Dziś jest 18.04.2024

Imieniny obchodzą Apoloniusz, Bogusława, Alicja, Bogusław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Sezon/Pogoda

Pogoda w Algierii może zaskoczyć podróżnych przygotowanych na całoroczne afrykańskie upały. Średnie temperatur są oczywiście znacznie wyższe od polskich, ale przyjezdni odwiedzający stolicę na przełomie stycznia i lutego bieżącego roku skonfrontowali się z widokiem niecodziennym dla tych szerokości geograficznych:



Śnieg w Algierze to oczywiście nie lada wydarzenie, zjawisko pogodowe obserwowane raz na kilkadziesiąt lat, ale pokazuje, że zagadnienia klimatyczne kraju mogą przedstawiać się bardziej różnorodnie niż utarło się w myśleniu o kontynencie afrykańskim.

Zacząć należy od podziału Algierii na strefy klimatyczne, upraszczając: północną i południową.

Klimat podzwrotnikowy - obejmuje wybrzeże i Atlas Tellski swą odmianą morską oraz Wyżynę Szottów i w Atlas Saharyjskim w odmianie kontynentalnej. Spodziewać się tu można umiarkowanie wysokich temperatur o małych amplitudach rocznych i wyższego niż w pozostałej części kraju poziomu opadów. Lata są suche i bardzo ciepłe, powietrze ma koło 25°C – 30°C. Na okres od listopada do lutego przypada pora deszczowa i chłodna. Średnie opady na zachodnim wybrzeżu wynoszą 400 mm, na wschodnim 800 mm, najwyższe są natomiast na północnych stokach Atlasu Tellskiego - ok. 1000 mm. Temperatura w ziemie oscyluje zwykle wokół 10°C, choć na Atlasie Tellskim utrzymują się często wartości ujemne, a bywa, że mróz schodzi nawet poniżej -10°C.

Klimat zwrotnikowy suchy i bardzo suchy – obejmuje pozostałą część kraju czyli głównie saharyjskie pustynie. Na południu dobowe amplitudy temperatur bywają wyższe niż roczne na wybrzeżu – dochodzą nawet do 30°C. Na większości terytorium Algierii opady nie przekraczają 100 mm, natomiast w głębi pustyni średnie wieloletnie wahają się w granicach od kilku do kilkunastu milimetrów. Wyruszając w te nieprzyjazne tereny należy być też przygotowanym na stosunkowo często występujące zjawisko burz pyłowych.

Tyle znajdziemy wśród danych klimatycznych, warto jednak uzupełnić je o relacje Polaków zamieszkałych w Algierii. Choć klimat wybrzeża wydaje się bardzo łagodny, duża wilgotność powietrza sprawia, że zarówno chłód jak i upały odczuwa się tu dotkliwiej. Niejednokrotnie osoby z naszej strefy klimatycznej skarżą się, że algierskie 14°C, ze względu na towarzyszące im deszcze i porywisty wiatr, bardziej daje im się we znaki niż mroźne polskie zimy. Rdzenni mieszkańcy nadejście pory chłodnej witają z radością – różnice zarówno w odczuwaniu pogody jak i w mentalności rozmówców dobrze uchwycił autor bloga Algieria – Instrukcja obsługi (http://algierski.blog.onet.pl/): „nigdy nie wolno ci narzekać na zimno: nie spotkałem tu jeszcze Algierczyka, który by się użalał, że np. od dwóch tygodni nieprzerwanie pada, wieje, a temperatura ledwo przekracza 10 stopni. Ilekroć zdarzało mi się poczynić podobne uwagi, zaraz spotykałem się z odpowiedzią, że a) jeszcze zatęsknię za taką pogodą, jak przyjdą letnie upały, b) że to i tak mało, bo prasa ogłosiła, że zbiorniki retencyjne nadal są puste i że to źle wróży tegorocznym zbiorom”

Inna sprawa, że na sytuacje nagłych ataków prawdziwej zimy miasta algierskie są zupełnie nieprzygotowane. Nikt nie jest odpowiedzialny za odśnieżanie ulic, a jeśli jakieś służby się pojawią, zamiast obsypywać drogi solą czy piaskiem, mają zadziwiający zwyczaj oblewania ich... wodą, co powoduje ostateczny paraliż komunikacyjny miasta. W domach nie tylko brak ogrzewania, ale i standardowej w naszym klimacie szczelności okien czy ocieplenia ścian.

Z kolei mieszkańcy miejscowości położonych w głębi pustyni odwiedzający Algier w porze letniej z trudem wytrzymują nadbrzeżne upały dochodzące ledwie do 30°C, podczas gdy u nich w tym czasie odnotowuje się 45°C. Wilgotne powietrze jest męczące, wzmaga pocenie i utrudnia oddychanie. Sytuacja zmienia się co parę tygodni, kiedy znad obszarów saharyjskich wieje suchy i gorący wiatr sirocco, który wraz z zapyleniem powietrza przynosi gwałtowny wzrost temperatury do około 40°C. Tak czy inaczej przeciętny Algierczyk spędza lato na wypatrywaniu pierwszych jesiennych deszczów.

Opinie (3)

Liczba opinii: 3 |

Średnia ocen: 5.00

  • Katrin (gość)

    Katrin (gość)

    27.02.12, 10:20

    Ciekawy opis :)

    Zgłoś

  • black (gość)

    black (gość)

    26.02.12, 14:51

    Nie gustuję w kierunkach, gdzie są tak skrajne warunki, ale opis czytało się bardzo przyjemnie:)

    Zgłoś

  • Zula (gość)

    Zula (gość)

    23.02.12, 17:52

    Nic tylko lecieć w podróż...

    Zgłoś


Zamknij

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące