Dziś jest 21.06.2024

Imieniny obchodzą Alicja, Alojzy, Rudolf, Alban

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Nocleg za darmo – na całym świecie

Autor: Anna Łakomy

Data publikacji: 07.07.2011 15:08

Liczba odwiedzin: 62272

Tagi: inspiracje, artykuły, autostop, autostop artykuły, inspiracje artykuły

Kto nie ma ochoty na wieczne wakacje? Pewnie wiele osób. Nie wszystkich, a wręcz niewielu jednak na to stać. Kiedy zaczynamy kalkulować koszty przelotu/przejazdu, posiłków, nie mówiąc już o noclegu serce zaczyna przyspieszać. Potem analiza budżetu i okazuje się, że znów trzeba będzie przełożyć wymarzoną podróż na bliżej nieokreślone później. Tymczasem są sposoby na to, by doświadczać niezapomnianych przeżyć podróżniczych. Nie mając przy tym ani grosza albo posiadając naprawdę skromne środki.

Darmowy nocleg jest możliwy w nawet najbardziej nieprawdopodobnych miejscach
Darmowy nocleg jest możliwy wszędzie. Fot. kovik/sxc.hu/CC

Podróże autostopem to jeden ze sposobów na redukcję kosztów do minimum. Wbrew pozorom, znalezienie bezpłatnego noclegu nie jest trudniejsze niż złapanie „okazji”. Pierwszym ze sposobów jest house-swapping, czyli internetowa wymiana domów. To świetna propozycja dla wszystkich fanów filmu „The Holiday”. Są dwa rodzaje wymiany: wymiana domów i wymiana gościnności. Różnica polega na tym, że w pierwszym wypadku wymieniamy swoje domy w tym samym czasie, a w drugim spędzamy czas wspólnie, najpierw w jednym domu, a potem w drugim. Można oczywiście ustalić wszelkie warunki indywidualnie po porozumieniu z zainteresowaną stroną. Dla tych, którzy mają pewne obawy przedstawiam statystyki – ponad 250 000 udanych wymian każdego roku. System działa bez zastrzeżeń, znajdujemy praktycznie same optymistyczne komentarze.

Na stronie homeexchange.com można wybrać dowolne miejsce na świecie, do którego chciałoby się pojechać. W większości miast znajduje się kilka domów do wyboru. Każdy z nich ma galerię zdjęć i opis. Można się dowiedzieć czegoś o właścicielach domu, o okolicy i o preferowanych kierunkach wymiany. De facto jedynym minusem jest konieczność zapłaty 9.95 $ za miesiąc, jeśli wykupujemy członkostwo na 12 miesięcy lub 15.95 $ za miesiąc, jeśli płacimy za trzymiesięczny abonament. To dość spora kwota dla wielu z nas, ale jeśli porównamy ją z cenami noclegów i tak wydaje się atrakcyjna. Na stronie homeforswaps.com miesiąc abonamentu do koszt 3,25 $ za miesiąc, a jeśli nie dojdzie do żadnej wymiany, kolejny miesiąc mamy za darmo. Ponadto warto zauważyć, że tego typu konieczność jest dodatkową ochroną. Dzięki wpłaconej kwocie administratorzy zyskują zabezpieczenie przed wszelkimi oszustwami.

Portal casaswap.com wymaga od nas tylko rejestracji, bez dodatkowych opłat. To opcja przeznaczona dla studentów i młodych ludzi w ogóle. Oferuje zamianę mieszkań lub wynajem za drobne kwoty. Pomaga także znaleźć lub zaoferować pokój. Miesiąc w czyimś mieszkaniu może nas kosztować od 100 – 5000 euro. Wybór jest jednak spory, a portal sam dopasowuje preferowane przez nas destynacje.

Warta uwagi jest także organizacja Servas. Jak sami o sobie piszą, ich celem „jest szerzenie idei światowego pokoju, równości wszystkich ludzi, tolerancji dla przedstawicieli innych ras, wyznań i narodowości oraz głębszego otwarcia się na odmienne sposoby myślenia i style życia”. Organizacja została założona w Danii, pierwotnie nosiła nazwę Peacebuilder. Miała ona za zadanie ustrzec świat przed wybuchem kolejnej wojny światowej. W roku 1973 Servas International został wpisany do rejestru ONZ jako organizacja pozarządowa. Żeby zostać członkiem, należy spełnić kilka kryteriów. W zasadzie wszystkie mają na celu sprawdzenie, czy jesteśmy otwartymi ludźmi, bez uprzedzeń rasowych i kulturowych. Należy zgłosić się na rozmowę kwalifikacyjną i przedstawić dwa listy rekomendacyjne, poświadczające naszą odpowiedzialność i rzetelność. Można o nie poprosić nauczyciela, wykładowcę czy szefa. Gdy wszystko przebiegnie właściwie, należy wykupić znaczek Servasu za 135 złotych oraz wpłacić odpowiednią kaucję za wypożyczane listy gospodarzy. Potem pozostaje nam już tylko podróż do wybranego miejsca. W 2005 roku liczba gościnnych domów wynosiła ponad 13 000 w około 130 krajach na całym świecie, Przyjęto, że u gospodarzy można zostać za darmo przez dwie doby. Oczywiście możliwy jest dłuższy pobyt, ale tylko jeśli gospodarze sami nam go zaproponują. Korzystając z Servasu, trzeba być świadomym celu swojej podróży. Jest nim przede wszystkim wzajemne poznanie siebie i własnych kultur, wymiana doświadczeń, niewykluczone, że także zawieranie dłuższych znajomości.

Hospitality Club oraz belodged.com to całkowicie darmowe portale, pozwalające na kontakty z ludźmi na całym świecie. Możemy skontaktować się z gospodarzami w Buenos Aires, Sztokholmie czy Moskwie. Każdy tworzy swój profil, na którym informuje o dostępnych łóżkach, możliwościach gościny, swoim czasie wolnym. To bardzo proste w obsłudze portale, umożliwiające zawarcie wielu znajomości na wszystkich kontynentach. Jedynym minusem może być brak gwarancji, że dana osoba jest odpowiedzialna i nie zostawi nas na przysłowiowym lodzie. Ponieważ jednak strona działa na zasadzie wolontariatu, zakładam, że wszelkie działanie na niekorzyść byłoby absolutnie nieuzasadnione.

Podobnie jest w przypadku Couchsurfingu. To jeden z najpopularniejszych i najbardziej sprawdzonych sposobów na darmowy nocleg. W sumie zarejestrowało się już 2 607 868 couchsurferów, zawarto 3 012 325 przyjaźni i wyrażono 4 829 283 pozytywnych opinii. Można pojechać do 80 048 miast w 246 krajach. Jedyne co należy zrobić to, podobnie jak w Hospitality Club, zarejestrować się na stronie. Trzeba także uzupełnić krótkie profile informacjami o sobie i o tym, w jakim stopniu możemy ugościć podróżującego. Ideą Couchsurfingu jest wymiana kanapy za kanapę. Inne tego typu strony to globetrotters.co.uk oraz friendshipforce.org.

Korzystanie ze wszystkich stron tego typu jest bardzo dobrym sposobem na zawarcie nowych przyjaźni i zbieranie doświadczeń. Dzięki nim świat staje się równie mały jak ekran naszego komputera, a organizowanie podróży sprowadza się do wysłania kilku wiadomości i wymiany informacji. Największym plusem jest jednak fakt, że teraz każdy może sobie pozwolić na zagraniczne wyjazdy, kosztem tylko odrobiny pozytywnego nastawienia.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (5)

 • 10.04.15, 02:23

  Komentarz usunięty

 • 02.12.14, 00:33

  Komentarz usunięty

 • 30.11.14, 05:45

  Komentarz usunięty

 • 20.11.14, 03:04

  Komentarz usunięty

 • 20.10.14, 19:31

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7081

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6388

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25388

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8036

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9712

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8236

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9070

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7173

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8116

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6232

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7338

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5672

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45714

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 116964

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7060

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 174153

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze