Dziś jest 19.04.2024

Imieniny obchodzą Adolf, Tymon, Pafnucy, Adolfa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Algieria - najnowsze artykuły i relacje

Algieria

„Jesteś Algierczykiem, jeśli nazwa twojego kraju mylona jest z Nigerią bądź Albanią, a Europejczycy najczęściej biorą cię za Włocha” – tak autorka bloga Algierskie Klimaty przedstawia powszechną wiedzę na temat największego państwa w Afryce. Mimo kilometrów pięknych plaż, bogatego dziedzictwa kultur muzułmańskich i chrześcijańskich i powszechnej znajomości pokolonialnego francuskiego, Algieria pozostaje krajem nieodkrytym. Brak tu zaplecza turystycznego, a człowiek z aparatem fotograficznym budzi sensację nawet w stolicy. W Algierii bowiem nie ma turystów, to miejsce dla podróżnych, którzy marzą wędrówce przez kraj nieskażony komercjalizacją swojej atrakcyjności.

Co Algieria ma do zaoferowania? W 4/5 swojej powierzchni przede wszystkim piasek. Palące powietrze za dnia i nagły chłód nocy, monotonne pustynne przestrzenie, przecięte w obszarze gór Ahaggar największymi na świecie uedami, dolinami rzek okresowych. Niedaleko od szczytów zachwyca księżycowy krajobraz Tasili Wan Ahdżar. W jaskiniach ukrytych wśród skalnych lasów powstałych w wyniku erozji piaskowca, zachował się jeden z najważniejszych zespołów prehistorycznej sztuki naskalnej. Ryty i rysunki opowiadają historię ludzkości, codzienność plemion zamieszkujących dzisiejszą Saharę w czasach, kiedy była jeszcze tętniącą życiem sawanną.

Wśród wydm północy wznoszą się warowne ksary, założone w X wieku przez Ibadytów i do dziś nienaruszone w egalitarnym charakterze swojej architektury. Podobnie zamieszkująca je społeczność chroni swoją kulturową odrębność restrykcyjnie wymierzając przejezdnym czas do zachodu słońca na poznanie berberyjskiego kolorytu.

Stęsknionych bogatej roślinności skuszą wspaniałe ogrody Algieru, Jardin d’essai, podzielone na dziką brytyjską dżunglę, gdzie nakręcono przedwojennego „Tarzana”, i eleganckie, francuskie gazony. Śródziemnomorskie wybrzeże zamyka od północy przestrzenie saharyjskich pustyń i w swym łagodnym środowisku skupia 95% mieszkańców kraju. Stolica, „białe miasto” amfiteatralnie schodzące ku morzu, godzi architektonicznie piękne zabudowania pokolonialne i starsze ślady panowania arabskich i tureckich władców muzułmańskich. W niedalekich okolicach Algieru zachowały się liczne pozostałości osadnictwa rzymskiego. Odwiedzając Tipasę, Timgad czy Dżamilę zobaczyć można jeszcze pobladłe mozaiki zdobiące dawne wille czy sklepiki i szyldy opowiadające historię gwarnych niegdyś bazarów.

Algierię trzeba jednak odwiedzić nade wszystko dla poznania jej mieszkańców. Ich gościnność przybliży podróżnemu kulturę wciąż trudną do zrozumienia dla Europejczyka. Pomoże poznać społeczeństwo, które niemal w całości pięć razy dziennie przerywa wszystkie zajęcia, by dać świadectwo swojej wierze, a w rytm kalendarza lunarnego hoduje baranki do zarżnięcia w święto lub w afrykańskim żarze przez miesiąc powstrzymuje się od picia wody do zachodu słońca. Algierię warto odwiedzić, bo wciąż nie jest odwiedzana; I dzięki temu ukryciu, zachowuje koloryt wielokulturowego dziedzictwa swoich mieszkańców. /Tekst: Rozanna Bogacz/

Algieria - najczęściej czytane

  • Algieria – kulturowe ogrody pustyni

    Algieria – kulturowe ogrody pustyni

    Autor: Rozanna Bogacz

    Data publikacji: 12.02.2012 01:38

    Liczba odwiedzin: 15140

    Afryka północna, kultura muzułmańska, spuścizna europejska. Wielokulturowe dziedzictwo rozkwitłe na prawie dwóch milionach kilometrów kwadratowych wyjałowionych pustyń. Rozpocznij wędrówkę po kraju, który wciąż czeka na odkrycie obrazów historii i gościnnych społeczeństw ukrytych wśród piaszczystych wydm i tętniących życiem w śródziemnomorskich portach. »

  • Algierska turystyka życzliwości

    Algierska turystyka życzliwości

    Autor: Rozanna Bogacz

    Data publikacji: 14.03.2012 07:40

    Liczba odwiedzin: 10061

    Grandaja, warowna osada ksar, założona w XI wieku przez berberyjską społeczność Ibadytów będącą odłamem islamu i do dziś restrykcyjnie chroniąca swoją tożsamość. Czego się może spodziewać podróżnik, który przekroczy tysiącletnie mury w wymaganym towarzystwie przewodnika, by w wyznaczonym czasie do zachodu słońca móc podpatrywać codzienne życie przywiązanej do tradycji, zamkniętej wspólnoty? Znajdujemy się w Algierii. Jeśli przebywa wśród jej mieszkańców już parę tygodni, to zapewne trafnie przewidzi, że przypadkowo napotkany przechodzień wyrosły w konserwatywnym środowisku ksaru zaprosi go do siebie na kolację. Gościnność i życzliwość jest bowiem najgłębiej wpisana w pustynne algierskie umysły i stoi na pierwszym miejscu nawet w społecznościach, gdzie każdy przybysz niesie niepokój niepożądanych zmian. Nawet on może jednak liczyć na wielogodzinne biesiadowania przy kawie, lemoniadzie i kuskusie z baraniną. »

Ekspert Podróży – Algieria

  • Sarah Umm Yaqub

    Sarah Umm Yaqub

    Autor: Sarah Umm Yaqub

    Data publikacji: 21.05.2013 13:24

    Liczba odwiedzin: 2397

    Od 7 lat mieszkam w Afryce. Dorastając wśród podlaskich nizin, marzyło mi się zawsze zamieszkanie w górach bądź nad morzem, bez żadnej innej opcji; jak widać marzenia się spełniają, bo wylądowałam w stolicy nadmorskiej Algierii, która zewsząd otaczają góry :) »

  • Kwestionariusz Podróżnika

    Kwestionariusz Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.05.2013 11:07

    Liczba odwiedzin: 1446

    Sarah Umm Yaqub »

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Algierii

Brak artykułów

Jedziesz do Algierii? Przeczytaj też o sąsiadach!

  • Podróżować to żyć – wywiad z ekipą JednoOkonaMaroko

    Podróżować to żyć – wywiad z ekipą JednoOkonaMaroko

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 18.08.2014 10:17

    Liczba odwiedzin: 4366

    Podróżują wysłużonym golfem z 1978, który dorobił się swojego imienia – KaZIK – i 900 000 km przebiegu, są gotowi na wiele wyrzeczeń, by tylko być w drodze i właśnie przygotowują się do kilkunastomiesięcznej wyprawy dookoła Afryki. Poznajcie ekipę JednoOkonaMaroko. »

  • Zabytkiem przez świat – relacja z podróży

    Zabytkiem przez świat – relacja z podróży

    Autor: Ada Uchmańska

    Data publikacji: 03.03.2014 01:43

    Liczba odwiedzin: 4768

    Zdecydowaliśmy się na wyjazd, ponieważ pragniemy czegoś więcej od życia i w końcu odważyliśmy się po to sięgnąć. Monotonność i przewidywalność zaczęły nas przytłaczać, w dodatku oboje chcieliśmy rozwijać swoje pasje. Uzbieraliśmy pieniądze, wsiedliśmy do auta i zostawiliśmy wszystko za sobą. »

  • Jebel Toubkal – mój pierwszy czterotysięcznik

    Jebel Toubkal – mój pierwszy czterotysięcznik

    Autor: Ola Bielecka

    Data publikacji: 15.02.2014 21:05

    Liczba odwiedzin: 5575

    Relacja z wyprawy do Maroka i wspinaczki na najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego. Wspomnienia górskiego nowicjusza zestawione z narracją „po latach” tej samej, doświadczonej już we wspinaczce osoby. »

  • Europa na stopa!

    Europa na stopa!

    Autor: Piotr Lutomski

    Data publikacji: 15.02.2014 16:28

    Liczba odwiedzin: 6623

    Jaka jest Twoja definicja podróży? Dla mnie to nie tylko zwiedzanie, nawiązywanie nowych przyjaźni, poznawanie innych krajów, kultur, czy miejscowej kuchni, ale też odkrywanie siebie, swoich fizycznych i psychicznych możliwości, a także rozwój wewnętrznego "ja". »

  • W 3 miesiące zabytkiem po krajach Europy, Afryki i Azji!

    W 3 miesiące zabytkiem po krajach Europy, Afryki i Azji!

    Autor: Ada Uchmańska

    Data publikacji: 14.02.2014 00:00

    Liczba odwiedzin: 4093

    Czyli 2-osobowa ekipa oraz główny bohater, 36-letni Golf mk1 podbijają świat w poszukiwaniu nowych wrażeń. Poznaliśmy się, ponieważ oboje pragniemy czegoś więcej od życia i w końcu zaczęliśmy po to sięgać. Połączyła nas pasja do podróży i motoryzacji. Jesteśmy dowodem na to, że chcieć to móc :) i że te najwspanialsze podróże wcale nie muszą kosztować majątek. »

  • Off-road przez Afrykę

    Off-road przez Afrykę

    Autor: Iwona Suwara/Ekspedycja IV Kongo

    Data publikacji: 26.11.2013 09:41

    Liczba odwiedzin: 13314

    Afryka to kontynent wielu kontrastów i prawdziwa mieszanka wielu kultur. Tereny górzystych wzniesień i piaszczysty saharyjski bezkres, niepowtarzalny klimat lokalnych wiosek i większych miast. Uczestnicy Expedycji IV Kongo musieli zmagać się z niełatwymi warunkami podróży, niesprzyjającym klimatem i niekiedy z własnymi słabościami. Jednak dla wytrwałych miłośników off-roadu nie istnieją rzeczy niemożliwe. »

  • EXPEDYCJA IV KONGO – relacja

    EXPEDYCJA IV KONGO – relacja

    Autor: Danuta Sikorska/Ekspedycja IV Kongo

    Data publikacji: 09.09.2013 11:34

    Liczba odwiedzin: 4899

    Godzinę wyjazdu z Zakopanego ustaliliśmy na 6:00, jednak pożegnalne zdjęcia przesunęły start na 8:00. Pierwszą granicę – ze Słowacją – przekroczyliśmy już po kilkunastu minutach. Chyba cała nasza czwórka zdawało sobie sprawę, że mogą się nam przydarzyć awarie samochodu, ale żeby już u naszych sąsiadów … na 130 km?! »

  • Cmentarzysko statków w Mauretanii – pogrzebane?

    Cmentarzysko statków w Mauretanii – pogrzebane?

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 11.07.2013 10:08

    Liczba odwiedzin: 21504

    Jeszcze do niedawna cmentarzysko statków w Nouadhibou uchodziło za jedno z największych na świecie. W wodach Zatoki Cansado i na okolicznych plażach można było doliczyć się 300 wraków statków. Jak wygląda dziś to miejsce? »

  •  Z Pragi na koniec świata: Mauretania

    Z Pragi na koniec świata: Mauretania

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 24.05.2013 09:43

    Liczba odwiedzin: 259256

    Mauretania to brama do Czarnej Afryki. Dla podróżników jadących lądem z Maroka przez Saharę Zachodnią wjazd do tego kraju to dotknięcie "prawdziwej" Afryki, co może nie zawsze jest łatwym doświadczeniem, ale z pewnością niezapomnianym. »

  • Przecież jesteśmy Busbusters!

    Przecież jesteśmy Busbusters!

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 18.03.2013 10:58

    Liczba odwiedzin: 5235

    Kim są Busbusters i co kryje się pod tajemniczą nazwą „kanciak”? Ile czasu potrzeba, żeby dotrzeć z busem z Gdyni do Dakaru i jak uniknąć kulturowego faux pax? Busbustersi opowiadają o swoim nowym, podróżniczym projekcie. »

  • Marokańskie specjały

    Marokańskie specjały

    Autor: Anna Izabela Kraus

    Data publikacji: 17.03.2013 17:37

    Liczba odwiedzin: 5909

    Maroko to niezwykle ciekawy kraj, zróżnicowany geograficznie i kulturowo. Obszar pomiędzy Morzem Śródziemnym i Atlantykiem a Saharą zamieszkują trzy plemiona Berberów, Arabowie i Francuzi. Mieszkańców Maroka dzieli pochodzenie etniczne, rasa i religia, ale jednoczy ta sama, wyśmienita kuchnia. »

  •  Mauretania – czego nie warto. Antyprzewodnik dla początkujących

    Mauretania – czego nie warto. Antyprzewodnik dla początkujących

    Autor: Ewa Pluta

    Data publikacji: 29.01.2013 15:55

    Liczba odwiedzin: 8870

    Mauretania to nie Hurghada. Ani Szarm el-Szejk, Fuerteventura czy inny Cancún. W moim antyprzewodniku nie będzie więc opisów spektakularnych zachodów słońca, dyskretnie przemilczę temat standardu hotelowych pokoi, nie rozwinę też wątku pt. „główne atrakcje turystyczne”. Napiszę o tym, czego nie warto robić w Mauretanii, kraju, który jak żaden inny budzi we mnie perwersyjne uczucia – fascynacji i niechęci jednocześnie. »

  • Autostopem przez Saharę

    Autostopem przez Saharę

    Autor: Mikołaj Podworny

    Data publikacji: 31.07.2012 09:10

    Liczba odwiedzin: 7748

    Czy zastanawialiście się kiedyś czy na pustyni można złapać stopa? Ile wagonów ma najdłuższy pociąg świata? Gdzie znajduje się jedno z największych cmentarzysk statków? Gdzie znaleźć górę, której nie ma na mapach, nie ma szklaków, a szczyt można zobaczyć jedynie z satelity? Tego Łowcy Przygód chcą dowiedzieć się i poznać to na własnej skórze! Wyruszamy jak zwykle niemal bez pieniędzy, z namiotem i plecakiem na ramionach! »

  • Maroko – siedem miejsc całkiem spoko

    Maroko – siedem miejsc całkiem spoko

    Autor: Martyna Świątek

    Data publikacji: 04.07.2012 14:02

    Liczba odwiedzin: 5668

    Wybrać siedem cudów Maroka? Myślę, że każdy, kto odwiedził ten kraj miałby problem z wyborem tylko siedmiu miejsc wartych odwiedzenia. Mało tego, każdy zaproponowałby prawdopodobnie inną siódemkę, a może po kolejnych wizytach w Maroku musielibyśmy modyfikować swoje propozycje. Tutaj przedstawię moją subiektywną (niestety bardzo okrojoną!) listę marokańskich faworytów (kolejność przypadkowa). »

  • Maroko – zastanówmy się!

    Maroko – zastanówmy się!

    Autor: Martyna Świątek

    Data publikacji: 23.06.2012 16:16

    Liczba odwiedzin: 3798

    Maroko może być dla nas zaskakującym krajem. Pobyt tutaj zmusza nas również do pewnych przemyśleń na temat tego, co Polaków i Marokańczyków różni, a co nas łączy. To nie jest galeria z pięknymi widoczkami z Maroka, jakich znajdziemy w Internecie całą masę. To galeria zdjęć, które mają nas zachęcić do „zastanowienia się”. »

  • Rzut oka do Maroka

    Rzut oka do Maroka

    Autor: Martyna Świątek

    Data publikacji: 07.06.2012 10:51

    Liczba odwiedzin: 2632

    Na Maroko możemy spojrzeć z dwóch stron. Dla Europejczyków to okno na świat afrykański, dla Afrykańczyków to okno na świat europejski. To była moja pierwsza podróż do świata afrykańskiego. A teraz po ponad roku od marokańskiej przygody ja, Europejka, próbuję odtworzyć w mojej głowie sześć głównych wspomnień i odczuć z tego niezwykłego kraju. »

  • "Paragon z podróży" – wywiad z Patrykiem Świątkiem

    "Paragon z podróży" – wywiad z Patrykiem Świątkiem

    Autor: Joanna Antonik

    Data publikacji: 06.04.2012 17:45

    Liczba odwiedzin: 11411

    Bloger, backpacker, zdobywca nagrody Blog Roku 2011, student, konferansjer, harcerz – to tylko niektóre rzeczowniki, którymi można określić Patryka Świątka. Więcej o swoich wyjazdach, sposobach na tanie podróżowanie, wrażeniach po wygranej w ogólnopolskim konkursie blogowym oraz planach na przyszłość Patryk opowie nam osobiście. Zapraszam do lektury wywiadu! »

  • Podróżnik, dziennikarz - przypadek czy hobby?

    Podróżnik, dziennikarz - przypadek czy hobby?

    Autor: Jadwiga Pawełkiewicz

    Data publikacji: 27.03.2012 14:44

    Liczba odwiedzin: 5084

    Od wielu lat fascynuje mnie kontynent afrykański. Zaczęło się chyba od powieści i serialu „Korzenie” Alexa Hale’ya. Z trudem zdobyta książka stoi na honorowym miejscu w moim domu. Poznanie na żywo Afryki zaczęło się od lotu na Djerbę już będąc na emeryturze. Na portalu turystycznym poznałam swojego rozmówcę. Wymiana emaili, numeru telefonu. Z Panem Piotrem Jaskólskim poznaliśmy się na Djerbie w kwietniu 2005 r. To było nasze pierwsze spotkanie, spełniłam też prośbę P. Piotra przywożąc mu polskie gazety. To coś w rodzaju handlu wymiennego bo Piotr przywiózł mi zgrzewkę wody. Bardzo Panu zazdrościłam przebywania dłużej w Tunezji niż nasze wakacyjne turnusy. Skąd młody człowiek po filologii polskiej i filozofii znalazł się na kontynencie afrykańskim? »

  • Jeden dzień w Marrakeszu...

    Jeden dzień w Marrakeszu...

    Autor: Ilona Kotlewska-Kowalska

    Data publikacji: 03.02.2012 02:10

    Liczba odwiedzin: 5530

    Marrakesz przywitał nas przyjemnym chłodem o wschodzie słońca. To budzik Wojtka nie zorientował się, że zmienił kontynent. Nastawiony na 8:00 rano czasu europejskiego zerwał nas z łóżek o 6:00. Dwie godziny później byliśmy gotowi na podbój Afryki albo przynajmniej jej ponad milionowego kawałka. Poszukując śniadania, widzieliśmy jak miasto budzi się do życia... »

  • Nielekkie życie singla w podróży

    Nielekkie życie singla w podróży

    Autor: Jadwiga Pawełkiewicz

    Data publikacji: 02.01.2012 12:54

    Liczba odwiedzin: 6384

    Wyjazdy singli to niestety zawsze dodatkowe koszty. Czy można się ich ustrzec? Touroperatorów jest mnóstwo, ale wystarczy pogrzebać w ofertach, a już mina nam rzednie. Czy singel to człowiek innej kategorii? »

  • Czy emeryt zawsze znaczy moher?

    Czy emeryt zawsze znaczy moher?

    Autor: Ewa Pluta

    Data publikacji: 22.12.2011 09:55

    Liczba odwiedzin: 16635

    Wzgardziła bujanym fotelem. Rzuciła w kąt rozkoszne, ciepłe papucie. Po 40 latach intensywnego życia rodzinno-zawodowego pojechała do Tunezji. Na jednym wypadzie się nie skończyło: drugi raz, trzeci, kolejny. O swoich wojażach zaczęła pisać na blogu. Ostatnio słyszano, jak mówiła, że nigdy nie założy moherowego beretu. Pani Jadwiga opowiada o swoich podróżach do Tunezji, o emeryckim życiu w blogosferze i planach na przyszłość. »

  • Turystyka rowerowa na wesoło

    Turystyka rowerowa na wesoło

    Autor: Anna Sygnarek

    Data publikacji: 08.08.2011 13:19

    Liczba odwiedzin: 7070

    Co kraj to obyczaj. Wiedzą o tym rowerzyści, którzy w różnych miejscach bywają różnie witani. Zwłaszcza, jeśli na rowerze z tyłu bagażnika wiszą obładowane sakwy. Bo każdy kraj stosuje inną „politykę” wobec cyklistów. Podróżując zagranicą, trzeba uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość wobec miejscowych zasad. »

  • Tunezja – shake 3 smaki, raz!

    Tunezja – shake 3 smaki, raz!

    Autor: Adriana Żurawska

    Data publikacji: 08.08.2011 11:58

    Liczba odwiedzin: 6967

    Smak afrykański, arabski i śródziemnomorski. Na raz? Czemu nie?! Zasmakuj w tunezyjskiej kuchni i przekonaj się, jak bardzo potrafi zawrócić w głowie swoim bogactwem. Przepyszna mieszanka, wszystkiego po trochu, a zarazem obficie i różnorodnie – tylko na styku 3 kultur. »

  • Maroko – w przedsionku Afryki

    Maroko – w przedsionku Afryki

    Autor: Monika Miszczak

    Data publikacji: 21.07.2011 14:26

    Liczba odwiedzin: 4677

    Od dłuższego czasu mieliśmy ochotę na spontaniczny wyjazd – nie do końca zaplanowany, z plecakiem i w wygodnych sandałach (bynajmniej nie w japonkach). Jednogłośnie zdecydowaliśmy się na Afrykę. A przynajmniej na jej przedmieścia, czyli Maroko. »

  • Mali – pustynne tajemnice

    Mali – pustynne tajemnice

    Autor: Krzysztof Wasilonek

    Data publikacji: 21.07.2011 13:00

    Liczba odwiedzin: 6651

    Mali, państwo leżące w Afryce zachodniej, niegdyś potężne imperium, obecnie jedno z najuboższych państw świata, budzi różne skojarzenia. Z jednej strony bieda, nędza, epidemie, brud, HIV, niedożywienie i ogólne ubóstwo, z drugiej piękne pustynne krajobrazy i bogata historia. »

  • Kosmiczne plemię Dogonów

    Kosmiczne plemię Dogonów

    Autor: Aleksandra Hołowienko

    Data publikacji: 19.07.2011 14:09

    Liczba odwiedzin: 12479

    Ponoć są spadkobiercami pierwszych ludzi, którzy pojawili się na ziemi. Nie chodzi jednak o Adama i Ewę, ale o synów niebiańskiej istoty Ammy – Nommo. W każdym razie ich korzenie sięgają głęboko do wnętrza afrykańskiej ziemi. Zważywszy na ten fakt, wydaje się dziwne, iż świat dowiedział się o nich stosunkowo niedawno – w połowie ubiegłego stulecia. Plemię Dogonów wzbudza kontrowersje. I przyciąga turystów. »

  • Agadir – precz z mitami!

    Agadir – precz z mitami!

    Autor: Ola Klimowicz

    Data publikacji: 04.07.2011 15:32

    Liczba odwiedzin: 11859

    Odkąd skończyłam 18 lat, co roku spędzam z siostrą tydzień za granicą. Tegoroczne wakacje zaczęłam od pobytu w Agadirze, na wybrzeżu Maroka. A to dlatego, że moja siostra chciała postawić stopę na innym kontynencie. Szczerze mówiąc, przed wyjazdem nie wiedziałam wiele o tym kraju. Słyszałam jedynie dużo opinii od osób, które w Maroku były i Maroka doświadczyły. »

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Algierii w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Afryce