Dziś jest 12.04.2024

Imieniny obchodzą Juliusz, Ludosław, Zenon, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

„Nowy dzień, nowe siły, nowe miejsca do odkrycia”

Autor: Agata Kirago

Data publikacji: 16.07.2012 13:14

Liczba odwiedzin: 3683

Tagi: australia, canning stock route, staż zadanie 6, wywiady, agata kirago, strefa podróżnika

Zdobywca Kolosa 2005 w kategorii Wyczyn Roku. Uhonorowany nagrodą Travelera. Jako pierwszy na świecie przejechał samotnie rowerem Canning Stock Route w Australii Zachodniej, mając zaledwie 23 lata. 2100 km jednej z najtrudniejszych tras świata pokonał w 33 dni. Skąd wziął się pomysł na tak ekstremalną wyprawę i czy chciałby ją powtórzyć? Jakie ma plany na przyszłość i skąd czerpie inspiracje? Panie i Panowie – Jakub Postrzygacz.

Jakub Postrzygacz na trasie – tutaj z niemiecki turystami spotkanymi niedaleko Lake Disappointment
 
Jakub Postrzygacz na trasie – tutaj z niemiecki turystami spotkanymi niedaleko Lake Disappointment
fot. Jakub Postrzygacz

Jak zaczęła się Pana przygoda z podróżowaniem? W jakim wieku zdecydował się Pan na swoją pierwszą, poważniejszą wyprawę?

Jak to zwykle bywa, za podróżniczego bakcyla odpowiedzialni są rodzice, którzy w niełatwych czasach potrafili z banalnej wycieczki uczynić prawdziwą przygodę. Pierwsza poważniejsza wyprawa? Dla dziesięciolatka wyjazd w Tatry i zdobycie Kościelca były niczym ekspedycja w Himalaje! Z upływem czasu definicja “poważnej” wyprawy ulegała stopniowej zmianie, ale dziecięca radość z odkrywania nowych horyzontów pozostała ta sama.

Skąd taka wielka pasja do podróżowania rowerem?

W liceum razem z grupą zapaleńców organizowaliśmy rowerowe eskapady, najpierw po Polsce, a potem w coraz odleglejsze zakątki Europy. Chociaż i sprzęt, i umiejętności pozostawiały wiele do życzenia, jakimś cudem wszyscy szczęśliwe wracali do domu bogatsi o masą dobrych wspomnień.

Jakie są według Pana plusy i minusy zwiedzania świata w pojedynkę?

Kiedy podróżujesz z przyjacielem, wszystkie dobre chwile mnożą się razy dwa, a kłopoty dzielą na pół. Wspólnie łatwiej znaleźć wyjście choćby z najbardziej beznadziejnej sytuacji. Podróżowanie solo daje większą swobodę, zwłaszcza w chwilach, gdy ciężar odpowiedzialności za współtowarzyszy powstrzymuje
przed podjęciem trudnych lub ryzykownych kroków koniecznych do osiągnięcia celu. Warto tylko pamiętać, że usunięcie tego naturalnego bezpiecznika to często recepta na poważne tarapaty, z których trzeba się będzie potem wygrzebać o własnych siłach...

Jakimi osobami/podróżnikami się Pan inspiruje?

Ogromny wpływ miało na mnie spotkanie z Edmundem Hillarym. Siedzieliśmy w jego niepozornym domu przy herbacie i domowej roboty ciastkach, słuchając opowieści o niezwykłych wyprawach, jak gdybyśmy znali się od lat. Sir Ed słynął z niezwykłej skromności. Zawsze podkreślał, że wszystko co osiągnął zawdzięcza ludziom, z którymi miał szczęście pracować. Ci zaś pamiętają go jako charyzmatycznego lidera, doskonałego organizatora i osobę zdolną do tytanicznego wysiłku by zrealizować wyznaczone zadanie. To właśnie Hillary zaszczepił we mnie chęć zrobienia czegoś, czego nie dokonał nikt wcześniej. – Szukaj swojej przygody! – powiedział. – A gdy już znajdziesz, zmierz się z nią wszystkim co masz, z całą swoją mocą, doświadczeniem i pasją! – W czasach, gdy ludzie prześcigają się w sposobach na zdobycie kilku minut medialnego rozgłosu, historie Hillarego, Shackeltona i innych zasłużonych odkrywców pomagają nabrać zdrowego dystansu do własnych osiągnięć.

Ulubione miejsce na ziemi?

Zabrzmi trywialnie, ale... dom. Kiedy pod długim dniu siadamy do wspólnej kolacji, dzieciaki opowiadają o swoich małych wielkich przygodach, a potem zagrzebani w pierzyny czytamy ulubioną książkę, to nie ma miejsca na ziemi, w którym wolałbym być.

Jakie plany na przyszłość?

Rodzina zawsze oznacza odrobinę stabilizacji, co nie oznacza, że paszport kurzy się w szufladzie! W czasie gdy prowadzimy tę rozmowę jestem w trakcie odwiedzania kolejnych wysp w archipelagu Wysp Cooka, doradzając władzom przy budowie nowych szlaków turystycznych. Codzienne obowiązki sprawiają, że przygotowania do większych wypraw zajmują znacznie więcej czasu. Co się odwlecze, to nie uciecze!

Skąd się wziął pomysł o Canning Stock Route?

W 2003 roku uczestniczyłem w slajdowisku Marka Tomalika, który pod patronatem National Geographic odbył samochodową wyprawę szlakiem CSR. Po prezentacji zapytałem, czy dałoby się pokonać tę trasę rowerem. Wszyscy wybuchnęli śmiechem, a Marek powiedział krótko: Zapomnij!

Czy wyprawa po Australii kosztowała Pana więcej wysiłku fizycznego czy psychicznego?

Ciało dawało z siebie wszystko, ale miało prawo do buntu, kiedy oczekiwałem od niego zbyt wiele. Duch nie mógł pozwolić sobie nawet na chwilę zwątpienia. Gdy słońce chowało się za horyzontem, przychodził czas naprawy sprzętu, lizanie ran, lekturę kilku stron miniaturowego Pisma Świętego i jakiś pozytywny wpis do dziennika pokładowego. Potem przychodził nowy dzień, nowe siły, nowe miejsca do odkrycia I zanim się zorientowałem, dotarłem do Wiluny. Tam ktoś jakby nacisnął wyłącznik. Nogi, które dzień wcześniej bez protestu pokonywały dziesiątki kilometrów zwyczajnie odmówiły posłuszeństwa. Dopiero wtedy uświadomiłem sobie, jak skutecznie duch potrafił okłamywać ciało!

Najlepszy i najgorszy moment podróży?

Piątego dnia wyprawy postanowiłem odnaleźć ruiny studni oddalone kilka kilometrów od mojej trasy. Żeby ułatwić jazdę w trudnym terenie ukryłem większość ekwipunku między skałami, wrzucając najpotrzebniejsze rzeczy do jednej sakwy. Po kilkudziesięciu minutach przedzierania się przez wysokie trawy zorientowałem się, że z niedokładnie zamkniętej sakwy wypadł aparat fotograficzny! W perspektywie miałem wyprawę życia bez jednego zdjęcia na jej udokumentowanie. Wkrótce zapadła noc. Rankiem ruszyłem na poszukiwania, wypatrując wśród zarośli śladów własnych opon. Kiedy dostrzegłem wreszcie srebrzystą obudowę aparatu, cieszyłem się jak dzieciak!

Pozytywnych chwil było tyle, że ciężko się na którąś zdecydować. Na pewno nie zapomnę sadzawki Wardabunni. Kiedy siedem studni pod rząd okazało się być suchych, zmuszony byłem polegać na skażonej wodzie z niepewnego źródła. Nawet podwójnie przefiltrowany płyn pachniał I smakował jak ściek. Chociaż w teorii był już bezpieczny do picia, czułem że organizm opada z sił. Po sześciu dniach jazdy dotarłem na szczyt kamiennego płaskowyżu. Klucząc dnem wyschniętego potoku odnalazłem mały zbiornik wodny ukryty przed słońcem wśród wysokich skalnych ścian. Liście samotnego eukaliptusa szumiały na wietrze, w gałęziach ćwierkały ptaki. Mogłem wreszcie zmyć z twarzy czerwony pył i napełnić prawie puste zbiorniki. Byłem w raju!

W wywiadach podkreślał Pan, że raczej nie ma takiego miejsca do którego nie chciałby Pan wrócić. Czy gdyby zaistniała taka szansa, zdecydował by się Pan na kolejny przejazd Canning Stock Route, powtórzył wyprawę?

Nie sposób dwa razy wejść do tej samej rzeki. Każdego dnia życie przynosi tyle nowych wyzwań, że na powtórkę z przeszłości szkoda czasu.


Wywiad przeprowadziła Agata Kirago

Komentarze (7)

 • wars (gość)

  wars (gość)

  26.07.12, 23:52

  niesamowity wyczyn i jakze ciekawe wypowiedzi

  Zgłoś

 • tupon (gość)

  tupon (gość)

  26.07.12, 23:51

  wywiad super, bo i autorka ogarnieta i podroznik genialny! :-)

  Zgłoś

 • janek (gość)

  janek (gość)

  24.07.12, 22:27

  pieknie Pan sie wypowiada, Panie Postrzygacz super wywiad

  Zgłoś

 • fan (gość)

  fan (gość)

  24.07.12, 20:37

  gratulacje dla pana jakuba! dotychczas nie slyszalem o tym podrozniku, ale dzis przesledzilem jego strone i przyznaje ze jest niezwykla osoba z niezwyklymi osiagnieciami a autorka wywiadu jak zwykle sie spisala:-)

  Zgłoś

 • ali (gość)

  ali (gość)

  24.07.12, 12:19

  co za osoba:))) super

  Zgłoś

 • michał (gość)

  michał (gość)

  24.07.12, 11:17

  Muszę przyznać, że Pan Postrzygacz to naprawdę ciekawa osoba. Jego wypowiedzi są świetne i inspirujące. Gratuluję wywiadu autorce i sukcesu Jakubowi!

  Zgłoś

 • anonim (gość)

  anonim (gość)

  24.07.12, 11:13

  WOW! PROFESLONAJNY WYWIAD!

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6141

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5741

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17978

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7183

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8812

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7786

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8019

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6474

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7019

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5693

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6262

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5026

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35683

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 77625

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6429

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 116436

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze