa, każda przynosi nowe doświadczenia. Wycieczka do Mongolii dała mi dużo spokoju i dystansu do życia i do codziennych problemów. Może z czasem zapomnę jej szczegóły, ale wpływ jaki na mnie wywarł ten kraj, pozostanie we mnie na długo.

Dobrze pamiętam swój pierwszy wyjazd do Rumunii w połowie 2001 roku. Było to tuż po ukazaniu się pierwszego polskiego przewodnika po tym kraju (po roku 1989, wydawnictwo Pascal). Rumunia wielu kojarzyła się z powszechną biedą, starsze pokolenia pamiętały ten kraj z handlu kremem Nivea na dworcach kolejowych lub przydrożnych parkingach w drodze na wczasy do Bułgarii. Jedynymi osobami, które mogły mi coś powiedzieć na temat tego, co tam zastanę, była para podróżników z bielskiego Speleoklubu. Oni jednak wtedy znali Rumunię głównie od strony gór i zalecali, by trzymać się od miast z daleka.

Tak to więc, tuż po wjechaniu do Rumunii, gdy znalazłem się w Aradzie w nocy, zamiast po długiej podróży poszukać noclegu w jakimś hotelu lub pensjonacie, starałem się uciec jak najdalej od cywilizacji. Skutkiem tego wylądowałem na noc gdzieś pod płotem, z tyłu dworca. Próbowałem zasnąć, ale co chwilę budził mnie hałas, jaki powodował biegnący po karimacie ślimak. Potem było czasem lepiej (przejście przez Retezat, noc przegadana z pewnym bezdomnym na dworcu Bucuresti-Nord), czasem gorzej (wizyta w Bukareszcie - hordy psów i pazerni idioci na tym samym dworcu), ale gdy zobaczyłem z okien pociągu Sighisoarę wiedziałem już, że to dopiero początek mojej przygody z Rumunią.

M.P.: W 2010 roku dotarł pan pociągiem z Moskwy do Irkucka, a następnie do Mongolii. Czy ta podróż koleją transsyberyjską była ciekawa? Czy spotkały Pana jakieś przygody? I czy ciężko było przetrwać tyle godzin w pociągu?

K.K.: Teraz wspominam tę podróż miło, niemniej przyznać muszę, że się trochę wynudziłem. Ponad 80 godzin jazdy to sporo. W drodze do Irkucka nie trafiłem na interesujących współpasażerów (chociaż to plackarta i wybór był spory), a dodatkowo miałem górne łóżko, przez co i z widokami było średnio. Z powrotem, w drodze z Ułan Ude było lepiej: Ukrainiec, żonaty z Polką i mieszkający w Moskwie, dwie moskwianki wracające z wakacji znad Bajkału i Ljuda – duża słowiańska kobita, szefowa kuchni w zakładach lotniczych w Ułan Ude. Sporo godzin przegadaliśmy, sporo piwa wypiliśmy. I wtedy też spotkała nas przygoda z rosyjską milicją. Było ich dwóch: zły milicjant i dobry milicjant. Podeszli do nas w pociągu. Dobry poprosił o paszporty. Zły warknął: „Kto was priglasil?!?”. W tym pozornie niewinnym pytaniu kryły się kłopoty. Otóż po Rosji w teorii nie można podróżować samemu, a żeby dostać wizę turystyczną, trzeba przedstawić tzw. voucher potwierdzający, jakie biuro i w jakim zakresie będzie się nami w kraju zajmować.

Wszyscy wiedzą, że jest to fikcja, niemniej nie przeszkadza to milicji sięgać po pieniądze turystów. Możliwości jest wiele: gdzie jest przedstawiciel biura? Nie ma? 1000 rubli. Jaki jest plan wykupionej przez was wycieczki? Za mało szczegółowo – 1000 rubli. Gdzie nocujecie po przyjeździe? Dokąd z Moskwy? Czym? O której godzinie? Czy są wykupione posiłki? Gdzie? Znalezienie pytania, na które niesatysfakcjonująca odpowiedź da pretekst do poproszenia o pieniądze, jest jedynie kwestią czasu. Nas jednak mogli co najwyżej poprosić o autograf, bo mieliśmy wizę tranzytową i mieściliśmy się w zaplanowanym czasie przejazdu. Gdy się zorientowali, natychmiast zły przemienił się w dobrego policjanta, a co więcej, znalazł w rodzinie korzenie polskie, po czym zaczął podkreślać, jak wielką tragedią była dla niego katastrofa w Smoleńsku…

Znamienne jest, jak na tę przygodę zareagowali wymienieni powyżej współpasażerowie - Rosjanie. Gdy pojawiła się przy nas milicja, momentalnie urwała się rozmowa, wszystkich natomiast zainteresował przesuwający się za oknem las brzozowy. Ciągnący się tam już zresztą niezmiennie od około tysiąca kilometrów… Nie mam o to do nich pretensji – to zjawisko tylko dobrze pokazuje, jak chore w Rosji są relacje społeczeństwo-organy państwowe. Później też dowiedzieliśmy się, że milicja często wpada do wybranego wagonu transsibu, pyta prowadnika lub prowadnicy (konduktora lub konduktorki zajmującej się wagonem), czy są jacyś obcokrajowcy. Słysząc odpowiedź twierdzącą, ruszają po premię.

M.P.: Co Pana najbardziej urzekło w Mongolii: krajobrazy, przyroda, kultura? Dlaczego warto tam pojechać?

K.K.: Wiele razy przed wyjazdem słyszałem pytanie: po co? Przecież tam nic nie ma. Prawda – zabytków raczej nie ma, kultura w naszym tego słowa rozumieniu szczątkowa. Natomiast krajobrazy bajeczne. Przyroda wspaniała. No i cudowna zgodność rytmu życia koczowników z naturą. Warto tam pojechać, by odnaleźć spokój. Równowagę. Usłyszeć siebie. I podziwiać ten kraj. Patrzeć. Chłonąć.

M.P.: Czy próbował Pan jakichś oryginalnych potraw w Indiach?

K.K.: Bardzo smakowały mi, serwowane w północnych Indiach tybetańskie pierożki momo. Odrobinę przypominały w smaku gruzińskie chinkali. Smakował mi również thaal, czyli danie podawane na jednym talerzu ze specjalnymi przegródkami, na którym znajdował się ryż, papki z mielonych grochowatych: grochu, cieciorki, soczewicy oraz różne warzywa marynowane. Wszystko na ostro, do jedzenia rękami. Często jadałem również mięso z bawoła lub kurczaka, podawane na wiele sposobów (w tym znanych w Europie, jak tikka masala czy curry). Najbardziej jednak odpowiadał mi hinduski sposób przygotowywania herbaty miętowej lub imbirowej: do szklanki wrzucano świeże, mięsiste liście mięty (lub kawałki imbiru), zalewano to wrzątkiem i dopiero potem wrzucano torebkę czarnej herbaty. Mięta przygotowana w ten sposób to raj w gębie.

M.P.: Czy to prawda, że Himalaje są zatłoczone i raczej ciężko odnaleźć tam spokój?

K.K.: Ladakh w połowie września taki nie jest. Jest dość pusto, a pogoda znakomita. Podobnie pustawo było w początkach października w Nepalu – w tym w tak turystycznej miejscowości, jaką jest Pokhara. Niemniej nie udało mi się skorzystać z uroków tras górskich, bo akurat w październiku 2009 roku, gdy się tam znalazłem, Nepal nawiedziły opady o charakterze monsunowym. Była to jednak anomalia pogodowa, bo w październiku kraj ten od tego typu opadów powinien być już wolny. Dość powiedzieć, że przez cztery dni pobytu w Pokharze ani razu nie udało mi się zobaczyć szczytu górującego nad tym miastem: Machhapuchhare, zwanego „rybim ogonem”.

M.P.: Teraz może kilka pytań na temat Zakaukazia. Jest Pan autorem przewodnika po Gruzji i Armenii. Czy napisanie tego przewodnika było trudnym zadaniem?

K.K.: I tak, i nie. Tak, ponieważ gdy zbierałem materiały do przewodnika nie istniało w Gruzji nic, co można by było nazwać „informacją turystyczną”. Nie było jednego zbiorczego miejsca, gdzie można by było potwierdzić istnienie połączeń międzymiastowych. Ponadto duża część połączeń była nieregularna, czasowa i zbyt niepewna, by umieszczać ją w książce, na podstawie której turyści planują swoją podróż. Poszukiwanie danych do książki było przekopywaniem się przez mnóstwo materiałów pochodzących najczęściej z czasów Związku Radzieckiego, zwykle mocno zdezaktualizowanych.

Z drugiej strony niektóre informacje, chociaż rzekomo najaktualniejsze, okazywały się być finalnie jedynie marzeniami Gruzinów o tym, jak ich kraj miałby wyglądać za kilka lat. Na szczęście kontakt z otwartymi i przyjaznymi Gruzinami był czystą przyjemnością i dzięki ich uwielbieniu do własnego kraju mogłem dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy i dotrzeć do wielu ciekawych miejsc, których nie mogłem znaleźć w żadnej książce czy folderze.

Lepiej rzecz się miała z Armenią. W Armenii istniała informacja turystyczna, dobrze zorganizowana i poinformowana. Stosunkowo łatwo można było również spotkać się z ormiańskimi autorami książek o Armenii, którzy pomagali zdobyć przydatne materiały do pracy i wskazywali miejsca, do których nie zawsze docierali turyści. No i również Ormianie to nacja dumna ze swojego kraju i gościnnie przyjmująca każdego. A kogoś, kto o ich kraju pisze, w szczególnie gościnny sposób.

M.P.: Co jest najciekawszym elementem Armenii: krajobrazy, kultura, ludzie, zabytki czy może kuchnia?

K.K.: Chyba wszystko, co wymienione w pytaniu. Armenia jest pod tym względem wyjątkowa. Proszę spojrzeć na świątynie: chociażby Gegard czy Tatew. Łączą w sobie wszystko: zlokalizowane w cudownych okolicach są pięknymi przykładami ormiańskiej architektury sakralnej. Ich wiek i wartość kulturowa imponują, a na dodatek w pobliżu można zjeść pyszne szaszłyki w lawaszu. Ludzie, może poza kierowcami o zamiarach morderczych, są wyjątkowi.

W swoich podróżach po Zakaukaziu zawsze z odrobinę większą przyjemnością gościłem w Armenii. Miałem wrażenie, że ten kraj jest bardziej uśmiechnięty, delikatny i to mi odpowiadało. Gdy pytany byłem o wrażenia z tych krajów odpowiadałem, że Gruzja jest jak mężczyzna Kaukazu: silny, z marsową miną, dumny, waleczny. Armenia natomiast kaukaską pięknością, delikatnie sunącą w tańcu. Napełniającą serce pięknem i otuchą.
Ciekaw jestem swoją drogą, czy Armenia pod względem liczby turystów z Polski dorówna Gruzji, gdy już władze tego kraju zdecydują się znieść wizy dla Polaków.

M.P.: W tym roku wybiera się Pan na wyprawę po Azji. Czy mógłby nam Pan zdradzić, które kraje planuje Pan odwiedzić?

K.K.: Na razie trudno mi powiedzieć coś na pewno. Wykonuję tzw. „wolny” zawód i dlatego trudno mi przewidzieć, w jakiej kondycji finansowej będę w okolicach września, kiedy to przewiduję podróż. Mam dwa plany uzależnione od wspomnianej kondycji. Plan minimum zakłada półtora miesiąca w Azji centralnej, najprawdopodobniej będzie to Kazachstan i, być może, Kirgistan. Plan maksimum, to około dwa miesiące w Azji południowo-wschodniej, z czego miesiąc pieszego spaceru wzdłuż pewnej interesującej trasy. Ale na temat szczegółów milczę, żeby nie zapeszyć. Na pewno w trakcie podróży będę zamieszczał fotorelacje na swojej stronie: www.krzysztof-kaminski.com. Zapraszam!

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (3)

  • 04.06.12, 14:54

    Komentarz usunięty

  • 02.06.12, 21:47

    Komentarz usunięty

  • Jaś (gość)

    Jaś (gość)

    04.04.12, 19:44

    Dużo ciekawych informacji z dalekich krajów :)

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6077

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5705

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14414

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7149

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8722

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7726

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7895

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6428

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6910

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6229

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34271

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76677

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6385

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115248

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze