Dziś jest 22.12.2024
Imieniny obchodzą Honorata, Zenon, Franciszka, Beata
Strona główna
Nie ma większego zagrożenia dla zdrowia na Cabo Verde. Jedynie na Santiago istnieje niewielkie prawdopodobieństwo zarażenia się malarią.
Jeżeli zdecydujemy się udać na wyspy przez Senegal, wymagany jest wówczas wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający odbyte szczepienie przeciwko żółtej febrze.
Poniżej przedstawiam listę szczepień:
WZW A - wirusowe zapalenie wątroby typu A zaleca się
WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B niekoniecznie
ŻG - Żółta gorączka niekoniecznie
BTP - Błonnica, Tężec, Polio zaleca się
DB - Dur Brzuszny zaleca się
W – Wścieklizna niekoniecznie
JZM - Japońskie Zapalenie Mózgu niekoniecznie
MK - Szczepionka meningokokowa (a+c) niekoniecznie
Najczęstszą zmorą turystów są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nazywane powszechnie "biegunką podróżnych". Silne, skurczowe bóle brzucha, ostre biegunki z gorączką, wymioty - to objawy zatrucia, które może skutecznie udaremnić nam nasze wycieczkowe plany. Przyczyną tych zachorowań są najczęściej bakterie, żyjące w wodzie i na skórze miejscowej ludności, nie czyniąc im najmniejszej krzywdy. Warunki klimatyczne, temperatura, wilgotność, zbiorniki wodne - są inne i charakterystyczne dla każdego regionu świata i to one warunkują taką różnorodność bakteryjną. Po dłuższym pobycie w nowym miejscu organizm człowieka przyzwyczaja się do nowych warunków i problemy żołądkowe mijają.
Niemniej jednak w czasie podróży w nowe miejsce najlepiej stosować się do kilku prostych zasad:
1. Pić wodę wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną,
2. Alternatywą jest picie napojów w puszkach, fabrycznie zamkniętych butelkach,
3. Nie pić świeżo wyciskanych soków,
4. Owoce i warzywa myć starannie w wodzie z butelki oraz obierać je ze skórki,
5. Będąc w restauracji, radzę zrezygnować ze smacznie wyglądających sałatek, gdyż każdy ich składnik miał kontakt z wodą ze studni lub wodociągową- dla nas szkodliwą, nie mówiąc o bakteriach przeniesionych przez ręce personelu...
6. Bezwzględnie należy przestrzegać zasad higieny, myć ręce jak najczęściej, a minimum przed każdym posiłkiem, najlepiej przy pomocy kupionych wcześniej, powszechnie dostępnych płynów dezynfekujących do rąk, w wygodnych w podróży opakowaniach.
Objawy zatrucia pokarmowego niekoniecznie muszą być spowodowane lokalnymi bakteriami, mogą być efektem zakażenia groźnym dla zdrowia wirusem zapalenia wątroby typu A lub bakteriami duru brzusznego. Źródła zakażenia są takie same jak dla opisanych wyżej biegunek. Osobom, które często podróżują i są przez to najbardziej narażone na zachorowanie, zaleca się szczepienia przeciwko WZW A i durowi brzusznemu. Szczepionki te są łatwo dostępne w Polsce, a ich działanie jest długotrwałe, ok. 3 lat.
Błonica i tężec to choroby występujące na całym świecie. Prawdopodobieństwo zarażenia się jest podobne w Polsce i innych krajach świata, lecz wzrasta w krajach biednych i o niższym poziomie higieny. Drogę zakażenia stanowi kontakt zranionej skóry, błon śluzowych lub spojówek oczu z zanieczyszczeniami, glebą lub skażoną wodą. W naszym kraju obowiązuje bezpłatny program szczepień, obejmujący każdego, rozpoczynając już od 2 miesiąca życia, a kończąc w wieku 19 lat. Po tym czasie zaleca się stosowanie tzw. dawek przypominających, co nie więcej niż 10 lat. Dzięki tej profilaktyce możemy być całkowicie spokojni o swoje zdrowie w przypadku skaleczenia i zabrudzenia rany lub ugryzienia przez zwierzę.
Zwierzęta, których jest dużo na Cabo Verde, stanowią jeszcze inne potencjalne zagrożenie dla człowieka. Jest nim wścieklizna. Choroba ta występuje na wszystkich kontynentach, lecz w różnych odmianach. By być bezpiecznym, najlepiej trzymać się z dala od samotnych, wałęsających się psów, kotów, osłów i innych zwierząt. Nie należy ich dokarmiać ani próbować głaskać. Nie polecam również spontanicznego nocowania na świeżym powietrzu, gdyż może się ono skończyć dotkliwym pogryzieniem przez niespodziewające się naszej obecności zwierzę...
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Powered by Webspiro.