Dziś jest 24.04.2024

Imieniny obchodzą Aleksander, Horacy, Grzegorz, Aleksy

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Algierska turystyka życzliwości

Autor: Rozanna Bogacz

Data publikacji: 14.03.2012 07:40

Liczba odwiedzin: 10072

Tagi: afryka, algieria, grandaja, zadanie 5, rozanna bogacz

Grandaja, warowna osada ksar, założona w XI wieku przez berberyjską społeczność Ibadytów będącą odłamem islamu i do dziś restrykcyjnie chroniąca swoją tożsamość. Czego się może spodziewać podróżnik, który przekroczy tysiącletnie mury w wymaganym towarzystwie przewodnika, by w wyznaczonym czasie do zachodu słońca móc podpatrywać codzienne życie przywiązanej do tradycji, zamkniętej wspólnoty? Znajdujemy się w Algierii. Jeśli przebywa wśród jej mieszkańców już parę tygodni, to zapewne trafnie przewidzi, że przypadkowo napotkany przechodzień wyrosły w konserwatywnym środowisku ksaru zaprosi go do siebie na kolację. Gościnność i życzliwość jest bowiem najgłębiej wpisana w pustynne algierskie umysły i stoi na pierwszym miejscu nawet w społecznościach, gdzie każdy przybysz niesie niepokój niepożądanych zmian. Nawet on może jednak liczyć na wielogodzinne biesiadowania przy kawie, lemoniadzie i kuskusie z baraniną.

Zainspiruj się!

Na pytanie, jakie doświadczenie podróży do Algierii będzie dla Europejczyka najbardziej nowe i inspirujące, odpowiadam bez chwili wahania. Rozległy kraj afrykański ma do zaoferowania bogactwo śladów kulturowych rozwiniętych na jego ziemiach cywilizacji, synkretyczną kuchnię i kilka interesujących zjawisk przyrodniczych. Jednak wszystkie one, choć warte zobaczenia, bledną wobec perspektywy „zwiedzenia” społeczeństwa. Do Algierii bowiem trzeba wybrać się nade wszystko dla poznania ludzi, modelu budowania relacji znacznie odbiegającego od europejskich standardów, dla pomieszkania parę dni w wielopokoleniowej rodzinie, gdzie więzy krwi, powinowactwa i sąsiedztwa są wciąż największą wartością cenioną przez tutejszych. Wizyta w Algierii uświadamia, że wśród mnożących się ostatnimi czasy modnych działów turystyki wciąż brakuje tego, który może okazać się najbardziej inspirujący: „antropoturystyki”, podróży dla poznania człowieka.

Mieszkaniec algierskiej Sahary
 
Mieszkaniec algierskiej Sahary
fot. glecoquierre/Flickr.com

Polska gościnność blednie

Przykłady algierskiej uprzejmości wobec obcokrajowców w relacjach podróżnych i emigrantów są niezliczone i urastają nieraz do niemal głównego ich tematu. Podróżniczka Monika Witkowska opisuje swoją podróż przez Saharę i przystanek w rejonie Wielkiego Ergu Zachodniego, w popularnym miejscu dla uprawiania jazdy na nartach piaskowych. Poznany nauczyciel miejscowej szkoły zaprosił ją na kolację do swojej rodziny - podawali oczywiście kuskus - i zapewnił nocleg w strefie kobiet na tarasowym dachu. Kolejnego dnia otrzymała propozycję wyprawy na wielbłądach, i została poczęstowana nadziewanymi plackami podczas całodziennego pobytu na pustyni. Wszystko od obcego człowieka z czystej gościnności.

Tuareg na algierskiej Saharze
 
Tuareg na algierskiej Saharze
fot. Magharebia/Flickr.com

Z wyrazami uprzejmości spotkamy się także mieszkając w dużym mieście. Czasem kolejka do lekarza zreorganizuje się tak, by obcokrajowiec wszedł pierwszy, innym razem zapytamy kogoś o drogę, a on zaproponuje podwiezienie. W razie zatrzymania, możemy też liczyć na pobłażliwość policji, choć z racji powszechnej tu brawury na ulicach, nie zachęcam do nadmiernego z niej korzystania. Sięgając ponownie do relacji Moniki Witkowskiej, znajdziemy historię konfrontacji z policją w miasteczku In Salah. Szef posterunku ze szczerej troski zaproponował podróżującej samotnie kobiecie samochód z szoferem.

Algieria to wciąż nie jest kraj turystyczny i stąd jego nieskażeni komercjalizacją mieszkańcy kierują się w kontaktach z przyjezdnymi dobrem jego wizerunku, pozostawiania możliwie najlepszych wrażeń. Podczas gdy za zachodnią granicą ceny w popularnych miejscowościach są sztucznie zawyżane, tutaj prędzej turystę zaskoczy odmowa przyjęcia zapłaty za posiłek w restauracji, konsultację medyczną czy przejazd autobusem. W największym kraju Afryki podróżny wciąż jest gościem a nie turystą.


Formułki na społeczny fundament

Mówi się jednak, że nie można obdarować czymś, czego samemu się nie posiada. Uprzejmość nie jest w Algierii zarezerwowana dla ludzi obcych, wręcz przeciwnie, najbanalniejszy codzienny kontakt mieszkańcy okraszają mnogością drobnych wyrazów życzliwości. To sposób rozmowy, z którego nie można się wyłamać. Jeśli Algierczyk dzwoni do znajomego potrzebując pilnej rady, nie przedstawi sprawy przed wzajemnym wypytaniem o zdrowie wszystkich członków rodziny. Podobnie wyglądają zakupy w osiedlowym sklepie i pozdrowienie sąsiada. Przywitanie świątecznych gości także posiada swoją słowną celebrację, a wychodząc ze spotkania należy pożegnać każdego obecnego z osobna. Wstępne pytania i przywitania są zwykle serią ustalonych formuł, jednak budują w społeczeństwie poczucie więzi i wzajemnego zainteresowania, niepojęte wręcz dla współczesnego Europejczyka.

A jeśli spotkasz swojego Algierczyka...

Może to tradycje ludów pustyni, może szacunek dla wieku charakterystyczny w kulturach oralnych, jednak nie można zaprzeczyć, że Algierczycy to wciąż bardzo „plemienne” społeczeństwo. Więzi rodzinne stanowią dla nich wartość nadrzędną przez całe życie, a nie tylko do usamodzielnienia się. Polega ono zwykle na wprowadzeniu dodatkowej osoby do wielopokoleniowego domu, dobudowaniu piętra lub dokupieniu możliwie najbliżej usytuowanego mieszkania. Młodzi rzadko dążą do oderwania od rodziców, liczebność członków rodziny stanowi zwykle o wygodzie wspólnej opieki nad dziećmi, naprzemiennego przygotowywania posiłków i pewności, że z żadnym problemem nie zostanie się bez pomocy. W kulturze muzułmańskiej każdą bliską osobę określa się „bratem” lub „siostrą”, a konieczność wyjazdu za pracą z dala od rodziców traktuje się często jako życiową tragedię.

Algierki
 
Algierki
fot. Magharebia/Flickr.com

Algierczycy uwielbiają dzieci. Choć po gwałtownym wyżu demograficznym lat 60-70 po odzyskaniu niepodległości, liczba urodzeń stale maleje, to jednak dzieje się tak głównie ze względów ekonomicznych. Obecny trzydziestolatek ma często dziesięcioro rodzeństwa, ale dzieci już zwykle dwójkę. Wciąż jednak spacer z wózkiem owocuje najczęściej kilkoma nowymi znajomościami przechodniów, którzy wyrażą zachwyt nad naszą pociechą, samochody zatrzymają się w dowolnym miejscu, by umożliwić rodzicom przejście przez ulicę, a w sklepie dziecko może liczyć na drobne prezenty. Kobieta ciężarna jest wręcz zobowiązana do posiadania zachcianek, ponieważ na dziewięć miesięcy staje się główną atrakcją dla całej rodziny.

Czas „zwiedzania więzi”

Czasem przeznaczonym dla rodziny w sposób szczególny jest święty miesiąc ramadan. Podróżny chcący poznań algierskie społeczeństwo w jego dwóch obliczach może rozważyć wyprawę w tym niezwykłym okresie. Z jednej strony całodzienny głód, pragnienie i niewyspanie odbija się na cierpliwości wierzących. Poza rozkojarzeniem i zwiększoną liczbą wypadków, na ulicach dostrzec można pewne wyciszenie naturalnej serdeczności. Jeśli jednak posiadamy głęboko religijnych znajomych, warto skorzystać z zaproszenia na uroczystą kolację – iftar. Odbywa się codziennie przez cały miesiąc, a przygotowania do niej w wielorodzinnych domach zaczynają się już od południa. Koniecznie podaje się wtedy szorbę – zupę zagęszczaną kaszką frik, bourek – wypiek podobny do krokietów i lahm lahlu – kawałki jagnięciny w słodkiej oprawie z suszonych owoców. Po zachodzie słońca ramadanowa Algieria budzi się do życia. Rozpoczynają się wzajemne odwiedziny rodziny i znajomych, otwierają się restauracje, bazary i wesołe miasteczka. Świąteczny gwar ucicha koło godziny 3-4, kiedy przed świtem zjeść można ostatni posiłek i odmówić pierwszą modlitwę dnia.

Odłożyć zegarek

W Algierii czasem trudno sprawnie zrealizować swoje sprawy. W przychodniach nie istnieją zapisy na konkretną godzinę, w urzędach ciągną się kolejki, a mieszkańcy są narodowo niezdolni do punktualności. Co jednak dla Europejczyka jest nie do pomyślenia, stanowi tutaj pokrętną logikę zatrzymywania specyficznych wartości kraju. Jak zapisuje tłumaczenie swojej szwagierki autorka bloga „Algierskie klimaty”: „Z samego rana idziesz np. do urzędu miasta; kiedy wieczorem wychodzisz (nawet nie załatwiwszy swojej sprawy) to wszyscy oczekujący są już twoimi dobrymi znajomymi; wiesz wszystko o ich kłopotach rodzinnych, przebytych chorobach i planowanych ślubach. Gdyby tylko pójść, załatwić swoje i wyjść, to w urzędach byłyby pustki. Smata (czytaj- 'nic ciekawego')”.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (2)

 • Kazi (gość)

  Kazi (gość)

  04.04.17, 22:36

  Polska musi się bardzo postarać że by swoją gościnnąścią przebiła Algierię

  Zgłoś

 • 19.03.13, 19:14

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6173

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5777

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 18033

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7211

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8838

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7815

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8070

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6498

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7089

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5707

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6304

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5050

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35964

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 79385

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6448

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 118345

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze