Dziś jest 03.03.2024

Imieniny obchodzą Maryna, Kunegunda, Pakosław, Asteriusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Namibia – posmakować, poznać, zrozumieć

Autor: Anna Maria Łakomy

Data publikacji: 22.07.2011 15:56

Liczba odwiedzin: 5916

Tagi: afryka, namibia, caprivi, park narodowy etosha, wybrzeże szkieletów, artykuły, anna maria łakomy

Marzysz o przestrzeni tylko dla siebie? Poszukujesz miejsca, w którym granice cywilizacji zacierają się z granicami natury? A może jesteś miłośnikiem off-roadu i chcesz udać się na safari po afrykańskich bezdrożach? Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś pozytywnie, spełnienia swoich marzeń szukaj w Namibii.

Namibia
Himbowie – zaledwie draśnięci przez cywilizację. Fot. Gusjer

Nie uświadczysz tam masowej turystyki, ani zatłoczonych ulic. Spotkasz natomiast Buszmenów, Himba, Herero czy Owambo. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz także słynną pustynną czwórkę: żyrafę, nosorożca, lwa i słonia.

Chcąc wybrać się w podróż do Namibii należy zdać sobie sprawę ze specyficznego charakteru tego kraju. Odludne tereny, ogromne odległości i dzikie zwierzęta. To wszystko powoduje, że podróżowanie po tym afrykańskim lądzie na własną rękę jest bardzo trudne. Do większości atrakcji dotrzeć można tylko samochodem, koniecznie z napędem na cztery koła. Także zwiedzanie parków narodowych możliwe jest jedynie autem, a ceny wstępów są dość wysokie. Duże koszty dają się we znaki na każdym kroku. Warto jednak przymknąć oko na te niedogodności – wszyscy opuszczają Namibię zachwyceni. I przebąkują o powrocie.

Poznać i zrozumieć

W tym pięknym afrykańskim kraju istnieje ogromna różnorodność używanych języków. Przybysz z Zachodu większość z nich odbierze jako potok mniej lub bardziej skomplikowanych słów. Nie ma jednak szans, by je zrozumieć. Dość duża część mieszkańców Namibii, szczególnie białych, posługuje się językiem afrikaans. To mieszanka angielskiego, niemieckiego i holenderskiego. Często spotyka się także języki z grupy owambo. Należy jednak wiedzieć, że status języka urzędowego zyskał angielski. Często można się tam także dogadać po niemiecku, jako że do 1990 roku to właśnie ten język nosił miano oficjalnego.

Będąc w Namibii, nie wolno przegapić odwiedzin jednego z ostatnich plemion tradycyjnej Afryki – Himbów. W ich chatach naprawdę nie znajdziecie telewizora, dżinsów ani innych dobrodziejstw cywilizacji. Podróżnicy bardzo cenią sobie ich wioski, głównie dlatego, że nie są one zakładane na pokaz dla zachodnich turystów. Tamtejsze kobiety smarują się specyficzną mazią zrobioną z czerwonej glinki, tłuszczu, mleka i popiołu, co ma walor kosmetyczny – utrzymuje skórę kobiet w dobrym stanie i praktyczny – chroni przed owadami, słońcem i odwodnieniem organizmu. Pewnym mankamentem może być zapach, którego pozbyć się mogą tylko przy pomocy robionych na własną rękę „perfum”. Zbierają kwiaty, suszą je i palą, a następnie przykrywają kocami, w które potem zawijają swoje ciała. Tak właśnie wygląda manufaktura perfum wśród Himba.

Himbowie wolno ulegają przemianom cywilizacyjnym m.in. ze względu dość ograniczony dostęp do edukacji. Z jednej rodziny wysyła się na ogół tylko jedno dziecko do szkoły. Reszta nie ma szans na naukę. Taki wykształcony członek społeczności często zostaje przewodnikiem po wioskach Himba, albo przenosi się do jakiegoś miasteczka, by wykonywać inne prace.

Kolejnym ludem, który spotkamy w Namibii są Herero. Naczelne miejsce w ich wierzeniach stanowi drzewo o nazwie omumborombonga. Spotyka się je często na terenie całej Namibii zarówno w zagajnikach, jak i na sawannie. Legenda głosi, że lud Herero pochodzi właśnie od tego drzewa i z tego miejsca członkowie rozeszli się po całym świecie. Bardzo charakterystyczne są stroje kobiet Herero. Noszą one długie, kwieciste suknie w stylu wiktoriańskim. To pozostałość po wizycie misjonarzy, którzy w XIX wieku potępili nagość mieszkanek. Zaobserwujemy także słynne kapelusze, noszące nazwę otjikayiva. Mają kształt imitujący krowie rogi, bo to właśnie krowa jest bardzo ważnym zwierzęciem w kulturze Herero. Człowiek bez stada nic nie znaczy, a im więcej krów posiada, tym większa jego pozycja w lokalnej społeczności.

Godny uwagi jest także lud Damara, którego mowa przysporzy nam wielu zdziwień. Wykorzystują oni bowiem różnego rodzaju gwizdy, cmoknięcia i świsty.

Posmakować

W Afryce hoduje się głównie krowy, w związku z tym stanowią one znaczną część menu. W Namibii popularne są steki T-bone, ogromnych rozmiarów, z niewielkim dodatkiem ziemniaków i frytek. Z wielką ochotą grilluje się także kiełbaski Boereworst (tzw. burskie kiełbaski). Spotkamy tu także południowoafrykański przysmak – biltong. Mowa o suszonym mięsie wołowym lub z antylop Kudu przyrządzanym na przeróżne sposoby i chętnie popijanym lokalnym, lekkim piwem, którego umiejętność warzenia zaszczepili w miejscowych kolonizatorzy. Dla rządnych wrażeń nie lada gratką będzie gąsieniczka w pikantnym sosie, która według zapewnień odważnych jest przepyszna. Skosztujemy także steków ze strusia czy krokodyla, które dostępne są już także w Niemczech, ale „właściwie” smakować będą tylko tutaj.

W rejonach nadmorskich delektować się można owocami morza. Oferta jest praktycznie nieograniczona, a szczególnie warty uwagi jest Angel Fish, czyli skalar, znacznie odbiegający od tych znanych nam z domowych akwariów. Z kolei pozostałością historyczną z czasów głodu jest oshifima. Danie przygotowuje się z rośliny, przypominającej po przyrządzeniu purée ziemniaczane. Całość doprawia się różnego rodzaju sosami oraz dodatkami, np. szpinakiem. Możemy także napotkać takie osobliwe potrawy jak czarna fasola z bekonem, orzechami i chili lub bananowy chleb.

Należy pamiętać, że w sklepach, w tym także supermarketach, dostępne są wszelkiego rodzaju owoce i warzywa. Na półkach znajdziemy dobre wina, głównie z RPA. Kuchnia namibijska składa się wyłącznie ze świeżych, pysznych produktów, wolnych od konserwantów. Mięso pochodzi od wolno wypasających się zwierząt, a nabiał z wyrobów domowych.

„Zezwierzęcić się”

Na mapie każdego podróżnika powinna znaleźć się Otjitotongwe – dom gepardów. Na świecie pozostało ich już bardzo niewiele, a znajdują one schronienie głównie w Namibii. Dzięki wielu licznym próbom ratowania gatunku udało się zwiększyć ich populację o 30 proc. Głównym problemem byli farmerzy, których udało się na szczęście przekonać do psów myśliwskich, potrafiących przegonić koty polujące na pastwiskach. Dla tych, którzy chcą obcować z przyrodą i mogą przeznaczyć na to większą sumę, w Otjitotongwe możliwe jest zakwaterowanie w lodżii. Dostępne jest sześć pokoi, z pełnym wyżywieniem w restauracji. Wycieczka w poszukiwaniu gepardów zaczyna się każdego dnia popołudniem, na własne ryzyko można dotykać zwierzaki.

Dla amatorów fotografii szczególnie warte zainteresowania jest Caprivi. Można tam znaleźć ok. 450 gatunków ptaków na bardzo małej powierzchni. Po terenie w okresie od stycznia do października podróżuje się łodziami, a to ze względu na wysoki poziom wody. Obszar jest chroniony w 4 rezerwatach przyrody i 2 parkach narodowych. W tym rejonie szumi także słynny wodospad Wiktorii.

Etosha to jeden z największych powierzchniowo parków narodowych na świecie, w którym spotkać można reprezentantów niemal wszystkich gatunków zwierząt południowoafrykańskich: słonia, żyrafę, antylopę eland, małą antylopę dik-dik, gazelę oryx, oraz czarnego nosorożca, lwa, geparda, hienę, szakala, lisa przylądkowego, dzikiego kota afrykańskiego i leoparda. W pierwszych miesiącach roku wiele zwierząt ma młode, należy więc bardzo uważać, by jechać wolno i nie potrącić samochodem któregoś z nich.

W okresie od czerwca do października w Namibii jest bardzo sucho, więc zwierzęta skupiają się wokół zbiorników wodnych. Wtedy łatwo zaobserwować je w pobliżu Etosha Pan „Jeziora miraży” lub „miejsce, gdzie woda jest sucha” – tak Namibijczycy nazywają ten najciekawszy zakątek w parku, który w porze bezdeszczowej trochę przypomina solniska z Ameryki Południowej. Jezioro wysycha wtedy, pokrywając się solną, spękaną skorupą.

Piasek we włosach

Przez teren pustyni Namib przepływa rzeka Kuiseb, przez większą część roku wyschnięta. Dzieli ona pustynię na dwie części. Część północna to unikatowe miejsce o nazwie Wybrzeże Szkieletów. Liczące sobie wiele wieków żwirowe tarasy, kryją pod sobą największe na świecie pokłady diamentów. Szczęściarze mogą tu znaleźć także agaty i ametysty. Teren, na którym żyje niezwykła zwierzyna, często pokryty jest gęstymi mgłami, a wokół niego straszą wraki statków. Każdy termin na wyprawę w to miejsce jest dobry, gdyż panuje tutaj zawsze stała, znośna temperatura.

Południowa część z kolei ma charakter piaszczystej równiny z przemieszczającymi się wydmami. Niezwykły tu jest nawet kolor piasku, który w pobliżu wybrzeża jest żółty, zaś w głębi lądu przybiera odcień ciemnoczerwony. Najwyższe łańcuchy wydm znajdują się w Sossusvlei – Martwej Dolinie. Zostały one nawet ponumerowane dla bezpieczeństwa turystów. Między nimi znajdziemy Dead vlei, czyli słone niecki, powstałe dzięki rzece, która kiedyś płynęła tamtędy. Spotkać tam teraz można wyschnięte drzewa mające nawet po 900 lat, a ich korzenie sięgają 30 metrów w głąb ziemi. Na pustyni Namib występuje także roślina, która dożywa nawet 2 tysięcy lat. Welwiczia przypomina marchew i niestraszne są jej susze, bo potrafi „przechwytywać” wodę z mgieł.

Komu w drogę, temu poradnik!

 • Dojazd

  W Namibii znajdują się dwa międzynarodowe lotniska: Hosea Kutako, 42 kilometrów od Windhuk – stolicy kraju oraz w Walvis Bay. Drogą lądową dostać się można z Botswany, RPA, Zambii i Zimbabwe. Autobusy kursują między Windhuk, Walvis Bay, Cape Town, Johannesburgiem i Victoria Falls.

 • Na granicy

  Wymagana jest wiza, którą można dostać na dwa sposoby. 1. W ambasadach Namibii – najbliższa znajduje się w Berlinie:

  Ambasada Republiki Namibii w Berlinie
  Wichmannstrasse 5
  D-10787 Berlin
  tel.: (+49 30) 25 40 95
  fax: (+49 30) 25 40 95 55

  Informację o tym, jak dostać wizę i formularz do pobrania znajdziemy na stronie: http://www.namibia-botschaft.de/.
  Koszt wynosi 45 euro (wiza na jeden wjazd) lub 65 euro (na dwa wjazdy).

  2. W urzędach Namibia Tourist Board:

  http://www.namibiatourism.com.na/ntb_offices.php

 • Noclegi

  Noclegi w hotelach nie należą do najtańszych, podobnie jak słynne lodżie, czyli domki wynajmowane często na polowania. Ceny hoteli wahają się od 600 NAD do 1500 NAD, a lodżii od 1500 NAD w górę. Tani nocleg to właściwie tylko namiot lub noc pod przysłowiową chmurką. Na campach, czyli tamtejszych polach namiotowych koszt jednej nocy waha się między 60 NAD a 300 NAD.

 • Koniecznie zobacz

  – Windhoek, Valvis Bay, Swakopmund, Opuwo, Fish River Canyon

 • Zdrowie

  Zagrożenia epidemiologiczne to AIDS i malaria. Wśród szczepień zalecanych wymienia się: WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A; WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B; BTP – błonica, tężec, polio; DB – dur brzuszny; W – wścieklizna

 • Waluta

  Dolar namibijski – NAD

  1 NAD = 0,45 zł;
  1 USD = 6,5 NAD;
  1 EUR = 8,7 NAD.

  W obiegu jest również rand południowoafrykański. Karty płatnicze są powszechnie akceptowane, banki i bankomaty znajdują się w każdym większym mieście.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna »

Komentarze (1)

 • 18.06.14, 07:28

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5919

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5560

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14158

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6989

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8562

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7661

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7740

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6267

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6714

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5539

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6050

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4860

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32952

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73837

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6226

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111586

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze