Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

O Couchsurfingu słów kilka

Autor: Justyna Śnieżek

Data publikacji: 30.03.2013 20:16

Liczba odwiedzin: 6637

Tagi: europa, tanie podróżowanie, inspiracje, relacje, inspiracje relacje z podróży

Wielu z nas marzy o podróżach. Tych bliskich i tych dalekich. Pragniemy przygód, wiatru we włosach, spotkań z inspirującymi ludźmi i niezapomnianych wspomnień. Większość z wymienionych możemy zapewne osiągnąć pakując plecak i ruszając przed siebie, jednak skąd wziąć tę przysłowiową „wisienkę” dopełniającą całość? W jaki sposób zmienić marzenia we wspomnienia i do tego nie zbankrutować? Dziś właśnie o tym. Dziś o Couchsurfingu.

Jak to wszystko się zaczyna...

Kiedy dłuższy czas temu trafiłam na bilety do Londynu za 100 zł w obie strony, niewiele myśląc kupiłam dwie sztuki, zadzwoniłam do koleżanki i poinformowałam ją, że jedziemy. Był to akurat czas, kiedy miałam więcej wolnego, w związku z czym wychodziło na to, że zagościmy w tym mieście na około tydzień. Super.

Konsternacja przyszła dopiero dzień później, gdy zaczęłam się zastanawiać, gdzie nocować żeby nie nadszarpnąć zbytnio swojego budżetu. Przez głowę przeszła mi nazwa, którą ktoś kiedyś wypowiedział przy mnie w bliżej nieokreślonych okolicznościach – Couchsurfing. Pomyślałam, że dlaczego by nie spróbować? W końcu zawsze zależało mi na poznawaniu ciekawych ludzi, na zobaczeniu wielu miejsc „od podszewki” i bez zbędnych turystycznych masek. Zalogowałam się i tak oto, dwa tygodnie później po raz pierwszy mogłam nazwać się couchsurferką. Może jeszcze nie z prawdziwego zdarzenia, ale jednak.

Londyn
 
Londyn
fot. Barbara Lewandowska


...i czym to się je?

Czym tak naprawdę jest Couchsurfing? To społeczność ludzi z całego globu zebrana w jednym miejscu i w jednym celu – aby dzielić ze sobą pasję do podróży i poznawania świata. To również godziny rozmów, wyzbywanie się stereotypów, niesamowite znajomości (często na całe życie) i ludzie, którzy żyją tak jak Ty.

Przeczytajcie sami jak Couchsurfing jest postrzegany przez ludzi, którzy już z niego korzystali. Oto, co napisali mi o swoich doświadczeniach inni „zarażeni” tą pasją:

Używałem CS-a w USA. Po kilku dniach spędzonych w hostelu przy plaży przyjął mnie pod swój dach Eric, doświadczony couchsurfer z północnej części Florydy. Eric wynajmował na wybrzeżu mieszkanie, które z zewnątrz wyglądało dokładnie tak, jak apartament serialowego Dextera. Od Erica przeniosłem się Raya – prawnika kubańskiego pochodzenia. Mieszkałem u niego na 25. piętrze z widokiem na całą zatokę. Ray zabrał mnie na imprezę do Little Havana, kubańskiej dzielnicy w Miami, gdzie, jak się okazało, byłem jedynym białym w towarzystwie, za to mnóstwo było dziewczyn i facetów z Ameryki Południowej (Nikaragua, Wenezuela, Boliwia) i Kuby. Zabawa była przednia i fajnie było opowiadać egzotyczne dla nich historie z dalekiej Polski.

Większość osób, które tam spotkałem nigdy nie widziały śniegu. Couchsurfing zaoferował mi przygody, które normalnie byłyby niemożliwe do zrealizowania. Skończyłoby się zapewne na hostelu i poznaniu kilku ludzi w okolicach plaży. Do tego wszystkiego ludzie z CS-sa są super otwarci. A to tylko jedna z historii, bo sam też przyjmowałem Couchsurfera w Warszawie.


Tak o swoich przygodach opowiadał mi Grzesiek. Klaudia z kolei pisze mi:

Dla mnie CS jest absolutnie genialny! Póki co nie miałam żadnej karygodnej przygody. Wszystko dzięki temu, że sama bardzo przykładam się do wyboru hostów lub surferów. Muszę naprawdę POCZUĆ, że chcę poznać daną osobę. Jeśli czytam profil i mi, że tak powiem, mentalnie nie staje... entuzjazm, to wiem, że będzie to doświadczenie neutralne. A ja chcę na tym jak najbardziej korzystać. Kluczem wyboru jest pewnie jakaś nić porozumienia, czyli wspólne pasje, albo np. pasje, które widzę, że ktoś ma bardzo rozbudowane, a u mnie to są takie pasje "na później, jak będę miała trochę czasu". Można wówczas o tym fajnie pogadać. Ale faktem jest, że to, co sprawia największą wartość, to ta energia między ludźmi. Praktycznie zawsze mam tak, że jak ode mnie wyjeżdżają, to za nimi tęsknię. Dom nagle pustoszeje i jest takie "jak to, to już koniec"?”.

Miami, widok z okna hosta
 
Miami, widok z okna hosta
fot. Grzegorz Łaguna

Moje dotychczasowe doświadczenia na tej płaszczyźnie pokazują, że obok poznawania ludzi jest to również fantastyczny sposób, aby zagłębić się w obyczaje panujące w danym kraju, skontrastować przyzwyczajenia nasze z tymi panującymi za granicą, a równie często nauczyć się czegoś, o czym do tej pory nie mieliśmy nawet pojęcia. To przede wszystkim poszerzanie własnych horyzontów – tych wizualnych i mentalnych. Sama cały czas pozostaję w kontakcie z osobami, które mnie przenocowały i są to dla mnie niezwykle cenne znajomości. Pomimo dość dużych odległości, są to ludzie, z którymi często widuję się na Skype'ie, wymieniamy się informacjami, muzyką i dyskutujemy o tym, co się u nas dzieje.

Czego się spodziewać, czyli jak uniknąć niepotrzebnego zawodu?

Z warunkami noclegów bywa różnie. Wiele zależy od osoby, u której nocujecie (hosta), dlatego zawsze warto zapytać, jak wygląda to w danym przypadku. Są osoby, które oferują materac, są też proponujące własną kanapę, ale i takie, które dysponują osobnym pokojem dla surfujących. Miałam okazję korzystać z każdej z tych form i powiem jedno – nie ważne jest, w jaki sposób nocujesz, ponieważ towarzystwo, z którym przebywasz będzie nadrabiało absolutnie wszystko.

Budapeszt
 
Budapeszt
fot. Justyna Śnieżek

Na co warto w takim razie zwrócić uwagę zanim wybierzemy czyjąś „kanapę”?

Na każdym etapie korzystania z CS warto pamiętać, że pomimo całego swojego fenomenu i sieci weryfikacji tożsamości, jest on jedynie portalem społecznościowym, a w takich miejscach bez problemu można trafić na oszustów i osoby z nieszczerymi intencjami. Jest więc kilka podstawowych rzeczy, które wypada zrobić zanim przyjmiemy czyjeś zaproszenie i zdecydujemy się spędzić u tej osoby część naszej podróży:

– Poczytajcie opinie. Każdy użytkownik na CS ma swój profil, na którym jego znajomi oraz osoby, z którymi surfował mogą wystawić mu referencję. Użytkownicy nie mają możliwości moderacji opinii, więc każda jedna trafia od razu na ich profil. To daje w miarę obiektywny obraz tego, z jaką osobą mamy do czynienia,
– Zapoznajcie się dokładnie z profilem osoby, do której jedziecie. Poczytajcie o jej zainteresowaniach, pasjach, dotychczasowych podróżach, tak, abyście wiedzieli, kogo dokładnie odwiedzacie,
– Dopytajcie, jaką formę noclegu oferuje (materac, dzielenie kanapy, osobny pokój itp.). Może okazać się, że musicie zabrać ze sobą śpiwór,
– Jeśli macie czas, złapcie się np. na Skype, pogadajcie i dowiedzcie się o sobie więcej.

Dla kogo CS?

W tym miejscu warto chyba wspomnieć o jednej rzeczy – Couchsurfing nie jest niestety dla wszystkich. Jeśli jesteście typami super wygodnickich, często możecie mieć problem z zaakceptowaniem warunków panujących podczas tego typu noclegów. Osoby oferujące kanapę zazwyczaj pracują bądź studiują, co w większości przypadków oznacza, że mieszkanie będziecie opuszczać razem z nimi i nie wrócicie, dopóki gospodarz nie pojawi się ponownie w domu. Lokale najczęściej nie są pięciogwiazdkowe, a jeśli planujecie wyjazd w większej grupie, część z was będzie musiała zapewne postawić na śpiwory bądź materace. Są to warunki typowo hostelowe, bez super wygód (choć muszę przyznać, że podczas noclegu w Oslo spało mi się lepiej niż we własnym łóżku), ale w końcu w podróżowaniu nie chodzi o luksusy, a o przygodę!

Jeśli nie chcecie korzystać z noclegu...

Aktualnie Couchsurfing to ponad 3 miliony zarejestrowanych użytkowników w blisko 250 krajach na całym świecie. W ogólnym ujęciu to nie tylko możliwość noclegów. To również miejsce wielu dyskusji, ciekawych forów oraz kopalnia wiedzy o praktycznie każdym kraju czy mieście. Jako zarejestrowani użytkownicy możecie nie tylko uzyskać pomoc oraz wiele cennych informacji na temat lokalizacji wartych zobaczenia i odwiedzenia, ale również sami możecie udzielać takich wskazówek osobom, które o to pytają. Większość z wielką ochotą pokaże swoje miasta nawet was nie goszcząc! Ludzie na Couchsurfingu spotykają się na kawę, piwo czy zwyczajnie porozmawiać nie znając się. Jeśli więc jeszcze nie próbowaliście, to portal czeka na was otworem: www.couchsurfing.com

O autorze
Justyna Śnieżek

Justyna Śnieżek – ciekawa świata młoda kobieta i zapalona couchsurferka. Na co dzień prowadzi bloga (www.onepennytrip.wordpress.com), na którym dokumentuje swoje wyjazdy "od podszewki". W podróżach stawia przede wszystkim na poznawanie ludzi, kultur i zwyczajów, bo jak mówi słynne powiedzenie "nie ważne gdzie, ważne z kim":)

Komentarze (1)

  • 04.04.13, 23:55

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5694

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14408

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7146

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7720

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7887

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6901

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6213

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76479

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115006

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze