Dziś jest 10.12.2023

Imieniny obchodzą Daniela, Julia, Eulalia, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Sekssafari w Kenii

Autor: Ewa Pluta

Data publikacji: 28.07.2011 10:26

Liczba odwiedzin: 24668

Tagi: afryka, kenia, nairobi, mombasa, seksturystyka, ewa pluta

Seksturystyczna mapa zapełnia się nowymi punktami. Przybywa miejsc, gdzie spragniony seksualnych podniet turysta spełni swoje nawet najbardziej wyrafinowane fantazje. Co więcej, niektóre z nich przyciągają pewne grupy społeczne. W pewnym wieku i określonym statusie majątkowym. Ladyboys i leciwa dama z Zachodu, zaawansowany wiekowo pan z tej samej części świata i nastolatka o egzotycznej urodzie – Kenia to nie tylko safari.

Love is in the air!
Fot. Joanna Oleradzka

Kiedy w 2003 roku znana kenijska polityczka Wambui Otieno, wówczas 67-letnia, ogłosiła, że wychodzi za mąż za młodszego o 47 lat Petera Mbugua, z zawodu kamieniarza, opinia publiczna i rodzina kontrowersyjnej damy podzieliła się: na tych, którzy związek z 25-letnim mężczyzną określili jako niesmaczny i urągający dobrym obyczajom oraz tych, którzy uznali, że choć może ślepa, to jednak zawsze miłość. I nie warto z tym dyskutować. Zresztą wdowa Otienio sentencjonalnie stwierdziła: „Love is what matters, love is blind”.

Podobne związki i podobne różnice wiekowe, choć o innym charakterze, nie są w Kenii niczym szczególnym. Odkąd afrykański kraj stał się jednym z najbardziej popularnych seksturystycznych kierunków wydaje się, że nic już nie powinno tam dziwić. Nawet to, że niewiele ponad 30 proc. dziewcząt (jak podaje raport UNICEF-u z 2006 roku) w wieku od 12 do 18 lat para się bądź regularnie, bądź okazyjnie prostytucją. Interes kwitnie, bo klientela dopisuje nad wyraz dobrze.

Heimat nad Oceanem Indyjskim

Turystyka po eksporcie herbaty i rolnictwie jest trzecim źródłem przychodów Kenii. W pierwszej połowie 2010 kraj odwiedziło 483 000 turystów. Szacuje się, że z pięciu osób przyjeżdżających do Kenii jedna na pewno skorzysta z usług prostytutek. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zrobi to w Mombasie – mieście uznawanym za centrum kenijskiej seksturystyki. A jeśli nie w Mombasie, to w którejś z licznych, nadmorskich miejscowości, gdzie nie brakuje luksusowych hoteli, resortów i barów. Doskonale wiedzą o tym ich właściciele, na których padł blady cień w 2007 roku. Rząd w Nairobi zagroził wtedy cofnięciem licencji hotelom, które czerpią, całkiem spore zresztą, zyski z seksbiznesu. Bo przyjeżdżający nie muszą szukać uciech daleko. Obsługa hotelowa jest doskonale zorientowana i pomocna, gdy gość zechce zapłacić za seks.

Ustawa ustawą, a życie w Kenii toczy się dalej. A zatem w barach, popijając dawa (drink z wódki, miodu i soku z limetki) ciągle można poznać przedstawicieli/ki lepszego, bo zachodniego świata m.in.: Niemców, Hiszpanów, Włochów, Belgów, Anglików czy Amerykanów. Podobno w lokalnym dialekcie ukuto nowy termin: wybrzeże niemieckie. Przesada? To właśnie mężczyźni z Europy Zachodniej stanowią ponad połowę klienteli. Niemały wpływ na rozwój lokalnego biznesu mają też białe kobiety, które szukają spełnienia na różne sposoby. m.in. w ramionach dwudziestoparoletnich, dobrze zbudowanych, zawsze uprzejmych i czułych – beach boys.

W Reuters News Service pojawił się specjalny termin, który określa nowe zjawisko: „Wealthy older woman” (WOWs), czyli bogate, starsze panie – bo to głównie one korzystają z kulturowej otwartości i ekonomicznej desperacji lokalnych mężczyzn. Panie można zaklasyfikować wiekowo – zwykle są między 38 a 73 rokiem życia, ze ścisłym określeniem sytuacji materialnej jest już znacznie trudniej. Bo choć w Kenii uchodzą za majętne, wszak stać je tam na wiele, to w swoich ojczystych stronach już nie zawsze. To często kobiety z niższej klasy średniej, urzędniczki, pielęgniarki, zatrudnione w usługach. Wakacje w Kenii sprawiają, że mogę poczuć się jak królowe.

Langa znaczy dziwka

O wyśmienite samopoczucie pań dbają tzw. lady boys (nazywani także beach boys, bo często rozgrzane piaski, to ich główne pole działania), zaś o panów – langa. W suahili – narodowym języku Kenii – tak określa się sporą grupę kobiet i dziewcząt, które uprawiają seks za pieniądze. Przy czym zarówno longa, jak i beach boys nie są profesjonalistami. To zazwyczaj osoby, których ekonomiczna sytuacja zmusza do wyjścia na ulicę. Zazwyczaj, bo wśród prostytuujących kobiet można spotkać także pracujące, wykształcone reprezentantki kenijskiej klasy średniej.

Seksturystyka w Kenii to zjawisko, które ma niejedno oblicze. Groźne oblicze pedofilii – kraj znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o wykorzystywanie seksualne dzieci. UNICEF podaje, że ponad 15 000 dziewcząt z prowincji nadmorskich regularnie prostytuuje się, a dla kolejnych 3000 nieletnich chłopców i dziewcząt to główne, pełnoetatowe źródło dochodu, z którego czerpie cała rodzina.

Drugie oblicze to HIV, którego rozprzestrzenianiu seksbiznes wyjątkowo sprzyja. Zarażonych jest już 7 proc. Kenijczyków. Raporty nie podają, ilu turystów powiększa grupę HIV-pozytywnych po powrocie do domu.

Kolejne pytanie to jak seksbiznes zmienia oblicze, tego skądinąd, tradycyjnego jeszcze kraju. Czy chłopiec z masajskiej wioski, który na plaży w Malindi w słonecznych okularach i modnych ciuchach szepcze czułe słówka do ucha o kilka dekad starszej turystki, może wrócić bez żadnych konsekwencji w rodzinne strony? Czy kontrola społeczna nie jest silniejsza od kursu euro lub dolara?

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (9)

 • Dr hab Zbigniew (gość)

  Dr hab Zbigniew (gość)

  13.09.23, 20:22

  Mądrzy myślący tylko na Konfederacja KORWIN

  Zgłoś

 • ta (gość)

  ta (gość)

  29.09.21, 13:52

  es

  Zgłoś

 • Ironia (gość)

  Ironia (gość)

  19.12.18, 12:18

  Wiki, szkoda ze twoja brzydka matka nie miala tyle szczescia co piekne kenijki

  Zgłoś

 • Wiki (gość)

  Wiki (gość)

  25.11.18, 18:33

  No tak. Ale tego właśnie chcemy. Nie brzydkich i roszczeniowych Polek ale pieknych mlodziutkuch Kenijek. Ponoć wychowane w odpowiednich szczepach traktują mężów po krolewsku. Czy to nie jest warte? Takie tradycyjne wychowanie?

  Zgłoś

 • turistaz (gość)

  turistaz (gość)

  01.05.18, 12:51

  Jeśli macie jakieś ciekawe doświadczenia i chcecie się nimi podzielić to zapraszam na forum sex.turystyka.pl

  Zgłoś

 • Tour operator (gość)

  Tour operator (gość)

  05.02.16, 12:56

  Nic szokującego. Panie po 60+ tam właśnie mają swoje szczęście. Wracają zaspokojone zaznają niezaznanego. Sporo sprzedaje takich wyjazdów także starsze małżeństwa w tych celach tam jadą.

  Zgłoś

 • mec (gość)

  mec (gość)

  05.08.12, 14:56

  Owszem, Mombasa i okolice to takie jest, ale ze w Keni 30% dziewczyn między 12 i 18 roku życia para się prostytucja to TOTALNA BZDURA!!! 1, U NAS granica wiekowa jest 15, a w Keni 18!!!!! 2, w Keni dzieci nawet z nie za dobrej rodziny w tym wieku albo chodzą do szkoły albo siedzą w domu na wsi, nawet w okolicy Mombasy! Absolutnie nie widac w lokalach małolatek, ponizej 20 lat NIE MA JE , owszem powyzej tak, ale iz wygładają młodziej, to co innego.

  Zgłoś

 • Ewa (gość)

  Ewa (gość)

  25.05.12, 09:58

  To nie jest ani śmieszne, ani przerażające. Dzieje się tak, że język kształtuje świadomość. A więc jeżeli będziemy powtarzać "polityczka", "filozofka", "fotografka", to po pierwsze: te słowa wejda to potocznego języka i staną się tak samo normalne i zwyczajne jak ich męskie odpowiedniki, a po drugie myśląc "polityk", przed oczami nie stanie nam facet, ale również kobieta. Okaże się, że to zawód nie tylko zarezerwowany dla mężczyzn itd.

  Zgłoś

 • Fingol (gość)

  Fingol (gość)

  23.05.12, 10:00

  Wyluzujcie... "Psycholożka", "polityczka"... to już przestaje być śmieszna a zaczyna byc przerażające!

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5535

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5241

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 12595

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6622

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8149

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7428

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7319

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 5841

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6232

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5184

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 5704

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4517

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 29065

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 61212

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 5854

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 88658

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze