Dziś jest 27.12.2024
Imieniny obchodzą Jan, Żaneta, Fabiola, Cezary
Autor: Centrum Nurkowe Anaconda
Data publikacji: 16.10.2012 15:15
Liczba odwiedzin: 6801
Tagi: europa, polska, woda, relacje, centrum nurkowe anakonda, turystyka wodna relacje
Ile jeszcze korytarzy wydrążono pod naszymi stopami na Śląsku, o których nie wiemy, ilu ludzi zginęło w ciemnościach tracąc dech przy obróbce cennego kruszcu, czy i kiedy powstaną kolejne zapadnięte drogi pełne kolein na śląskich drogach – te tajemnice odkryją tylko… nurkowie?
Możliwe, że to akurat ta profesja pozwoli odkryć co znajduje się pod ziemią na Śląsku, ze względu na to, że nurkowie po pierwsze – są odważni i o dziwo – nie boją się podziemi, bo są przyzwyczajeni do ciemności i niebezpieczeństwa, które kryje się pod wodą; po drugie – no właśnie – woda! Zdecydowana część podziemnych korytarzy jest w naturalny sposób zalana ze względu na szybko postępujące gromadzenie się wód w sztolniach, kopalniach i innych korytarzach niewiadomego pochodzenia. Zatem bez specjalistycznego sprzętu nurkowego niejednokrotnie nie sposób zejść pod ziemię, a właściwie zejść pod podziemną wodę.
O niewyjaśnionych, zagadkowych a zarazem historycznych powikłaniach, nurkowie z Centrum Nurkowego Anaconda nie dowiadują się przypadkiem. Współpracują bowiem ściśle z historykiem głęboko osadzonym w temacie śląskich kopalń właśnie – Dariuszem Walerjańskim, który to i tym razem przyczynił się do organizacji wypadu, zapalając lont opowieścią o tajemniczej hucie… „Ida”. Miejsce po latach zapomnienia odkryli na nowo Grzegorz Płonka, prezes Stowarzyszenia OFFerta, który zajmuje się historią Ligoty i Panewnik oraz Bolesław Bobrzyk z katowickiego nadleśnictwa.
Co prawda, nie z tego pokładu pochodził Łysek, aczkolwiek kopalnię „Guido”, gdzie pracował i „Idę”, niegdysiejszy zakład hutniczy, wybudowano w połowie XIX wieku w związku z szybkim rozwojem przemysłu. Hutę umiejscowioną przy wysokim stoku doliny Kłodnicy nazwano na cześć zmarłej żony księcia pszczyńskiego Jana Henryka X Hochberga. Huta, jak na owe czasy miała bardzo bogate wyposażenie, między innymi dwa duże piece, opalane koksem i węglem drzewnym, odlewnię, maszynownię; kotlarnię i baterię koksowniczą, złożoną z 20 pieców.
Pomimo że huta „Ida” była jednym z najnowocześniejszych zakładów przemysłowych, znajdujących się na terenie księstwa pszczyńskiego, jej żywot nie był zbyt długi. Swą działalność zakończyła w latach sześćdziesiątych XIX wieku z przyczyn ekonomicznych i z powodu większego zainteresowania książąt pszczyńskich górnictwem węglowym niż hutnictwem. Najpierw skasowano wielkie piece. Odlewnia i warsztat pracowały trochę dłużej. Wiadomo, że jeszcze w 1862 roku odlewnia wytworzyła 5500 cetnarów odlewów.
Wybudowano, wyposażono, po czym zlikwidowano i zapomniano. Są dowody, że huta istniała, a jednak po około 20 latach od jej powstania na powierzchni terenu, na którym się znajdowała, nie było żadnych obiektów hutniczych, poza kilkoma budynkami nie związanymi bezpośrednio z pracami hutniczymi, w których aktualnie mieszczą się biura Leśniczówki Panewnik. Nie zachowały się praktycznie żadne materiały fotograficzne, czy graficzne, na których uwieczniono by prace na terenie zakładu. Pozostały jedynie rysunki techniczne, które pozwalają zapoznać się z jego wyglądem i układem zabudowy.
Natomiast po działalności huty pozostały resztki żużlu hutniczego o barwie różnych odcieni zieleni i system czterech podziemnych korytarzyków – kanałów wodnych o długości ponad 70 metrów. Na podstawie zgromadzonych fragmentów dokumentów można stwierdzić, że nie jest to sztolnia służąca do odprowadzania wody z górotworu, ale system kanałów technicznych, którymi doprowadzono wodę do dwóch wielkich pieców jakie tu się znajdowały i innych hutniczych urządzeń. Dziś, to jedyny zachowany materialny ślad po hucie, głęboko schowany w ziemi, w dodatku zalany wodą.
Minęło 36 lat od kiedy ostatni raz w tych podziemiach był człowiek. Dopiero teraz zebrano specjalistów rozrzuconych po całym Śląsku, którzy chcą rozwiązać zagadkę „Idy”, odsłaniając jej ukryte korytarze, by odnaleźć podziemne zabytki związane z hutnictwem. W pierwszej akcji eksploracyjnej w połowie marca poza ekipą z Centrum Nurkowego Anaconda licznie przybyły zastępy OSP Zbrosławice i Kęty oraz sprawcy całego zamieszania: Darek Walerjański z Michałem Malaksonem. Rozłożyli swoje szkice i mapki. Z wielką pasją przekazali wszystkim swoją wiedzę na temat tego obiektu. Jego historii i tajemnic, które być może są jeszcze ukryte pod ziemią i zalane wodą.
Tym razem nie udało się badaczom ustalić więcej jak to, że z części naziemnej Idy nie pozostało praktycznie nic. Kilka studzienek, co do których brak pewności, czy należały do huty. Resztki betonowego ogrodzenia, trochę gruzu, pozostałości szlaki wielkopiecowej rozsypanej tu i ówdzie. Jak informuje jeden z nurków, Adam Pawlik: Ściany kanału, do którego zszedłem, zostały wykonane z ociosanego kamienia na przemian z cegłą. Zaporęczowałem kołowrotek w zerowej widoczności i wpłynąłem w głąb systemu. Eksploracja zakończyła się błyskawicznie, bo już po ok dwóch metrach. Drogę zagrodziło mi gruzowisko z cegieł, gliny i desek. Nie mogąc usunąć samodzielnie tej przeszkody oceniłem jedynie wymiary i budowę kanału i wycofałem się na powierzchnię. Na tę chwilę akcja została zakończona, należało bowiem przemyśleć kolejne kroki.
Po prawie trzech miesiącach ekipa powróciła przed wejście do podziemi „Idy”. Grupa powiększyła się znacznie o nowe grono osób zainteresowanych tą historią. Strażacy częściowo odpompowali wodę i wraz z Arkadiuszem Stępniem, członkiem Tarnogórskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego usunęli gruzowisko, odkrywając korytarz. Asekurowali zejście nurka, który przyznaje, że ich pomoc była nieoceniona: Bez większych problemów przecisnąłem się przez przeszkodę, która poprzednim razem zakończyła naszą eksplorację. Ale tuż za gruzowiskiem natknąłem się na kolejny zacisk. Tym razem drogę zagrodziła mi góra gliny wymieszanej z piaskiem. Nurek natknął się na studzienkę zasilającą część chłodzącą wielkiego pieca, przykrytą deskami i zasypaną lata temu. Dodatkowo zwisają korzenie krzewów i drzew, które w tym miejscu na powierzchni tworzą park ze ścieżkami historycznymi. Korytarze byłej huty „Ida” tworzą wiele skrzyżowań. Przypuszczalnie niegdyś zakończone były studzienkami, niestety w późniejszych okresach wloty do nich zostały zamurowane.
Skąd woda w kanałach? Nie udało się ustalić, najprawdopodobniej istnieją przecieki z podziemnych źródeł, gdyż woda w korytarzu jest krystaliczna. Co ciekawe, podczas akcji podszedł do ekipy człowiek, który przywiózł rowerem kilka baniek na tę właśnie wodę twierdząc, że pije ją od lat i jest zdrowy. Jednak ceglano – kamienne ściany tworzące zbiornik na całej swej powierzchni pokryte są czarnym nalotem. Woda miała wyraźny zapach mułu, a czarne od nagaru ściany nie polepszają przydatności tej wody do picia.
Pomimo, że i tym razem nie udało się całkowicie rozwiązać zagadki, to jednak uczestnicy akcji uzupełnili pewne braki w wiedzy historycznej na temat zapomnianej, a dla wielu nigdy nie znanej huty Ida. Jednakże, kto wziął palec, prędzej, czy później zechce całą rękę, co zważywszy na głód wiedzy jest wyłącznie zaletą. Szczególnie, że po całej akcji do późnych godzin nocnych Dariusz Walerjański opowiadał o podobnych miejscach na terenie Śląska. Nie pozostaje nam w tym wypadku nic innego, jak kibicować nurkom w ich eksploracjach i czekać aż zapełnią luki w mapie podziemnego świata na Śląsku.
W akcji udział wzięli: CN ANACONDA: Katarzyna Rymarzewska, Jacek Strejczyk, Dariusz de Lorm, Adam Pawlik, Rafał Kubicz, Dariusz Paluszczak; OSP ZBROSŁAWICE: Adrian Starzec, Grzegorz Kozielski, Michael Nier, Paweł Żyłka, Patryk Knitel, Daniel de Lorm; OSP KĘTY: Monika Ziemczonek, Zbigniew Opioła, Karol Chrapkiewicz, HISTORYK: Dariusz Walerjański, KLUB EXTREME: Michał Maksalon, TKTJ: Arkadiusz Stępień, Marcin Feldman, REPORTERZY: Monika Gruszewicz, Anna Ujma, Piotr Latocha, SPONSORZY: wypożyczalnia samochodów Sajos, sklep dla płetwonurków eNurek, biuro podróży Anda Travel.
Więcej informacji o eksploracji można znaleźć na stronie Centrum Nurkowego Anaconda: www.anaconda.biz.pl
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16598
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11876
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 177347
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 206934
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8267
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7228
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42178
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9160
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11519
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8909
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10808
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8327
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10257
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6758
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8789
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6828
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 70826
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 181067
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8274
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 288089
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 288089
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 18.03.2014 09:53
Liczba odwiedzin: 12235
Jeśli chcecie na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości i zagościć w zupełnie innej przestrzeni kulturowej, w gorącej, roztańczonej kubańskiej atmosferze, to macie ku temu świetną okazję – 7 kwietnia rusza we Wrocławiu pierwsza edycja Fiesta de Cuba – Festiwalu Kultury Kubańskiej. Święto Karaibów na Dolnym Śląsku potrwa do 13 kwietnia. »
Powered by Webspiro.