Dziś jest 29.02.2024

Imieniny obchodzą Roman, Oswald, Cyryl, August

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Podróżować to żyć – wywiad z ekipą JednoOkonaMaroko

Autor: Etraveler.pl

Data publikacji: 18.08.2014 10:17

Liczba odwiedzin: 4281

Tagi: afryka, wywiady, inspiracje wywiady, maroko

Podróżują wysłużonym golfem z 1978, który dorobił się swojego imienia – KaZIK – i 900 000 km przebiegu, są gotowi na wiele wyrzeczeń, by tylko być w drodze i właśnie przygotowują się do kilkunastomiesięcznej wyprawy dookoła Afryki. Poznajcie ekipę JednoOkonaMaroko.

Tunezja, przemierzamy wyschnięte jezioro
 
Tunezja, przemierzamy wyschnięte jezioro
fot. JednoOkonaMaroko

Etraveler.pl: Co kryje się pod tajemniczą nazwą JednoOkonaMaroko?

Ada Uchmańska: Meta pierwszej poważnej wyprawy KaZIK miała miejsce w Maroku. Przed wyjazdem kolega zaproponował, by nazwać nasz projekt JednoOkonaMaroko i tak już zostało. A poza tym w Golfie czasami nie działa jedna lampa.

A kim jest KaZIK? To też członek waszej podróżniczej załogi?

Gruzja, KaZIK z Kazbegiem w tle
 
Gruzja, KaZIK z Kazbegiem w tle
fot. JednoOkonaMaroko

KaZIK to nasz 36-letni zielony Golf mk1. Nazwaliśmy go tak, ponieważ przyjechał do Warszawy na rejestracjach KZI, „dorobiliśmy” kilka literek i tak powstał KaZIK.

Podróżujecie Volkswagenem Golfem z 1978 roku, który ma około 900 000 km przebiegu. Czy Wy przypadkiem nie utrudniacie sobie i tak trudnego momentami podróżowania? KaZIK to w końcu leciwy pojazd i nie wiadomo, w którym momencie będzie chciał odpocząć…

Gdyby wszystko było łatwe, umarlibyśmy z nudów. Lubimy survival i naprawianie samochodu w 50-stopniowym upale na pustyni. A mówiąc serio, to zawsze przed wyjazdem przygotowujemy auto i bardzo rzadko coś się psuje na trasie. Mieliśmy co prawda parę awarii, ale żadna nie była na tyle poważna, by zastopować naszą podróż. Stare golfy, w dodatku z silnikiem diesla, jadą dopóki im blacha nie wyparuje, więc w sumie nie martwimy się, że coś się stanie.

Co w podróżowaniu lubicie najbardziej, a co najmniej?

Darek po prostu lubi jeździć samochodem i lubi jak jest ciepło. Można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma czegoś takiego w podróżowaniu, za czym Darek nie przepadałby. No chyba że pada deszcz… Mnie w podróżowaniu najbardziej pociąga poczucie wolności, świadomość, że tak naprawdę za każdym zakrętem czeka na mnie jakaś przygoda. Podróże są nieprzewidywalne i dają mnóstwo możliwości, a oprócz tego multum widoków urywających pupę! Oczywiście bywa, że spartańskie warunki, w których przebywamy, mogą być męczące, ale jak dotąd nie podróżowaliśmy tak długo, by nam to przeszkadzało.

Chorwacja. Drobne przyjemności w podróży, czyli cały dzień skakania ze znalezionego przypadkiem wodospadu w mieście Pazin
 
Chorwacja. Drobne przyjemności w podróży, czyli cały dzień skakania ze znalezionego przypadkiem wodospadu w mieście Pazin
fot. JednoOkonaMaroko

Tyle o waszej podróżniczej przeszłości. A najbliższe wyjazdowe plany?

Kupiliśmy ostatnio kolejne auto wyprawowe. Tym razem bardziej terenowe, bo KaZIK wszędzie nie dojedzie. W naszym garażu właśnie remontujemy Golfa mk2 Country. Jak tylko uda nam się poskładać, to wyruszamy na miesiąc do Turcji. To będzie dla niego jazda próbna. W czasie tej podróży chcemy sprawdzić, co należy usprawnić w samochodzie, aby lepiej pokonywał bezdroża. Kilka takich testowych wypadów będzie nam potrzebne do naszej rocznej wyprawy dookoła Afryki, którą planujemy na koniec 2015 roku.

Wyjeżdżacie na rok? Zdradzicie, w jaki sposób można zorganizować sobie czas i środki, żeby podróżować tak długo?

Tu nie ma żadnych specjalnych recept, po prostu trzeba harować w tygodniu i weekendy, wieczorami siedząc przy samochodzie i przygotowując się do wyprawy. Część naszego czasu poświęcamy też na pozyskiwanie sponsorów, efekty są różne, ale kilka złotych udaje nam się uzbierać. Jedyną umiejętnością, którą posiadamy i która pomaga nam zmniejszyć koszty podróży to jedzenie za 15 zł dziennie. Bardzo dobrze umiemy gospodarować pieniędzmi w podróży. Śpimy na dziko, kąpiemy się też w plenerze, jeśli jest to konieczne, to nawet jeździmy samochodem na oleju roślinnym. A co do organizacji czasu, to po prostu trzeba sobie postawić priorytety, a naszym jest podróżowanie. Przed wyjazdem rzucamy wszystko, a po powrocie wszystko zaczynamy od nowa.

Paliwo wcale nie musi być drogie...
 
Paliwo wcale nie musi być drogie...
fot. JednoOkonaMaroko

Jakich przygotowań wymaga wyprawa do Afryki, do krajów, które wydają się dla przeciętnego turysty „trudne” do podróżowania?

Na razie nie przygotowujemy się konkretnie do warunków afrykańskich, tylko do jazdy w ciężkim terenie. Mamy kilku znajomych, którzy podróżowali po Afryce i na pewno oni będą głównym źródłem informacji na temat przygotowań. Zawsze przed wyjazdem do mniej cywilizowanych miejsc trzeba dokładnie sprawdzić sytuację w danym kraju, zaszczepić się na panujące tam choroby i zachować ostrożność. Zależy nam, by zwiedzić sporą część Afryki, jednak również zależy nam, by wrócić z niej zdrowymi. Przecież nie chcemy, by ta podróż była ostatnią! Z tego względu śledzimy rosnącą obecnie epidemię wirusa Ebola oraz sytuację polityczną w niektórych krajach Afryki.

Kilka słów o trasie: skąd, dokąd i dlaczego tak?

Tyle bagażu plus 4 osoby, śmiało możemy nazwać się mistrzami pakowania!
 
Tyle bagażu plus 4 osoby, śmiało możemy nazwać się mistrzami pakowania!
fot. JednoOkonaMaroko

Dokładnej trasy jeszcze nie wyznaczyliśmy. Wstępnie chcielibyśmy dojechać do RPA i wrócić. Nie da się ustalić trasy na ponad rok w przód, nie wiedząc jaka sytuacja będzie panowała w tym czasie w danym kraju. Dajmy na to, są dziś państwa, do których bez problemu możemy wyrobić wizę, za rok może się to diametralnie zmienić, a my będziemy musieli na nowo wytyczyć trasę.

Wiele osób nie decyduje się na tak długie podróże, mimo że są one w sferze ich marzeń, ze względu na obawę, co będzie po powrocie. Od nowa trzeba szukać pracy, może i mieszkania, u znajomych zmiany, w rodzinie też inaczej… A wy się nie boicie?

Zawsze się boimy ale myślę, że warto podjąć tę decyzję. Do tej pory nam się udawało, więc wierzymy, że dalej też tak będzie. Kto wie, może kiedyś nasza pasja przerodzi się w coś, dzięki czemu będziemy mogli zarabiać na życie? Po cichu też liczymy, że zarówno rodzina, jak i przyjaciele będą nas wspierać przed podróżą i po powrocie.

Gdybyście mogli dokończyć zdanie – „Podróżowanie to dla mnie…”

Darek: trochę sztampowo, ale prawdziwie: podróżowanie to dla mnie sposób na życie. Ada: ciężko mi to jednoznacznie określić… Podróżowanie to dla mnie wolność. Dzięki podróżowaniu czuję, że żyję!

Tunezja, Matmata, miejsce, gdzie kręcono zdjęcia do superpordukcji „Gwiezdne wojny”
 
Tunezja, Matmata, miejsce, gdzie kręcono zdjęcia do superpordukcji „Gwiezdne wojny”
fot. JednoOkonaMaroko

Relacje z wypraw Jedno Oko na Maroko:

Zabytkiem przez świat – relacja z wyprawy

W 3 miesiące zabytkiem po krajach Europy, Afryki i Azji!


Wyprawy ekipy JednoOkonaMaroko można śledzić na ich Facebook'owym funpage'u:

https://www.facebook.com/JednoOkoNaMarokoTrip

Komentarze (1)

 • marta (gość)

  marta (gość)

  26.08.14, 18:28

  powodzenia, jesteście bardzo pozytywną ekipą!

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5554

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14154

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6986

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8549

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7656

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7736

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6256

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6705

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5536

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6045

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4857

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32925

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73733

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111460

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze