Dziś jest 20.04.2024

Imieniny obchodzą Agnieszka, Czesław, Amalia, Berenika

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

True original african style!

Autor: Wojciech Chrząstek

Data publikacji: 13.02.2012 00:42

Liczba odwiedzin: 5384

Tagi: afryka, nigeria, lagos, zadanie 1

Przeludnienie, wojna, głód, AIDS – tak zazwyczaj kojarzy nam się położona nad Zatoką Gwinejską Nigeria. Nic dziwnego. Przez lata w tym najludniejszym kraju Czarnego Kontynentu toczyły się wojny domowe, które odcisnęły olbrzymie piętno na wizerunku Nigerii. Obraz tego państwa zaczyna się jednak zmieniać. Czy wiedziałeś, że Nigeria jest trzecim największym, po Indiach i USA, producentem filmów fabularnych, Nigeryjczyk jest najbogatszym czarnoskórym człowiekiem na świecie, a rząd tego kraju planuje wysłać na księżyc swojego kosmonautę? Nie jest to wcale niemożliwe biorąc pod uwagę fakt, że obecnie Nigeria coraz żwawiej się rozwija i jednoczy po latach wewnętrznych walk o władzę w kraju.

Od okupacji do demokracji. Zarys historyczny

Nigeria przez wiele lat była brytyjską kolonią. Po II Wojnie Światowej poprzez kolejne akty prawne stopniowo zmierzała do niepodległości aż do jej odzyskania w 1960 roku. Na kolejny przełom kraj ten musiał czekać aż do 1999 roku, kiedy to po 16 latach rządów dyktatury wojskowej, uchwalono nową, demokratyczną konstytucję i pokojowo udało się wprowadzić rządy cywilne.

Obecnie sprawujący władzę rząd stara się sprostać zadaniu zreformowania opartej na ropie gospodarki. Przez wiele lat, obywatele tego kraju nie czerpali należytego zysku z racji posiadania tego cennego surowca. W wyniku korupcji i niegospodarności, znaczna część pieniędzy ze sprzedaży ropy została roztrwoniona. Ponadto Nigeria musi stawić czoła wieloletnim konfliktom na tle religijnym i etnicznym, które choć w ostatnich latach nieco osłabły, wciąż stoją na drodze do rozkwitu gospodarczego i należytego porządku społecznego.

Jakkolwiek wybory prezydenckie w 2003 roku jak i w 2007 roku były przeprowadzone w atmosferze wielu nieprawidłowości i przemocy, Nigeria od czasu odzyskania niepodległości nie była tak długo rządzona przez demokratycznie wybrane organy władzy. Wybory powszechne z kwietnia 2007 roku zaznaczyły się w historii kraju jako pierwsze, podczas których doszło do przekazania władzy pomiędzy cywilnymi ugrupowaniami politycznymi.

Zabawy dzieckaków na sawannie
 
Zabawy dzieckaków na sawannie
fot. Joachim Huber/flickr.com

Kto tam mieszka? Demografia

Nigeria to siódme pod względem liczby ludności państwo świata, a zarazem najbardziej zaludniony kraj na Czarnym Lądzie. Głównie za sprawą wysokiego wskaźnika przyrostu naturalnego (2,38), co piąty mieszkaniec Afryki to Nigeryjczyk. Łącznie liczbę ludności w tym kraju szacuje się na około 170 milionów osób, z czego ponad połowa to dzieci i młodzież do 20 roku życia.

Jest to niezwykle zróżnicowany pod względem zarówno etnicznym, jak i religijnym kraj. Rozmaitość kultur, wierzeń, religii może przyprawić o zawrót głowy. Na całym terenie Nigerii zidentyfikowano istnienie ponad 370 unikalnych plemion. Niektórzy badacze przedstawiają jeszcze bardziej szczegółowy podział etniczny Nigerii, mówiąc o przeszło 500 osobnych grupach mówiących w niemal 400 językach. Dość powiedzieć, że każde z plemion ma własne tradycje i wierzenia, często wzięte wprost ze średniowiecza, które kultywuje aż po dzień dzisiejszy. Nikogo specjalnie nie dziwi obecność szamana w wiosce, a nawet w większych miastach, natomiast magia i istnienie duchów to sprawa oczywista.

Dziewczyny sprzedające wędzoną rybę nad brzegiem Nigru
 
Dziewczyny sprzedające wędzoną rybę nad brzegiem Nigru
fot. Joachim Huber/flickr.com

Społeczeństwo Nigerii. Konflikty etniczno-religijne

Niestety, olbrzymie bogactwo etniczne Nigerii jest także powodem wielu kłopotów w kraju. Od dziesięcioleci trwa napięcie i spór największych, wrogich względem siebie plemion. Jest to spowodowane ich dużą odrębnością i różnym poziomem rozwoju obszarów, które zamieszkują.

Północ kraju to teren wyznających islam plemion Hausa i Fulani, wschód to chrześcijanie z plemienia Ibo, natomiast na zachodzie mieszkają członkowie plemienia Joruba, którzy wierzą w pierwotne religie animistyczne. Wzajemna niechęć i obawa wynikła ze źle przeprowadzonej transformacji kraju po odzyskaniu niepodległości, różnych koncepcji na sprawowanie władzy przez każde z wielkich plemion. Nienawiść tylko podsyciły oskarżenia o nieprawidłowości podczas wyborów parlamentarnych i prezydenckich, korupcję i nierównomierny podział majątku.

Po serii krwawych zamachów stanu i walk, w których zginęły tysiące ludzi, w 1970 roku wojna domowa zakończyła się i sytuacja w kraju została względnie opanowana na kolejne 30 lat. Oczywiście przez ten czas wciąż dochodziło do zamieszek i zmian władzy, jednak przebiegało to dużo łagodniej niż w latach poprzednich. Nigeria zaczęła się rozwijać gospodarczo i stopniowo bogacić za sprawą rozwoju handlu zagranicznego. W kraju jednak wciąż władza była sprawowana przez wojskową dyktaturę.

Taka sytuacja miała miejsce aż do maja 1999 roku, kiedy to rządzący generałowie ustąpili. Przeprowadzono demokratyczne wybory prezydenckie, w których zwyciężył Olusegun Obasanjo – były przywódca wojskowy. Nigeryjczycy generalnie byli zadowoleni z nowej władzy, ich sytuacja poprawiła się, znikła cenzura w mediach, zaczęto respektować prawa człowieka i reformować kraj, przystosowując system prawno-polityczny do standardów obowiązujących we współczesnym świecie.

W 2000 roku znów zawrzało. Zaprotestowali chrześcijanie z plemienia Ibo. Nie godzili się oni na wprowadzenie prawa koranicznego w północnych prowincjach państwa przez sprawujących władzę muzułmanów. Spowodowałoby to zalegalizowanie np. kamieniowania czy obcinania kończyn jako kary za szczególnie niegodne czyny, takie jak cudzołóstwo czy kradzież. Kolejne lata przyniosły następne konflikty, tym razem o ziemie, które miały być rzekomo bezprawnie zajmowane przez wrogie sobie plemiona.

Obecnie sytuacja nieco poprawiła się, jednak walki wciąż mają miejsce, jak chociażby w grudniu 2010, kiedy to grupa radykalnych muzułmanów zaatakowała kościół baptystów oraz podpaliła kilka okolicznych zabudowań. W wyniku tego bestialskiego czynu zginęło 38 osób a ponad 70 zostało rannych. Zdarzenia takie mają jednak incydentalny charakter i nie obejmują swym zasięgiem całego kraju.

Stacja benzynowa czy magazyn z wodą?
 
Stacja benzynowa czy magazyn z wodą?
fot. Joachim Huber/flickr.com

W pustyni i w puszczy. Geografia

Nigeria położona jest w zachodniej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Beninem na zachodzie, Nigrem na północy oraz Czadem i Kamerunem na wschodzie. Linia wybrzeża ciągnie się na długości 853 km. Zajmuje obszar 923 768 km2, co czyni ją 32 największym pod względem powierzchni krajem na świecie. Zajmuje jednak jedynie 3% powierzchni Afryki.

Nigeria jest krajem mającym urozmaiconą rzeźbę terenu. Znajdziemy tam zarówno niziny na południu, jak i wyżyny w centrum oraz góry na wschodzie. Najwyższym miejscem w Nigerii jest szczyt góry Chappal Waddi o wysokości 2419 m n.p.m. Większość powierzchni zajmują jednak rozległe płaskowyże, położone głównie w północnej części kraju.

Klimat Nigerii zmienia się z równikowego na południu, przez tropikalny w centrum kraju po podrównikowy na północy. Mamy też do czynienia z porami deszczowymi i suchymi. Ma to swoje odbicie w szacie roślinnej kraju. Występują tu zarówno lasy namorzynowe i bagienne jak i tropikalna dżungla oraz znajdujące się na północnych krańcach Nigerii suche sawanny.

Przez kraj przepływa trzecia najdłuższa rzeka Afryki – Niger. Wpada on do kraju na północnym zachodzie i płynie na południe przez las deszczowy, a następnie uchodzi rozłożystą deltą do Zatoki Gwinejskiej.

Do naturalnych bogactw Nigerii możemy zaliczyć: gaz ziemny, ropę naftową, rudy żelaza, węgiel kamienny, wapień oraz ołów. Oczywiście największe zyski kraj czerpie ze sprzedaży tych dwóch wymienionych w pierwszej kolejności. Nigeria jest także członkiem OPEC – organizacji krajów eksportujących ropę naftową.

Wodospady Guarra w pobliżu stolicy Nigerii - Abudży
 
Wodospady Guarra w pobliżu stolicy Nigerii - Abudży
fot. Mark Hillary/flickr.com

Co warto zobaczyć ? Atrakcje

Na pewno warto doświadczyć chaosu w afrykańskim wydaniu spędzając czas w tętniących życiem, dynamicznych i pełnych ludzi miastach. Największym z nich jest Lagos, które liczy przeszło 10 milionów mieszkańców. Położone jest na wyspach, u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, w południowo-zachodniej części kraju. Stanowi centrum handlu, przemysłu i kultury Nigerii. Będąc tam, warto zajrzeć do części miasta, w której znajduje się wytwórnia filmowa nazywana „Nollywood” z racji niewyobrażalnej ilości produkowanych tam filmów. Znajdziemy tam mnóstwo kin i teatrów prezentujących dokonania najważniejszych nigeryjskich reżyserów i scenarzystów. Lagos słynie również z barwnego życia nocnego i dobrej sceny muzycznej. Właśnie tam narodziły się takie gatunki afrykańskiej muzyki jak fuji, highlife, juju oraz afrobeat.

Nigeria to nie tylko zatłoczone, wielkie miasta. To również wspaniała afrykańska przyroda. Na obszarze tego kraju można przedzierać się przez tropikalną dżunglę jak również wybrać się na sawannę i zobaczyć jak wygląda prawdziwe safari. Populacja słoni, lwów i innych kojarzących się z Afryką zwierząt w ostatnich latach nieco się skurczyła, ale w dalszym ciągu możemy podziwiać ich majestat w naturalnym środowisku. Nigeria posiada także piękne dzikie plaże, na których możemy być jedynymi białymi ludźmi, ponieważ turystyka zaczyna się tam dopiero rozwijać.

Wioska na wodzie
 
Wioska na wodzie
fot. Radio Nederland Wereldomroep/flickr.com

Wczasy w Nigerii? Tak, ale…

Paradoksalnie słaba infrastruktura turystyczna Nigerii, wiele lat izolacji i problemów kraju może być atutem dla pewnej grupy turystów. Wybierając się do tego kraju nie natkniemy się na dziesiątki sklepików z pamiątkami produkowanymi w Chinach czy udawanych wojowników przebierających się w tradycyjne stroje i naciągających turystów. Nie znajdziemy też wybrzeża usianego nadmorskimi kurortami z rzędami ogromnych pięciogwiazdkowych hoteli.

Musimy być jednak gotowi na pewne niedogodności i być świadomi niektórych zagrożeń. Mimo znacznego wzrostu gospodarczego kraju poruszanie się po nim nieco odbiega od europejskich standardów. Trzeba też zachować szczególną ostrożność i nie szukać niepotrzebnie guza. Jeśli zachowamy odrobinę zdrowego rozsądku nie powinno nam stać się nic złego. Nigeria nie udaje i nie stara się być oryginalna na siłę. Jest prawdziwa i afrykańska do bólu. Ze wszystkimi tego zaletami i wadami.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6161

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5764

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 18008

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7203

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8824

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7808

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 8050

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6485

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7065

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5700

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6290

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 5041

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 35919

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 78880

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6438

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 117738

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze