Dziś jest 05.02.2025
Imieniny obchodzą Agata, Adelajda, Justynian, Albin
Autor: Krzysztof Wasilonek
Data publikacji: 10.08.2011 16:11
Liczba odwiedzin: 10200
Tagi: azja, korea północna, phenian, artykuły, krzysztof wasilonek
Korea Północna nazywana jest często „najbardziej tajemniczym państwem świata”. Kraj odcięty od innych, w stanie ciągłej gotowości do wojny (i z czwartym pod względem liczebności wojskiem świata), od ponad pięćdziesięciu lat będący w konflikcie z sąsiadami z południa, podporządkowany całkowicie woli swego Wielkiego Wodza. Wielu ludziom kojarzy się z miejscem rodem z horroru. A jednak są tacy, którzy udają się tam na wycieczkę…
Phenian o świcie. Fot. Shih Tung Ngiam
[align="left"]Obecny wygląd Phenian zawdzięcza olbrzymiej przebudowie, której uległ w latach 80. XX w. Pomogli przyjaciele: Chiny i ZSRR, pieniądze na prace popłynęły szerokim strumieniem. Plany Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila zakładały, że będzie to wielka propagandowa metropolia, najwspanialsze socjalistyczne miasto świata. Nad jego projektem pracowali przez kilka lat najlepsi architekci kraju. Wyniki można wstępnie zobaczyć nie tylko na tradycyjnych zdjęciach, lecz choćby także na fotografiach satelitarnych z Google Maps. W tym drugim przypadku nie zobaczymy jednak nazw ulic i placów, ponieważ Korea Północna jest na zdjęciach widoczna, lecz nieopisana. Można więc spróbować szczęścia i wybrać się tam w podróż.
Czysty jak Phenian
Phenian to jedno z niewielu miejsc, w którym turyście wolno przebywać. Jeśli chcemy wyjechać dalej niż 20 km poza miasto, potrzebujemy specjalnego zezwolenia. I tak nie zmienia to naszej sytuacji, bo po mieście też poruszamy się tylko wytyczonymi trasami i tylko z opiekunem. Jeśli chodzi o nazwę miasta, obecnie coraz częściej stosuje się wersję zbliżoną do koreańskiej wymowy: Pjongjang.
Phenian to chyba jedyna komunistyczna stolica świata, w której nie widać szarzyzny. Jest sporo kolorów, porządku i dużo wysokich budynków. Dominuje biel, co tylko potęguje poczucie czystości. Dbają o nią obywatele – każdy phenianin ma przydzielony kawałek ulicy do sprzątania. Służby porządkowe nie mają tam racji bytu. Tyle z ranka. Potem większość z 3 milionów mieszkańców metropolii wyrusza do pracy na polach ryżowych, gdyż istnieje obowiązek pomagania rolnikom. Ryż stanowi podstawę wyżywienia i sadzi się go wszędzie, gdzie się da (nawet przy lotnisku).
Upiorny hotel
Największym budynkiem jest 330-metrowy Ryugyong Hotel. Ta budowla, przypominająca piramidę, którą zaczęto wznosić w 1987 r., a prace przerwano w 1992, miała przyciągać zagranicznych inwestorów. Kim Dzong Il planował nawet udzielić im specjalnych ulg, niezgodnych z ogólnymi zasadami panującymi w kraju (m.in. prawo do otwierania kasyn, klubów nocnych itd.). Podobiznę hotelu naniesiono nawet na znaczki pocztowe, jeszcze zanim został ukończony. Okazał się jednak niewypałem. Prace nad nim przerwano na całe lata ze względu na brak funduszy. Stał więc i straszył żelbetonowym szkieletem i pustymi oknami. Wśród przydomków, jakie sobie zyskał, widniały „upiorny hotel” i „hotel zagłady”.
Jednakże w 2008 roku za nieszczęsną budowlę, która miała być dumą, a stała się przedmiotem kpin, wzięła się egipska firma Orascom Group, która zamieniła ją w futurystycznie wyglądający, lśniący szklany wieżowiec jakby rodem przeniesiony z Dubaju. I wcale na tym nie poprzestała. Hotel z zewnątrz wygląda dobrze, ale jego wnętrze dopiero ma zostać ukończone. Plany przewidują koniec prac na rok 2012, stuletnią rocznicę urodzin kochanego, wiecznego przywódcy Kim Ir Sena.
Bastion komunizmu
Co może tu jeszcze obejrzeć turysta? Kilkupasmowe ulice, po których prawie nikt nie jeździ, gdyż o samochód w tym kraju niełatwo. Jeżdżą za to tramwaje. Ruchem kierują urodziwe milicjantki. Wybierane są wśród najładniejszych i nie mogą mieć więcej niż 25 lat.
Ciekawość mogą budzić dwie linie metra, położone na głębokości 110 i 180 metrów. Do stacji zjeżdża się schodami ruchomymi. Same stacje są bardzo przestronne i ozdobne, a na ścianach widnieją malowidła przedstawiające pracujących ludzi – nie może być inaczej.
W Phenianie można podziwiać także największy na świecie łuk triumfalny oraz olbrzymią Wieżę Idei Dżucze, pod którą stoją kilkudziesięciometrowe pomniki trzech postaci. Mają one obrazować połączenie trzech czynników tej idei – sierpa, młota i pióra (rolnik, robotnik, pracujący intelektualista). Wieża ma 170 metrów i jest drugą, po wspomnianym Ryongyang Hotelu, najwyższym obiektem miasta. Phenian w ogóle lubi wielkie pomniki i budowle. Weźmy na przykład monument Kim Ir Sena, którego sfotografowanie w całości możliwe jest jedynie z poziomu podłoża. Jednakże kładzenie się przed pomnikiem może zostać bardzo źle odebrane, gdyż tylko Koreańczykom wolno się kłaść przed przywódcą.
W Phenianie ostały się też nieco bardziej tradycyjne zabytki. Miasto przez wieki było stolicą państwa koreańskiego. Założono je już w 1122 r. p.n.e. Dlatego można w nim oglądać także fragmenty murów obronnych z bramami, świątynie Sungin i Sungnjong oraz grobowiec króla Tongmjonga z V w. Legenda głosi, że król ten wykluł się ze świętego jajka i był znakomitym łucznikiem.
Informacje dla turysty
Oczywiście, aby wjechać do Korei Północnej, potrzebna jest wiza, za którą trzeba zapłacić. Nie ma możliwości otrzymania jej na miejscu. Można o nią spytać w ambasadzie Korei Północnej w Warszawie. Paszport musi być ważny jeszcze co najmniej przez 6 miesięcy. Do Korei Północnej można przypłynąć bądź przylecieć. Wyloty odbywają się z Chin i z Władywostoku. Obsługiwane są przez Air China oraz Air Koryo, północnokoreańskie państwowe linie lotnicze. Dla zainteresowanych oficjalna strona Korei Północnej w Polsce podaje dni i godziny wylotów z Pekinu i Władywostoku (http://www.krld.pl/krld/turystyka).
Nie trzeba posiadać określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Na lotnisku turyści są dokładnie przeszukiwani. Muszą zgłosić wszystko, co posiadają, zwłaszcza sprzęt audiowizualny. Paszporty są sprawdzane na posterunkach milicji. Wycieczki odbywają się na wyznaczonych trasach, z tłumaczami-opiekunami, nocuje się w wyznaczonych hotelach. Niedawno pojawiła się możliwość indywidualnych wyjazdów, w których organizacji pośredniczą miejscowe biura podróży.
Należy pamiętać, że w razie choroby wizyta w szpitalu jest płatna i nie może być niezapowiedziana. Polskie polisy ubezpieczeniowe nie są uznawane. Przez komórkę też sobie nie porozmawiamy, bo jedynie przedstawiciele władzy mają taką możliwość. Internet jest zakazany, więc maila też nie wyślemy.[/align]
30.01.15, 12:55
Komentarz usunięty
11.01.14, 12:15
Po przeczytaniu tego artykulu,jeszcze bardziej chcialbym tam pojechac... Niesamowite miejsce. Super opis.
18.09.12, 21:56
Ciekawy artykuł nie wiedziałam że wycieczki do komunistycznej Korei są w ogóle dozwolone, bardzo lubię podróżowac ale Korea północna byłaby ostatnim miejscem które chciałabym zwiedzic, trzeba byc naprawdę odważnym aby tam pojechac
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16982
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12198
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 188628
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 218626
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8679
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7549
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 43644
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9516
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11834
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9209
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11368
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8599
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10754
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 7012
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9138
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7154
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 78597
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 191128
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8543
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 303336
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16982
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12198
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Powered by Webspiro.