Dziś jest 29.02.2024

Imieniny obchodzą Roman, Oswald, Cyryl, August

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Off-road przez Afrykę

Autor: Iwona Suwara/Ekspedycja IV Kongo

Data publikacji: 26.11.2013 09:41

Liczba odwiedzin: 13081

Tagi: afryka, maroko, mauretania, senegal, relacje

Afryka to kontynent wielu kontrastów i prawdziwa mieszanka wielu kultur. Tereny górzystych wzniesień i piaszczysty saharyjski bezkres, niepowtarzalny klimat lokalnych wiosek i większych miast. Uczestnicy Expedycji IV Kongo musieli zmagać się z niełatwymi warunkami podróży, niesprzyjającym klimatem i niekiedy z własnymi słabościami. Jednak dla wytrwałych miłośników off-roadu nie istnieją rzeczy niemożliwe.

Na zwrotniku Raka
 
Na zwrotniku Raka
fot. Ekspedycja IV Kongo

Przygoda z Czarnym Lądem rozpoczęła się od Maroka – zachwycającego kraju, który jest prawdziwą perłą na naszej trasie. Geografia tego państwa jest niezwykle urozmaicona. Nizinne wybrzeże, wspaniałe góry, zielone oazy palmowe oraz wielobarwne, niemal baśniowe miasta od lat przyciągają turystów z całego świata.

W lipcu przypadał okres ramadanu, zatem życie na ulicach widoczne stawało się dopiero po zachodzie słońca. W ciągu dnia wszystko funkcjonowało jakby wolniej. Restauracje i kawiarnie w większości bywały zamknięte. W ciągu dnia muzułmanie nie jedzą, nie piją, nie korzystają z wszelkiego rodzaju używek. Co ciekawe, w Maroku, muzułmanin publicznie łamiący post podczas ramadanu (poza sytuacjami, na które pozwala islam) może zostać uwięziony nawet na kilka miesięcy oraz obłożony grzywną.

Kwintesencją marokańskiej kultury są tamtejsze wielobarwne medyny. Wąskie alejki pełne kramów urzekają przechodniów kolorem i zapachem. Targi można spotkać niemal w każdym marokańskim miasteczku, jednak te w Fez i Marrakeszu są zdecydowanie najbardziej widowiskowe. Odnajdziemy tam stoiska z olejkami, perfumami, lampami, dywanami, nie zabraknie biżuterii, ceramiki, wyrobów ze skóry i wielu innych produktów. Jednak nie dajmy się zwieść uśmiechniętym sprzedawcom, którzy handlowy zmysł i zdolności aktorskie mają we krwi. Niektórzy nawet zachwalają swoje towary w naszym rodzimym języku.

Medyna w Marrakeszu, Maroko
 
Medyna w Marrakeszu, Maroko
fot. Ekspedycja IV Kongo

Przemierzając Maroko, absolutnie nie można pominąć Voloubilis, gdzie znajdują się bardzo dobrze zachowane ruiny miasta rzymskiego, pochodzące z przełomu II i III wieku. Widoczne są tutaj pozostałości murów obronnych, forum, kapitolu termy, łuk triumfalny i domy mieszkalne. W wielu pomieszczeniach znajdują się starożytne rzymskie mozaiki. Miasto wpisane zostało na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Góry Atlas, miasto Warzazat i okolice zdecydowanie należy wpisać w marszrutę po Maroku. Warzazat to miasto bardzo lubiane przez filmowców, których przyciąga jego charakterystyczny krajobraz. Nakręcono tam wiele superprodukcji, m.in. takie filmy jak „Gladiator”, czy „Królestwo niebieskie”. Mijaliśmy urocze doliny Dadis i Dara z zachwycającymi gajami palmowymi, wioski w kolorze brązowo-czerwonej ziemi – a to wszystko na tle wypalonych słońcem wzniesień.

Góry Atlas
 
Góry Atlas
fot. Ekspedycja IV Kongo

Przejeżdżając przez marokańskie góry można napotkać osady Berberów, a więc rdzennej ludności tamtych terenów. Charakteryzuje ich nie tylko odmienny wygląd – drobna postawa, żółtawy kolor skóry, lekko skośne oczy. Dzięki długowiecznej tradycji plemiennej ich stosunek do rodziny, które bywają bardzo liczne, rolnictwa i hodowli przetrwał do dziś w niemal niezmienionym stanie. Większość społeczności berberskiej wyznaje islam, jednak ich zwyczaje oparte są raczej na tradycji rodzinnej, wyróżniającej się na tle arabskiego świata.

Wiele słyszy się na temat rzekomego niebezpieczeństwa związanego z przejazdem przez terytorium Mauretanii i Sahary. Bezwzględne traktowanie turystów, działania wojenne, w obliczu których można stracić nie tylko dobytek, ale nawet życie – to tylko niektóre z zasłyszanych historii. Na całe szczęście – nie sprawdziły się i bezpieczny przejazd był możliwy. Duże miasta Sahary Zachodniej takie jak Dakhla czy Laayoune robią olbrzymie wrażenie – są niezwykle zadbane, wszędzie zieleń i kwiaty.

Wyspa Goree, Senegal
 
Wyspa Goree, Senegal
fot. Ekspedycja IV Kongo

Podróżując przez kolejny kraj Afryki Zachodniej – Senegal – warto odwiedzić wyspę Goree. To miejsce, gdzie nie ma dróg i samochodów, a urzeka nas szum fal oraz budynki w stylu kolonialnym. Trudno uwierzyć, że to właśnie z tej malowniczej wyspy przedstawiciele ludów afrykańskich wyruszali w swój niewolniczy rejs zwany „podróżą bez powrotu”. Wyspa ta w XVI-XIX wieku stanowiła bazę handlu żywym towarem. Dziś stanowi miejsce odwiedzin nie tylko turystów, ale światowych przywódców i autorytetów, jak Barack Obama, czy papież Jan Paweł II, którzy chcieli w ten sposób uhonorować pamięć milionów czarnoskórych niewolników.

Na turystycznej mapie Afryki Zachodniej nie można pominąć Saint-Louis, zwanego jazzową stolicą Afryki. Była to pierwsza francuska osada kolonialna w Afryce i ma swój specyficzny klimat. Położenie Saint-Louis na wyspie u ujścia rzeki Senegal, regularny plan miasta i charakterystyczna architektura kolonialna nadaje mu niepowtarzalną tożsamość.

Saint Louis, Senegal
 
Saint Louis, Senegal
fot. Ekspedycja IV Kongo

Senegal to nie tylko feeria barw pięknych kobiecych strojów, ale także proza życia codziennego, które nie zawsze jest godne pozazdroszczenia. Niezwykle ubogie senegalskie osady to nie rzadkość. Po jednej ulewie na wyschniętych polach utworzyły się obszerne kałuże i właśnie w tych zbiornikach panie robiły pranie, myły się, wraz z dziećmi czerpały wodę do plastikowych pojemników.

Każdy z mijanych krajów był swego rodzaju kopalnią wiedzy o lokalnej kulturze i życiu codziennym ich mieszkańców. Trzeba przyznać, że podróżowanie po afrykańskich drogach nie należy do lekkich. Ruch uliczny rządzi się w tym rejonie swoimi prawami. Kodeks drogowy funkcjonuje tam jedynie w teorii. Praktyka wygląda nieco inaczej – przepisy łamane są przez kierowców niemal na każdym kroku.

Fakty z Expedycji IV Kongo – do serca Afryki: www.e4kongo.pl.

Zdjęcia i informacje z wyprawy znajdziecie też na Facebooku Expedycji IV Kongo: www.facebook.com/e4kongo.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (1)

 • 23.10.14, 15:46

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5554

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14154

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6986

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8549

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7656

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7736

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6256

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6705

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5536

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6045

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4857

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32925

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73731

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111459

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze