Dziś jest 25.07.2024

Imieniny obchodzą Krzysztof, Walentyna, Jakub, Alfons

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Cudne Wyspy Cabo Verde

Autor: Wojciech Filipczak

Data publikacji: 08.02.2012 14:06

Liczba odwiedzin: 11256

Tagi: afryka, republika zielonego przylądka, cabo verde, san felipe, mosteiros, wyspa santiago, wyspa sao vincente, praia, wyspy nawietrzne, artykuły, zadanie 1

Zielony Przylądek, nieznany i przepiękny archipelag położony w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Kultura tego miejsca jest niezwykle bogata, posiada własną historię i tradycję. Stanowi o swoistym jestestwie. Z jednej strony – raj na ziemi, natomiast z drugiej miejsce styku różnych kontrastów. Ludzi przeważnie biednych, ale cieszących się z życia, a także tych bardziej zamożniejszych, którzy żyją tu dla biznesu i chęci zarobku z turystów. Zapraszam w podróż po tej bogatej krainie. Pokażę różne oblicza tej ziemi, caboverdowskiej ziemi.

Serce Cabo Verde

To muzyka. W żartach mówi się, że na dwóch mieszkańców archipelagu przypada trzech muzyków. Morna to gatunek jednak najbardziej rozpoznawalny. Wydobywa się z wewnętrznego drżenia, bólu, radości, olśniewającego piękna przyrody i z przypadku. Mówi o utraconej, nieszczęśliwej miłości, bólu rozstania, rozłące z bliskimi, ukochanej ojczyźnie, którą trzeba było opuścić, o przymusowej pracy w Afryce, o oceanie, który pozwala żyć, ale zabiera najbliższych: ukochanego, syna, brata. Muzyka duszy. Grana najczęściej przy akompaniamencie czterostrunowej gitary, zwanej cavaquinho oraz skrzypiec.

Postrach turystów i mieszkańcy ze skrzydłami

Wszystkie zwierzęta spotykane na wyspie są udomowione: krowy, świnie, psy, koty, osły, konie, woły, kozy. Zwierzęta te zostały sprowadzone przez Portugalczyków. Jedyną zwierzyną łowną jest perlica gwinejska. Występuje tu nawet jeden gatunek małpy, koczkodan zielony, ale on również jest… udomowiony. Są przypuszczenia, że pochodzą one od jednej ciężarnej samicy, która miała przybyć ze statku z Gwinei Bissau. Niektóre z udomowionych zwierząt zdziczały. Są to osły i koty, które stały się prawdziwym utrapieniem właścicieli hoteli na wyspach.

Znacznie lepiej prezentuje się fauna morska. Przy odrobinie szczęścia, na pełnym morzu można spotkać delfiny, a nawet kaszaloty, humbaki, wieloryby. Prawdziwym skarbem wód są jednak langusty, gdyż stanowią one danie główne w restauracjach.

Jedynym osobnikiem, który może więc stanowić zagrożenie jest… stonoga. Zazwyczaj nie przekracza 2 centymetrów, a jej uszczypnięcie powoduje dotkliwy ból, utrzymujący się nawet przez 2-3 dni. Jedynym ratunkiem jest posmarowanie opuchniętego miejsca zalewą, na którą składa się żywa stonoga i lokalny gróg.

Stonoga, miejscowy postrach Wysp Zielonego Przylądka

Jeśli chodzi o naszych skrzydlatych przyjaciół, to na wyspach występuje dosyć pokaźna ich liczba – aż 188 gatunków. Cztery z nich są zagrożone globalnie. Innym ciekawym okazem awifauny Wysp jest guincho, drapieżny ptak, żywiący się rybami i gustujący szczególnie w sztokfiszu. Z oczywistych względów najwięcej na Wyspach jest gatunków ptaków morskich, z których najbardziej znanym jest albatros z Cabo Verde, żyjący w stadach od 8 do 20, głównie na niezamieszkałych wyspach. Niekiedy obecność morskich ptaków na niektórych wyspach jest tak duża, że stworzyły dość pokaźne pokłady guana.

Warty odnotowania jest fakt, iż poczta w Republice Zielonego Przylądka poświęciła swym ptakom wiele znaczków, ale specjalną emisją wyróżniła właśnie najbardziej zagrożonego, małego śpiewaka z Raso.

Kabowerdyjski znaczek przedstawiający małego śpiewaka z Roso

Kabowerdyjski znaczek przedstawiający małego śpiewaka z Roso

Wyspy Nawietrzne – najbardziej niezwykłe miejsce na ziemi

Zaczynamy naszą podróż od wyspy Fogo. Główną atrakcją jest wielki wulkan, położony prawie 3000 m n.p.m. Najpiękniejszy widok na niego roztacza się z lotu ptaka. Samolot ląduje w jednym z najpiękniejszych, kolonialnych miasteczek Cabo Verde – San Felipe, położonym tuż nad brzegiem oceanu. Oko cieszą piękne, zabytkowe, dwupiętrowe domy z rzeźbionymi, drewnianymi balkonami. Pierwsze piętra były przeznaczone dla niewolników oraz pracowników, podczas gdy właściciele zajmowali drugie piętra.

Po drugiej stronie wyspy znajduje się mała miejscowość Mosteiros słynna z produkcji kawy. Gaje kawowe położone są wysoko w górach, na stromych zboczach, gdzie niełatwo dotrzeć. Jednak mieszkańcy wyspy pokonują tę drogę dwa razy dziennie. Tuż przed świtem wyruszają w górę, aby punktualnie o wschodzie słońca rozpocząć pracę. Po południu, zmęczeni, ale szczęśliwi, z trzydziestokilogramowym workiem kawy schodzą w dół, aby suszyć kawę na dachach domów.

Kolejną interesującą miejscowością jest Chã das Caldeiras – mała wioska położona u stóp wulkanu. Słynąca z najlepszego wina, produkowanego bez konserwantów. Mieszkańcy tej wioski żyją bardzo biednie, bez elektryczności, telefonów i innych wynalazków cywilizacyjnych. Jednak z uśmiechem na ustach każdego ranka wychodzą na pola uprawiać swoje małe poletka niejako wyrwane spod lawy oraz dbać o winnice. Krajobraz wprost księżycowy. Jak okiem sięgnąć widać zastygłą lawę, formy wulkaniczne oraz małe wulkany. Nad tym wszystkim góruje olbrzymi wulkan, którego erupcja prawdopodobnie mogłaby zniszczyć całą wyspę.

W 1995 roku miała miejsce erupcja małego wulkanu. Lawa pokryła najlepsze ziemie uprawne, zniszczyła wiele domów oraz jedyną drogę. Mieszkańcy nie mogli wrócić do swojej wioski przez 5 miesięcy. Ale wrócili. Do tej pory wulkan jest na tyle gorący, że bez trudu można przypalić papierosa tylko przykładając go do ziemi.

Malowniczy krajobraz Cabo Verde

Malowniczy krajobraz Cabo Verde

Wyspa Santiago jest największa. Praia, która jest aktualnie stolicą Republiki Zielonego Przylądka, jest niezwykłym miejscem dla turystów, oferuje ciekawy targ, piękne restauracje i niespotykane nigdzie indziej widoki. Stare miasto to pozostałość po dawnych czasach, można się tu udać na zwiedzenie murów fortu St. Filipe. Cała wyspa jest godna zwiedzenia, ze względu na malownicze miasteczka, piękne plaże, czy też naturalne twory natury (kaniony, groty). Wielbiciele długich, romantycznych spacerów, wędrowcy górscy, windsurfingowcze powinni tu znaleźć swoje miejsce na ziemi.

Wyspa São Vicente znana jest z charakterystycznych „Capoverdianskich nocy” oraz karnawału, porównywanego do tego w Rio De Janeiro. Wyspa zabawowo-rozrywkowa. Co dziwne, zasiedlona została dopiero trzy wieki po odkryciu.

Mindelo, miasto słynące z wierszy poetów i arcydzieł artystów. Można ich spotkać dosłownie na każdym kroku, oferują oni swoje oryginalne pamiątki. Sklepy z pamiątkami są natomiast opanowane przez Chińczyków. Zaradnie radzą sobie z tutejszym rynkiem. Miasto może przypominać nieco Kubę: duże rezydencje, gdzieniegdzie napotkane stare auta, odrapane budynki, a także panująca wszędzie atmosfera. Natomiast w centrum miasta znajduje się niewielki park, gdzie wraz z nadejściem nocy spotykają się mieszkańcy i turyści, by wyruszyć na wspólne rozmowy do pubów i afrykańskich klubów i dyskotek. A ci, bardziej lubiący muzykę, mogą udać się do Zatoki Kotów, gdzie corocznie odbywa się festiwal muzyczny, przyciągający niezliczone rzesze artystów i wielbicieli muzyki z całego świata.

Wyspa Santo Antão należy do najpiękniejszej wyspy Cabo Verde. Krajobraz tej krainy to majestatycznie położone góry, a szczyty przykryte są pierzyną chmur. Idealne warunki do trekkingu. Kraina słynąca również z licznych upraw. Wspaniałe zielone stoki uprawiane przez mieszkańców. Liczne gaje bananowe i kokosowe oraz niepoliczalna ilość olbrzymich agaw… Raj dla agroturystów! A na północy wyspy, położona na bajkowych terasach maleńka wioska Fontainhas. Wioska, gdzie produkuje się grog wg tradycyjnych metod przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Zawdzięczamy to plantacjom trzciny cukrowej, z której wyrabia się ten przedni trunek. Widoki tej krainy to także rozległe kaniony, urwiska skalne, pola kamienne, osuwiska. Nie występują one nigdzie indziej na świecie.

Górzysty krajobraz wyspy Santo Antao

]Górzysty krajobraz wyspy Santo Antao[/i]

Wyspa Boavista jest niepowtarzalna dzięki wszechobecnej mornie, błękitowi oceanu i widokom rozległych piaszczystych plaż z kokosowymi oraz daktylowymi i palmami. Miejsce idealne do surfowania. Plaża Santa Monica, licząca 10 km, wraz z potężnymi falami stwarza raj dla miłośników tego sportu. Są tu także dwa wyjątkowe miejsca: stara żydowska fabryka ceramiki, ukrywana przez białe piaski wyspy oraz dziewiętnastowieczny kościół Igreja Martiz de Sao Rogue.

Morze i fale sprzyjają uprawianiu kitesurfingu, Cabo Verde

Morze i fale sprzyjają uprawianiu kitesurfingu, Cabo Verde

Wyspa São Nicolau znana jest jako wyspa karnawału. Bajecznie kolorowe obchody oraz niespotykane nigdzie indziej obrzędy związane z ceremonią chrztu i zaślubin czynią z niej niezwykłe miejsce. Znana jest także z częstych napaści przez piratów, dlatego wybudowano tu fortecę obronną. Warta odwiedzenia jest zawsze zielona rolnicza dolina Vale de Faje.

Minimum taxi i hotelów

Większość mieszkańców żyje w slumsach. Częstym widokiem są ujadające psy, spotykane wraz z pijanymi osobnikami. Chętnych do pomocy ludzi jest wielu – problem w tym, że każdy chce pomóc, ale z uwagi na upojenie alkoholowe nie jest w stanie, co w efekcie kończy się szarpaniną między „współziomkami” i zniknięciem w przepastnych ciemnościach. Wiele ludzi chodzi boso, nie stać ich nawet na prowizoryczne buty. Mimo to ludzie ci są szczęśliwi, bawią się przy płynącej gdzieniegdzie muzyce z głośników. Na plażach śpią ludzie z nogami w reklamówkach i innych workach. Druga strona medalu, to swoisty „urok” w postaci załatwiania potrzeb fizjologicznych gdzie popadnie, nieczystości spływające ulicami, brudne plaże i szereg innych specyficznych rzeczy.

Jeśli chodzi o transport, to można się przedostawać z miejsca na miejsce autobusem. Jazda busem może się przerodzić w wycieczkę po mieście z niekiedy wielokrotnym powtarzaniem, gdyż bus zanim ruszy na dobre, musi zebrać komplet pasażerów. Klientów czasem wręcz zdziera się z ulicy i przekonuje, że warto jechać. Pasażerami upycha się wszelkie dziury w pojeździe. Nie jest to wygodne.

Zamiast hoteli, ludzie często zapraszają na nocleg do siebie. Posłanie na ziemi, niekiedy mały poczęstunek. Nie są to komfortowe warunki, ale zaletą jest to, że można spotkać interesujących ludzi i z nimi porozmawiać.

Mimo biednych warunków ludzie są tutaj szczęśliwi, Cabo Verde

Mimo trudnych warunków ludzie są tutaj szczęśliwi


Podsumowując Republika Zielonego Przylądka to mieszanka idylli i biedy. Historia nie może zapomnieć o tym miejscu.

Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza! Tradycja naszych dziejów jest warownym murem (…) to jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy. napisał:

Cytat z filmu „Miś” w reż. Stanisława Barei

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna »

Komentarze (3)

 • Magdi (gość)

  Magdi (gość)

  13.02.12, 22:12

  Istny raj na Ziemi! ;D Tylko pomarzyc ;)

  Zgłoś

 • DlaczegoNickJestWymagany (gość)

  DlaczegoNickJestWymagany (gość)

  13.02.12, 20:54

  Ambitnie. Nawet mam ochotę się tam wybrać :) Polecam utwór Jacka Kaczmarskiego 1788.l

  Zgłoś

 • Kitka (gość)

  Kitka (gość)

  13.02.12, 20:46

  Jakie tam musi być spokojne życie, nie to co w Polsce... Chciałabym kiedyś móc zobaczyć te wyspy na własne oczy

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7506

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6634

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27378

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8264

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10316

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8344

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9709

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7389

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8807

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6282

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7892

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6088

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 51365

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 130208

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7291

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 198077

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze