Dziś jest 03.03.2024

Imieniny obchodzą Maryna, Kunegunda, Pakosław, Asteriusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Do Egiptu nie tylko na wycieczkę zorganizowaną

Autor: Wojciech Zawistowski

Data publikacji: 27.09.2011 09:19

Liczba odwiedzin: 6625

Tagi: afryka, egipt, luxor, kair, giza, memfis, teby

Egipt wszystkim nam kojarzy się z zorganizowaną wycieczką przez biuro podróży, lecz wbrew opinii o bardzo trudnym przemieszczaniu się po tym kraju można zorganizować wyjazd na własną rękę.

Egipt
 
Egipt
fot. Fotolia.com

Podróż można rozpocząć od stolicy kraju Kairu. Z Polski można tam się dostać kupując bilet lotniczy na takich przewoźników jak Aeroflot, Austriackie Linie Lotnicze, Czeskie Linie Lotnicze i wielu innych – warto sprawdzić aktualne promocje.

Tuż po przylocie na lotnisko otoczy nas grupka Egipcjan, którzy będą mieć najtańsze i najlepsze noclegi, jednak nie należy im bezgranicznie ufać – warto wcześniej zorientować się gdzie chcemy przenocować.

Kair to ogromne, głośne miasto z pędzącymi na oślep samochodami, których kierowcy trąbią bez umiaru. Pełne kontrastów, kolorów i zapachów. Wśród bardzo drogich samochodów przemykają się bezdomni żebrząc na ulicach. W Kairze warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do Muzeum Narodowego, gdzie ilość zbiorów zadowoli nawet najbardziej wybrednego turystę.

Dobrym pomysłem jest znalezienie taksówkarza i po długim targowaniu umówić się na całodzienną wycieczkę. Należy jednak pamiętać, iż rozliczamy się zawsze po wycieczce. Całodzienną wyprawę warto rozpocząć od Gizy – jeśli przyjedzie się tam w miarę wcześnie zdążymy obejrzeć w spokoju piramidy oraz Sfinksa przed chmarą turystów z całego świata a także mniej dokuczliwi są miejscowi proszący o „bakszysz” (napiwek) za nic.

Z Gizy można udać się do Memfis, które znajduje się 20 km na południe od Kairu, gdzie można obejrzeć kolosalne posągi Ramzesa II oraz alabastrowego Sfinksa. Warto się również przejść po ogrodach.

Podróżując z kierowcą warto zatrzymać się chodź na chwilę w jednym z wielu mijanych skupisk ludzi aby zobaczyć prawdziwe wiejskie życie Egipcjan. Jednak należy pamiętać, iż ci ludzie nie często widują europejczyków i niektórzy mogą być bardzo nieufni, dlatego nie należy „celować” w nich z obiektywu aparatu.

Wycieczkę warto zakończyć w Kairze zaglądając do dzielnicy slumsów, która znajduje się na terenie cmentarzyska gdzie świat żywych przenika się ze światem umarłych. Na koniec można odwiedzić Kairską Cytadelę – na początku miejsce to służyło jako pawilon wypoczynkowy dla władców, później została otoczona murem obronnym, tworząc bastion zabezpieczający kraj przed atakami krzyżowców. Następnie przez kolejnych władców była rozbudowywana – dobudowane zostały świątynie i akwedukt. Warto poczekać tu na zachód słońca podziwiając okazałą panoramę Kairu z wysokiego wzniesienia.

Opisane jest tu tylko kilka wybranych miejsc w samym Kairze i wokół niego, jednak stolica tego fascynującego kraju kryje wiele więcej ciekawych rejonów.

Podróżowanie po Egipcie transportem ogólnodostępnym wcale nie jest niemożliwe ani zbytnio trudne. Bez większych problemów można kupić bilet na autobus czy na pociąg. Z Kairu można pociągiem dostać się do Luxoru. Należy jednak pamiętać, iż oznaką luksusu w pociągu jest bardzo podkręcona klimatyzacja dlatego wsiadając do pociągu należy się ciepło ubrać.

W Luxorze oczywiście warto zwiedzić słynną świątynie poświęconą bogom Amon-min, Mut i Chonosu. Do świątyni dochodzi się aleją sfinksów a po obu stronach wejścia stoją posągi przedstawiające władcę na tronie. Oprócz świątyni w Luxorze warto odwiedzić Muzeum Luxorskie oraz Muzeum Mumifikacji.

Około 3 km od Luxoru znajduje się miejscowość Karnak – z Luxoru można się tam dostać taksówką albo autobusem. Karnak uważany jest za jedno z najwspanialszych miejsc w Egipcie. W Karnaku na rozległym terenie (około 40 ha) można znaleźć doskonale zachowane fragmenty świątyń, aleje kolumn z wielkiej Sali Hipostylowej, święte jezioro czy pomnik skarabeusza – podobno gdy się go obejdzie przynosi szczęście. Kompleks ten składa się z trzech świątyń, które powstały jako monumentalny dom bogów. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest widowisko światło i dźwięk, w czasie którego w czterech etapach zwiedza się wybrane miejsca świątyni oraz obserwuje ruiny z trybuny ustawionej za jeziorem.

Jeśli chodzi o noclegi w Luxorze to nie ma z nimi większego problemu – w większości hoteli są wolne miejsca bez wcześniejszej rezerwacji – jednak należy pamiętać o męczącym procesie targowania.

Z Luxoru można autobusem (znowu niezbędne są ciepłe ubrania) dojechać do Teb Zachodnich (miasto umarłych). Tu koniecznie należy zwiedzić słynną Dolinę Królów, gdzie znajdują się grobowce królów Egiptu. Są to wykute w skale kompleksy grobowe, w skład których wchodzą liczne korytarze i sale. Tu też znajduje się słynny grobowiec Tutenchamona – odkryty przez współczesnych badaczy jako jedyny niesplądrowany – zawartość grobowca można obejrzeć w Muzeum Kairskim.

Na południu od Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych. Do najpiękniejszych i najbardziej znanych należy grobowiec królowej Nefertari. Oglądając grobowce koniecznie należy odwiedzić Świątynie Hatszepsut zwaną „Świątynia Milionów Lat” jest to egipska budowla sakralna zbudowana u stóp gigantycznej ściany skalnej jako świątynia grobowa królowej Hatszepsut. Świątynia robi niesamowite wrażanie, a żeby poznać bardzo ciekawą historię królowej warto dołączyć do wycieczki – miejscowi przewodnicy z dużym zaangażowanie i poczuciem humoru przybliżają tę ciekawą historię, często wciągają turystów w role królów i królowych aby lepiej zobrazować zawikłane historie władców.

Z Teb można wrócić do Luxoru spływem po Nilu, skąd można udać się dalej na południe kraju do Asuanu lub dla tych, którzy mają mniej czasu od razu na półwysep Synaj (jest tu mnóstwo miejscowości wypoczynkowych do wyboru: Sharm El Sheik, Taba, Dahab) na tygodniowe plażowanie i oglądanie przepięknych raf koralowych – miejscowość Dahab to raj dla nurków. W tych miejscowościach spotkamy już ogrom turystów, dlatego warto wcześniej zarezerwować hotel.

Po tygodniowym wypoczynku na półwyspie Synaj, opaleni i bogatsi o doznania estetyczne i o jakże fascynują wiedzę historyczną, możemy wsiąść do autobusu, który zawiezie nas do Kairu skąd wrócimy do Polski.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5919

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5560

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14158

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6989

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8562

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7660

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7740

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6267

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6713

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5539

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6049

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4859

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32930

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73837

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6226

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111582

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze