Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Waluta

Waluta mauretańską jest ougiya – ugija (MRO). W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 100, 200, 500, 1000 i 2000 ugija oraz monety o nominałach 1 khoum oraz 1, 5, 10 i 20 ugija. Kurs ugiji nie jest stabilny, dlatego przed wyjazdem należy upewnić się, ile pieniędzy faktycznie dostaniemy przy wymianie. Dobrze jest też pozbyć się wszystkich ugiji przed opuszczeniem Mauretanii – to waluta niewymienialna, jej wywóz jest też prawnie zabroniony. W praktyce można jednak wymienić pieniądze na granicy mauretańsko-marokańskiej na tzw. czarnym rynku (w ten sposób pozbyłam się resztek ugiji, otrzymując za nie marokańskie dirhamy).

Kurs z grudnia 2012 r.:

1 € – 380 MRO
1 USD – 290 MRO
1MAD – 35 MRO

Uwaga dla podróżujących do Mauretanii z Maroka przez Saharę Zachodnią – tuż po przekroczeniu granicy wyrośnie przed nami tłum chętnych, by wymienić walutę, oczywiście po nieco zaniżonym kursie. Dlatego wcześniej upewnijmy się, ile faktycznie możemy dostać pieniędzy i śmiało negocjujmy cenę. Mnie na początku chciano za jedno euro zapłacić 350 MRO, po targach dostałam 380 MRO, co, jak się okazało, było normalną ceną, oferowaną także w kantorach.

Kantory – znajdują się w każdym większym mieście i oprócz banków stanowią dogodny punkt wymiany waluty. Kilka razy zdarzyło mi się wymienić pieniądze czy to w restauracji, czy w sklepie – ugija nie jest stabilną walutą, dlatego Maurowie swoje oszczędności chętnie lokują w euro, czy ostatecznie w dolarach.

Zabrać ze sobą euro czy dolary? Polecam euro. Jest powszechnie akceptowane i chętniej wymieniane na przykład przez wspomnianych sprzedawców. Przykład z wyjazdu: Nawakszut, późna godzina, banki i punkty wymiany walut już zamknięte, bez problemu sprzedaję euro w pierwszym lepszym sklepie, natomiast osoba, która miała dolary musiała sporo się natrudzić, by w końcu je wymienić.

Mauretańskie ugije bywają w opłakanym stanie, dlatego lepiej uważać, kiedy wydają nam resztę

Mauretańskie ugije bywają w opłakanym stanie, dlatego lepiej uważać, kiedy wydają nam resztę. Fot. Ewa Pluta


Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące