Dziś jest 27.02.2024

Imieniny obchodzą Gabriel, Anastazja, Honoryna, Aleksander

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Turystyka wodna w Republice Zielonego Przylądka

Autor: Wojciech Filipczak

Data publikacji: 11.03.2012 21:59

Liczba odwiedzin: 8079

Tagi: afryka, republika zielonego przylądka, woda, wojciech filipczak, turystyka wodna artykuły

Wodne hobby może być niezapomnianą przygodą i dawać sporą dawkę adrenaliny. Republika Zielonego Przylądka to wymarzone miejsce do oddawania się swojej pasji. Kto wie, Drogi Podróżniku, może tak Ci tam się spodoba, że postanowisz zamieszkać w tym cudownym kraju?

Windsurfing

Republika Zielonego Przylądka to raj dla miłośników sportów wodnych. Stwarza idealne warunki do uprawiania tego rodzaju sportów. Co roku odbywają się Cabo Verde Windsurfing World Chamionships. Zdrowa rywalizacja, pot i łzy sprawiają, że zawodników z roku na rok jest coraz więcej. Odpowiednie warunki środowiska pozwalają na rozwój branży turystycznej w państwie.

Windsurferzy przy blasku zachodzącego słońca - Cabo Verde.
 
Windsurferzy przy blasku zachodzącego słońca - Cabo Verde.
fot. Wojciech Filipczak

Mnogość wysepek w Republice Zielonego Przylądka i ukształtowanie terenu powodują, że piaszczyste plaże Cabo Verde słyną z silnych wiatrów, wysokich fal oraz dzięki temu - mocnych wrażeń. Jest jedno wyjątkowe miejsce, określane mianem Ponta Preta. Teren ten nadaje się do uprawiania windsurfingu, gdyż naturalnie ukształtowana linia brzegowa spowodowała, że fala załamuje się na rafie w bardzo niewielkiej odległości od kibicującej publiczności, tylko 10 m! Zawody tam rozgrywane mają więc niepowtarzalną atmosferę, która robi się naprawdę gorąca, gdy zawodnicy stają na linii startu.

Międzynarodowe zawody mają swoje początki w 1998 roku. Wówczas zrealizowano pomysł, którego celem było pokazanie światu tego niezwykłego miejsca i umożliwienie konkurowania windsurferom w najlepszym dla tego sportu miejscu.

Szczególnie dobre warunki do uprawiania windsurfingu, a także kitesurfingu posiada wyspa Sal. Oto 7 magicznych miejsc do pływania:

 1. zatoka Santa Maria – Płaska woda i nieduży przybój stanowią idealne warunki dla początkujących,
 2. LemeWelho – Fala w tym miejscu dochodzi do 2,5 m. Są to już dobre warunki dla początkujących. Taka wysokość powoduje, że można już poskakać na fali.
 3. Ponta Sino – Wysokość fali dochodzi do 3,5 m. Wymarzone warunki do skoków na wodzie. Pojeździć na fali jeszcze się nie da.
 4. Shark Bay – W zatoce rekinów fala dochodzi do 2 m. Dobre warunki na skoki.
 5. Secret Spot – Miejsce przeznaczone do długich jazd na fali.
 6. Canoa – Wysoka fala, idealna do jazdy na fali, da się też poskakać. Wielkie odstępy między falami powodują to, że na jednej z nich da się wykonać 10 zakrętów!
 7. Ponta Preta – Tutaj to już wyższa szkoła jazdy. Bardzo wysoka fala, dochodząca nawet do 10 metrów powoduje, że można bardzo długo jechać...

Statystyki wiatru są tutaj najlepsze na świecie. W okresie od stycznia do czerwca praktycznie przez cały czas wieje z powyżej 4 stopni w skali Beauforta. W kolejnym okresie wieje z siłą 5 stopniową.

Nurkowanie

Kolejnym sportem wodnym gwarantującym niesamowite przeżycia jest nurkowanie. Najlepszymi miejscami do oddawania się temu hobby są okolice wysp: Sal, St. Luzia, Branco, Santo Vincente i Santo Antao. Występują tam niesamowite podwodne formacje skalne. Zalicza się do nich ściany, jaskinie, półki, urwiska oraz kaniony. Dzięki ich obecności nurkując można obserwować niesamowite widoki, jakie przyroda ustanowiła w procesie tworzenia się wysp.

Większość szkół na wyspie oferuje 3 rodzaje nurkowania: rekreacyjne, rafowe i eksplorację wraków. Pierwsze z nich umożliwia nurkowanie swobodne pod powierzchnią wody, poleca się je dla każdego początkującego. Licencja upoważnia do nurkowania pod wodą do głębokości 40 m. Drugi rodzaj, to pływanie wśród kolorowych raf koralowych. Trzeba wiedzieć, że fauna na wyspach Cabo Verde jest bogata. Delfiny, żółwie, tropikalne rybki, nawet wieloryby – to tylko niektórzy przedstawiciele tego podwodnego świata. Trzeci rodzaj oferty obejmuje eksplorację wnętrz zatopionych wraków. Dostarcza ona wielu emocji, zwłaszcza gdy można ujrzeć, jakie to skarby skrywają jeszcze pozostałości po jednostkach pływających…

Żeglowanie

Liczne rejsy, które odbywają się wokół archipelagu wysp Republiki Zielonego Przylądka dają okazję do pobierania nauk żeglarstwa. Bardzo dobre warunki pogodowe sprzyjają uprawianiu tego rodzaju sportu przez cały rok. W mieście Mindelo na wyspie Sao Vincente znajduje się jedyna marina na całym archipelagu. Można tu wynająć także jachty czarterowe.

Żeglowanie w malowniczej zatoce - Cabo Verde.
 
Żeglowanie w malowniczej zatoce - Cabo Verde.
fot. Wojciech Filipczak

A teraz wyobraźmy sobie taki scenariusz: Znajdujemy się w urokliwej marinie w słonecznym, gorącym Mindelo. Wypływamy. Rybacy na wodzie pozdrawiają nasz jacht machając ręką. Na morzu to dobry znak - jak mówią żeglarskie obyczaje. Nasz plan jest taki, by udać się do zatoki, gdzie można będzie zarzucić kotwicę i leniuchować. Zatem Tarrafal i Port da Faja – celami naszej podróży!

Na pokładzie kształtujemy nasze umiejętności, manewrujemy jachtem na silniku, przy dobrej sile wiatru stawiamy żagle i czujemy się jak dawni żeglarze na nieznanych wodach. Częstym widokiem cieszącym nasze oczy jest towarzystwo delfinów przy burcie. Do wymarzonego celu wyznaczamy pozycję i kierujemy się według wyznaczonych wytycznych. Można tutaj skorzystać z tradycyjnych pomocy nawigacyjnych, jakim jest np. kompas. Coraz częściej jednak na jachtach spotyka się nowoczesne systemy pozycjonowania, czyli GPS. Czas podąża naprzód, a wraz z nim i technika żeglarstwa. Nie powinno się jednak całkiem zapomnieć o „ręcznym” sposobie żeglowania. Wypada pamiętać o dawnej kulturze morskiej. Do umiejętności, które musimy zdobyć dochodzi jeszcze wiedza z meteorologii i locji, ale to już nic w porównaniu z emocjami, jakie może dać żeglowanie po Cabo Verde. Tak jak Portugalczycy przybywali w dawnych czasach na te wyspy, tak i my teraz wciągamy się w żeglarski zew przygody. Niezapomniane wrażenia gwarantowane !

Polecane trasy do żeglugi:

 1. Sao Vincente (Mindelo)
 2. Mindelo - Sao Antao
 3. Sao Antao - Brava
 4. Brava - Fogo
 5. Fogo
 6. Fogo - Santiago Tarrafal
 7. Santiago Tarrafal - Praia
 8. Santiago - Maio
 9. Maio - Boa Vista
 10. Boa Vista - Sal
 11. Sal - Sao Nicolao
 12. Sao Nicolao - Santa Luzia
 13. Santa Luzia - Sao Antao
 14. Sao Antao - Sao Vincente


Wędkarstwo

Dla miłośników wędkarstwa Cabo Verde to idealna propozycja. W wodach archipelagu można doliczyć się ponad setki gatunków ryb, które tu bytują na stałe lub pojawiają się w określonych porach roku. Do głównych przedstawicieli mniejszych ryb, które można łowić zalicza się:

 • czerwony karp,
 • tuńczyk,
 • murena,
 • sztokfisz,
 • ryba papuzia,
 • ryba miecz,
 • dorada.

Dla takiego rekreacyjnego wędkowania z jachtu wystarczy zarzucić wędkę na głębokość 10-20m. Jeśli wędkarz poczuje się na sile, może zapolować na większe ryby z kutra rybackiego. W głębokich wodach żyje wiele gatunków rekinów, które na pewno zagwarantują nam sporą dawkę adrenaliny podczas łowów. Rekin byczy, rekin-młot, żarłacz żółty… królowie tutejszych wód. Miłego wędkowania moczykije!

Komentarze (1)

 • 19.03.13, 18:17

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5915

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5551

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14153

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6986

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8548

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7655

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7735

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6253

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6701

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5531

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6044

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4856

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32906

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73716

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6222

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111445

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze