Dziś jest 27.12.2024
Imieniny obchodzą Jan, Żaneta, Fabiola, Cezary
Autor: Magda Ramos
Data publikacji: 26.07.2011 09:58
Liczba odwiedzin: 7911
Tagi: ameryka południowa, peru, cuzco, cacha, szlak inków, machu picchu, lima, arequipa, artykuły, magda ramos
Vultur gryphus, czyli kondor olbrzymi zamieszkuje obszar andyjski od Wenezueli aż po Patagonię. Jego wizerunek na swoich herbach umieściły aż cztery państwa południowoamerykańskie: Chile, Kolumbia, Boliwia i Ekwador. Choć w tej grupie nie ma Peru, to właśnie tu – w dawnym państwie Inków już od czasów prekolumbijskich otoczony był szczególnym kultem, a jako symbol boskiego posłańca zasłużył na to, by wznieść mu świątynię.
Machu Picchu. Fot.Brian Snelson
Był tu, gdy powstawały geoglify w Nazca, gdy wznoszono i burzono Wielkie Imperium, gdy poszukiwano złota i wprowadzano kolonialne rządy, gdy Polak – Ernest Malinowski projektował i budował Central Transandino (Centralną Kolej Transandyjską), gdy walczono o wolność i niepodległość. Jest tutaj także dziś, gdy Indianki Keczua wzorem swoich przodków przędą swetry z wełny alpaki, gospodynie wyrabiają chichę (rodzaj alkoholu wytwarzanego z kukurydzy) dla swoich mężów i synów, na miejskich placach maszerują barwne korowody, a turyści przemierzają drogi, którymi niegdyś chadzał sam Atahualpa.
Pępek świata
Pierwszym Europejczykiem, który postawił stopę na peruwiańskiej ziemi był Francisco Pizarro. Imperium Inków było wówczas u szczytu swej potęgi, tworząc największą ówczesną południowoamerykańską cywilizację. Jego mieszkańcy nie znali pisma, ale stworzyli wielkie i sprawnie zarządzane państwo. Nie znali koła, ale wznosili kamienne miasta. Nie mieli koni, ale posiadali szybką pocztę. Mieli jednak coś, co wkrótce miało stać się przyczyną ich zagłady – złoto. Żądza jego posiadania była tak silna, że tworzona przez ponad trzy stulecia kultura została zniszczona przez europejską kolonizację i chrystianizację w ciągu zaledwie kilkunastu lat.
Centralnym punktem inkaskiego państwa, sięgającym aż po granice Chile, było Cuzco – otoczony malowniczymi wzgórzami „pępek świata”. Zdobyte w 1533 roku przez Hiszpanów, doszczętnie zniszczone w 1536 roku przez pożar, w czasach kolonialnych funkcjonowało jako ważny ośrodek władzy. Obecnie stanowi pamiątkę po czasach inkaskiej świetności, a jego główne atrakcje koncentrują się wokół mierzącego 550x250 metrów placu usytuowanego w centrum miasta. Kiedyś głównym jego budynkiem była świątynia Słońca Coricancha, poświęcona najważniejszym bogom inkaskiego panteonu, w której koronowano i chowano władców Imperium. Dzisiaj na jej gruzach wznosi się kryjący wiele prekolumbijskich tajemnic klasztor dominikański. Podczas trzęsienia ziemi w 1950 roku budowla uległa zniszczeniu, odkrywając jednocześnie mury dawnej świątyni. Okazało się, że inkaskie budowle w przeciwieństwie do hiszpańskich są bardziej odporne na niszczące siły natury.
W sąsiedztwie klasztoru wznosi się Acclahuasi – Dom Dziewic Słońca (obecnie klasztor św. Katarzyny). Jej mieszkanki, żyjące w celibacie mniszki, pełniły służbę w miejscach kultu religijnego. Sprawowały pieczę nad raymi (świętym ogniem) i opiekowały się królem, który jako Syn Słońca mógł spośród nich wybierać nałożnice. Ich poświęcenie było tak wielkie, że w przypadku niepowodzenia władcy jedną z nich składano w ofierze, zaś tę, która złamała przysięgę czystości, zakopywano żywcem.
Największa inkaska świątynia wzniesiona na cześć Wirakoczy znajduje się w położonej niedaleko Cuzco wsi Cacha. W okolicach „pępka świata”, na wysokości 3600 m n.p.m. wznosi się również Sacsayhuamán – wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kompleks kamiennych murów, które mogły służyć jako twierdza lub miejsce kultu. Przeznaczenie budowli nie jest do końca znane.
Z tutejszego dworca kolejowego San Pedro odjeżdżają pociągi do Machu Picchu. Trasa z Cuzco do Aguas Calientes biegnie przez malowniczą dolinę rzeki Urubamba. Kolej jest jedynym środkiem komunikacji, którym można dotrzeć do wioski, jednocześnie przedostatniego przystanku na trasie wiodącej do legendarnego, indiańskiego „miasta w chmurach”. Obecnie należy ono do najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc Ameryki Południowej. Jako najlepiej zachowane miasto Inków, które najprawdopodobniej było ośrodkiem kultu Słońca (świadczy o tym ogromna ilość szczątków młodych kobiet składanych w ofierze boskiemu władcy), Machu Picchu stanowi najlepsze źródło wiedzy o ich kulturze.
W okolicach Cuzco żyją Indianie Kechua, potomkowie Inków. Posługują się językiem, którego używali ich przodkowie przed setkami lat. Są przywiązani nie tylko do dawnych tradycji i mowy, ale także do swojej ziemi. Podobnie jak przed wiekami uprawiają swoje poletka i zajmują się hodowlą bydła. Drugą rdzenną grupę indiańską stanowią Indianie Aymara zamieszkujący uros – pływające, trzcinowe wyspy na Jeziorze Titicaca. Na jednej wyspie może żyć nawet 500 osób i, choć niełatwo w to uwierzyć, znajduje się tu szkoła, a nawet zasilana bateriami słonecznymi linia telefoniczna.
Rozmowa w katedrze
Choć Cuzco stanowi „pępek świata”, odległości podawane na drogowskazach w całym kraju mierzone są od Plaza Mayor – miejsca, w którym jak mawiają limeños (mieszkańcy peruwiańskiej stolicy) bije serce Limy. Pięknie odrestaurowany plac jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców, gdzie odbywają się także wszystkie uroczyste parady i procesje, a 28 lipca tradycyjne obchody Święta Narodowego Peru. To z tego andyjskiego miasta pochodzi ubiegłoroczny noblista w dziedzinie literatury – Mario Vargas Llosa, który akcję „Rozmowy w katedrze”, najważniejszego dzieła w swoim dorobku, umieścił w „Catedral” – knajpie znajdującej się w okolicach Plaza de la Union, a nie (jak można by było przypuszczać) we wzniesionej przez Hiszpanów katedrze św. Jana Ewangelisty, jednym z symboli tego miasta.
Lima leży nad Oceanem Spokojnym, a jej ulice w ciągu dnia dosłownie pękają w szwach. Jednym z nielicznych miejsc wolnych od zgiełku jest Correo Central, gdzie w cieniu arkad można schronić się przed lejącym się z nieba żarem i wszechobecną wrzawą. Limę założył Pizarro, wkrótce została nazwana Miastem Królów. Choć wielokrotnie nawiedzały ją katastrofalne w skutkach trzęsienia ziemi, nadal obfituje w światowej klasy zabytki. Kolonialna architektura jej starej części zgrabnie łączy się z nowoczesnymi budynkami prestiżowej Mira Flores, dzielnicy, która z małej plaży rozrosła się do rozmiarów gigantycznego osiedla przepełnionego ekskluzywnymi hotelami oraz Barranco – pełnym uroczych knajpek i galerii rewirem artystycznej bohemy. To tutaj można przekonać się jak smakuje smażona świnka morska oraz pisco, wysokoprocentowy, narodowy trunek Peruwiańczyków, którego produkcja (znana od stuleci) jest wciąż jednym z lepiej płatnych zajęć w kraju.
Nasi tu byli
Najlepsze, bo najsłodsze specjały serwuje jednak Arequipa – leżące na południu kraju „miasto wiecznej wiosny”, które słynie z produkcji wyśmienitych tortów i stanowi obowiązkowy przystanek dla turystów podążających śladami historii. Wzniesione tu budowle doby kolonialnej, pomimo wysokiej aktywności sejsmicznej tego obszaru (w pobliżu wznoszą się wulkany El Misti i Chachani), przetrwały do dzisiaj bez najmniejszego uszczerbku. Na zachód od miasta rozciąga się Kanion Colca, według niektórych źródeł uznawany za najgłębszy na świecie. Jako pierwsi przepłynęli go polscy kajakarze, a ich osiągnięcie zostało zapisane w Księdze Rekordów Guinnesa.
Na pustynnym obszarze, w okolicach wybrzeży Pacyfiku rozwijała się niegdyś kultura Nazca, której ślady wciąż odnajdują archeolodzy. Jednym z najbardziej tajemniczych znaków są geoglify – olbrzymich rozmiarów kontury zwierząt, roślin i figur geometrycznych wyznaczone na środku pustyni, widoczne wyłącznie z lotu ptaka. Naukowcy widzą w nich znaki z astronomicznego kalendarza, jednak na wyobraźnię współczesnych mieszkańców oraz przybywających tu turystów znacznie bardziej działa teoria, że linie wyznaczały lądowiska dla pozaziemskiej cywilizacji. Ta wersja idealnie wpisuje się w obraz Peru jako kraju pełnego niewyjaśnionych zagadek.
„Nie kradnij, pracuj i nie kłam” – te trzy inkaskie przykazania obowiązują w Peru do dzisiaj. Każdy mieszkaniec tego kraju zna też słowa „El cóndor pasa”, ballady, która w 1939 roku została uznana za część dziedzictwa narodowego. Jako opowieść o konflikcie między Indianami a europejskimi panami, stanowi zapis burzliwych dziejów tego kraju oraz prośbę o powrót do pradawnego Machu Picchu skierowaną do andyjskiego kondora. Dzisiaj jest on już nie tylko boskim posłańcem, ale przede wszystkim symbolem wolności, którą poczuje każdy, kto zawita na andyjskich szlakach.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16599
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11877
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 177671
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 207025
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8268
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7233
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42181
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9162
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11520
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9032
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10893
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8328
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10259
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6762
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8790
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6830
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 70828
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 181142
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8351
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 288258
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 11.03.2014 11:44
Liczba odwiedzin: 114716
Zapraszamy Was już na III Spotkanie Podróżnicze Klubu Szalonego Podróżnika do Wielkie żarcie. Będzie to spotkanie przed świąteczne, w związku z tym odbędą się dwie prezentacje podróżnicze, gdyż kwietniowe spotkanie się nie odbędzie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 06.03.2014 11:00
Liczba odwiedzin: 126305
Marzyliście kiedyś o wyruszeniu w podróż dookoła świata? Co chcielibyście zobaczyć? Jakie państwa odwiedzić? Wydaje Wam się, że taka podróż to nierealny i odległy pomysł? Już niedługo będziecie mieli okazję się przekonać, że to nic bardziej mylnego! Niepowtarzalna okazja, aby posłuchać o niesamowitej wyprawie równie niesamowitego człowieka – o pięcioletniej podróży Pawła Kilena dookoła świata. »
Powered by Webspiro.