Dziś jest 01.11.2024

Imieniny obchodzą Seweryn, Wiktoryna, Warcisław, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Panama – most Ameryk

Autor: Magda Ramos

Data publikacji: 25.07.2011 14:23

Liczba odwiedzin: 7910

Tagi: ameryka środkowa i karaiby, panama, san blas, panama la vieja, artykuły, magda ramos

„Złota Kastylia”, czyli dzisiejsza Panama to pas lądu łączący Amerykę Północną i Południową, a jednocześnie oddzielający Ocean Atlantycki od Oceanu Spokojnego. Jest to najmniejszy pod względem liczby ludności kraj Ameryki Centralnej, który choć w tym regionie zajmuje istotną pozycję, paradoksalnie nie jest do niego zaliczany.

Panama

Wpłynęła na to jego historia, która do roku 1903 łączyła go z terytorium Kolumbii. Ponieważ większość państw tego obszaru mogła w tym czasie pochwalić się już własną, niezależną administracją, dzisiejszą Panamę w latynoskim świecie postrzega się bardziej jako południowoamerykański kraj, choć jego znaczenie, zwłaszcza w kwestiach transportowych ma zdecydowanie większy zasięg.

Wpuszczony w kanał

Trzydzieści trzy lata budowy i 25 tysięcy istnień ludzkich pochłoniętych przez malarię, żółtą febrę i obsunięcia gruntu. W efekcie 77 kilometrów długości i 14 500 kilometrów skrótu na drodze morskiej wiodącej z San Francisco do Nowego Jorku – Kanał Panamski, jedno z najważniejszych miejsc strategicznych świata, jest nie tylko dumą inżynierii, ale przede wszystkim największą dumą Panamy.

To dzięki niemu statki, aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki nie muszą opływać Ameryki Południowej i przekraczać Cieśniny Magellana. Choć jego budowę zainicjował Francuz, dzieło zwieńczyli Amerykanie, którzy przez wiele lat rościli sobie prawo do jego „wieczystego” użytkowania. Od 1999 roku znajduje się już wyłącznie pod jurysdykcją Panamy. Ma jednak innego potężnego wroga – topniejące lody Północy.

Jeśli klimat dalej będzie się zmieniać tak gwałtownie, zostanie otwarty, dotychczas niedostępny, przesmyk przez Morze Baffina. Także wody na północ od Kanady staną się nową morską drogą. Trasa konkurenta byłaby krótsza od panamskiej o parę tysięcy kilometrów, a tym samym chętniej uczęszczana. Panamie pozostaje tylko wierzyć w to, że globalne ocieplenie nie będzie postępować zbyt gwałtownie.

Kuna, czyli człowiek

Rdzenni mieszkańcy Panamy stanowią dzisiaj zaledwie 5 proc. ludności kraju. Plemiona Embera (liczące podobno zaledwie 90 osób) spotkać można w okręgu Darién, Indian Gnobe-Buglé – w prowincji Chiriqui oraz w archipelagu Bocas del Toro. Najbardziej rozpoznawalną, 30-tysięczną grupę stanowią Kuna posługujący się własnym językiem dulegaya, przez co nie są w pełni akceptowani przez obywateli Panamy. Dawni kanibale zamieszkują pogranicze panamsko-kolumbijskie i choć obecnie zrezygnowali ze spożywania ludzkiego mięsa, zachowali pierwotne tradycje i nieufność wobec przybyszów.

Cechuje ich największy na świecie odsetek albinizmu i to właśnie „odmieńcy” (zajmujący dziś najwyższą pozycję w lokalnej hierarchii) byli kiedyś zjadani na obiad. Zajmują obszar Kuna Yala – wąski pas lądu porośnięty dżunglą wraz ze znajdującymi się wzdłuż wybrzeża 365 maleńkimi wysepkami tworzącymi archipelag San Blas na Morzu Karaibskim. Większość z wysp jest bezludna i otoczona rozległymi rafami koralowymi. Tylko na pięćdziesięciu z nich mieszkają ludzie stanowiący małe, zorganizowane społeczności. Komunikację pomiędzy rajskimi wyspami umożliwiają im kolorowe kanoe. Ich wioski to zbiorowiska skromnych, budowanych z bambusa chatek rozmieszczonych w bardzo bliskim sąsiedztwie.

Choć styl życia Kuna niewiele różni się od stylu życia ich przodków, są grupą bardzo świadomą swoich praw i niezależności, zwłaszcza prawa do własnego terytorium, którego uparcie bronią. Posiadają również najlepiej rozwinięty system polityczny wśród wszystkich rdzennych plemion Ameryki Łacińskiej – sami sprawują rządy, bez jakiejkolwiek ingerencji władz panamskich, zaś każda wioska ma swoje własne congreros (salę kongresową), gdzie starszyzna podejmuje decyzje ważne dla społeczności lokalnej.

Miasto banków

Stara Panama (Panama La Vieja), której nazwa w języku zamieszkujących pierwotnie te tereny Indian Czibcza oznaczała „więcej ryb”, od początku (została założona w 1519 roku) rzeczywiście rozwijała się głównie w oparciu o handel morski i przynosiła Koronie Hiszpańskiej, sprawującej w niej władzę, niemałe dochody. Stanowiła również obiekt pirackich ataków. Choć odparła ataki niestrudzonego Francisca Drake’a, w 1671 roku uległa Henry’emu Morganowi, co zmusiło konkwistadorów do założenia w jej sąsiedztwie Nowej Panamy (Panama Nuevo) stanowiącej podwalinę pod mury dzisiejszej stolicy. Miasto rozwinęło się gospodarczo w XIX wieku, w okresie kalifornijskiej gorączki złota, jednak największego znaczenia nabrało dopiero w 1914 roku po otwarciu Kanału Panamskiego.

Dziś uchodzi za najbardziej atrakcyjną stolicę Ameryki Środkowej. Jest nowoczesna i kosmopolityczna, a „więcej ryb” zastąpiło w niej więcej statków, bo gospodarka miasta jest silnie uzależniona od żeglugi i wszelkich usług związanych z jej obsługą. Znajduje się tutaj także więcej banków, bo urzędujący w latach 1982-1989 „kokainowy generał” Manuel Antonio Noriega vel. „Ananasowa Buźka” stworzył tu tzw. drugą Szwajcarię, umożliwiając bossom narkotykowym swobodną lokatę kapitału.

Historyczne punkty nowoczesnej stolicy koncentrują się wokół Casco Viejo – spokojnej dzielnicy z niską zabudową i wąskimi uliczkami, w której zachowały się kościoły i kaplice po czasach kolonialnych oraz na obszarze Starej Panamy, gdzie mieści się wiele domów wzniesionych w hiszpańskim, bardzo ozdobnym stylu platresco oraz dwa zabytkowe mosty: XVI-wieczny Paita i XVII-wieczny Puente del Rei.

Serca świata

Salvador Dali mawiał, że „centre du monde” stanowi stacja kolejowa w Perpignan we Francji, Inkowie wierzyli, że centrum wszechświata znajduje się w Cuzco – oba wskazania są błędne, bowiem prawdziwy pępek świata leży w pobliżu Panama City, tak przynajmniej twierdzą wszyscy panameños i nie ma siły, która przekona ich, by myśleli inaczej. Miejsce, w którym Autostrada Panamerykańska przecina Kanał Panamski rzeczywiście ma ogromne znaczenie, zwłaszcza dla podróżujących, którzy w tym punkcie, nazywanym „Puente del Mundo – Corazón del Universo”, czyli Most Świata – Serce Wszechświata, mogą znależć doskonałe połączenia morskie i lądowe, zarówno do Ameryki Południowej, jak i Północnej, w dodatku na ich obie strony.

Lądy obu kontynentów spinają jednak dwa inne mosty. Thatcher Ferry Bridge (Most Ameryk) wzniesiony u wejścia Kanału Panamskiego od strony Pacyfiku oraz oddalony od niego o 15 km, odporny na częste w tym rejonie trzęsienia ziemi Most Stulecia.

Tak jak mosty łączą dwa brzegi różnych oceanów, tak Panama łączy w sobie indiańską tradycję i latynoską nowoczesność, hiszpański kolonializm i amerykańską postępowość, wielkomiejski kosmopolityzm i prowincjonalny spokój, betonową dżunglę i zielone lasy, dziewicze wyspy, sielankowe, karaibskie życie i globalny wyścig szczurów.

„Pro Mundi Beneficio” – ta łacińska sentencja podkreśla idealnie jej znaczenie i rolę. „Dla korzyści świata” wzniesiono tu Kanał Panamski, dla korzyści jego budowniczych zaczęto produkować kapelusze, które choć określane mianem „panama” w rzeczywistości pochodzą z Ekwadoru, dla korzyści Indian zahamowano budowę odcinka Trasy Panamerykańskiej i zachowano dżunglę w niemal pierwotnym stanie. Dla korzyści turystów Panama otwiera swoje granice i daje nieograniczone możliwości podróżowania pomiędzy dwoma, bardzo różniącymi się kulturowo i krajobrazowo kontynentami.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8060

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7045

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 34907

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 8903

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11125

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 8653

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10486

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8034

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 9780

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6617

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8572

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6630

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 60575

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 163976

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 7906

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 263866

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze