Dziś jest 16.04.2024

Imieniny obchodzą Bernadetta, Cecylian, Ksenia, Benedykt

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Madagaskar – wyspa jak kontynent

Autor: Aleksandra Hołowienko

Data publikacji: 21.07.2011 10:10

Liczba odwiedzin: 12131

Tagi: afryka, madagaskar, atananaryfa, morondawa, nosa be, tsarabanjina, artykuły, aleksandra hołowienko

Kiedyś część afrykańskiego kontynentu, od którego oderwał się miliony lat temu, stając się tym samym czwartą największą wyspą na świecie. Tylko tam spotkamy 70 gatunków lemura, tylko tam żył ptak słoniowy – największy ptak, jaki kiedykolwiek zamieszkiwał planetę. Z 200 tysięcy gatunków, które spotkać możemy na wyspie, 150 żyje tylko i wyłącznie na Madagaskarze. Świadczy to o oryginalności – to słowo zdecydowanie najlepiej oddaje charakter wyspy.

Madagaskar
Fot. Steve Evans

Dokąd dotrzeć

Ta piękna wyspa oferuje mnóstwo atrakcji z Antananarywą na czele. Lądując w mieście, warto je potraktować nie jako punkt przesiadkowy, ale miejsce, gdzie raczej można zatrzymać się na dłużej. Zachowały się w nim królewskie pałace pochodzące z czasów królestwa Merina, katedry – anglikańska i katolicka oraz muzeum sztuki i archeologii. Znaną atrakcją jest również bazar Zoma. Do niedawna zajmował on całe centrum miasta, jednak ze względu na dezorganizację komunikacji oraz szerzący się tam wandalizm, został podzielony na odcinki i przeniesiony w różne części miasta.

Symbolem tożsamości kulturowej zamieszkujących wyspę Malgaszy jest Królewskie Wzgórze Ambohimanga, znajdujące się niedaleko stolicy. Kompleks zawiera obiekty związane z przedkolonialnymi władcami Madagaskaru oraz miejsca ich pochówku. Obowiązkowym punktem wizyty w Antananarywie, zwłaszcza dla tych, którym nie będzie dane odwiedzenie któregoś z parków narodowych, jest też położony na obrzeżach miasta Ogród Zoologiczno-Botaniczny Tsimbazaza. Można w nim z bliska podziwiać kwintesencję fauny i flory wyspy, włączając liczne gatunki lemurów, a także fossę, czyli największego drapieżnika na Madagaskarze.

Warto jednak odwiedzić parki narodowe, by zobaczyć przyrodę w całej madagaskarskiej okazałości. Do najbardziej znanych należą park Ranomafana, porośnięty lasem deszczowym i zamieszkiwany przez liczne gatunki lemurów, gdzie można zażyć kąpieli w gorących źródłach, a także park Islao. Ten drugi mieści się w otoczeniu gór i skalistych wąwozów i stanowi wspaniałe miejsce do pieszych wędrówek.

Na zachodzie kraju znajduje się natomiast wapienny masyw Tsingy de Bemaraha, będący jednocześnie chronionym rezerwatem zajmującym powierzchnię 660 kilometrów kwadratowych. Kolejną atrakcją Madagaskaru jest Aleja Baobabów, znajdująca się nieopodal Morondawy. Osiągające nawet 30 metrów wysokości baobaby, obok lemurów, stanowią symbol Madagaskaru. Malgasze, czyli rdzenni mieszkańcy wyspy, mówią, że wyrosły one korzeniami do góry. I rzeczywiście, ich widok jest niepowtarzalny, zwłaszcza o wschodzie lub zachodzie słońca.

Raj na ziemi

Takie myśli mogą pojawić się niemal bezwiednie, kiedy dostaniemy się na jedną z wielu plaż Madagaskaru. Rozciągające się po bezkres lazurowe wody oceanu, błękitne niebo i piaszczyste plaże stanowią spełnienie marzeń wszystkich spragnionych prawdziwego wypoczynku. Do najbardziej znanych należą plaże wyspy Nosa Be, położonej na północny zachód od Madagaskaru. Nosa Be stanowi mekkę dla turystów i z tego względu jest relatywnie zatłoczona oraz droga.

Około 70 km od Nosa Be leży Tsarabanjina. Skąpana w słońcu i otoczona rafą koralową, stanowi idealną propozycję dla osób ceniących sobie wypoczynek w luksusie. Na wschód od Madagaskaru doskonały relaks odnaleźć można na Ile Sainte Marie, charakteryzującej się soczystą, tropikalną roślinnością. Wyspę rozsławiły migrujące z Antarktydy wieloryby, które podziwiać można w okresie od lipca do września. Na południu kraju wspaniałe plaże odnajdziemy w Ifaty oraz w Ankao.

Malgaska kuchnia

Kuchnia malgaska stanowi harmonijne połączenie dwóch kultur – francuskiej oraz arabskiej. Bazuje na potrawach mięsnych (zwłaszcza baraninie i drobiu) oraz owocach morza, co jest charakterystyczne dla państwa wyspiarskiego. Podstawowy składnik posiłków stanowi jednak ryż, spożywany na rozłożonej na podłodze macie. Dania są proste, Malgasze nie używają też zbyt wielu przypraw. Oprócz mięsa i ryżu, mieszkańcy wyspy spożywają sporo warzyw.

Do popularnych dań na Madagaskarze należy tzw. ravitoto, czyli siekane liście manioku przyrządzone z orzeszkami i drobno pokrojoną wołowiną. Uznaniem cieszą się także groch oraz fasola, często dodawane do potraw mięsnych razem z czosnkiem i cebulą. Na przystawkę można spodziewać się zupy jarzynowej, przyrządzanej przez każdą gospodynię inaczej, lecz zawsze składającej się z wielu gatunków warzyw z dodatkiem kąsków mięsnych. Częstym deserem są owoce przyprawiane wanilią. Madagaskar jest w końcu kojarzony z tą rośliną, na wyspie znajdują się bowiem liczne jej plantacje – stąd pochodzi około 80 proc. światowej produkcji ekstraktu waniliowego.

Kolonia prawie polska

Madagaskar mógł być kolonią polską. Mógł być, ale nie jest. W 1773 r. Francuzi wysłali na wyspę Beniowskiego – typowego kosmopolitę twierdzącego jednak, że jest Polakiem, wówczas służącego w armii francuskiej. Po 3 latach, ciepło przywitany przez Malgaszy Beniowski, został okrzyknięty królem wyspy. Wkrótce potem powrócił do Francji, by przedstawić rządowi swoje plany zagospodarowania wyspy, które nie spotkały się jednak z aprobatą.

Lemur to prawie symbol Madagaskaru
 
Lemur to prawie symbol Madagaskaru
fot. iStockphoto

Przed wybuchem II wojny światowej, drogi Polski i Madagaskaru znów się skrzyżowały. Zrodziła się wtedy inicjatywa przekazania przez Francuzów wyspy Polakom. Na Madagaskar udała się nawet specjalna polska komisja rządowa. I na tym się skończyło. Plany przekazania wyspy całkowicie legły w gruzach wraz z wybuchem II wojny światowej. A szkoda. Być może moglibyśmy wylegiwać się teraz na rajskich plażach, otoczeni piękną przyrodą, za towarzyszy mając przeróżne gatunki lemurów. To jednak pozostaje kwestią domysłów. Nadal jednak można obrać wyspę jako cel niezapomnianych wakacji.

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Jak dotrzeć

    Istnieje kilka dróg prowadzących na Madagaskar. Pierwsza z nich jest drogą morską. Oczywiście, można dostać się na wyspę łódką, wymaga to jednak sporo czasu i determinacji. Jeżeli jednak jesteśmy już w Afryce, z Mombasy w Kenii oraz tanzańskiego Zanzibaru bardzo często wypływają na Madagaskar statki. Jeśli chodzi o drogę powietrzną, głównym europejskim portem dla wylotów na wyspę jest Paryż. Pomiędzy stolicą Francji a Antananarywą, czyli stolicą Madagaskaru, samoloty linii Air France albo Air Madagascar kursują trzy do czterech razy tygodniowo.

    Z większości dużych europejskich miast można również wylecieć do Johannesburga, Nairobi, St. Denis na wyspie Reunion lub Port Louis na Mauritiusie. Najlepsze połączenia znajdziemy zazwyczaj z dwóch ostatnich miejsc. Loty z St Denis i Port Louis do Antananarywy obsługiwane są przez linie Air Austral. Przeloty są dość drogie. Lot z Paryża do madagaskarskiej stolicy i z powrotem to koszt w okolicach 1400 euro, natomiast drobniejsze przeloty z któregoś z afrykańskich miast wahają się w granicach 350 euro.

  • Kiedy jechać

    Madagaskar można teoretycznie odwiedzać przez cały rok z wyłączeniem okresu od stycznia do marca, kiedy to mocne deszcze mogą sprawić, że przejazd po niektórych drogach stanie się wręcz niemożliwy, także ryzyko wystąpienia cyklonów jest dość duże. Najlepszym czasem na podróż do większości regionów jest pora sucha – od maja do października. Wtedy temperatura rzadko przekracza 30 stopni Celsjusza, a noce są chłodne i przyjemne. Na wschodzie wyspy opady występują przez cały rok, z maksimum od grudnia do sierpnia.

  • Wiza

    Aby wjechać na wyspę, należy posiadać ważną wizę. Można ją otrzymać na lotnisku w Antananarywie, a jej koszt to 50 $.

  • Poruszanie się po wyspie

    Dostawszy się już na wyspę, po Madagaskarze poruszać się można na wiele sposobów. Wzdłuż zachodniego wybrzeża zarówno ludzie, jak i towary są bardzo często przewożeni przy pomocy małych żaglowców lub tzw. pirogami. Należy pamiętać by nie wsiadać na statek, gdy morze jest wzburzone, nawet jeżeli tubylcy twierdzą, iż przejazd będzie bezpieczny.

    Drogi na Madagaskarze są porównywalne do polskich, a nawet gorsze. Transport opiera się głównie na taksówkach zbiorowych, nazywanych taxi brousse. Każda z takich taksówek kursuje na określonej trasie, która wypisana jest białą farbą na przedniej szybie pojazdu. Za około 100 km jazdy w taxi brousse płaci się około 3 $. Sieć autobusowa nie jest zbyt rozwinięta.

    Na Madagaskarze znajduje się także całkiem sporo lotnisk, można więc korzystać z samolotów. Nie ma jednak bezpośrednich przelotów pomiędzy miastami, a cały ruch odbywa się poprzez Antananarywę. Drugim międzynarodowym lotniskiem jest port znajdujący się na wyspie Nosy Be, będącej głównym kurortem turystycznym kraju.

    Na wyspie obowiązuje ruch prawostronny. Aby wynająć samochód, trzeba jednak posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Najszybciej i najtaniej jest przemieszczać się po wyspie taxi broussami – 3 $ za 100 km.

  • Zdrowie

    Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą leki przeciwko malarii albo odbyć kurację przed wyjazdem. Zachorowalność na tę chorobę na Madagaskarze jest spora. Obowiązkowe jest też szczepienie przeciwko żółtej gorączce. W razie wypadku godny polecenia jest Szpital Adwentystów Dnia Siódmego w Antananarywie.

  • Wiza

    Aby wjechać na wyspę, należy posiadać ważną wizę. Można ją otrzymać na lotnisku w Antananarywie, a jej koszt to 50 $.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (1)

  • Adrian (gość)

    Adrian (gość)

    12.05.14, 14:58

    niezłe nawet

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6148

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5751

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 17991

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7191

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8816

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7794

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 8029

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6477

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7034

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5694

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6268

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 5036

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 35845

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 78424

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6433

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 117022

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze