Dziś jest 03.07.2020

Imieniny obchodzą Anatol, Jacek, Otton, Heliodor

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kamienne kręgi Wassu

Zapewne wielu turystów zaskoczy fakt, iż Gambia może poszczycić się konkurentem dla angielskiego Stonehenge! Mowa o tajemniczych kamiennych kręgach Wassu, znajdujących się około 15 kilometrów od miasta Janjanbureh i 3 km od Kuntaur. Szacuje się, że kamienie umieszczono w wiosce Wassu w VIII wieku n.e. Są zatem najstarszymi budowlami megalitycznymi na terenie Afryki Subsaharyjskiej.


Wassu

Kamienne kręgi w Wassu. Fot. Ikiwaner (CC SA/Wikimedia Commons)Kamienie są ogromne – każdy z nich waży około 10 ton i mierzy od 1 m do 2,5 m wysokości. Nie do końca zostało wyjaśnione, jakie funkcje pełniły niegdyś kamienne kręgi. Przypuszcza się, że są to pozostałości po grobach dawnych władców, za czym miałyby przemawiać znaleziska w miejscu wykopalisk: monety, broń, miedziane ozdoby naramienne. Unikatowość tych budowli doceniono wpisem na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. W Gambii i sąsiednim Senegalu podobnych stanowisk archeologicznych jest znacznie więcej: kręgi w Kerr Batch (Gambia), kręgi w Wanar i w Sine Ngayene (Senegal).

Do Wassu dostaniemy się z Janjanbureh łodzią – niedaleko wioski znajduje się przystań, minibusem geli geli lub wynajęta taksówką. Wstęp na teren kompleksu – 50 GMD (4,70 PLN).

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące