Dziś jest 24.05.2024

Imieniny obchodzą Joanna, Maria, Zuzanna, Cieszysława

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Piękny kraj biednych ludzi

Autor: Artur Gadecki

Data publikacji: 09.02.2012 14:50

Liczba odwiedzin: 5534

Tagi: afryka, egipt, luksor, abu simbel, komo ombo, dolina królów, kair, asuan, nil, hurghada, relacje, zadanie 1, artur gadecki

Jest pięknie, jedziemy do Egiptu! Mój Egipt to kraj nad Nilem, z którego wrażenia zarejestrowały moje zmysły podczas tej wyprawy. To próba ujęcia w konwencji relacji z podróży obrazów, zapachów i smaków tego miejsca tak bardzo odmiennego od Polski. Także twarzy ludzi, którzy tam żyją i funkcjonują na co dzień pośród miejscowych uwarunkowań politycznych, obyczajowych czy wreszcie klimatycznych.

Nasze marzenia

Egipt
 
Egipt
fot. Fotolia.com

Z każdym nadchodzącym rokiem staram się, aby planowane podróże, które mamy szanse odbywać od niedawna, dostarczały mnie i mojej żonie czegoś więcej niż sztampowych wrażeń. Znajdzie się grono osób, które uznają Egipt za oklepany kierunek, kraj, który nie może niczym zaskoczyć, bo to tylko piramidy w Gizie, plaże Hurghady i Sharm el-Sheikh. Dla innych będą to natarczywi miejscowi usiłujący coś sprzedać turystom, brud i nędza prawdziwych mieszkańców tych ziem.

Osobiście odbieram Egipt w innym wymiarze. Oczywiście po wylądowaniu na lotnisku w Hurghadzie od razu poczuliśmy tę odmienność, widząc tragarzy niosących nasze bagaże czy tego chcemy czy nie i wyciągający ręce po dolary. Wrażenie obcości pogłębia wszechobecne wojsko i mężczyźni w galabijach pobierający opłaty przed wejściem do toalety. Z drugiej strony kraj faraonów to zabytki, których zwiedzanie mieliśmy przed sobą i które miały nas położyć na łopatki swoją monumentalnością, a biedni ludzie i zaniedbane ulice urzec swoim pięknem i kolorytem.

Na własne oczy

Zaczęliśmy do Luksoru i świątyni w Karnaku. Oboje byliśmy oszołomieni ogromem budowli. Przed wejściem, jak wszędzie wcześniej i potem, kontrola bagaży, prześwietlanie ich jak na lotnisku. Ulice Luksoru to prawdziwy szok kulturowy dla Europejczyka – ludzie sprzedający, co się da, biegające wszędzie dzieci, brud, bałagan i wrażenie jakbyśmy cofnęli się w czasie o 200 lat. W Luksorze również dowiedziałem się, że najkorzystniej jest wymienić część dolarów na pięciofuntówki egipskie, bo to znacznie ułatwia targowanie się. Egipscy kupcy traktowali 5 funtów egipskich jak 1 dolara, co akurat wychodziło korzystniej kursowo dla kupującego.

Kolejnym przystankiem była Dolina Królów, miejsce pochówku faraonów ukryte pośród skalistych wzgórz. Obowiązywał w tym miejscu całkowity zakaz fotografowania i filmowania. Było ekstremalnie gorąco, pomimo że był to wrzesień. Wewnątrz grobowców temperatura śmiało mogłaby rywalizować z tą w piekarniku. Mumie, które tu znaleziono znajdują się obecnie w Muzeum Kairskim. Podobnie się ma rzecz z najcenniejszymi przedmiotami z komór grobowych. Miejsce pomimo tego jest niesamowite.

Na południe

Rejs po Nilu to – mówiąc kolokwialnie – czysta poezja, to najlepsza część naszej wyprawy. Nil to życie, wszystko się kręci wokół rzeki. To zielona wstęga na ogromnej połaci ziemi wypalonej słońcem. Przy jego brzegach kąpały się dzieci, również pasło się i jednocześnie zażywało kąpieli bydło, pływały łodzie rybackie. Byli także handlarze w łodziach podpływający do statków wycieczkowych, starający się sprzedać miejscowe ubiory. Handel odbywał się przez podrzucanie ubrań na górny pokład wycieczkowców i targowaniu się w niespotykany w Europie sposób.

Podczas rejsu, o świcie, kiedy upał był najmniejszy i nie było tłumów, zwiedzaliśmy Świątynię Horusa. Było to przeżycie iście duchowe. Klimat ogromnych murów, hieroglifów i wrażenie że to, co dotąd oglądaliśmy na kanale National Geographic, stało się dla nas namacalne. Kolejnymi przystankami były Komo Ombo ze Świątynią Sobeka, Tama Asuańska i klejnot w koronie południowego Egiptu – Abu Simbel. Ten niesamowity kompleks świątynny został zbudowany przez Ramzesa II a potem przeniesiony kamień po kamieniu z terenu, który znalazł się pod wodą po wybudowaniu Tamy Asuańskiej. Widok obu świątyń wart jest każdego dolara wydanego na to, by je zobaczyć.

Na południu ludzie są jakby mniej natarczywi, mieliśmy też wrażenie większej pierwotności otoczenia. Gdy byliśmy w Asuanie, niespodziewanie spadł deszcz. Spowodowało to istny popłoch wśród sprzedawców na miejscowym bazarze. Ich misternie usypane kopczyki z przyprawami były mocno zagrożone. Ale na szczęście po 10 minutach było na powrót upalnie i sucho.

Pierwsza klasa i wrażenia ze stolicy

Kto narzeka na polskie koleje, powinien zobaczyć te egipskie. Jechaliśmy z Asuanu do Kairu pierwszą klasą. Siedzenia były tak brudne, że aż zmieniły kolor, a przez szyby nie było niemal nic widać. Była również okazja na własne oczy zobaczyć dawno zapomniane przez nas prusaki i karaluchy. Obrazu dopełniała obsługa proponująca herbatę czy napój w wypalcowanej szklance.

Podróż pociągiem trwała całą noc. Widząc wyładunek naszych bagaży na dworcu w Kairze po raz kolejny nie mogłem się nadziwić, jakim sposobem nie zaginęła żadna walizka podczas całej wyprawy.

Kair to największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu. Cały kompleks miejski zamieszkuje około 17 mln ludzi. Podobno około 2 mln zamieszkuje w tzw. mieście umarłych, czyli de facto na zabytkowym cmentarzu. Pierwsze, co zobaczyliśmy w stolicy kraju to bloki, na których dachach piętrzyły się śmieci i deski. Towarzyszyły nam, gdy jechaliśmy zwiedzić Meczet Alabastrowy. Fantastyczna masywna budowla dominowała nad miastem. Ze wzgórza, na którym się znajdowała było widać, jak miasto jest zagrożone smogiem.

Moja przyjaciółka, która zresztą nie cierpi Egiptu, zawsze mimo tego mówiła, że nie przeniosą do Polski piramid. Widzieliśmy je wielokrotnie jak niemal każdy – w telewizorze. Teraz zobaczyliśmy je na żywo. Jeśli ktoś mi mówił, że to nic nadzwyczajnego, to wydaję mi się, że nie jest on zdolny do odczuwania piękna i mocy tego miejsca. W czasach gdy nasi przodkowie żyli w lesie, one już tu stały.

Zawsze interesowałem się historią i może wiedziałem więcej niż przeciętny turysta. Słyszałem też o Muzeum Kairskim, którego wyobrażenie ukształtowało się w mojej głowie. Jak się okazało, był to pod pewnym względem całkowicie mylny obraz. Owszem, budynek muzeum zawiera bezcenne eksponaty, skarby archeologii, o jakich tylko może pomarzyć większość tego typu placówek. Jednak sposób ich wyeksponowania nieco psuje odczucie. Budynek jest duszny i w porównaniu chociażby do nowego Muzeum Akropolu wydaje się mało efektowny. Tyle że można w nim zobaczyć dużo więcej niż kamienie i potłuczone skorupy garnków. Warto spojrzeć również w oczy masce Tutenchamona, by poczuć to, co odkrywcy jego grobu.

Harmonia barw wciągnie i ciebie

Powyższy opis jest ledwie prześliźnięciem się po tym, co widzieliśmy i czuliśmy. Czytelnik może odnieść wrażenie, że byliśmy z jednej strony zachwyceni zabytkami, a z drugiej zdegustowani brudem i biedą. Ale to mylne wrażenie. Dla nas obojga Egipt był i jest jedną całością, ogromem zabytków i kolorytem życia jego ludzi. Życia bardziej prawdziwego i nie stworzonego wyłącznie na potrzeby turystów jak sądziłem wyjeżdżając na wycieczkę. Turyści ograniczający się do wypoczynku w nadmorskim kurorcie nie poznają prawdziwego Egiptu. Warto zajrzeć mu głębiej w oczy.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (2)

 • artur gadecki (gość)

  artur gadecki (gość)

  14.02.12, 12:30

  Trudno się dziwić że wybuchła rewolucja, nikt z Europejczyków nie chciałbym żyć w takich warunkach bytowych. Ale ci ludzie nie mają wyjścia.

  Zgłoś

 • martin dobovitz (gość)

  martin dobovitz (gość)

  13.02.12, 14:09

  Egipt to rzeczywiście niesamowity kraj, zwłaszcza w TRAKCIE Rewolucji. zapraszam na bloga: http://martindobovitz.wordpress.com/

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6637

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6098

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22265

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7599

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9270

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8002

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8595

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6774

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7662

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5949

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6881

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5304

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 41750

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 99105

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6701

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 146605

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze