Dziś jest 29.02.2024

Imieniny obchodzą Roman, Oswald, Cyryl, August

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Republika Angoli – kraj społecznych kontrastów

Autor: Ewa Szwaj

Data publikacji: 08.02.2012 21:30

Liczba odwiedzin: 7566

Tagi: afryka, angola, luanda, benguela, kuduro, wyspa mussulo, artykuły, zadanie 1

Z jednej strony – kraj, którym dwie trzecie społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa a wiele osób musi przeżyć dzień za 70 centów. Z drugiej strony – 3 lata temu, Międzynarodowy Fundusz Walutowy umieścił Angolę na liście najszybciej rozwijających się gospodarek świata, natomiast stolicę kraju ogłoszono najdroższym miastem na świecie. Czy są szanse, aby Angola stała się popularnym kierunkiem turystycznym?

Angola
Fot. Nite_Owl

Angola jest afrykańskim krajem w południowo-zachodniej części kontynentu, oblewanym przez wody Oceanu Atlantyckiego. Państwo to graniczy na północy z Kongiem-Brazzaville, na północnym-wschodzie z Demokratyczną Republiką Konga, na wschodzie z Zambią a na południu z Namibią. Oszacowana w 2009 roku liczba ludności wynosi nieco ponad 18 milionów mieszkańców, jednak ciężko jest ustalić dokładne dane, ponieważ Angola jest ogromnym krajem, w większych miastach pełnym musseques, angolskich slumsów, a na prowincji małych wiosek, czyli miejsc zamieszkanych w pewnym stopniu przez niezarejestrowaną nigdzie ludność.

Angolę zamieszkują różne grupy etniczne. 95 proc. jej populacji to ludność pochodząca z plemion Bantu takich jak Ovimbundu, Ambundu, Bakongo i inne. Pozostałe 5 proc. to Mulaci, mieszkańcy pochodzący z Europy i zaledwie 1 proc. osób z innych stron świata. Angola przez ponad 400 lat pozostawała kolonią portugalską, stąd wielu dzisiejszych Angolczyków posiada w swych drzewach genealogicznych europejskich osadników, natomiast portugalskie piętno odcisnęło się na kulturze, administracji, architekturze a przede wszystkim na języku tego kraju (jedynym oficjalnym językiem jest jęz. portugalski), niepodległego od portugalskich rządów od 1975 r.

Wzdłuż kraju ciągną się piękne, piaszczyste plaże sąsiadujące z terenami pustynnymi. Przy atlantyckich brzegach położone są strategiczne miasta portowe, takie jak Namibe, Benguela, Lobito, Sumbe oraz stolica kraju, Luanda, zamieszkiwana przez niemal jedną czwartą mieszkańców Angoli. W centralnej części kraju, w tzw. interiorze przeważają lasy liściaste, jednak na północy spotykane są lasy tropikalne. Ogromne obszary zajmują sawanny oraz tereny porośnięte capim, rodzajem wysokich, traw o mocnych źdźbłach.

Podczas gdy ekskolonizator, Portugalia przeżywa obecnie głęboki kryzys gospodarczy, Angola, z ekonomicznego punktu widzenia, radzi sobie znakomicie. W 2008 roku, wzrost PKB Angoli wyniósł aż 16 proc. plasując kraj ten na liście najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie, natomiast jego stolica okrzyknięta została najdroższym miastem świata.

Kto by się spodziewał, że życie w Luandzie, stolicy Angoli, o której „przeciętny Polak” słyszał niewiele albo wcale, jest ekonomicznie porównywalne, a nawet droższe od życia w Tokio? Z ekonomicznego punktu widzenia jest to kraj rozwijający się wyjątkowo, jak na Afrykę, szybko. Główne bogactwa naturalne Angoli to diamenty oraz ropa naftowa (w 2008 r. Angola prześcignęła Nigerię w wydobyciu ropy naftowej), a ich eksploatacją zajęły się już międzynarodowe koncerny, wzbogacając tym samym rząd angolski. Od kilku lat, głównym partnerem Angoli w handlu ropą naftową są Chiny, które w ciągu ostatniej dekady udzieliły rządowi Angoli kilku ponad dwumiliardowych pożyczek.

Sukcesy gospodarcze nie przekładają się jednak na codzienne życie „zwykłych śmiertelników” żyjących na skraju ubóstwa. Koszt życia w stolicy przyprawiłby o zawrót głowy niejednego Europejczyka. Otóż, gwoli porównania, doba w przeciętnym, dwugwiazdkowym hotelu w Luandzie kosztuje jedną osobę średnio 170 dolarów, natomiast za niezbyt wykwintny posiłek trzeba zapłacić około 50 dolarów! Zatem, miejscowi, mniej uprzywilejowani Angolczycy mają ogromny problem z utrzymaniem się na godnym poziomie życia. Kilka lat temu oszacowano, że dwie trzecie społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa, a 27 proc. tych osób musi utrzymać się za nie więcej niż 70 centów dziennie.

Angola jest krajem ogromnych kontrastów społecznych. Luanda przyciąga z interioru rzesze ludności w poszukiwaniu pracy, jednak nie jest jej im wszystkim w stanie zapewnić. Tworzą się zatem w stolicy ogromne musseques, których mieszkańcy walczą o przeżycie, niejednokrotnie nielegalnie. To właśnie w jednym z podobnych slumsów Luandy powstał w ostatnich latach popularny już na świecie gatunek muzyczny kuduro, wzbogacając tym samym kulturę Angoli.

Zarówno twórczość muzyczna, jak i literacka Angoli została niejednokrotnie uznana na arenie międzynarodowej i nadal zyskuje sobie zwolenników. Przede wszystkim kizomba oraz wspomniane kuduro, ale również semba, rebita, kabetula, marimba czy kazukuta – tradycyjne tańce angolskie – zdobywają coraz większe zainteresowanie w Europie (również w Polsce).

Również na polu literackim Angola poszczycić się może suckesami. Agostinho Neto, pierwszy prezydent niepodległej Angoli, oraz Pepetela są pisarzami światowej sławy, a ich książki przetłumaczone zostały na wiele języków, w tym na język polski.

Rybacy na jednej z angolskich plaż
 
Rybacy na jednej z angolskich plaż
fot. By Paulo César Santos (Paulo César Santos) [CC0], via Wikimedia Commons

Niewątpliwie najbardziej przyciągającą atrakcją turystyczną Angoli jest jej wybrzeże wraz z szerokimi, nadatlantyckimi, piaszczystymi plażami. Wybrzeże rozciąga się na długości niemal 1700 kilometrów, tworząc liczne zatoczki, laguny, półwyspy, wyspy i wysepki. Wiele niemalże dziewiczych plaż tworzy idealne warunki do wypoczynku i absolutnego relaksu. W okolicach Luandy najpopularniejsze plaże to Corimba, Ilha do Cabo, Palmeirinhas oraz Santiago natomiast nieopodal Bengueli, polecane miejsca nadmorskiego wypoczynku to plaże Caóta, Morena, Restinga, Caotina, Baia Azul i Baia Farta. Pomimo że są one atrakcją turystyczną, plaże te pozostają czyste, puste, wręcz rajskie. Zamiast tłumów turystów, spotkać można tam jedynie przypadkowych rybaków wyruszających po zapasy jedzenia.

Nieco więcej niż tylko plaża, wyspa Mussulo położona w okolicach Luandy jest miejscem wyjątkowym. Jest to 50-kilometrowy wąski pas lądu porośnięty palmami kokosowymi, gdzie całkiem rozbudowana jest już infrastruktura, tak więc zatrzymać się można tam w hotelu, bez potrzeby codziennego dopływania na wyspę. Wiele możliwości rozrywki zapewniają wypożyczalnie sprzętu przeznaczonego do sportów wodnych. Wakacje na wyspie Mussulo z pewnością nie są najtańszym rozwiązaniem, jednak sceneria i warunki są wyjątkowe.

Jak większość atrakcji turystycznych Angoli, wodospad Kalandula, oraz dwa Parki Narodowe – Kissama i Iona są dziełem matki natury. Wodospad Kalandula jest trzecim pod względem wielkości wodospadem w Afryce. Ten zapierający dech w piersiach wodospad o wysokości 105 metrów, położony jest w interiorze, w prowincji Malanje, 85 kilometrów od stolicy prowincji o tej samej nazwie.

wodospad Kalandula, Angola

Park Narodowy Iona jest najstarszym a zarazem najobszerniejszym parkiem narodowym Angoli. Położony w południowo-zachodnim rogu prowincji Namibe na granicy z Namibią, znany jest ze wspaniałej, dzikiej przyrody oraz zwierząt żyjących na jego terenach, takich jak antylopa Kudu, struś afrykański, antylopa Oryx, gazela czy gepard.

Park Narodowy Kissama, mimo że mniejszy od Iona, jest równie bogaty w dziką przyrodę, choć jego charakter jest nieco inny. Można powiedzieć, że jest on bardziej skomercjalizowany, gdyż organizuje się na jego terenie wiele wycieczek – safari śladami afrykańskich słoni i innych zwierząt charakterystycznych dla fauny tego kontynentu.

Angola posiada doskonałe warunki, zarówno naturalne jak i gospodarcze, aby stać się afrykańskim rajem turystycznym, niczym Kenia czy RPA. Jednakże nie zapowiada się, aby polityka prezydenta José Eduardo dos Santos, rządzącego od 1979 r., zmieniła się w tym kierunku. Jego działania nie wydają się prowadzić do rozwoju Angoli pod względem turystycznym, a szkoda, ponieważ przyczyniłoby się to do rozwoju społeczeństwa na szczeblach lokalnych.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (3)

 • 09.06.14, 07:04

  Komentarz usunięty

 • 05.06.14, 09:01

  Komentarz usunięty

 • 04.06.14, 11:20

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5554

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14154

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6986

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8549

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7656

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7736

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6256

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6705

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5536

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6045

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4857

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32925

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73733

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111460

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze