Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Hakuna matata! Jak cudownie brzmi Kenia

Autor: Magda Ramos

Data publikacji: 18.07.2011 12:29

Liczba odwiedzin: 7155

Tagi: kenia, afryka, nairobi, mombasa, jezioro wiktorii, jezioro rudolfa, artykuły, magda ramos

Górskie szczyty pokryte śniegiem, rajskie plaże, wygasłe wulkany, bujne lasy deszczowe, pustynie, krajobrazy zapierające dech w piersiach i przebogaty świat zwierząt. Od wybrzeża Oceanu Indyjskiego aż po szczyty Kilimandżaro rozciąga się położona po obu stronach równika Kenia.

Hakuna matata! Nie martw się!
Dzieci z plemienia Samburu. Fot. Alaina Buzas

To ojczyzna ludów nieskażonych współczesną cywilizacją, w której obok tradycyjnie budowanych chat wznoszą się ruiny średniowiecznych miast i tętniące życiem metropolie, świat etnicznych wzorów i plemiennych duchów, cel katolickich misji i organizacji ekologicznych, miejsce, w którym można jednocześnie zobaczyć rafy koralowe i lodowce oraz afrykańską „Big Five” lwa, nosorożca, bawoła, słonia i geparda.

Mombasa vs. Nairobi

Historia kenijskiego wybrzeża sięga kilku tysięcy lat. Pomiędzy Mombasą, Malindi i Sabu miało znajdować się mityczne państewko Punt i literacki „Raj utracony” Johna Miltona. Aurę tajemnicy, którą roztoczyły nad tą krainą dawne legendy i podania podtrzymują ukryte w dżungli ruiny dawnych, arabskich miast. To właśnie ich mieszkańcy wywarli duży wpływ na wygląd i tradycję dzisiejszego kraju. Kultura kenijskiego wybrzeża – suahili – powstała z połączenia miejscowych plemion z grupy Bantu z Arabami, do których z czasem dołączyli Portugalczycy i Brytyjczycy.

Spadkiem po czasach, gdy krzyżowały się tu morskie i lądowe szlaki handlowe jest dziś Mombasa, drugie co do wielkości miasto Kenii, stanowiące prawdziwy tygiel narodów, gdzie obok meczetów wznoszą się hinduistyczne świątynie i katolickie kościoły. Jej stara i zabytkowa część leży na wyspie, zaś port i Fort Jesus wyznaczają granice urokliwej starówki, będącej labiryntem zaułków i wąskich uliczek. Podobno Mombasa ma wszystko to, czego brakuje Nairobi – oddech historii i mocno zintegrowaną lokalną wspólnotę.

Jednak to właśnie Nairobi od 1907 roku nosi miano stolicy kraju. Wieżowce największej metropolii wschodniej Afryki wznoszą się w miejscu, gdzie narodziła się cywilizacja. Miasto wyrosło w pobliżu bagna i małej rzeki nazywanej przez Masajów „zimną wodą”. Anglicy budujący szlak komunikacyjny z Mombasy do Kampali (obecnej stolicy Ugandy) postawili w tym miejscu obozowisko, które obecnie liczy ponad 2 miliony mieszkańców. Nairobi jest politycznym i gospodarczym centrum Kenii, ale jego znaczenie wykracza daleko poza jej granice. To bardzo ważny punkt tranzytowy we wschodniej części Czarnego Lądu, w którym krzyżują się jego największe szlaki komunikacyjne, łączące wschodnie wybrzeże z Lagos na zachodzie kontynentu oraz Kapsztad na południu z Kairem na północy.

Masajowie vs. Samburu

„Miałam w Afryce farmę leżącą u stóp wzgórz Ngong” – tymi słowami rozpoczyna się jedna z najsłynniejszych powieści romantycznych, napisane przez Karen Blixen „Pożegnanie z Afryką”. Krajobrazy opisywane przez duńską literatkę, której afrykańska posiadłość otwiera dzisiaj swe drzwi dla turystów z całego świata, zajmują szczególne miejsce w wierzeniach Masajów – symbolu Kenii, ale i jej najbardziej turystycznie wyeksploatowanego plemienia. Jako gospodarze sawann na pograniczu Kenii i Tanzanii są oni najbardziej rozpoznawaną grupą etniczną Afryki. Prowadząc półkoczowniczy tryb życia, nie przywiązują się do miejsc, nie urządzają ceremonii pogrzebowych – zmarłych i chorych pozostawiają padlinożercom.

Od kilkuset lat budują swe wioski na trawiastych równinach u stóp Kilimandżaro, wierząc że na „wielkiej górze” mieszka Engai – bóg, który ich stworzył i podarował im bydło. Krowy stanowią ich największy skarb. To wokół nich kręci się ich świat. Na co dzień są źródłem mleka, od święta – mięsa i skór. Z ich odchodów kobiety budują manyata (tradycyjne domki), a ich krew ponoć daje siłę mężczyznom. Bydło jest miarą zamożności. Jego posiadanie wyznacza pozycję w plemieniu i zapewnia szacunek – bez niego nie ma szans na ożenek i założenie rodziny (jedna żona kosztuje 20 krów, choć w porze suchej może być trochę „tańsza”).

Podczas gdy turyści wyruszający na safari, zobowiązują się do surowego przestrzegania wszelkich zasad bezpieczeństwa, Masajowie spacerują po buszu i sawannie bez obaw, bo lwy i inne drapieżniki omijają ich szerokim łukiem. Podobno tak działa na nich czerwony kolor tradycyjnych strojów, choć oni sami wierzą, że wydzielają specjalny zapach, który odstrasza dzikie koty. Plemię jest bardzo odporne na dobrodziejstwa cywilizacji i konsekwentnie pielęgnuje własne tradycje – nie zmieniły tego ani lata kolonializmu, ani niepodległe rządy.

Na półpustynnych terenach północnej Kenii żyją też blisko spokrewnieni z Masajami Samburu – plemię, którego kobiety dumnie obnoszą się ze swymi bogato zdobionymi czerwoną ochrą ciałami i misternie wykonanymi fryzurami. Zdobią je przeplatane guziki paciorki i skarby znalezione na sawannie. Ich ojczyzna znajduje się pod ścisłą ochroną w ramach Samburu, Buffalo Springs and Shaba National Reserves. Do obu rezerwatów życiodajną wodę niesie rzeka Euasniaro. Samburu nazywają ją „rzeką brązowej wody”, choć naprawdę powinno się ją nazywać „rzeką życia”, bo jako jedna z nielicznych na Czarnym Lądzie nie wysycha nawet w okresie największej suszy.

Jezioro Wiktorii vs. Jezioro Rudolfa

Zaliczane do tzw. Wielkich Jezior Afrykańskich, uznawane za źródło Nilu Jezioro Wiktorii jest jednym z największych, słodkowodnych jezior na świecie. Jego wody podzielone są pomiędzy Kenię, Tanzanię i Ugandę. Region wokół „afrykańskiego morza” jest miejscem zamieszkania 30 milionów ludzi, dla których stanowi ono podstawę egzystencji. Zbiornik zapewnia stały dopływ słodkiej wody i podtrzymuje życie na obszarze wzdłuż całego Nilu, aż po Egipt.

Krajobraz wokół jeziora przypomina pocztówkowy kadr: łódki z białymi, trzepoczącymi żaglami, osady i domki pokryte brązową strzechą, rybacy wyruszający na połów, pluskające się w wodzie dzieci i kobiety robiące pranie, wszystko w otoczeniu kilkuset gatunków perkozów, kormoranów, żurawi, hipopotamów i budzących postrach krokodyli nilowych, które zamieszkują mniej dostępne okolice akwenu.

Największym jeziorem słonowodnym w Afryce jest leżące na pograniczu Kenii i Etiopii Jezioro Rudolfa zwane też Jeziorem Turkana. Zlokalizowano przy nim aż trzy parki narodowe, które jako Lake Turkana National Parks zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położony na jego północno-wschodnim wybrzeżu Sibiloi National Park zasłynął jako miejsce znalezisk szczątków prehistorycznych zwierząt oraz wczesnych przedstawicieli gatunku ludzkiego, m.in. Chłopca z Nariokotome uważanego za jedno z najważniejszych odkryć w badaniach nad ewolucją człowieka.

Mzungu vs. duchy Afryki

Pod koniec XIX wieku na mapach Czarnego Lądu było jeszcze mnóstwo białych plam – jego wnętrze pozostawało odległym światem, którego mieszkańców uznawano za dzikusów. Zderzenie z cywilizacją i otwarcie na świat mogło przynieść kres kulturze. Nie przyniosło, bo ciągle pielęgnuje się tam dawne tradycje, rytualne tańce, obrzędy przejścia i barwną sztukę – duch Afryki przetrwał. Choć dla większości mzungu (obcych) kraj jest dziwny i niezrozumiały, to jednak zawsze zachwyca i dowodzi, że nawet najbardziej odmienne kultury – te, które używają krowiego łajna do budowy domów i te, które nie potrafią funkcjonować bez telefonów komórkowych i Internetu, to wynik tego samego talentu – zdolności do przystosowania się.

Podobno wszyscy należymy do Afryki – trudno się z tym nie zgodzić, bo Czarny Ląd jest kolebką ludzkości, miejscem, gdzie ludzie nauczyli się chodzić, mówić, bawić i kochać. W Kenii, która na co dzień boryka się z wieloma problemami, takimi jak bieda, głód i AIDS ludzie nauczyli się jeszcze jednego – pozytywnego myślenia, któremu przyświeca powtarzany na ulicach i straganach okrzyk: – Hakuna matata! – Nie martw się!

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (4)

  • 26.11.14, 01:53

    Komentarz usunięty

  • 12.11.14, 06:24

    Komentarz usunięty

  • 09.10.14, 13:12

    Komentarz usunięty

  • 05.07.14, 09:43

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5698

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14412

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8718

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7724

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7889

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6904

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6215

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34269

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76554

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6382

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115093

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze