Dziś jest 22.09.2023

Imieniny obchodzą Maurycy, Tomasz, Joachim, Daria

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Jambo Kenia

Autor: Katarzyna Kasprowicz

Data publikacji: 09.06.2012 17:07

Liczba odwiedzin: 2953

Tagi: afryka, kenia, mombasa, park narodowy tsavo, staż zadanie 1, katarzyna kasprowicz

Tutaj słońce wstaje trochę wcześniej, tylko po to, by móc dłużej suszyć łzy. W glinianym domu możesz spotkać smutną matkę, która właśnie żegna swego pięcioletniego żołnierzyka. Idąc na spacer uodpornij się na cichy krzyk czarnych rzek, których jest tu chyba za dużo a jeśli do granic Cię zmęczy tutejsza codzienność, to posłuchaj pieśni baobabów, które na chwilę przytłumią afrykańską rzeczywistość.

Masajowie
 
Masajowie
fot. Joanna Oleradzka

Wyruszając do Kenii, nie spodziewałam się, że przeżyję najwspanialszą i najciekawszą przygodę swojego życia. Jeden telefon z propozycją wyjazdu odmienił moje życie na dobre. Dwa dni później siedziałam w samolocie lecącym do Mombasy w Kenii i nie wiedziałam kompletnie co mnie tam zastanie. Podchodząc do lądowania już czekała na mnie pierwsza niespodzianka. Jak znane nam są wszystkim przepiękne panoramy miast nocą. Te światła oplatające całą okolicę... tego tu nie było. Przywitała nas ciemność, tylko nieliczne światełka było widać z oddali. Gdzie są ludzie, czy coś się stało? Nie, to po prostu ten wszechobecny brak elektryczności tak nieznany dla nas europejczyków...

HAKUNA MATATA, pierwsze słowa celnika wzbudziły we mnie śmiech. Przecież znam je z kreskówki. Nigdy nie sądziłam, że mogą one oznaczać pozdrowienia w języku Suahili. W 40 stopniowym upale wysiedliśmy z samolotu i od razu dało się odczuć nad wyraz wilgotne powietrze, które sprawiało, że nasze ubrania przyklejały się do ciała jakbyśmy się cali wysmarowali naprawdę dobrym klejem. Podróż do hotelu trwała wieczność ale w końcu dotarliśmy i od razu przestałam być zmęczona. Chciałam wszystko zwiedzić. Poszliśmy na plażę a tam ku naszemu zdziwieniu tylko wąska linia piasku i ogrom wody przed nami... co się oczywiście później okazało, przypływy tam są tak wielkie, że prawdziwie piaszczystą i przepiękną plażę udało mi się zobaczyć dopiero rano. Wtedy też po raz pierwszy skorzystałam z kąpieli morskiej w przepięknym Oceanie Indyjskim a w drodze powrotnej na leżaki odpędzałam się jak tylko mogłam od Kenijczyków, niektórych przebranych w masajskie stroje próbujących wcisnąć nam wszystko co tylko mieli za wygórowaną cenę. Po negocjacjach oczywiście było już tylko 50% ceny początkowej a na sam koniec oddawali za darmo a zapłatę kazali sobie przynieść później. Ciekawy marketing :-)

Tak nam mijały pierwsze dni, słodki wypoczynek, małpki biegające wokoło nas i stanowiące nie lada atrakcję dla turystów w hotelu. Oczywiście nie za darmo. Albo zabierały sobie chipsy i jedzenie, które leżało na balkonowym stoliku albo były też na tyle mądre żeby wejść nam do pokoju przez niedomknięte balkonowe drzwi, otworzyć lodówkę, zjeść owoce, które się tam znajdowały a nam zostawić skórki do posprzątania.

Pierwsza wycieczka odbyła się kilka dni po przyjeździe. Prom na który nas zabrano aby przedostać się do Mombasy zostawił w mojej pamięci ślad na zawsze. Tysiące ludzi tłumnie zmierzając na prom, który ma ich zabrać do Mombasy, miasta, w którym pracują lub chodzą do szkoły. Widok niezapomniany, przypomniała mi się lekcja historii ale zachowałam tę myśl dla siebie aby przypadkiem nikogo nie obrazić. Jak się okazało efekt „atrakcji turystycznej” był zarówno dla nas jak i dla nich. Wszyscy tubylcy się bacznie przyglądali, nam MZUNGU, co momentami wzbudzało mój niepokój. Chwilę potem byliśmy już w Mombasie, gdzie przesiedliśmy się w słynne MATATU i niebezpiecznie mknęliśmy po ulicach drugiego co do wielkości miasta Kenii. Miasto gdzie ścierają się światy przeróżnych kultur, czego efektem są przepiękne świątynie. Ponadto zobaczyć można Stare Miasto, czyli dzielnicę portową, gdzie można podziwiać mieszankę stylu arabskiego i hinduskiego, słynny Fort Jesus, który został wybudowany przez Portugalczyków a dziś stanowi muzeum miejskiego rękodzieła, fabrykę drewna, gdzie ręcznie wyrabiane są cudowne rzeźby, które mogą być nasze za dosłownie kilka szylingów kenijskich i wiele innych atrakcji, jak choćby zatłoczony targ warzyw i owoców, gdzie trzeba uważać żeby się nie zgubić. Jednak największe wrażenie mimo wszystko robią mieszkańcy miasta, którzy odpoczywają przed swoimi prymitywnie zbudowanymi sklepami z blach i starych szmat, gawędząc i czekając na nadejście zmroku, kiedy będą mogli już zamknąć swój interes i powrócić do lepianek zbudowanych z krowich odchodów, gdzie czeka na niego cała gromadka dzieci i żona.

W kolejną wycieczkę wybraliśmy się do TSAVO NATIONAL EAST PARK, w skrócie po prostu dwudniowe SAFARI. Przepiękny park krajobrazowy, gdzie można zobaczyć dzikie zwierzęta w swoim naturalnym środowisku. Lwy oraz lwice z małymi, tygrysy, słonie, żyrafy, zebry, antylopy o których gatunkach nie miałam pojęcia i wiele przeróżnych ptaków, to widok naturalny tutaj. Mogliśmy spełnić nasze dziecięce marzenia i wybrać się w podróż śladami Stasia i Nel. Oczywiście zamiast stasiowej broni użyliśmy aparaty cyfrowe i kamery ale dzięki temu zostaje w nas pamiątka do końca życia a nie tylko świeże mięsko na kolację :-) Po pierwszym pełnym wrażeń dniu, gdzie zobaczyliśmy większość zwierząt występujących w Tsavo i po wysłuchaniu ciekawej opowieści o życiu w Kenii, bez prądu, bez ciepłej wody, bez Internetu i światła, w prymitywnych lepiankach z krowich odchodów i ogólnym bezrobociu, wróciliśmy do naszego hotelu, przepięknych okrągłych budynkach postawionych na palach, gdzie można było spróbować miejscowych smaków i wypić drinka przy widoku dzikich zwierząt zmierzających do wodopoju. Niezapomniane chwile.

WIOSKA MASAJSKA, tą opowieść zostawiam na koniec, gdyż właśnie ta wycieczka wzbudziła we mnie największe emocje. Droga, którą przebyliśmy do wioski to istny tor przeszkód. Przyrzekłam sobie nigdy więcej nie narzekać na nasze polskie drogi. Jadąc po „kenijskich ulicach”, gdzie droga asfaltowa to rzadkość, za to wyboje to atrakcja występująca co chwila, nie można narzekać na nudę . Na pewno nie jest to droga dla ludzi z chorobą lokomocyjną, bo już po kilku minutach jazdy taka osoba musi wysiąść. Kenijskie dzieci biegły za samochodem, machając i krzycząc do nas radośnie, jakbyśmy byli co najmniej ważnymi osobistościami w kraju. Dotarliśmy wreszcie do wioski Masajów. Spodziewałam się komercyjnego widoku nastawionego na tzw.” Pod publiczkę”. Jednak co innego tam zastałam. Moja uczucia mieszały się. Nie wiedziałam jak się zachować, ich barwne stroje i wymalowane twarze wzbudzały we mnie podziw natomiast ich przedziwny śpiew i jeszcze dziwniejszy taniec... ogromny śmiech, którego nie mogłam powstrzymać. Wtedy właśnie przeżyłam największy szok kulturowy w życiu. Przechadzając się po wiosce poznaliśmy ich zwyczaje, sposób życia i mieszkania. Zobaczyłam „szkołę” a właściwie prymitywną lepiankę, w której znajdowały się jedynie ławki dla uczniów, którzy łamanym angielskim próbowali policzyć do 10. Po skończonej wycieczce każdy z turystów był przygotowany w kilka długopisów i słodyczy dla dzieci... tego tam naprawdę brakuje. Dzieci podbiegły do nas i mało się nie pobiły o zwykły pisak za 60gr.

Nie do wiary, że postęp cywilizacyjny nie dociera wszędzie z taką samą siłą. To co dla nas jest normą, standardem bez którego nie wyobrażamy sobie już życia, dla ludzi w Kenii jest nie rzadko luksusem na który sobie nie mogą pozwolić. Warto odwiedzić ten kraj choćby po to żeby na chwilę zwolnić tempo życia, zastanowić się co jest naprawdę ważne i wprowadzić w swoim życiu kilka zmian. Polecam !!! Kenia to swojego rodzaju szkoła życia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5047

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 4779

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 11274

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6085

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 7597

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 6987

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6773

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 5371

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 5618

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 4732

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 5061

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4071

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 23973

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 44422

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 5395

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 64352

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze