Dziś jest 01.03.2024

Imieniny obchodzą Antoni, Radosław, Albin, Budzisław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

RPA – nie tylko wuwuzele

Autor: Anna Matelska

Data publikacji: 27.07.2011 14:04

Liczba odwiedzin: 7756

Tagi: afryka, rpa, park narodowy krugera, park narodowy tsitsikamma, johannesburg, kapsztad, pretoria, artykuły, anna matelska

O Republice Południowej Afryki było głośno przy okazji zeszłorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej. RPA przeżyła z okazji mundialu prawdziwe oblężenie turystów. Czy będzie to oznaczało gwałtowny rozkwit turystyki w tym regionie? Czas pokaże. Z pewnością jest to miejsce, które warto uwzględnić w planach wakacyjnych.

Droga do Pretorii
Fot. David Siu

Aby Republika Południowej Afryki nie kojarzyła nam się wyłącznie z wyjątkowo hałaśliwymi kibicami, dmącymi w wuwuzele, należałoby prawdziwie wniknąć w ten kraj i to najlepiej jeszcze przed jego odwiedzeniem. Jest to region szczególny, o skomplikowanej historii, zróżnicowanej kulturze i specyficznym charakterze – z jednej strony na wskroś afrykański, z drugiej jednak mocno różniący się np. od Kenii czy Etiopii.

Kraj, o który walczono

Południowy skrawek Czarnego Kontynentu jest terenem o bogatej historii. To tutaj archeolodzy wykopali jedne z najstarszych śladów człowieka – szczątki Australopithecus africanus sprzed ponad 3 milionów lat i przedmioty należące do przedstawicieli pierwszych Homo sapiens.

Europejczycy po raz pierwszy odkryli południową Afrykę w XV wieku, gdy Portugalczyk Bartolomeo Diaz opłynął Przylądek Dobrej Nadziei. Ziemie te były już wtedy terenem walk miejscowych plemion – tubylcze grupy Buszmenów i Hotentotów zostały wkrótce wyparte przez przybyłe ze środka kontynentu ludy Bantu.

Europejczycy dołączyli się do tej rywalizacji w połowie XVII wieku, gdy holenderscy osadnicy (nazywani Burami) założyli Kapsztad. Wkrótce jednak, na fali kolonializmu na południe Afryki przybyli Brytyjczycy i to oni zdominowali te regiony. Ich presja wywołała dwie krwawe wojny z Burami pod koniec XIX wieku, które Wielka Brytania z trudem wygrała. Powstałe dominium – Związek Południowej Afryki – przetrwał aż do połowy XX wieku.

Od 1961 mamy do czynienia z niepodległą Republiką Południowej Afryki, rządzoną jednak bezwzględnie przez rasistowski rząd białej mniejszości. Okres segregacji rasowej – apartheidu – skończył się dopiero po długiej walce czarnoskórych, którym przewodził więziony przez 27 lat Nelson Mandela. Od lat 90. w RPA rządzi czarnoskóra większość i panuje względny spokój.

Tubylcy i osadnicy. Burowie i Brytyjczycy. Czarni i Biali. Te grupy stworzyły na południu Afryki barwną mozaikę kulturową, a ich potomkowie żyją tam do dziś.

Kraj dzikich zwierząt

Po co jechać do RPA? A na przykład dla przyrody
 
Po co jechać do RPA? A na przykład dla przyrody
fot. iStockphoto

Wszyscy, którzy będą szukać w RPA prawdziwej „dzikiej Afryki”, nie zawiodą się. Choć lasów jest niewiele, dominują raczej sawanny, na brak fauny i flory nie można narzekać. W licznych parkach narodowych można spotkać m.in. największe ssaki świata, czyli słonia, nosorożca i hipopotama, najwyższego ssaka – żyrafę, najszybszego – geparda i najmniejszego – ryjówkę. Do grupki tych „naj” dochodzi jeszcze cała gromada zwierząt równie interesujących: takich jak lwy, pawiany, krokodyle czy flamingi. A dla miłośników flory – baobaby, eukaliptusy i aloes.

Największy i najbardziej znany rezerwat zwierząt w RPA to Park Narodowy Krugera, zajmujący ponad 2 miliony hektarów. Przejazdy odkrytymi pojazdami typu safari wśród przepięknych dzikich krajobrazów tego parku to prawdziwa atrakcja dla przyjezdnych. U Krugera zobaczyć możemy np. słynną Wielką Piątkę Afryki – lwa, lamparta, bawoła afrykańskiego, nosorożca czarnego i słonia.

Innym godnym polecenia parkiem jest Park Narodowy Tsitsikamma, słynącym z zapierających dech w piersi widoków. Jedną z dostępnych w nim atrakcji jest przejście przez most linowy zawieszony nad ujściem rzeki Sztormowej – nie dla ludzi o słabych nerwach!

Kraj złoty

W epoce dziewiętnastowiecznej gorączki złota ten region Afryki cieszył się ogromnym zainteresowaniem ambitnych poszukiwaczy skarbów. Ślady tych barwnych czasów możemy wciąż odnaleźć np. w mieście Johannesburg, gdzie znajduje się skansen Gold Reef City. Pokazuje on zabudowę Johannesburga właśnie z czasów gorączki złota i pozwala na zjazd do najprawdziwszej kopalni. Hałdy wydobywanego z niej złocistego piasku nadają niesamowity charakter panoramie miasta. Możemy też podziwiać proces wytopu złota i odwiedzić mennicę.

Jeśli nie interesują nas historie kopalni, pozostają nam zawsze złote (choć nie dosłownie) plaże w Durbanie na wschodnim wybrzeżu, gdzie sezon wakacyjny trwa przez okrągły rok. Możemy tam zażyć kąpieli w ciepłym Oceanie Indyjskim, odwiedzić delfinarium czy Instytut Rekina, w którym leczy się zranione ssaki i organizuje pokazy, często połączone z sekcjami zwłok lub wybrać się śladami Mahatmy Gandhiego. To właśnie w miejscowości nieopodal Durbanu znajduje się dom, w którym mieszkał i gdzie znajdowała się siedziba wydawanej przez niego gazety.

Kraj skolonizowany

Miłośnicy kolonialnej architektury docenią zabudowę miast RPA. Oprócz wspomnianego Johannesburga, warto odwiedzić Kapsztad – zabytkowe miasto portowe. Spacerując po nim, zwłaszcza po nabrzeżu, możemy odkryć wiele interesujących budynków – dawnych magazynów i spichlerzy, zaadaptowanych na hotele, kawiarenki i sklepy. Inną atrakcją Kapsztadu jest możliwość wjazdu kolejką liniową nad ponad tysiąc metrową Górę Stołową, skąd przy sprzyjającej pogodzie rozciąga się bardzo ciekawa panorama miasta. W obrębie aglomeracji i w jej okolicach znajdują się też dziesiątki zabytkowych winnic.

Nie wolno nam oczywiście zapomnieć o Pretorii – administracyjnej stolicy kraju, założonej przez Burów. Dziś jest to miejsce reprezentacyjne, znajduje się w nim siedziba rządu, otoczona przepięknymi ogrodami. Jednak to w jego pobliżu mieści się prawdziwe afrykańskie Las Vegas – Sun City, luksusowy kompleks wypoczynkowy i centrum rozrywkowe jednocześnie. Zabawiając się w tamtejszych kasynach, możemy poczuć się tak, jakbyśmy wcale nie byli na Czarnym Kontynencie.

Kraj szalonych atrakcji

Jeśli jesteśmy spragnieni wyjątkowych wrażeń, którymi można się potem pochwalić w towarzystwie, w RPA zdecydowanie je znajdziemy! Głodni nowych doświadczeń kulinarnych powinni odwiedzić jedną ze znajdujących się w Johannesburgu restauracji serwujących niespotykane dania z mięs dzikich zwierząt – zebry, antylopy, żyrafy, czy krokodyla. Ewentualnie można wybrać coś bardziej konwencjonalnego i w mieście Port Elizabeth skosztować świeżo złowionych ryb i owoców morza.

Zainteresowani kulturą dzikich afrykańskich plemion z pewnością zdecydują się na obejrzenie jednego z przedstawień czy pokazów tańców, również organizowanych w Johannesburgu – swoje tradycje prezentują tam przedstawiciele plemion Zulu, Khoza, Tswana, Sotho i Venda, co oczywiście jest starannie zaaranżowaną atrakcją ku uciesze turystów. Ciekawe i też bardziej autentyczne mogą okazać się położone w Górach Smoczych wioski ludu Suazi, słynącego z wyrobu pięknych rzeźb w kamieniu mydlanym. Natomiast w Lesedi, niewielkiej osadzie położonej kilkanaście kilometrów od Johannesburga, utworzono park etnograficzny – wioskę, gdzie pod czujnym okiem znawców tematu kultywuje się obyczaje rdzennych mieszkańców tych ziem: Zulusów, Pedi czy Ndbela.

Tym, którym nie wystarczy tradycyjne safari, warto polecić odwiedzenie farmy krokodyli w pobliżu Pretorii tudzież farmy strusi w Oudtshoom. W okolicy Przylądka Dobrej Nadziei znajdziemy natomiast rezerwat pingwinów, których być może nie spodziewalibyśmy się spotkać na tym kontynencie.

Jeśli to nas nie zadowala, pozostaje nam najbardziej ekstremalna atrakcja turystyczna – skok na bungee z największej wysokości na świecie dostępnej dla amatorów tego sportu, czyli z malowniczego Mostu Bloukrans. O takim przeżyciu na pewno szybko nie zapomnimy!

RPA w praktyce

Gdy już zdecydujemy się na wyjazd na południe Afryki, przydadzą się oczywiście podstawowe informacje praktycznie. Jeśli chodzi o transport, to samolot jest jedynym dostępnym środkiem, niestety jest to koszt rzędu 3 tysięcy złotych w jedną stronę. Waluta RPA to rand (ZAR). Języków oficjalnych mamy w południowej Afryce aż 11, ze względu na zróżnicowanie etniczne: angielski, afrikaans, kosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda i zulu. W praktyce jednak w żadnym z miejsc dostępnych dla turystów nie powinniśmy mieć problemów z dogadaniem się po angielsku.

Klimat zależy od szerokości geograficznej, bo przez RPA przebiega kilka stref klimatycznych. Mimo że to Afryka, nie nastawiajmy się wyłącznie na tropikalne upały. Ze względu na prądy morskie, temperatura na zachodnim wybrzeżu jest na przykład dużo niższa. Zimą przeważają dni chłodne i deszczowe. Nie można zapominać, że na półkuli południowej pory roku są „odwrócone” w stosunku do naszych, więc najlepszym terminem wycieczkowym będzie czas od listopada do marca.

RPA to kraj o dochodzie wyższym niż Polska, w którym ceny są niższe niż w naszym kraju, co zdecydowanie sprzyja podróżowaniu. Podobnie jak świetnie rozwinięta sieć autostrad, dobra baza hotelowa, zabytki światowej klasy, z których wiele zostało wpisanych na listę UNESCO i oczywiście środowisko naturalne – dzika i egzotyczna przyroda południowej Afryki.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna »

Komentarze (1)

 • paulinka3313932 (gość)

  paulinka3313932 (gość)

  05.11.12, 17:17

  super

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5918

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5558

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14155

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6987

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8559

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7658

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7737

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6265

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6710

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5537

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6046

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4858

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32927

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73824

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111555

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze