Dziś jest 09.07.2020

Imieniny obchodzą Lukrecja, Weronika, Anatolia, Adolfina

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Tanji

Tanji to niewielka rybacka wioska położona tuż nad Oceanem Atlantyckim, 24 km od Brikama i 18 km na południe od Serrekunda. Bez problemu znajdziemy co najmniej 3 argumenty, dla których warto odwiedzić Tanji.

Pierwszy to wracający z połowu rybacy, którzy wyciągają na brzeg sieci, zwykle pełne ryb, na miejscu segregowanych i często także patroszonych przez kobiety, sprzedawanych „na pniu”. To bajecznie kolorowy, ciekawy widok i świetna okazja, by obserwować zwyczajne życie Gambijczyków, czego nie uświadczymy w żadnym resorcie. Rybacy wracają z połowów zwykle około południa i to jest też najlepszy czas, by udać się do Tanji.

Tanji

Rybacy na plaży w Tanji. Fot. Niels Elgaard Larsen (CC SA/Wikimedia Commons)


Drugi argument przemawiający za tym, że warto jechać do Tanji, to rezerwat ptaków Tanji Bird Reserve, nazywany także Tanji River Bird Reserve. Rezerwat znajduje się w odległości 3 km od wioski, zajmuje solidny kawałek przestrzeni – 600 hektarów, tuż nad Oceanem Atlantyckim i odznacza się ogromną bioróżnorodnością. Na lesistym terenie, gdzie spotkać można zarówno lasy mangrowe, jak i niewielkie laguny, żyje ponad 300 gatunków ptaków, dla których rezerwat w Tanji jest przystankiem w drodze do Europy, Ameryki i Azji. To istny raj dla obserwatorów ptaków – birdwatcher’s, którzy zaopatrzeni w dobre lornetki w tropikalnym gąszczu mogą wypatrzeć pelikana, brodźca, mewę śródziemnomorską, mewę żółtodziobą, kilka rodzajów rybitw, m.in. rybitwę czubatą i białoczelną. W rezerwacie żyje też wiele gatunków ssaków, zwłaszcza wokół Bijol Islands, wysepce o powierzchni nieco ponad 6 km kwadratowych.

Tanji Bird Reserve

Na terenie rezerwatu znajduje się wiele lagun. Fot. Atamari (CC SA/Wikimedia)


Trzeci argument przemawiający za tym, by wybrać się do Tanji to Tanji Village Museum, oczywiście o ile ktoś jest amatorem tzw. turystyki kulturowej. Muzeum to kompleks kilku gambijskich tradycyjnych chat, których wnętrza można zwiedzać, a eksponatom znajdującym się w nich, bliżej przyjrzeć. Mało tego, muzealna wioska Tanji wcale nie jest statycznym obiektem jak mogłoby się wydawać – na miejscu pracują także artyści i rzemieślnicy, czasem też odbywa się tradycyjne show, raczej typowa rozrywka adresowana dla turystów. Podobnie jak i przejażdżki na wielbłądach po plaży, które oferuje muzeum.

Do Tanji najlepiej dostać się minibusem geli geli z Bandżul lub Serrekunda, wioska leży tuż przy Coastal Road, 30 minut jazdy od Bandżul. Wstęp do rezerwatu – 35 GMD. Dużo praktycznych informacji o parkach i rezerwatach w Gambii znajduje się na stronie: http://thegambiawildlife.com/.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące