Dziś jest 05.12.2023
Imieniny obchodzą Saba, Kryspina, Wilma, Anastazy
Strona główna
Wydaje się, że Egipt i turystyka to jedno. Popularność tego kraju w rankingach biur podróży nie słabnie, a w cieniu piramid wyrosła rozległa sieć hoteli i kurortów. Co więcej, to już kolejne pokolenia turystów wybierają Szarm el-Szejk, Hurghadę, podziwiają Gizę lub Aleksandrię. Przybywający spędzają czas głównie w turystycznych enklawach, nie zawsze zdając sobie sprawę, że prawdziwe życie kryje się gdzie indziej.
Egipt jest klasykiem wśród północnoafrykańskich krajów, do których Europejczycy zjeżdżają masami w trakcie urlopów. W 2010 roku przybyło tutaj około 15 mln turystów, co przyniosło ponad 12 mld dolarów przychodu. Nie dziwi więc, że Egipt utrzymuje się w dużej mierze z wpływów turystycznych, a napływające tłumy coraz bardziej zmieniają jego oblicze. Oblicze, które mimo to pozostaje pełne kontrastów. Widać ludzi bogatych i bardzo biednych, widać nowoczesne biurowce i gliniane chatki Beduinów, spotkać się można z rozdmuchaną biurokracją na każdym szczeblu, a na ulicy doświadczyć niewyobrażalnego chaosu, czyli ruchu ulicznego w wydaniu egipskim.
Część powierzchni Egiptu osiąga jeden z najwyższych na świecie wskaźników gęstości zaludnienia, inna z kolei jest praktycznie niezamieszkana. Wynika to z uwarunkowań klimatycznych – większość obszaru kraju zajmuje pustynia (egipska Sahara zajmuje powierzchnię porównywalną do terytorium Anglii), na której życie skupia się tylko w niewielkich oazach. Jedynie delta i dolina Nilu, miejsca o niezwykle łagodnym, jak na Afrykę, klimacie, sprzyjają osadnictwu. Co też skutecznie się realizuje – tę niewielką powierzchnię zamieszkuje aż 98 proc. ludności kraju.
Arabscy Egipcjanie – Fellachowie – stanowią 90 proc. ludności kraju. Pozostałe 10 proc. to Koptowie, którzy żyli na tamtych ziemiach jeszcze przed podbojem muzułmańskim. Pierwotnie byli wspólnotą założoną, jak wieść głosi, przez Marka Ewangelistę. W kraju, jak łatwo się domyślić, dominuje islam, jedynie wspólnota Koptów stanowi odłam chrześcijaństwa. Mniejszości religijne (prócz chrześcijan to m. in. bahaiści, żydzi oraz muzułmanie szyiccy) doświadczają dyskryminacji i ograniczenia swoich praw w wielu dziedzinach życia ze względu na swą przynależność wyznaniową.
Od strony historyczno-kulturowej nie trzeba reklamować Egiptu. Giza, wraz ze znajdującym się tam kompleksem piramid, była już atrakcją turystyczną w starożytności! Miejsca spoczynku faraonów, czyli piramida Cheopsa, uznana przez starożytnych Greków za jeden z Siedmiu Cudów Świata oraz piramidy Chefrena i Mykerinosa cieszą się niesłabnącą popularnością wśród odwiedzających. Podobnie jak Luksor, centrum kulturalne starego Egiptu, z licznymi świątyniami – Narodzin czy Hatszepsut oraz grobowcami w Dolinie Królów. Fascynatów wykopalisk zadowoli z pewnością wizyta w okręgu Fajum. To w tamtejszej Dolinie Wielorybów (ar. Wadi al-Hitan) odkryto szkielety wielorybów sprzed 45 milionów lat! Nie tak stare, ale równie interesujące są znaleziska umieszczone w Muzeum Egipskim w Kairze, do którego przeniesiono zbiory z grobowca Tutenchamona. Również Aleksandria, gdzie znajduje się budynek starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, przyciąga miłośników pradawnych dziejów. Wielokrotnie niszczona, od 2003 roku funkcjonuje w nowej, bardzo nowoczesnej odsłonie.
Moda na Egipt, która trwa nieprzerwanie od dziesięcioleci, oprócz wielu wymiernych korzyści przyniosła także te mniej uchwytne, jak na przykład zmiany kulturowe. Arabska kultura w interakcji z zachodnią, nowoczesność reprezentowana przez resorty kontra typowo północnoafrykańskie zabytki, to mieszanka, wobec której nie można pozostać obojętnym. Dlatego warto zaliczyć się w poczet 15 milionów turystów, którzy rokrocznie odwiedzają ten kraj.
Autor: Marta Rozbicka
Data publikacji: 09.08.2011 12:15
Liczba odwiedzin: 46705
Kiedy idzie ulicą, wydaje się, że wszystkie oczy są skierowane na nią. Mężczyźni uśmiechają się, gwiżdżą, zaczepiają. Wykrzykują komplementy łamaną angielszczyzną. Choć jest przeciętnej urody, albo nawet brzydka, a jej młodzieńcze lata już dawno minęły, przez te kilka chwil może poczuć się jak prawdziwa bogini i zapomnieć o szarej rzeczywistości pozostawionej w rodzinnym kraju. »
Autor: Marta Rozbicka
Data publikacji: 08.08.2011 09:37
Liczba odwiedzin: 10357
To miejsce odczuwa się wszystkimi zmysłami. Świeże przyprawy oszałamiają kolorami i zapachami, lokalne przysmaki roztaczają zachęcające wonie. Sprzedawcy zachwalają swój towar – fantazyjnie zdobione dywany, biżuterię, fajki wodne, ubrania i starają się przekrzyczeć innych kupców. Hałas utrudnia zebranie myśli. Wystawione na straganach przedmioty po pewnym czasie zlewają się w jedną barwną masę. »
Autor: Wojciech Zawistowski
Data publikacji: 27.09.2011 09:19
Liczba odwiedzin: 6465
Egipt wszystkim nam kojarzy się z zorganizowaną wycieczką przez biuro podróży, lecz wbrew opinii o bardzo trudnym przemieszczaniu się po tym kraju można zorganizować wyjazd na własną rękę. »
Autor: Ola Klimowicz
Data publikacji: 15.07.2011 15:02
Liczba odwiedzin: 5545
Chyba prawie każdy Polak był na wyjeździe w Egipcie. No, może wielu Polaków. Reklamy wszystkich biur turystycznych skupiają się na wycieczkach do Szarm El-Szejk, połowa osób na Naszej Klasie chwali się zdjęciami zrobionymi przy piramidach, a sprzedawcy na targowiskach w samym Egipcie liczą do 10 lepiej od nas samych. Mimo tego szumu, a może przez ten szum Egipt nigdy mnie nie pociągał. Znalazłam się tam zupełnie przypadkowo. »
Autor: Anna Matelska
Data publikacji: 27.07.2011 12:15
Liczba odwiedzin: 5336
Wycieczka do Egiptu dziś nie jest już niczym niezwykłym – to jeden z tańszych i popularniejszych celów, jeśli chodzi o egzotyczne podróże. Szkoda jednak, że znaczna część takich wypraw zaczyna się i kończy w jednym z dwóch najpopularniejszych kurortów – Hurghadzie albo Sharm el Sheikh. »
Autor: Dariusz Konstantynowicz
Data publikacji: 10.08.2011 11:59
Liczba odwiedzin: 4199
Większość ludzi myśląc Egipt, wyobraża sobie piramidy, Sfinksa i pustynie. Nie mylą się, bo te rzeczy faktycznie się tam znajdują. Nie wychodząc z hotelu i jeżdżąc na zorganizowane wycieczki, zobaczycie właśnie taki kraj – kraj faraonów. Egipt to jednak znacznie więcej niż starożytne budowle. Dlatego będąc tam, spróbujcie wybrać się na przechadzkę sami, żeby zobaczyć prawdziwe oblicze tego kraju. »
Autor: Artur Gadecki
Data publikacji: 23.02.2012 19:53
Liczba odwiedzin: 638187
Ziemia faraonów to dobre miejsce dla każdego kto kocha fotografię. Pozwala uchwycić swoją różnorodność barw i kolorów. Pokazać odbiorcy piękno i brzydotę zatrzymane w czasie i pochwycone okiem fotografa. Tym razem fotografem byłem ja. Poniżej przedstawiam fotorelację z eskapady po Egipcie z roku 2010. »
Autor: Adrianna Filimoniuk
Data publikacji: 24.07.2012 15:32
Liczba odwiedzin: 9589
Podróżnik absolutny. Organizator wyjątkowych, kameralnych wycieczek, dobrowolny "niewolnik" Egiptu, polski odkrywca Gruzji. W poczytnych artykułach Krzysztofa Matysa świat jawi się jako barwna mozaika ludzi, miejsc oraz doświadczeń, która zachwyca i zachęca, by sięgnąć po Więcej... »
Autor: Artur Gadecki
Data publikacji: 06.03.2012 09:38
Liczba odwiedzin: 8867
Egipt to kraj, w którym czeka na nas wiele atrakcji związanych z turystyką wodną w szerokim zakresie. Przez cały rok panują tam temperatury odpowiednie do tego rodzaju aktywności. Morze Czerwone jest tam cudowne, temperatura ponad 30 stopni Celsjusza, błękitna woda i rafy. Chłodny wiatr od morza uprzyjemnia wspaniały wypoczynek nad Morzem Czerwonym. Również Nil, najdłuższa rzeka świata daje nam możliwość odbycia po swych wodach wycieczki w górę jej biegu. »
Autor: Angelina Sielewicz
Data publikacji: 14.10.2013 12:04
Liczba odwiedzin: 6284
Wysiadam na lotnisku Ovda. Słońce razi moje ślepia. Nogi obleka dżinsowy materiał spodni, a stopy w skarpetkach i adidasach chcą się z nich czym prędzej uwolnić. Roztapiam się. Rozglądam się. Otacza mnie jedna wielka pustynia, w pobliżu same bazy wojskowe i poligony. »
Autor: Artur Gadecki
Data publikacji: 09.02.2012 14:50
Liczba odwiedzin: 4807
Jest pięknie, jedziemy do Egiptu! Mój Egipt to kraj nad Nilem, z którego wrażenia zarejestrowały moje zmysły podczas tej wyprawy. To próba ujęcia w konwencji relacji z podróży obrazów, zapachów i smaków tego miejsca tak bardzo odmiennego od Polski. Także twarzy ludzi, którzy tam żyją i funkcjonują na co dzień pośród miejscowych uwarunkowań politycznych, obyczajowych czy wreszcie klimatycznych. »
Autor: Marcin Wierzbicki-Dobowicz
Data publikacji: 30.03.2012 12:11
Liczba odwiedzin: 4457
Gdy wchodzi do kawiarni, w której się umówiliśmy, wygląda prosto i zwyczajnie. Krótkie włosy, sweter, dżinsy, buty emu. Jest niepomalowana i uśmiechnięta. Ilona Lewan. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie uczy się w szkole aktorskiej. Lewan zamawia sushi i lemoniadę. »
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Artur Gadecki
Data publikacji: 24.02.2012 08:17
Liczba odwiedzin: 15407
Zawodowo zajmuję się analizami ekonomicznymi. Jednak prywatnie poszukuję innych wyzwań. Jestem fanem aktywnego wypoczynku, biorę udział w biegach maratońskich a także w miarę posiadanych funduszy staram się podróżować do różnych zakątków świata. »
Autor: Marta Rozbicka
Data publikacji: 22.08.2011 09:41
Liczba odwiedzin: 25503
Pierwszy raz wyjechałam za granicę w wieku czterech lat, do Czechosłowacji. Byłam niepomiernie zdziwiona, gdy okazało się, że ludzie są podobni do nas (i nie mają czarnej skóry, jak z jakiegoś powodu sądziłam), a niektóre słowa z ich języka da się łatwo zrozumieć. Od tamtej pory każdy wyjazd to dla mnie okazja, by dowiedzieć się czegoś o innych oraz o sobie. »
Autor: Ola Klimowicz
Data publikacji: 25.07.2011 12:59
Liczba odwiedzin: 23938
Od 4 roku życia aż do matury uczęszczałam do Amerykańskiej Szkoły w Warszawie. Po spędzonych tam 14 latach, nie ma prawie kraju na ziemi, w którym nie miałabym znajomego. To właśnie dorastanie pomiędzy ludźmi z innych miejsc zaszczepiło u mnie bakcyl do podróżowania. »
Autor: Justyna Śnieżek
Data publikacji: 17.01.2014 20:43
Liczba odwiedzin: 2635
Krążące, szczególnie w krajach zachodnich, bezpardonowe mity i wyssane z palca stereotypy na temat Bliskiego Wschodu, sprawiają, że tamtejsze regiony zdecydowanie nie zajmują czołowych miejsc na mapie turystycznej świata. Ileż ja się nasłuchałam lamentów i wykładów od wszystkowiedzących, wyedukowanych telewizją kanapowiczów, zanim sama pojechałam stanąć twarzą w twarz z, niewielkim co prawda, lecz niezwykłym kawałkiem tego regionu. »
Autor: Angelina Sielewicz
Data publikacji: 14.10.2013 12:04
Liczba odwiedzin: 6284
Wysiadam na lotnisku Ovda. Słońce razi moje ślepia. Nogi obleka dżinsowy materiał spodni, a stopy w skarpetkach i adidasach chcą się z nich czym prędzej uwolnić. Roztapiam się. Rozglądam się. Otacza mnie jedna wielka pustynia, w pobliżu same bazy wojskowe i poligony. »
Autor: Anna Izabela Kraus
Data publikacji: 03.03.2013 18:05
Liczba odwiedzin: 3929
Kuchnia żydowska cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Napotyka jednak na konkurencję ze strony kuchni izraelskiej. Cymes czy falafel? – oto jest pytanie! »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 14.01.2013 16:30
Liczba odwiedzin: 5751
Postanowił kiedyś wyruszyć w dość nietypowy „spacer” – 1300 kilometrów śladami św. Pawła – od Tarsu w Turcji do Jerozolimy, przez Syrię i Liban. Różne światy, różne kultury, po drodze dziesiątki spotkań i przygód, których początki nie zawsze zapowiadały pomyślny koniec. O podróży z celem opowiada Grzegorz Małyga, zwycięzca konkursu „Podróżnicze hardkory”. »
Autor: Grzegorz Małyga
Data publikacji: 14.10.2012 23:48
Liczba odwiedzin: 12641
Ponad 1300 kilometrów pieszo w upale nierzadko przekraczającym 40 stopni Celsjusza, 51 dni marszu przez góry Liban, półpustynne równiny Syrii i depresję Doliny Jordanu na pielgrzymim szlaku z Tarsu, miejsca narodzin św. Pawła, do Jerozolimy. »
Autor: Sylwia Grabowska
Data publikacji: 09.07.2012 04:44
Liczba odwiedzin: 6131
Siedem miejsc? To zdecydowanie za mało jak na Izrael. Choć jest to kraj o niewielkiej powierzchni to liczba miejsc niezwykłych nie odbiega od innych znacznie większych państw. Starałam się wybrać miejsca, które dla każdego będą doskonałym miejscem na poznanie kultury, zwyczajów oraz geografii tego państwa. »
Autor: Marta Leonartowicz
Data publikacji: 05.07.2012 13:39
Liczba odwiedzin: 6052
Szybkie zakupy na suku Mahane Jehuda, pita z falaflami przy Bramie Damasceńskiej, Ściana Płaczu i Bar Micwa – a to wszystko w oczekiwaniu na szabat. »
Autor: Rafał Wojciechowski
Data publikacji: 13.06.2012 01:19
Liczba odwiedzin: 5853
Izrael jest miejscem, w którym od wieków mieszają się wpływy, narodowości oraz wyznania, tworząc unikalny charakter tego państwa. A jak najkrócej opisać Izrael? Izrael to święte miejsca dla trzech wielkich religii – judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Izrael to trzy morza i piękne, piaszczyste plaże. Izrael to największa depresja na świecie, pustynie, góry, ale przede wszystkim historia, od czasów biblijnych, przez okres rzymski aż po równie niestabilne i burzliwe czasy współczesne. Każdy z tych elementów pozostawił po sobie ślad z przeszłości, a dzisiejszy obraz Izraela to wynik przenikania się Wschodu i Zachodu oraz tradycji i nowoczesności. Jak widać nie da się opisać go jednym słowem, nie da się go opisać w setkach książek i przewodników, ten kraj trzeba po prostu zobaczyć. »
Autor: Sylwia Grabowska
Data publikacji: 10.06.2012 23:54
Liczba odwiedzin: 4536
Izrael mimo swojej niewielkiej powierzchni oferuje wiele interesujących miejsc nawet dla najbardziej wytrawnych podróżników. Tylko tu, będąc w depresji, możemy poczuć się znakomicie i świetnie się bawić. Miejsce gdzie kiedyś nauczał Jezus jest dla wielu miejscem odnowy duchowej lub pogłębieniem swojej wiary. »
Autor: Gabriel Kozłowski
Data publikacji: 10.06.2012 21:28
Liczba odwiedzin: 4459
Izrael nie leżał w kręgu moich priorytetowych planów podróżniczych. Tymczasem podczas pracy mojej żony nad doktoratem zaistniała konieczność przeprowadzenia poszukiwań w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Tym sposobem pewnego sierpniowego poranka 2011 roku lądujemy w Tel Awiwie. »
Autor: Rozanna Bogacz
Data publikacji: 02.04.2012 15:15
Liczba odwiedzin: 33967
„Afryka jest dla wszystkich, którzy chodzą spięci i zastanawiają się, jak tu żyć. Bo jakby Europejczyk miał wsiąść na barkę i dowiedzieć się nagle, że będzie płynął trzy tygodnie zamiast jednego, to by wyskoczył.” - opowiada Zbyszek Gałęza, podróżnik, uczestnik sudańskiego etapu sztafety rowerowej przez Afrykę upamiętniającej dokonania Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych przemierzył ją samotnie. »
Autor: Magdalena Przebieracz
Data publikacji: 15.03.2012 08:42
Liczba odwiedzin: 5261
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Jerozolima (stolica Izraela) nie była miastem otaczanym kultem. Dla chrześcijan prawdziwą ojczyzną było niebo a miasto w którym nauczał, umarł i zmartwychwstał Jezus, już nie istniało. Wszystko uległo zmianie ok. 326 r. Wtedy to, dzięki Helenie, matce ówczesnego cesarza Rzymu Konstantyna Izrael przeżył swój rozkwit, a wraz z nim również ruchy pielgrzymkowe. »
Autor: Magdalena
Data publikacji: 23.02.2012 19:38
Liczba odwiedzin: 2120180
„Dla mnie najpiękniejsze i najbardziej interesujące w tym kraju są niesamowite wprost sprzeczności, na których jest zbudowany. Izrael to kraj niekończących się paradoksów. Silnie zsekularyzowanemu społeczeństwu towarzyszy niemal wyznaniowe państwo. Jesteśmy jedynym krajem na świecie, który jest tak bardzo konserwatywny, że nie pozwala na funkcjonowanie środków publicznego transportu w dzień święty, w szabas, a zarazem jedynym krajem na świecie, który jest liberalny do tego stopnia, by do konkursu Eurowizji wystawić kandydata transwestytę.” »
Autor: Magda Ramos
Data publikacji: 29.09.2011 08:53
Liczba odwiedzin: 5299
Jest rok 5771, wszystkie sklepy są czynne wyłącznie od niedzieli do czwartku, przedmioty wrzucone do wody nie toną, po ulicach chodzą ubrani na czarno mężczyźni z długimi brodami, świąteczny kalendarz rozpoczyna dziesięć Strasznych Dni (Jamim Noraim) przeznaczonych na surową pokutę, a dookoła roztacza się pustynny, jałowy krajobraz. To nie kolejny hollywoodzki scenariusz, lecz izraelska codzienność. »
Autor: Anna Wiśniewska
Data publikacji: 14.07.2011 16:28
Liczba odwiedzin: 5025
Do powstałego w 1948 roku Państwa Izrael przybywali Żydzi z całego świata. Przywieźli ze sobą nie tylko dobra materialne, ale przede wszystkim bogate tradycje regionalne z innych krajów. Tym sposobem Izrael wzbogacił się o smaki z całego świata. Dlatego tak trudno określić jednoznacznie, które potrawy są typowo izraelskie. Bardziej dociekliwi zapytaliby, czy takie w ogóle istnieją… »
Autor: Monika Bury
Data publikacji: 28.06.2011 14:31
Liczba odwiedzin: 11354
Wychodząc z założenia, że by poznać daną rzeczywistość trzeba polegać nie tylko na ocenie innych, ale również na własnym postrzeganiu, wybieram się na miesięczny wyjazd do Izraela. Przygotowania? Jakiś minimalny kurs języka hebrajskiego i palestyńskiego (hebrajski jest zdecydowanie łatwiejszy!), parę aktualnych pozycji o Izraelu, zdobytych w pobliskiej ambasadzie. Czas w Izraelu, oprócz zwiedzania i przyglądania się tamtejszej rzeczywistości, chcę spędzić, pracując jako wolontariuszka w jednym z domów dla upośledzonych dzieci. »
Powered by Webspiro.