Dziś jest 24.04.2024

Imieniny obchodzą Aleksander, Horacy, Grzegorz, Aleksy

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Maroko – siedem miejsc całkiem spoko

Autor: Martyna Świątek

Data publikacji: 04.07.2012 14:02

Liczba odwiedzin: 5668

Tagi: maroko, szafszawan, marrakesz, volubilis, fez, casablanca, merzouga, moulay idriss, staż zadanie 5, martyna świątek

Wybrać siedem cudów Maroka? Myślę, że każdy, kto odwiedził ten kraj miałby problem z wyborem tylko siedmiu miejsc wartych odwiedzenia. Mało tego, każdy zaproponowałby prawdopodobnie inną siódemkę, a może po kolejnych wizytach w Maroku musielibyśmy modyfikować swoje propozycje. Tutaj przedstawię moją subiektywną (niestety bardzo okrojoną!) listę marokańskich faworytów (kolejność przypadkowa).

Szafszawan (Chefchaouen)

Miasto położone w północnej części Maroka, w górach Rifu, około 60 kilometrów od Tetuanu. Szafszawan został założony w 1471 roku przez szarifa z dynastii Idrysydów, potomków Proroka Mahometa. To warowne miasto miało służyć w walce przeciwko Portugalczykom.

Nazwa pochodzi od słowa Asz-Szawa („rogi”), które odnosi się do dwóch szczytów znajdujących się w pobliżu. Szafszawan przez wieki był świętym miastem, do którego wstęp cudzoziemcom był zakazany pod groźbą kary śmierci.

Obecnie miasto przyciąga swoim wyglądem wielu turystów – stromymi, wąskimi uliczkami, uroczymi placami, ozdobnymi fontannami i przede wszystkim budynkami krytymi czerwonymi dachówkami, pomalowanymi na biało oraz na niebiesko, z przepięknymi drzwiami. Trudno nie zauroczyć się tą miejscowością zamieszkaną przez około czterdzieści tysięcy ludzi.

Miejscami wartymi zobaczenia w Szafszawanie są: plac Uta el-Hammam, Wielki Meczet, Kasba, Muzeum Etnograficzne, medina, dzielnica Al-Andalus, źródło Ras al-Ma oraz młyn. Dla bardziej ekstremalnych podróżujących jest jeszcze jedna możliwość (raczej nieopisywana w przewodnikach) – zwiedzanie „haszyszowych fabryk” w górach, które jest oferowane średnio za co drugim rogiem ulicy.


Szafszawan.Szafszawan.
Szafszawan.Szafszawan.Szafszawan.
Szafszawan. fot. Martyna Świątek

Plac Jemaa el-Fna (Marrakesz)

Plac, który przez kilka wieków był sercem i symbolem miasta, jest obecnie najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem w Marrakeszu. W 2001 roku całe zabytkowe centrum miasta wraz z placem zostało wpisane na listę UNESCO.

Do XIX wieku na placu ścinano przestępców, którzy zostali skazani na karę śmierci; głowy konserwowano, a następnie wieszano nad bramami miasta. Czasami w ciągu jednego dnia odbywało się tutaj prawie pięćdziesiąt egzekucji.

Obecnie, kiedy zachodzi słońce, plac zaczyna tętnić życiem, stając się dla większości przyjezdnych miejscem magicznym (moim zdaniem przy okazji, niestety, również komercyjnym). Odbywa się tutaj wielki targ ze straganami restauracyjnymi, z których unosi się zapach dymu ze smażonych mięs oraz woń przypraw. Pojawiają się kuglarze, bębniarze, tancerze, bajarze, wróżbiarze, zaklinacze wężów, sztukmistrzowie, samozwańczy uzdrawiacze, wyrywacze zębów…

Zawrót głowy? Polecam udać się do jednej z restauracji lub kawiarni wokół placu, które dysponują tarasem. Następnie zamówić herbatę miętową i podziwiać z góry „widowisko” na Jemaa el-Fna. Tutaj raczej nie będą nas nagabywać, rozjeżdżać i straszyć swoimi wężami lub wyrywaniem zębów.

Plac Jemaa el-Fna.Plac Jemaa el-Fna.Plac Jemaa el-Fna.Plac Jemaa el-Fna.Plac Jemaa el-Fna.
Plac Jemaa el-Fna. fot. Martyna Świątek

Volubilis

Volubilis to stanowisko archeologiczne znajdujące się niedaleko miasta Meknes w północnej części Maroka. Zachowały się tutaj ruiny rzymskiego miasta, które w 1997 roku zostały wpisane na listę UNESCO.

Osadę Volubilis założono w czasach królów mauretańskich; od III wieku p.n.e. do 40 roku zaczęła ona świetnie prosperować. W 45 roku Mauretanię anektował rzymski cesarz, Volubilis stało się wtedy wolnym miastem, a przy okazji również jedną z najważniejszych miejscowości w prowincji Mauretania Tingitana. Istniejąca wcześniej osada została całkowicie przekształcona według rzymskiego sposobu życia. Pozostałości po tym mieście znane były już w XVIII wieku, ale dopiero pod koniec wieku XIX zostały zbadane po raz pierwszy.

Odwiedzając to miejsce, możemy podziwiać między innymi pozostałości murów obronnych, kapitolu, bazyliki, forum, domów mieszkalnych, termy, liczne mozaiki, rekonstrukcję tłoczni oliwy oraz łuk triumfalny.

Do Volubilis możemy dostać się grand taxi z Meknesu (200-250 MAD), wejście kosztuje 10 MAD (luty 2011).

Volubilis.Volubilis.Volubilis.Volubilis.Volubilis.Volubilis.
Volubilis. fot. Martyna Świątek

Dzielnica Garbarzy w Fezie

Szuara (Dzielnica Garbarzy) leży w pobliżu Wadi Fas już od czasów średniowiecznych. Kadzie służące do farbowania skór ogląda się najlepiej z okolicznych tarasów. Unosi się tutaj mocny, nieprzyjemny odór (który możemy „zmniejszać”, przykładając listki mięty pod nos), ale mimo wszystko warto się przemóc i choć przez chwilę podejrzeć pracę tutejszych garbarzy. Osobom wrażliwym na intensywne bodźce zapachowe polecam odwiedzenie garbarni na przykład w piątek, kiedy to praca częściowo zamiera, a tym samym zapach staje się znośniejszy.

Ogólnie mówiąc, garbowanie polega na przekształcaniu oczyszczonej skóry zwierzęcej w miękki materiał, nieulegający gniciu. Taki materiał przekazywany jest następnie rzemieślnikom, którzy zajmują się wyrobem różnorodnych skórzanych przedmiotów. Samo garbarstwo to rzemiosło o tradycjach sięgających aż kilka tysięcy lat wstecz.

Garbarnie w Fezie zajmują się obróbką skór z owiec, krów, kóz oraz wielbłądów. Niektóre z używanych tutaj kadzi mają już kilkaset lat. W celu wyschnięcia garbowanych skór, wiesza się je na tarasach w medinie, a także w innych częściach miasta, na przykład na cmentarzu Bab el-Guissa. Do farbowania oprócz chemicznych barwników używane są również naturalne barwniki uzyskiwane z minerałów oraz roślin.

Garbarnia skór w Fezie.Garbarnia skór w Fezie.Garbarnia skór w Fezie.Garbarnia skór w Fezie.
Sklep z wyrobami skórzanymi w Fezie.
Garbarnia skór w Fezie. / Skórzany raj na ziemi dla kobiet. fot. Martyna Świątek

Meczet Hassana II w Casablance

Casablanca to największe miasto Maroka, położone w zachodniej części kraju nad Oceanem Atlantyckim. I chociaż przez wielu przyjezdnych miasto to postrzegane jest jedynie przez pryzmat bycia jedną z czterech największych metropolii na kontynencie afrykańskim, warto tu zawitać przynajmniej na kilka godzin, aby zobaczyć i zwiedzić meczet Hassana II. Tym bardziej że jest to jeden z niewielu meczetów na świecie, do którego mogą wejść wyznawcy innych wiar.

Budowa meczetu rozpoczęła się w 1986 roku i miała zostać zakończona w roku 1989, w którym król Hassan II miał obchodzić swoje sześćdziesiąte urodziny. Prace jednak przedłużyły się, świątynię otwarto dopiero w roku 1993.

Meczet wraz z salą modlitw, mogącą pomieścić dwadzieścia pięć tysięcy wiernych, jest jedną z największych budowli sakralnych na świecie. Cały kompleks zajmuje powierzchnię dziewięciu hektarów, minaret ma wysokość dwustu metrów, z jego szczytu nocą kierowane są dwie wiązki światła laserowego (sięgają trzydziestu kilometrów) w kierunku Mekki.

Studentom, którzy chcieliby odwiedzić meczet, radzę zabrać ze sobą kartę ISIC, która jako jedyna upoważnia do zniżki na wejście do meczetu (bilet normlny - 120 MAD; luty 2011).

Meczet Hassana II w Casablance.Meczet Hassana II w Casablance.Meczet Hassana II w Casablance.Meczet Hassana II w Casablance.Meczet Hassana II w Casablance.Meczet Hassana II w Casablance.
Meczet Hassana II w Casablance. fot. Martyna Świątek

Merzouga

Merzouga (Marzuka) to mała saharyjska oaza, położona u podnóża Irku asz-Szabbi. Wspaniałe wydmy wyrastają na kamienisto-piaszczystej pustyni, ciągną się przez około trzydzieści kilometrów i osiągają nawet dwieście pięćdziesiąt metrów wysokości. O wschodzie i zachodzie słońca przyćmione światło nadaje wydmom ciekawe, subtelne barwy.

Chociaż Merzouga położona jest w pobliżu Rissani (Ar-Rajsani), łatwiej do niej dotrzeć z Erfoudu (Arfudu). Przy dojeździe nie musimy korzystać z usług przewodnika, chyba że silny wiatr unosi pustynny piasek w powietrze. Pokryta tłuczniem droga prowadząca z Erfoudu w kierunku At-Watus po szesnastu kilometrach zmienia się w polną drogę. Za Auberge Derkaoua musimy jechać wzdłuż słupów telegraficznych. Po chwili ukażą nam się po lewej stronie wydmy.

W samej Merzoudze organizowane są przez właścicieli wielbłądów wycieczki po wydmach (od kilkugodzinnych do nawet kilkudniowych). Na zachód od oazy położone jest niewielkie jezioro Srji, które w porze zimowej po opadach wypełnia się wodą i przyciąga różne gatunki ptaków (na przykład flamingi czy bociany).

Merzouga / Wydmy pustyni Irk asz-SzabbiMerzouga / Wydmy pustyni Irk asz-SzabbiMerzouga / Wydmy pustyni Irk asz-SzabbiMerzouga / Wydmy pustyni Irk asz-SzabbiMerzouga / Wydmy pustyni Irk asz-Szabbi
Merzouga / Wydmy pustyni Irk asz-Szabbi. fot. Martyna Świątek

Moulay Idriss

Moulay Idriss (Maulaj Idris) to miejscowość położona w północnej części Maroka, niedaleko Meknesu. Piękny widok na to miasto roztacza się z drogi prowadzącej z Volubilis do Nzala des Beni Ammar. Wśród białej zabudowy miasta z daleka wyróżnia się grobowiec Idrisa I z zielonym dachem.

Idris był potomkiem Alego, zięcia Proroka Mahometa. Uciekał przez prześladowaniami kalifów z dynastii Abbasydów w Bagdadzie, dotarł do Volubilis, gdzie znalazł schronienie. Założył pierwszą arabsko-muzułmańską dynastię w Maroku.

Do mauzoleum Idrisa I nie wolno wchodzić niemuzułmanom, drewniana belka przy wejściu to miejsce, w którym zaczyna się święty teren, czyli tzw. horm. Nad miastem, niedaleko meczetu Sidi Abd Allaha al-Hajjama, góruje taras, z którego roztacza się wspaniały widok. Minaret meczetu (1939) na nietypowym w Maghrebie planie koła ma dach, który pokryty jest zielonymi dachówkami z wersetami Koranu.

O miejscowość Moulay Idriss możemy zahaczyć, wracając grand taxi z Volubilis do Meknes. My prawdopodobnie nie wiedzielibyśmy nic o istnieniu tego miejsca, gdyby na postoju taksówek w Meknesie nie zaproponowano nam „pakietu Volubilis+Moulay Idriss”. A było warto odwiedzić to dosyć spokojne, ale urokliwe miejsce, przy okazji zaopatrując się w całą masę drożdżówek za 0,5 MAD jedna. :-)

Moulay Idriss.Moulay Idriss.Moulay Idriss.Moulay Idriss.

Moulay Idriss. fot. Martyna Świątek


A jaka jest/będzie Twoja lista siedmiu cudów Maroka?

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Następna »

Komentarze (1)

  • Marek (gość)

    Marek (gość)

    13.07.12, 08:45

    Z tym haszyszem w Szefszawan to trochę przesada. Spędziłem w tym miasteczku prawie trzy dni zwiedzając prawie każdy kąt i w tym czasie nikt ani razu nie zaproponował nawet kupna grama haszu, nie mówiąc o wycieczce w góry. Jak ktoś chce, to na pewno to znajdzie, ale miejscowi nie są aż tak natarczywi jak można gdzieniegdzie wyczytać. Do listy cudów Maroka dodabzm jeszcze wodospady Ouzoud. Niesamowita kaskada na tle czerwonych skał robi wrażenie. Dodam, że do Volubilis można dotrzeć znacznie taniej. Najpierw zwykłym autobusem z Meknes do Moulay Idris za nie więcej jak 10 MAD, a z Moulay Idris taksówką za 20 MAD w jedną stronę.

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6173

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5777

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 18031

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7211

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8838

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7815

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 8067

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6498

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7088

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5706

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6303

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 5050

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 35962

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 79379

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6447

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 118331

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze