Dziś jest 18.04.2024

Imieniny obchodzą Apoloniusz, Bogusława, Alicja, Bogusław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Księżyc nad jeziorem Malawi

Autor: Paweł Geremek

Data publikacji: 01.09.2013 09:59

Liczba odwiedzin: 3638

Tagi: afryka, malawi, lilongwe, relacje, nowości

Do Malawi wjeżdżaliśmy z Zambii, można było wcześniej zatrzymać się w Lusace i załatwić wizę, ale nam szkoda było na to czasu. Duże afrykańskie miasta zdecydowanie nie mają uroku.

Malawi
 
Malawi
fot. Paweł Geremek

Nie jest łatwo dostać się do Malawi. O wizę trzeba postarać się przed dotarciem na granicę.

Chociaż akurat centrum Lusaki w nocy wyglądało zaskakująco czysto i przyjemnie. Natomiast dworzec autobusowy to afrykański standard, mnóstwo koczujących na ziemi ludzi, naciągacze, złodzieje próbujący coś od nas przechwycić. O 2. w nocy szybkim, pewnym krokiem przemierzyliśmy drogę od autobusu do autobusu.

Po drodze ktoś zdążył wyciąć mi w plecaku ładną okrągłą dziurę, nie dał jednak rady niczego ukraść. I udało się, siedzieliśmy w autobusie, który jechał bezpośrednio do Lilongwe, stolicy Malawi.

No i właśnie, ta wiza. Na granicy kłopot, nie chcą nas przepuścić, sugerują powrót do Lusaki. Co ciekawe, podróżujące tym samym autobusem turystki z Czech, nie mają żadnych problemów, Czesi jak i większość państw europejskich podpisali umowę z Malawi, nie potrzebują więc wiz.

Na szczęście celnicy zaprosili nas na indywidualną rozmowę w zaciszu gabinetu na tyłach budynku. Negocjacje trwały godzinę, z początkowych 70 dolarów od osoby udało nam się zejść do 20 dolarów za osobę za 3-dniową przepustkę. W stolicy mieliśmy na podstawie tej przepustki wykupić wizę za 70 dolarów. Jesteśmy w Malawi, jeszcze tylko 2 godziny i dojeżdżamy do stolicy.

Stolica... Szybko znajdujemy nocleg w przydworcowym hotelu, za 5 dolarów, czysto i pusto. Spotkany w autobusie Egipcjanin mieszkający w Lilongwe, pomaga nam wymienić pieniądze, możemy więc śmiało wyruszyć w miasto.

Oczywiście przewodnik „Lonely Planet” odradza spacerowanie w okolicach dworca, ale co zrobić, skoro tu mieszkamy. Miasto nie robi dobrego wrażenia, ale wypite piwo i zjedzone frytki z chudym kurczakiem w małej knajpce zdecydowanie poprawiają nastrój.

Pomysłowość dzieciaków pod każdą szerokością geograficzną nie zna granic
 
Pomysłowość dzieciaków pod każdą szerokością geograficzną nie zna granic
fot. Paweł Geremek

Nazajutrz musimy zmierzyć się z załatwieniem wizy, co okazuje się całkiem proste: po około 2 godzinach, wizycie w 3 różnych okienkach, 1 pokoju i zapłaceniu 70 dolarów, mamy wizę.
Czas wyruszyć w stronę jeziora Malawi. Szybko udaje nam się znaleźć bus, który nas tam zawiezie. Dzwonimy jeszcze do miejsca, w którym chcemy spędzić następnych kilka dni, żeby po nas wyjechali
i ruszamy w drogę. Wszystkie busy w Afryce są przepełnione, ale ten był wyjątkowy. 5 godzin podróży z możliwością poruszania stopą, bo nogą już nie, jednocześnie podtrzymując ręką osuwające się bagaże.

W końcu wysiadamy z autobusu w czarnej nicości, jest noc, nie ma niczego, jesteśmy w umówionym miejscu, czekamy z lekkim niepokojem, czy przyjadą po nas, przygotowując scenariusz na wypadek gdyby jednak się nie pojawili.

I oto jest Land Rover, pakujemy się na pakę i już jest pięknie. Jedziemy 5 km po bezdrożach
i docieramy nad sam brzeg jeziora.

To, co widzimy, wystarczy jako nagroda za wszystkie dotychczasowe niedogodności, wschodzący wielki księżyc w pełni nad jeziorem, wprowadza nas w prawdziwą euforię. Wskakujemy do jeziora. Oczywiście w jeziorze Malawi występuje podstępna bilharcjoza, ale otrzymujemy zapewnienie od miejscowych, że w tym miejscu jej nie ma, do tego wzburzone wody w tej okolicy upewniają nas, że jest bezpiecznie. A potem już tylko piwo i wpatrywanie się w ten obłędny księżyc, nic więcej nie trzeba.

Malawi
 
Malawi
fot. Paweł Geremek

Przez najbliższych kilka dni mieszkamy nad samym jeziorem niedaleko Nkhotakota, czysty relaks, spacery, walking safari w pobliskim parku, w którym obiecywano nam zobaczenie słoni i rzeczywiście byliśmy o krok. W pewnym momencie nasz przewodnik zatrzymał się i powiedział: „czuję zapach słonia”.

Zamiast słoni napadły nas podłe mrówki. Gdy przewodnik krzyknął „biegniemy!” i zaczął uciekać, nie od razu zareagowałem. To był błąd, sekunda zawahania wystarczyła, by chodziło po moich nogach kilkanaście mocno kąsających owadów.

Malawi
 
Malawi
fot. Paweł Geremek

Wielką frajdą okazało się w Malawi bieganie. Jako że lubię biegać, postanowiłem przebiec się po okolicy. Wzbudziło to sporą sensację wśród dzieci, które biegły za mną, śmiały się, pozdrawiały
i dziwiły, że oto jakiś biały wbiega do ich wioski. W Afryce nikt tak bez sensu nie biega. Biega się do szkoły w sąsiedniej wiosce, czasem do pracy, ale nie tak po prostu, bez celu.

Po kilku dniach przenieśliśmy się do Nkhata Bay. To taki malawijski „Sopot” jedno z bardziej turystycznych miejsc w Malawi, w którym przebywało w tym czasie pewnie kilkunastu innych białych.

I znowu jest pięknie, to samo jezioro, ale tym razem wokół wzgórza, zmienia się klimat z gorącego
i suchego na gorący i wilgotny.

Zwiedzamy okolicę. Trafiamy na małą szkolę dla sierot, którą prowadzi miejscowy lekarz po dwuletnim kursie medycznym w Lilongwe.

Umawiamy się z lekarzem, że oprowadzi nas po okolicy i następnego dnia razem chodzimy po pobliskich wzgórzach, w zamian dajemy mu trochę dolarów.

W Nkhata Bay przy głównej ulicy znajduje się więzienie, przechodziliśmy obok kilka razy i tak kusiło, żeby zapytać strażnika przed bramą, czy może nie moglibyśmy zajrzeć do środka.

W końcu odważyliśmy się, strażnik poszedł zapytać przełożonego i oto niespodziewanie jest zgoda, możemy wejść, oczywiście żadnych zdjęć.

Więzienie malawijskie to błotnisty dziedziniec otoczony celami, po którym spacerują, siedzą, leżą apatyczni więźniowie. W celach po kilkanaście osób, niestety samych cel nie mogliśmy zobaczyć.

A niedaleko więzienia tablica z napisem African Doctor i strzałka w kierunku domu doktora. Nie można nie zajrzeć, każdy na coś jest przecież chory, może afrykańskie metody będą skuteczniejsze. Wyznaczyliśmy jedną osobę chętną do poddania się działaniom doktora.

Malawi
 
Malawi
fot. Paweł Geremek

Doktor obejrzał delikwenta, rozpalił kadzidła, przygotował mikstury do wcierania i picia, wziął 5 dolarów, ale kolegi nie wyleczył, może dlatego, że nie był on na tyle odważny, żeby stosować się do wszystkich zaleceń afrykańskiego medyka.

Wieczór w Nkhata Bay, paczka fajek za 1 dolara, malawijski koniak 0,75 litra za 3 dolary, dla bardziej odważnych lokalne piwo chibuku w kolorze mleka, z pływającym maniokiem, litr za dolara.

Kupuję chibuku i w gratisie mam szacunek wśród miejscowych. No i wieczorny handel, wymieniam krótkie spodenki za maskę z hebanu, następnego dnia spotykam miejscowego chłopaka w długich spodniach, tych moich krótkich.

Krótki to był pobyt w Malawi, wyruszamy z Nkhata Bay w stronę granicy z Tanzanią. Przed przejściem granicznym poznaliśmy dwie pary z Australii i USA, obie pary zostają okradzione na granicznym moście. Na afrykańskich granicach trzeba zachować wyjątkową ostrożność, nam się udało, ale to chyba genetyczne przystosowanie.

Komentarze (1)

 • harbie (gość)

  harbie (gość)

  16.01.14, 23:35

  Fajnie się czyta :byliśmy , kupiliśmy,wypiliśmy,tanio....a gdzie ludzie .W Malawi nie ma ludzi ? jak żyją ,jaki jest ich dzień powszedni? W podróżach interesują mnie ludzie a nie ceny piwa (chociaż lubię się go napić )

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6154

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5759

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17998

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7195

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8819

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7799

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8042

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6482

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7049

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5698

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6278

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5039

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35877

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 78618

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6437

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 117499

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze