Dziś jest 12.04.2024

Imieniny obchodzą Juliusz, Ludosław, Zenon, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Senegal – pustynia, Atlantyk i cała reszta

Autor: Krzysztof Wasilonek

Data publikacji: 28.07.2011 11:21

Liczba odwiedzin: 6185

Tagi: afryka, senegal, dakar, goree, niokola-koba, artykuły, krzysztof wasilonek

Senegal, leżący nad Atlantykiem, słynie przede wszystkim z Rajdu Dakar, zwanego tak, ponieważ kończy się właśnie w stolicy tego państwa, czyli w Dakarze (z pewnymi wyjątkami, które miały miejsce w historii tej imprezy). Senegal to także miejsce godne polecenia dla miłośników pustyni oraz archeologicznych ciekawostek.

Senegal
Fot. pazzina

Dakar

Dakar to stolica Senegalu, stanowiąca jego największą aglomerację. Zamieszkuje ją ok. ¼ obywateli państwa, a 80 proc. gospodarki Senegalu również jest w nim skupiona. Miasto słynie przede wszystkim ze słynnego Rajdu, który przyciąga do niego kierowców z całego świata, a rozpoczyna się w Paryżu. Dakar to także miasto, z którego słynny podróżnik Jacek Pałkiewicz wypłynął w 1975 r. na szalupie ratunkowej na swoją samotną wyprawę przez Atlantyk (wyczyn pionierski w tej dziedzinie).

Dakar jest miastem stosunkowo młodym, gdyż został założony dopiero w drugiej połowie XIX wieku przez Francuzów. Był wtedy ważnym portem dla handlu z Nowym Światem. Od 1960 r. stanowi stolicę niepodległego Senegalu, który jednak nie przestał utrzymywać stosunków z Francją. Mimo to, Senegal wyraźnie stawia na promowanie swych afrykańskich korzeni. Hymn narodowy państwa mówi o lwach, matce Afryce oraz braterstwie ludzi afrykańskich (niezależnie od wyznania i narodowości). Co ciekawe, w tym hymnie biały człowiek również nazywany jest bratem. W Dakarze zorganizowano w 1966 r. po raz pierwszy na świecie Festiwal Sztuki Murzyńskiej. W mieście tym znajduje się także muzeum poświęcone owej sztuce. Ponadto mieści się tu także 52-metrowy pomnik Odrodzenia Afrykańskiego, wzniesiony w 2010 r. na uczczenie 50-lecia niepodległości. Jego budowniczymi byli północni Koreańczycy.

Największą atrakcją turystyczną Dakaru jest położona nieopodal niego wyspa Gorée, wpisana na listę UNESCO. Wyspa ta od XVI do XIX wieku stanowiła największą afrykańską bazę handlu niewolnikami. To na niej ładowano niewolników, których potem przewożono na statkach do portów docelowych w Ameryce, na Karaibach itd. Obecnie można na niej zwiedzać zabytki związane z tym niecnym procederem. Najważniejszym z nich jest Dom Niewolników. Dodatkowo istnieje na wyspie także Muzeum Morskie.

Najpopularniejszym środkiem transportu w Dakarze są taksówki. O cenę trzeba się targować i ustalić ją jeszcze przed wejściem do pojazdu. Targować należy się również (a jakże!) na targach oraz w tańszych hotelach.

Poza Dakarem jest jeszcze reszta kraju

Senegal jest państwem atrakcyjnym również ze względu na przyrodę. Położony w dwóch strefach klimatycznych: jego północna część leży w klimacie podrównikowym suchym, a południowa – w podrównikowym wilgotnym. Oznacza to przede wszystkim, że jest tu gorąco (temperatury nawet w najzimniejszych okresach wynoszą średnio przynajmniej 20 stopni Celsjusza). Północna część kraju jest pustynna i dlatego stanowi dobre miejsce na organizowanie sławetnego Rajdu. W części południowej jest więcej roślinności, można więc tu zobaczyć słynne afrykańskie równiny i dzikie zwierzęta.

W Senegalu znajduje się kilka dużych parków narodowych. Można więc tu uprawiać safari lub trekking, a jeśli ktoś preferuje bardziej statyczne rozrywki może także plażować. Szczególnie zjawiskowe są dwa parki. Pierwszy, Djoudji National Bird Sanctuary stanowi schronienie dla 1,5 miliona ptaków, które migrując m.in. z Europy zatrzymują się nad ogromnym jeziorem, centralnym miejscem parku. Drugi to Park Narodowy Niokolo-Koba, największy w Afryce Zachodniej i Senegalu, w którym doświadczymy różnorodnej roślinności, od sawanny, przez busz bambusowy po lasy deszczowe.

Archeologiczną atrakcją są kamienne kręgi Senegambii. Nazwane są tak ze względu na położenie na pograniczu senegalsko-gambijskim. (Oba państwa w latach 1982-1989 stanowiły federację). Kręgi zostały zbudowane jeszcze w paleolicie, lecz nie wiadomo dokładnie przez kogo. Prawdopodobnie stanowiły groby władców, o czym świadczą znalezione broń i ozdoby.

Ze względu na klimat, pory roku są w zasadzie dwie: sucha i deszczowa. Pora deszczowa na południu trwa od czerwca do października, a na północy – od lipca do września. Należy o tym pamiętać, kiedy planuje się wyjazd do Senegalu. Zwłaszcza, jeśli wybieramy się do południowej części kraju. Główne drogi są w stosunkowo dobrym stanie, lecz podczas pory deszczowej wiele z nich jest nieprzejezdnych i zalanych. Zalania i podtopienia zdarzają się także w samym Dakarze. Dodatkowo wilgoć i gorąco sprzyjają rozwojowi chorób.

Choróbska

Jak zabezpieczyć się przed chorobami? Należy się zaszczepić na kilka podstawowych tropikalnych chorób, zwłaszcza na żółtą gorączkę – jest to szczepienie obowiązkowe dla podróżnych udających się do krajów Afryki i Ameryki Południowej. Dodatkowo zalecane są szczepienia na dur brzuszny, błonicę, tężec, polio, wirusowe zapalenia wątroby A i B oraz wściekliznę. Niektóre z tych szczepionek wykonywane są seriami, między którymi musi upłynąć pewien okres. Dlatego trzeba zacząć je przyjmować z dużym wyprzedzeniem.

Pamiętać należy także o malarii. Nie ma szczepionki na tę chorobę, lecz istnieją różne leki zapobiegawcze. W Polsce najpopularniejsze wśród podróżnych są tabletki Malarone. Łyka się jedną tabletkę dziennie, rozpoczynając od dnia poprzedzającego wyjazd, a także w tydzień po powrocie. Tabletki te (w jednym opakowaniu znajduje się ich 12) zabijają pierwotniaka wywołującego chorobę. Kłopotem może być cena. W najtańszych aptekach jedno opakowanie kosztuje ok. 170 zł. Dlatego bardziej opłacalne mogą się okazać leki kupione już na miejscu. Apteki w Senegalu są dobrze wyposażone, głównie w leki francuskie. Opłaca się je kupić, ponieważ malaria jest chorobą ciężką, po której następują nawroty, a leczenie jest zdecydowanie droższe i mniej przyjemne niż zapobieganie jej.

Na koniec jeszcze standardowe zalecenia dotyczące wody: pijemy wyłącznie przegotowaną, a do pozostałych czynności odkażamy.

Kilka porad ogólnych

Senegal jest byłą kolonią francuską, więc język francuski jest tu mową urzędową. Jak w większości byłych kolonii, nie jest zalecane ubieranie się w odzież paramilitarną, ponieważ możne to nas narazić na nieprzyjemności. Biały człowiek w ubiorze wojskowym przypomina o kolonialnej przeszłości. Ubranie natomiast powinno być lekkie i przewiewne.

Podobno kradzieże są w tym państwie rzadkością, lecz i tak należy zachować ostrożność i np. nie otwierać zbyt szeroko szyby w samochodzie, stojąc w korku.

Dobrze jest mieć przy sobie paszport z ważną wizą, a przynajmniej jego kserokopię. Wiza jest obowiązkowa i nie wiadomo, kiedy zechcą nas wylegitymować. Wydają ją placówki francuskie.

W Senegalu są bankomaty, a karty Visa i MasterCard są honorowane. Jednakże tych bankomatów nie jest aż tak dużo jak w Europie, dlatego wypada mieć jakieś zaplecze finansowe także w postaci gotówki.

Przydatne będą środki na owady oraz podstawowe lekarstwa.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6141

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5741

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17978

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7183

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8812

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7786

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8019

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6474

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7019

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5693

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6262

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5026

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35683

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 77626

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6429

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 116436

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze